Avtonomno in heteronomno urejanje

akad. prof. dr. Marijan Pavčnik, doc. dr. Aleš Novak

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Pravnik96
Prispevkov: 1
Pridružen: 12. Jan 2016 12:18

Avtonomno in heteronomno urejanje

Odgovor Napisal/-a Pravnik96 »

Zdravo,

Učim se pravoznanstvo in sem naletel na eno dilemo (saj ne, da je prva, še preveč jih je :( )

Najprej me zanima, če bi znal kdo razložiti razliko med pravnim virom in noramtivnim pravnim aktom?
Drugo je pa tole avtonomno in heteronomno urejanje.
V Teoriji prava piše, da avtonomen je akt takrat, ko subjekti soglašajo z njim, ga imajo za svojega. Heteronomen pa takrat, ko ne soglašajo z njim (in ga sprejme tuja volja).
Potem pa najprej opisuje merila za razločevanje med heteronomnimi in avtonomnimi. 1. merilo je subjekti pravnega urejanja, in potem pravi, da je pri tem merilu pomembna tudi količina pravodajne moči. In da so se takšni centri pravodajne moči uveljavljali v fevdalni družbi (npr. plemiške avtonomije, mestne avtonomije in različne vrste avtonomij na podeželju), ampak a niso bili takratni ljudje zelo nezadovoljni in so gospode ravnali z njimi bolj kot z nekimi sužnji? Torej, če je bila to avtonomija, so nezadovoljni ljudje vseeno soglašali z takratnimi akti, ali kako??? Malo me bega tole no... Razumem da je bila avtonomija v smislu samouprave, ampak mislim da je na prejšnjih straneh on z avtonomijo pri akti želel povedat stopnjo soglašanja z akti (kot sem že prej napisal)... Če kdo ve, bi zelo cenil.

Hvala
Kristinut
Prispevkov: 2
Pridružen: 02. Maj 2018 09:55

Re: Avtonomno in heteronomno urejanje

Odgovor Napisal/-a Kristinut »

Želim vedeti, kako jo lahko popravim? Me lahko predstavite
Odgovori

Vrni se na