Januarski izpit 2011

prof. dr. Albin Igličar, doc. dr. Tilen Štajnpihler

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
Majch
Prispevkov: 19
Pridružen: 25. Sep 2010 11:06

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Majch »

Hei!

Jst sm pisala v sivi predavalnici..in me zanima če je še kdo imel test 2/11? Pa katerega avtorja je napisal pri odlomku? :D
katjas
Prispevkov: 51
Pridružen: 16. Dec 2010 20:22

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a katjas »

jaz sem luhmana..kako ste pa resli 1. nalogo? jaz sem pisala eksistenčne, konfliktne odnose...sam a niso to vsebinske značilnosti p. norm?
carko32
Prispevkov: 108
Pridružen: 16. Okt 2010 14:03

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a carko32 »

katjas napisal/-a:jaz sem luhmana..kako ste pa resli 1. nalogo? jaz sem pisala eksistenčne, konfliktne odnose...sam a niso to vsebinske značilnosti p. norm?
Tako je.. urejanje eksistenčnih in konfliktinh odnosov sta 2 od 5ih vsebinskih značilnosti pravnih norm in to je bilo pri 1/11..
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

BI znal kdo napisat 2 odgovor pr drugem testu? Tis mi je biu kr neki, veretno za to k nism iz učbenika se uču:D
verony
Prispevkov: 30
Pridružen: 16. Jan 2011 16:13

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a verony »

Upam, da vam je vsem dobro šlo danes na izpitu.

Jaz samo še čakam, da grem spat po celonočnem učenju :ugeek:

Jutri pa spet študij :D
Majch
Prispevkov: 19
Pridružen: 25. Sep 2010 11:06

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Majch »

Jst sm isto pisala to eksistenčne odnose pa to..kakšno je že bilo 2 vprašanje? :D
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

Majch napisal/-a:Jst sm isto pisala to eksistenčne odnose pa to..kakšno je že bilo 2 vprašanje? :D
Mogu si nadeljevat stavek iz učbenika, o narodni suverenosti, dve stvari si mogu napisat.
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

katjas napisal/-a:jaz sem luhmana..kako ste pa resli 1. nalogo? jaz sem pisala eksistenčne, konfliktne odnose...sam a niso to vsebinske značilnosti p. norm?
Baje se je vaša naloga nanašala na postopkovne značilnosti pr. norm. - http://pravnica.net/forum/viewtopic.php?p=29749#p29749
lucky

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Alan Shore napisal/-a:
Majch napisal/-a:Jst sm isto pisala to eksistenčne odnose pa to..kakšno je že bilo 2 vprašanje? :D
Mogu si nadeljevat stavek iz učbenika, o narodni suverenosti, dve stvari si mogu napisat.
Jaz sem napisana pravica naroda do samoodločbe. In samostojnost pri političnem opredeljevanju ter (gospodarski, kulturni...) razvoj.
Choo
Prispevkov: 63
Pridružen: 29. Okt 2010 16:05

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Choo »

Jst sem pri lobiranju obkrožila le sodnika. Vsaj logično se mi zdi, da lahko na uradnika, ki izdaja gradbeno dovoljenje vplivajo interesne skupine. Zakaj ne bi mogle?
Kot primer: društvo upokojencev vpliva tako, da uradniku želi ''povedati'', da za parcelo nor. poleg doma upokojencev nekje XY ne bi bilo pametno izdati gradbenega dovoljenja za izgradnjo diskoteke, ker blablablablabla. Ali pa npr. lovska družina ali pa kakšna naravovarstvena skupina želi prepričat uradnika, da bi izgradnja avtoceste škodila za neko ogroženo vrsto živali, ki živi tam...

Naj me kdo popravi oz. mi razloži zakaj se na tega uradnika ne bi smelo vplivati...
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

lucky napisal/-a:
Alan Shore napisal/-a:
Majch napisal/-a:Jst sm isto pisala to eksistenčne odnose pa to..kakšno je že bilo 2 vprašanje? :D
Mogu si nadeljevat stavek iz učbenika, o narodni suverenosti, dve stvari si mogu napisat.
Jaz sem napisana pravica naroda do samoodločbe. In samostojnost pri političnem opredeljevanju ter (gospodarski, kulturni...) razvoj.
Ja če je to pravilen odgovor potem sem celo zadel, sm mislu da je treba tocno kasen dolocen izraz iz ucbenika:D
Choo
Prispevkov: 63
Pridružen: 29. Okt 2010 16:05

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Choo »

Drugače pa odgovori na zadnje vprašanje tile:

Vse državne tožilce imenuje Vlada RS.
(Generalnega državnega tožilca RS pa imenuje Državni zbor na predlog Vlade.)
Ravno sem kolebala med vlado in DZ in sem se odločila za vlado :) sreča!

odvetnika - imenuje ga Odvetniška zbornica

ustavnega sodnika - ''sodnika ustavnega sodišča izvoli državni zbor s tajnim glasovanjem z večino glasov vseh poslancev''. Sama sem napisala, da sodniki sami; edino kar mi je padlo na pamet. :/

Predsednika Vrhovnega sodišča RS imenuje Državni zbor RS na predlog ministra, pristojnega za pravosodje, po predhodnem mnenju Sodnega sveta.
Tudi tole sem napačno odgovorila.

Vsaj polovica točk bo tukaj; se tolažim, da mam drugje več prav...
Majch
Prispevkov: 19
Pridružen: 25. Sep 2010 11:06

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Majch »

Ja drugo vprašanje sem tudi jst samoodločbo dala..pri lobiranju sem pa tudi samo sodnika obkrožila..itak je povsod to poudarjeno da pač na sodnika ne sme nihče vplivat.
Uporabniški avatar
bubyka
Prispevkov: 172
Pridružen: 30. Jul 2010 15:09

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a bubyka »

nina14 napisal/-a:
binka napisal/-a:no jz lohk rečm da bom v pondelk slišala neki v smislu:se vidmo marca

:cry: :cry: :cry: :cry:
tud js mislm da bo neki tazga....you are not alone ;)

Nista sami, se vama tudi jaz pridružujem :(
Per aspera ad astra.
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

Choo napisal/-a:Jst sem pri lobiranju obkrožila le sodnika. Vsaj logično se mi zdi, da lahko na uradnika, ki izdaja gradbeno dovoljenje vplivajo interesne skupine. Zakaj ne bi mogle?
Kot primer: društvo upokojencev vpliva tako, da uradniku želi ''povedati'', da za parcelo nor. poleg doma upokojencev nekje XY ne bi bilo pametno izdati gradbenega dovoljenja za izgradnjo diskoteke, ker blablablablabla. Ali pa npr. lovska družina ali pa kakšna naravovarstvena skupina želi prepričat uradnika, da bi izgradnja avtoceste škodila za neko ogroženo vrsto živali, ki živi tam...

Naj me kdo popravi oz. mi razloži zakaj se na tega uradnika ne bi smelo vplivati...
Majch napisal/-a:Ja drugo vprašanje sem tudi jst samoodločbo dala..pri lobiranju sem pa tudi samo sodnika obkrožila..itak je povsod to poudarjeno da pač na sodnika ne sme nihče vplivat.
Nisem prepričana, ampak meni se zdi, da je lobiranje prepovedano v primeru, da se gre za zadeve, ki so predmet sodnih ali upravnih postopkov.
cherry_girl
Prispevkov: 15
Pridružen: 12. Dec 2010 09:46

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a cherry_girl »

mene pa zanima koliko točk je potrebnih za ustni izpit??
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

50%. Od 50 do 59 točk je ustni obvezni.
Deia
Prispevkov: 10
Pridružen: 02. Jan 2011 13:02

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Deia »

ziu napisal/-a:Vprašanja:

1. Razlikovanje pravnih od drugih norm po obliki: EKSISTENČNI ODNOSI, KONFLIKTNI ODNOSI, PRISILNOST, KONTROLABILNOST, NATANČNOST PRECIZNOST.
2. Pravni razvoj in prevladujoče pravo po Durkheimu (jaz sem pustil prazno, pomoje je MEHANSKA SOLIDARNOST (kazensko pravo), ORGANSKA SOLIDARNOST (civilno pravo), KOLEKTIVNA ZAVEST (religija, morala, pravo) in tipi legitimne oblasti po Webru: KARIZMATIČNA, TRADICIONALNA, RACIONALNA
3. Lobiranje: VPLIVANJE NA ZAKONODAJNO INIZVRŠILNO OBLAST. Pomoje je dovoljeno lobiranje na POSLANCA, MINISTRA, OBČINSKEGA SVETNIKA; nedovoljeno pa na SODNIKA IN URADNIKA, KI IZDAJA GRADBENO DOVOLJENJE (?)
4. Tekst je pomoje od GEORGESA GURVITCHA (razlaga namreč fevdni sistem, katerega je preučeval v okvirih makrosociologije prave), bistvene sestavine prava pa so PRAVIČNOST, DVOSTRANOST, TOČNA OPREDELJENOST (DOLOČENOST, TOČNOST) IN NORMATIVNA DEJSTVA.
5. Okrajnega sodnika imenuje DRŽAVNI ZBOR, notarja MINISTRSTVO ZA ZAKONODAJO, generalnega drž. tožilca baje DRŽAVNI ZBOR na predlog vlade (jaz sem napisal Vlada, ki pa imenuje samo "običajne" državne tožilce), predsednika Ustavnega sodišča pa izberejo USTAVNI SODNIKI - enega izmed njih (sam sem napisal sodni svet, ker naj bi o napredovanju sodnikov odločal le-ta. Je pa res da mesto predsednika ni tisto "tipično" napredovanje.)

Kaj mislite, so odgovori pravilni? Fingers crossed za eno 8-ko 8-)
no mene p neki zanima... zdj berm te vaše odgovore, p sm js tut prbližn isto napisala :) dvomm sam v četrto uprašanje, kr smo usi opisval bistvene sestavine prava, uprašanje je pa blo bistvene značilnosti pravnih norm oz pod kakšnimi pogoji so pravne norme, pač pravne norme....

tkoda mene edino to mal mede...
ŽeSpetJst
Prispevkov: 45
Pridružen: 03. Dec 2010 21:15

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a ŽeSpetJst »

Mene pa zanima od starejših, kakšna so kaj vprašanja na ustnem izpitu, podobna pač kakor na izpitih ali je kaj drugače; dobiš pa tri vprašanja ane od tega je eno vprašanje iz seminarske?
Majch
Prispevkov: 19
Pridružen: 25. Sep 2010 11:06

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Majch »

jessy napisal/-a:
Choo napisal/-a:Jst sem pri lobiranju obkrožila le sodnika. Vsaj logično se mi zdi, da lahko na uradnika, ki izdaja gradbeno dovoljenje vplivajo interesne skupine. Zakaj ne bi mogle?
Kot primer: društvo upokojencev vpliva tako, da uradniku želi ''povedati'', da za parcelo nor. poleg doma upokojencev nekje XY ne bi bilo pametno izdati gradbenega dovoljenja za izgradnjo diskoteke, ker blablablablabla. Ali pa npr. lovska družina ali pa kakšna naravovarstvena skupina želi prepričat uradnika, da bi izgradnja avtoceste škodila za neko ogroženo vrsto živali, ki živi tam...

Naj me kdo popravi oz. mi razloži zakaj se na tega uradnika ne bi smelo vplivati...
Majch napisal/-a:Ja drugo vprašanje sem tudi jst samoodločbo dala..pri lobiranju sem pa tudi samo sodnika obkrožila..itak je povsod to poudarjeno da pač na sodnika ne sme nihče vplivat.
Nisem prepričana, ampak meni se zdi, da je lobiranje prepovedano v primeru, da se gre za zadeve, ki so predmet sodnih ali upravnih postopkov.
No tudi jaz nisem prepričana, tako, da ne bom nič trdila..itak bomo pa videli kmalu :P
hpoirot
Prispevkov: 93
Pridružen: 17. Okt 2010 12:51

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a hpoirot »

ja lej, če lahko lobiraš na uradnika, ki izdaja gradbeno dovoljenje, lahko lobiraš tud na sodnika ... sej zakaj pa ne, če hoče interesna skupina sodniku povedat, da misljo da ni pametno obsodit nekoga, sodnik more poznat vse poglede na primer ...
ne gre to tko :) smisel lobiranja je v tem, da ti predstaviš svoje interese takrat, kadar ni o njih že odločeno (oziroma niso določene norme za odločanje) - sodnik oziroma uradnik pa ne morta glede na svojo voljo odločat, ampak mata predpise po katerih se je treba ravnat. to kar je choo napisala se da povedat v obliki pritožbe (al pač kej podobnega), ki se potem upošteva pri odločanju, ampak to ni lobiranje - to 'interesna skupina' upokojencev samo izkoristi možnosti v postopku, ni pa to lobiranje - taka pritožba je pač del postopka. uradnik pa sodnik samo izvršujeta zakone, predpise ... in zato na njiju ni dovoljeno lobirat.
poslanec in občinski svetnik odločata, tud ministrstva pač pripravljajo predloge za zakone in pri pisanju lahko upoštevajo interesne skupnosti ... če njim lobisti predstavijo svoj pogled na zadevo, si poslanci lahko razširijo pogled in se potem odločijo, da bojo drugač glasoval.
lucky

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Choo napisal/-a:Jst sem pri lobiranju obkrožila le sodnika. Vsaj logično se mi zdi, da lahko na uradnika, ki izdaja gradbeno dovoljenje vplivajo interesne skupine. Zakaj ne bi mogle?
Kot primer: društvo upokojencev vpliva tako, da uradniku želi ''povedati'', da za parcelo nor. poleg doma upokojencev nekje XY ne bi bilo pametno izdati gradbenega dovoljenja za izgradnjo diskoteke, ker blablablablabla. Ali pa npr. lovska družina ali pa kakšna naravovarstvena skupina želi prepričat uradnika, da bi izgradnja avtoceste škodila za neko ogroženo vrsto živali, ki živi tam...

Naj me kdo popravi oz. mi razloži zakaj se na tega uradnika ne bi smelo vplivati...
Jaz mam tud sam sodnika, ker je pisalo obkroži NJEGOVO ime :D
Choo
Prispevkov: 63
Pridružen: 29. Okt 2010 16:05

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Choo »

Res je pisalo v ednini. Nisem prepričana glede tega, bomo videli, ko dobimo rezultate :)
lucky

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Drugače pa lobisti ne smejo vplivati v sodnih in upravnih postopkih. Tak da, tule sem malo skeptična.. :)

Me zanima, kaj svetujete - znala sem, ampak sem delala take balastne in površne napake in ocena bo, če naredim - 6 ali 7 maksimalno. Naj na ustnem nalašč odgovarjam butasto, ker nočem slabe ocene, al naj se učim in izboljšam na ustnem? Ker ne vem, kak to sploh zgleda in nič.. :S
carko32
Prispevkov: 108
Pridružen: 16. Okt 2010 14:03

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a carko32 »

lucky napisal/-a:Drugače pa lobisti ne smejo vplivati v sodnih in upravnih postopkih. Tak da, tule sem malo skeptična.. :)

Me zanima, kaj svetujete - znala sem, ampak sem delala take balastne in površne napake in ocena bo, če naredim - 6 ali 7 maksimalno. Naj na ustnem nalašč odgovarjam butasto, ker nočem slabe ocene, al naj se učim in izboljšam na ustnem? Ker ne vem, kak to sploh zgleda in nič.. :S
Popolnoma enak problem.. jaz se bom učil.. pomeni, pogledal seminarsko, te stvari ki sem jih narobe delal, pogledal še definicije sociologije s strani jugoslovanskih avtorjev in potem tam videl koliko resnično rabim za dobro oceno..

mislim, da na uradnika ne bi smeli lobirat.. vsaj tako sem jaz zastopil med predavanji.. no pa saj bomo videli..
Zaklenjeno

Vrni se na