Januarski izpit 2011

prof. dr. Albin Igličar, doc. dr. Tilen Štajnpihler

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a caaat »

lucky napisal/-a:
caaat napisal/-a:Kdo ve, kaj je socialna funkcija pravosodja? :)
Reševanje konfliktov med pravnimi subjekti, ki so v sporu.
Ma ja, saj res :D
lucky

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

caaat napisal/-a:
lucky napisal/-a:
caaat napisal/-a:Kdo ve, kaj je socialna funkcija pravosodja? :)
Reševanje konfliktov med pravnimi subjekti, ki so v sporu.
Ma ja, saj res :D
:)
hpoirot
Prispevkov: 93
Pridružen: 17. Okt 2010 12:51

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a hpoirot »

ParfumeGirl napisal/-a:
hpoirot napisal/-a:lucky, to piše v tatretji skripti - ni calvo in ni s krogci, je pa zlo fajn za ponavljat, ker je zgoščeno vse napisan :)
Katera pa je to skripta? :shock: Oz., a je kje na netu al pa če jo lahko da kdo na forum ;)
http://pravnica.net/literatura/1-letnik ... ologijo/6/
ParfumeGirl
Prispevkov: 251
Pridružen: 25. Sep 2010 13:34

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a ParfumeGirl »

Aha, to imam. Sem misnla, da ima kdo še kako skripto :) Ker je blo govora o neki na roke napisani.
Hvala za pojasnilo ;)
ParfumeGirl
Prispevkov: 251
Pridružen: 25. Sep 2010 13:34

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a ParfumeGirl »

A slovenske avtorje je potrebno poznati?
A je v izpitu res samo eno vprašanje o avtorjih, to je tisto na podlagi vira?
Kaj pa teorije je potrebno znati (funkcionalistična, sestemska...)?

Ker te avtorji so mi res podn in se imam namen naučit samo tiste ključne pojme, ki so bili napisani nekaj strani nazaj. Ampak nisem prepričana, če bo to dovolj :? Razsvetlite me! ;)
Portia
Prispevkov: 72
Pridružen: 07. Nov 2010 15:20

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Portia »

ParfumeGirl napisal/-a:A slovenske avtorje je potrebno poznati?
A je v izpitu res samo eno vprašanje o avtorjih, to je tisto na podlagi vira?
Kaj pa teorije je potrebno znati (funkcionalistična, sestemska...)?

Ker te avtorji so mi res podn in se imam namen naučit samo tiste ključne pojme, ki so bili napisani nekaj strani nazaj. Ampak nisem prepričana, če bo to dovolj :? Razsvetlite me! ;)
Mene pa v povezavi s temi avtorji zanima, kok očitni so kej ti izseki iz del teoretikov? A so dost, da če maš pregled nad tem o čem je kdo govoril, lahko prepoznaš, al se morm tiste besede napiflat? Ker gledam zdele to knjigo Izbor besedil, pa nevem če bi prepoznala brez tistih ključnih besed :roll:
lucky

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Portia napisal/-a:
ParfumeGirl napisal/-a:A slovenske avtorje je potrebno poznati?
A je v izpitu res samo eno vprašanje o avtorjih, to je tisto na podlagi vira?
Kaj pa teorije je potrebno znati (funkcionalistična, sestemska...)?

Ker te avtorji so mi res podn in se imam namen naučit samo tiste ključne pojme, ki so bili napisani nekaj strani nazaj. Ampak nisem prepričana, če bo to dovolj :? Razsvetlite me! ;)
Mene pa v povezavi s temi avtorji zanima, kok očitni so kej ti izseki iz del teoretikov? A so dost, da če maš pregled nad tem o čem je kdo govoril, lahko prepoznaš, al se morm tiste besede napiflat? Ker gledam zdele to knjigo Izbor besedil, pa nevem če bi prepoznala brez tistih ključnih besed :roll:
Baje je po navadi razvidno, ni pa nujno. Sicer pa pomojem, če veš, kaj je kdo preučeval, lahko ugotoviš, čigav je odlomek. Ne vem, mene bolj druga vprašanja skrbijo. Šla sem sicer štirikrat skozi vso snov, tudi čez knjigo enkrat (določene dele sicer površno, pa vendar), ampak se mi zdi, da nič ne znam :S
hpoirot
Prispevkov: 93
Pridružen: 17. Okt 2010 12:51

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a hpoirot »

recimo ko je bil primer na zadnji uri in je bil luhmann ... sam po tekstu jz ne bi glih vedla, ampak pol je blo podvprašanje neki s postopki in sistemi, pol gre pa lažje :)
lucky

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Jaz samo upam, da bo dal dokaj splošna vprašanja in ne nekih podrobnosti.. :?
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

Se strinjam ... upam, da moramo poznati res le pomembne/ključne in na predavanjih omenjene stvari.
carko32
Prispevkov: 108
Pridružen: 16. Okt 2010 14:03

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a carko32 »

Tudi jaz gojim podobno upanje.. čez knjigo sem šel 1krat podrobno, 2krat na hitrco pa še čez calvotovo skripto 2krat.. tak da upam, da bo dovolj..

potem pa nazaj k zgodovini in tam se še do konca naučit oz. ponovit kar že znam:)
Portia
Prispevkov: 72
Pridružen: 07. Nov 2010 15:20

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Portia »

carko32 napisal/-a:Tudi jaz gojim podobno upanje.. čez knjigo sem šel 1krat podrobno, 2krat na hitrco pa še čez calvotovo skripto 2krat.. tak da upam, da bo dovolj..
če pa to ne bo dovolj.. :mrgreen:
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

Portia napisal/-a:
carko32 napisal/-a:Tudi jaz gojim podobno upanje.. čez knjigo sem šel 1krat podrobno, 2krat na hitrco pa še čez calvotovo skripto 2krat.. tak da upam, da bo dovolj..
če pa to ne bo dovolj.. :mrgreen:
Mimogrede se zna zgoditi, da to ne bo dovolj. Sociologija prava je eden takih predmetov, kjer nosilec predmeta (beri: Igličar) zahteva določene stvari znati na pamet. Tako da se je določene tabele, naštevanja, ipd. potrebno naučiti na pamet, sicer ne dobiš vseh točk oz. skoraj nič ne dobiš. Ni to več gimnazija, kjer si lahko prebral določene zadeve in potem na splošno pisal, kolikor se spomniš. Vsaj pri sociologiji ni tako, pa še pri marsikateremu predmetu.

Sicer pa, želim vam vsem vso srečo na izpitu, potrebovali jo boste :)

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
hpoirot
Prispevkov: 93
Pridružen: 17. Okt 2010 12:51

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a hpoirot »

jz mislm da kar je stvari za naštevat se je treba naučit - če ti to, da si si trikrat prebral da, da lahko zdrdraš vse funkcije družbenih sistemov pri funkcionalizmu, pol je vredu, drgač maš pa še cel dan in pol za mal si pogledat :) ni spet tok stvari se za naučit na pamet se mi zdi ... večino ostalega je pa res bolj na splošno, ne predstavljam si recimo da bi mogu točno stavke in definicije, ki jih je luhmann si zamislu, odrecitirat. sam da prbližn veš s čim se je ukvarju, da lahko pol prepoznaš odlomek :D
upam pa, da bo habermas ... ker zdej ko sm si končno prebrala (tista shema k jo je igličar pokazu je men vse zmedla, pa sm mela seminarsko o luhmannu XD), s čim je kritiziru luhmanna, je to edn najbolj simpl sociologov kar jih lahko dobimo :D
Portia
Prispevkov: 72
Pridružen: 07. Nov 2010 15:20

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Portia »

Katere pa so funkcije družbenih sistemov pri funkcionalizmu? :mrgreen:
hpoirot
Prispevkov: 93
Pridružen: 17. Okt 2010 12:51

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a hpoirot »

f. lantentnega vzdrževanja vzorcev
f. doseganja ciljev
f. adaptacije
f. integracije

calvo skripta stan 5 :D
Uporabniški avatar
rea
Prispevkov: 228
Pridružen: 03. Okt 2010 13:05

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a rea »

pomojem so to funkcija latentnega vzdrževanja, funkcija doseganja ciljev, funkcija adaptacije in funkcije še nečesa (se ne spomnim trenutno).
al sem čisto mimo? :lol:
edith
Prispevkov: 6
Pridružen: 03. Okt 2010 12:58

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a edith »

tud mene zanima, če je res na izpitu samo 1 od 5 vprašanj v zvezi z avtorjem (od tega polovico točk tega vprašanja prinese ime avtorja)? zanima me zato, ker sem sam za učenje avtorjev porabil toliko časa kot za celotno ostalo snov.. če pa je to samo 1 vprašanje bom pa zadnji dan avtorje malo zanemaril oz. se dobro naučil samo ključne besede...
hvala
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a caaat »

Mene pa zanima kako veš, kdaj gre za statistično metodo? Pri prejšnjih testih je bil nekje tortni diagram, za kar sem si predstavljala, da gre za statistično metodo, vendar je narobe ker gre za anketo :shock: in zdj ne vem, kako pol sploh veš da gre za statistično metodo.
Uporabniški avatar
hannah
Prispevkov: 70
Pridružen: 05. Okt 2010 21:45

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a hannah »

ja če ti kaže kok številčno je kera stranka zastopana v parlamentu.. to je statistična, ker ne rabš teh ljudi spraševt kje so ampak se to ve...
če pa uprašajo folk na ulci za kero stranko so, je pa to anketa =)
upam da sm pomagala ;)
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a caaat »

hannah napisal/-a:ja če ti kaže kok številčno je kera stranka zastopana v parlamentu.. to je statistična, ker ne rabš teh ljudi spraševt kje so ampak se to ve...
če pa uprašajo folk na ulci za kero stranko so, je pa to anketa =)
upam da sm pomagala ;)
Si precej:) hvala ;)
Portia
Prispevkov: 72
Pridružen: 07. Nov 2010 15:20

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Portia »

caaat napisal/-a:Mene pa zanima kako veš, kdaj gre za statistično metodo? Pri prejšnjih testih je bil nekje tortni diagram, za kar sem si predstavljala, da gre za statistično metodo, vendar je narobe ker gre za anketo :shock: in zdj ne vem, kako pol sploh veš da gre za statistično metodo.
Kje si pa dobila stare izpite? Vem, da tukaj na forumu objavljajo vprašanja, ampak kje si vidla tortne diagrame ipd? :)
Portia
Prispevkov: 72
Pridružen: 07. Nov 2010 15:20

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Portia »

hpoirot napisal/-a:f. lantentnega vzdrževanja vzorcev
f. doseganja ciljev
f. adaptacije
f. integracije

calvo skripta stan 5 :D
hahaha, o fak, že prve strani šepajo :shock: slaba!
Portia
Prispevkov: 72
Pridružen: 07. Nov 2010 15:20

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Portia »

A mi lahko nekdo razloži družbeno lastnino? Vem, da v tem sistemu ni monopola nad proizvajalnimi sredstvi.. a lastnik je država al družba kot celota? kdo potem upravlja? v čem je razlika s kolektivno zasebno lastnino?
Uporabniški avatar
Dunja*
Prispevkov: 20
Pridružen: 20. Nov 2010 21:52

Re: Januarski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Dunja* »

Portia napisal/-a:A mi lahko nekdo razloži družbeno lastnino? Vem, da v tem sistemu ni monopola nad proizvajalnimi sredstvi.. a lastnik je država al družba kot celota? kdo potem upravlja? v čem je razlika s kolektivno zasebno lastnino?
kokr js vem so pr družbeni lastnini lih samo lastninska razmerja na proizvajalnih sredstvih in da ni monopola ker noben ni izključni razpolagalec s temi sredstvi. lastnik je država, in s tem ona tud upravlja, oz. če mal zakompliceram, proizvajalna sredstva ki so v državni lasti upravlja družba posredno.

Kolektivna zasebna lastnina se pa pojav pr kapitalizmu (liberalno obdobje), za razliko od tiste prej navedene k je značilna za predkapitalistično družbo, tm se pa več individualnih zasebnih lastnikov združ.
Es gibt keine große Entdeckungen und Fortschritte, solange es noch ein unglückliches Kind auf Erden gibt
Zaklenjeno

Vrni se na