Marčevski rok 2010

prof. dr. Albin Igličar, doc. dr. Tilen Štajnpihler

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
Uporabniški avatar
defasturias
Prispevkov: 93
Pridružen: 08. Nov 2009 19:47

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a defasturias »

Pomoje da ni bila zraven kakšna taka fora. Saj potem se tudi ne bi mogel udeležit zaradi ure, ko je to potekalo, namreč ko smo pisali izpit je bila ta razprava že mimo in se je ne bi mogli udeležit. In pa če bi samo izbirali strokovne udeležence, potem bi najbrž izbrancem poslali zasebna vabila, ne pa objavili članek javno.

Ne vem no, mislim da lahko prideš, ampak je pa čisto možno da je kaka past tukaj. Ker se mi zdijo malo lahko prislužene točke, ali pa je ravno to namen, da je tako lahko, da te zmede in napišeš ne. Bomo vidli :D
truffes
Prispevkov: 2
Pridružen: 21. Mar 2010 09:57

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a truffes »

a lahko kdo napiše celotno shemo družbenega odločanja?
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a Punipan »

1. Sprožitev problema
2. Zbiranje podatkov
3. Obdelava predlogov
4. Razprava
5. Sprejem odločitve
4. Izvrševanje te odločitve

Naj me kdo popravi, tole sem zdele iz glave.
Uporabniški avatar
smiley
Prispevkov: 60
Pridružen: 05. Sep 2009 15:06

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a smiley »

Jaz sem pa tam pri tistem vprašanju, če se lahko udeležiš razprave napisala, da sicer se je lahko udeležim, vendar le kot poslušalec, ker nisem dovolj strokovno usposobljena za aktivno sodelovanje :lol:
Pri obkrožvanju sem dala pa tudi 700.000 primerov-nekaj čez 600.000 jih je, pa se mi zdi da je to bližje 700 kot 500...upam, da je prav.

Drugač pa sploh ne vem, kaj naj pričakujem...pustim se presenetit (pa upam, da bo prijetno presenečenje :roll: ) :shock:
Blade1
Prispevkov: 70
Pridružen: 19. Feb 2010 13:03

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a Blade1 »

Jaa jst sm tudi dau , da se razprave ne moremo udeležit, ker gre za specialno javnost.
primerov je pa 700.000. na predavanjih smo rekli med 600.000 in 700.000 tako, da bo kr prav pomoje :)
20090293
Prispevkov: 33
Pridružen: 05. Mar 2010 16:07

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a 20090293 »

dragoxxx napisal/-a:hehe...zanimivo je to, da sm js izhajal iz tega, da je v obvestilu pisalo, da bo sestanek potekal v MALI dvorani parlamenta, tko da izhajajoč iz tega, da se načeloma lahko vsak udeleži sestanka, potem ne bi bilo prostora za vse, medtem ko bi ustrezni strokovni udeleženci bili izbrani in se udeležili sestanka v smislu sodelovanja:D
Haha, dobra :D
dedekmraz
Prispevkov: 52
Pridružen: 16. Dec 2009 10:19

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a dedekmraz »

ej a lahko en k je meu erlicha pa zna mal pove kaki so pravilni odgovori, da vidm če se mi sploh splača upat na tistih 50 pik ..

1. odnos je menjava, disjunktivni postane ko ena stran nima dobrine/noče dat dobrine-se ji nemore odreči/ko je druga stran ne more dobiti pri tretjem.
2. E. Erlich; juridično-državno pravo
3. Podčrtovanje: jz sm podčrtau use razn: "politična stranka je združenje državljanov in državljank". najbrž nebi smeu podčrtat da uresničuej pol. cilje, drugo pa bi moglo bit podčrtano .. al ja ? :oops:
4. a.) ali sprejmejo v slovenskem dz enako zakonov kot v drugih državah po svetu : ne ????????
b.) kdo predlaga največ zakonov : vlada
c.) ali lahko interesne skupine predlagajo zakon : jz sm dau NE... pa je najbrž narobe?
d.) ali je javna razprava nujni del trifaznega zakonodajnega postopka : NE (sam kaj k to sm zariu pa dau ja :? )
5. a.) pravnik generalist : siroko in temeljito osnovano pravnisko znanje, obvladovanje metod pravniskega dela na vseh pravnih podrocjih na splosno + nadaljna poglobljenost na nekaj pravnih podrocij
b.) odstotki so: pravosodje-35%
uprava in javne službe-45%
gospodarstvo-20%
najbl me zanima 3. pa 4. naloga kaki so odgovori kr ostale sm nekako pisu, pr 5. pa itak zariu use :D :D
Alexx
Prispevkov: 54
Pridružen: 18. Mar 2010 17:28
Kraj: Kranj

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a Alexx »

Pri prvi nalogi sm jst dala poleg menjave tudi integracijske odnose...a bi to šlo? :D da pride do disjunktivnih odnosov sem pa napisala da takrat, ko pride do konfliktov, nasprotovanj ali tekmovanj oziroma ko nekdo ima neko dobrino in mu jo nekdo drug hoče odvzeti... kr neki :D

Druga je ja ta ehrlich, in pa juridično-državno-...

Tretja naloga je bla kr “zanimiva“...jst sm podčrtala vse razen: politična stranka je združenje državljank in državljanov in uresničuje politične cilje, ki so nevem določeni v pol. programu al neki, ne spomnm se točn.. Tuki mi res ni jasn kaj je prov in kaj ni ???? :evil:

Četrta... DZ RS NE sprejme enako število zakonov kot v drugih državah // Največ zakonov predlaga vlada // interesne skupine LAHKO predlagajo zakon // javna razprava NI nujni del zak. postopka.

Pri peti nalogi je pomoje kr pravilno to kr si napisu.. :)
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a nici »

Js sem dala pa tkole:

1.) Dala sem odnosi menjave, oziroma mešani odnosi. Potem sem pa napisala, da se tile odnosi spremenijo v dezintegracijske, ko druga stran nima kaj ponuditi v zameno.

2.) E. Ehrlich. Judirično - državno - družbeno pravo.

3.) Politična stranka (v nadaljnjem besedilu: stranka), je združenje državljank in državljanov, ki uresničujejo svoje politične cilje, sprejete v programu stranke, z demokratičnim oblikovanjem politične volje državljank in državljanov in s predlaganjem kandidatk oziroma kandidatov na volitvah v državni zbor, za predsednico oziroma predsednika republike ter v organe lokalnih skupnosti.

4.) NE, VLADA, NE NE
(glede teh interesnih skupin, one majo pravico dati pobudo volilcem za vložitev predloga zakona, ne morejo pa vložiti same)

5.) Pravnik generalist, js sem napisala, da more biti splošno družbeno zelo zagledan ... and so on.
Potem sem pa falila, ker sem napisala, koliko je sodnikov, odvetnikov....
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Mislim, da interesne skupine lahko predlagajo zakon ( v obliki zakonodajne iniciative- 5000 volilcev)
in, da se stranka od interesne skupine razlikujejo s tem, ko sestavljajo politične programe (omenejno tudi v knjigi).
Si vis pacem para bellum
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a eldorado »

nici napisal/-a:Js sem dala pa tkole:

1.) Dala sem odnosi menjave, oziroma mešani odnosi. Potem sem pa napisala, da se tile odnosi spremenijo v dezintegracijske, ko druga stran nima kaj ponuditi v zameno.

2.) E. Ehrlich. Judirično - državno - družbeno pravo.

3.) Politična stranka (v nadaljnjem besedilu: stranka), je združenje državljank in državljanov, ki uresničujejo svoje politične cilje, sprejete v programu stranke, z demokratičnim oblikovanjem politične volje državljank in državljanov in s predlaganjem kandidatk oziroma kandidatov na volitvah v državni zbor, za predsednico oziroma predsednika republike ter v organe lokalnih skupnosti.

4.) NE, VLADA, NE NE
(glede teh interesnih skupin, one majo pravico dati pobudo volilcem za vložitev predloga zakona, ne morejo pa vložiti same)

5.) Pravnik generalist, js sem napisala, da more biti splošno družbeno zelo zagledan ... and so on.
Potem sem pa falila, ker sem napisala, koliko je sodnikov, odvetnikov....
Neki podvprašanj...
1. A si še kje drugje prebrala, razen v calvotovi skripti, da gre za mešane odnose, ker sem jst isto napisu in mislm, da to samo tm piše... :/ v knjigi pa je drugač
4. sm istou dau taprvo ne, v zvezi s sprejetimi zakoni, ampak me zanima a kdo ve če je to prov? :D a piše to sploh kje lol
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Jaz bi rekel, da je to pravilno, vendar nevem, če konkretno odgovoarja na vprašanje.
Spraševalo je kateri odnos ureja OZ- to je družbena menjava, ki pa je po naravi mešan odnos (integracijski, ob predpostavkah se spremen iv dezintegracijskega)...
Drugi odgovor, pa tudi sam nisem našel v knjigi.
Si vis pacem para bellum
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a nici »

Sej js sem oboje napisala, odnosi menjave in mešani odnosti. :D

Po moje da tut če napišeš, da so mešani, da ne more bit narobe, no.

Zanima me, marsikdo je napisu, da lahk interesne skupine predlagajo zakon... js sem dala da ne... sam zdaj pa nvem... :?
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Jaz sem se spomnil na to, da je rekel, da so študenti oz. ŠOU interesna skupina in ker so študenti pred leti predlagali zakon in je bi lcelo sprejet, mislim, da lahko predlagajo. Seveda so zdaj fore, ali so interesne skupine takšne, ki imajo člane z volilno pravico ali brez..
Bomo videli, kako si je zamislil, gotovo je kakšen hec :)
Si vis pacem para bellum
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a nici »

Ja, sam npr, js vem z ustave, da je fora tut v tem, da npr interesne skupine, oziroma drugo združenje lahko da pobudo volilcem za vložitev predloga. To pomeni, da če se zbere 5000 volilcev, lahko oni potem vložijo predlog. V knjigi za ustavno pravo piše... Zakon lahko predlaga vlada, vsak poslanec in najmanj 5000 volilcev. Sprejem zakona lahko predlaga državnemu zboru tudi državni svet.
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a nici »

A se kdi spomni kako je bilo točno vprašanje glede int.sk. pa predlaganja zakona.. če kdo ve, kaj točn je pisal, naj plis napiše. :D :D
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a eldorado »

Zmaj, ja... ampak a je on prov omenu točno tako besedo: MEŠANI ODNOSI? Al pa, a si kje to prebrau, razn v calvotovi skripti? To me zanima...

Interesne skupine ne morejo predlagati zakona, 100%
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a nici »

Js sem za mešane odnose slišala sam v Calvotovi skripti, kje drugje pa ne, kar bi blo sicr težko, kajti učila sem se sam iz tam... no, pa mal sm pogledla tisto s krogci. :)

A glede interesnih skupin si pa zihr?
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

To je stvar interpretacije. Tudi prejšnjič je bil tak stavek z ministrstvom, ki ga ja on obrnil na tristo načinov, samo ,da ni bilo prav
Si vis pacem para bellum
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a Punipan »

A je bilo pr Webru pravilno, če si pri tistih odnosih (c) vprašanje, v katero skupino spadajo) napisal, da so disjunktivni?
dedekmraz
Prispevkov: 52
Pridružen: 16. Dec 2009 10:19

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a dedekmraz »

glede interesnih skupin in tega a lahko predlagajo zakon piše u knigi na str. 244 : "Poleg tega se lahko interesne skupine aktivirajo ob ljudski zakonodajni iniciativi, ko -po slovenski ureditvi- predlaga zakon 5000 volilcev" . sam zej je fora tle kaj pomeni to da "se aktivirajo" .. al pač da lahko posredno prek podpisou samo sodelujejo pri predlogu zakona kot državljani(-se pravi je po odgovor NE) al pa da loh neposredno predlagajo zakon in zbirajo 5000 podpisou(-odgovor je DA) ???? bwo...
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Ja no, to pomeni, da lahko predlagajo. Vendar odvisno kako si je on zamislu, je mogoče gledati iz dveh zornih kotov.
Si vis pacem para bellum
Alexx
Prispevkov: 54
Pridružen: 18. Mar 2010 17:28
Kraj: Kranj

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a Alexx »

počakmo do druzga tedna... albin ma te svoje fore :o
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a eldorado »

Ma ja.. dejte tisti k mate v pondelk čimprej sporočit kako je kej ocenjevou pa kaj je kej prov :D magar v knjižnco na net pa piči miško :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Marčevski rok 2010

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

kakorkoli, stric albin je car, eden izmed boljših.....spomnim se njegovega komentarja na to, kaj so pravni idealisti oz. vizionaristi....odgovoril je. "To so vam ljudje, ki rinejo GRLOM U JAGODE"-asocira na tisti prelepi jogoslovanski film iz poznih šestdesetih...haha:D
Zaklenjeno

Vrni se na