Sociologija

prof. dr. Albin Igličar, doc. dr. Tilen Štajnpihler

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
alisha
Prispevkov: 40
Pridružen: 13. Jul 2009 22:11

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a alisha »

http://www.student-info.net/index.php/s ... teka/22499
tuki je še ena skripta, če vam bo kej v pomoč
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

To skrpito mam, sej je ubistvu dobra, sam se mi nekak zdi, da tiste snovi, k je do strani 28, nismo delal.. sicer pa nism hodila na predavanja tko da ne vem.. a zna kdo povedat, kaj pride v poštev tle, pa sm že gledala po kazalu v knjigi, sam tega ni not al sm pa jst čorava :lol: :lol:

Pa še neki me zanima.. v tisti skripti s krogci na straneh 3-6 sta funkcionalizem in marksizem.. kje to v knjigi piše (oz. a so une strani, k so navedene, taprave?). In kaj je fora tistga "miselnega vzorca" na strani 5? :shock:
Pozitiv vabrejšan!! :D
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Wildcat* napisal/-a:To skrpito mam, sej je ubistvu dobra, sam se mi nekak zdi, da tiste snovi, k je do strani 28, nismo delal.. sicer pa nism hodila na predavanja tko da ne vem.. a zna kdo povedat, kaj pride v poštev tle, pa sm že gledala po kazalu v knjigi, sam tega ni not al sm pa jst čorava :lol: :lol:

Pa še neki me zanima.. v tisti skripti s krogci na straneh 3-6 sta funkcionalizem in marksizem.. kje to v knjigi piše (oz. a so une strani, k so navedene, taprave?). In kaj je fora tistga "miselnega vzorca" na strani 5? :shock:
Strani sem jaz tudi gledal pa nisem najdo na tistih straneh ko so napisane. Tam mors vedet bistvo kaj zastopa marksizem in kaj funkcionalizem kako opredeljujeta družbeno slojevitost. Kdo daje vecji poudarek pravu in vrednotam, ma nevem js sm si te stvari pac zapomno nevem kaj je pa drgac res bistvo :D
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

alisha napisal/-a:http://www.student-info.net/index.php/s ... teka/22499
tuki je še ena skripta, če vam bo kej v pomoč

Tale skripta je tak v bistvu cist podobna oni s krogci mogoč je mal zaraven napisan sam ne kej velik.
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Prosil bi vas če bi lahko odgovorili na naslednja vprašanja:

1.Javna razprava o predlogu zakona- katere organizacije imajo možnost takrat vplivati in kaj je namen teh razprav?
2.En avtor?(besede= legitimnost). Kaj je po avtorjevem mnenju bistveno za družbene spremembe?
3.Kaj je pravni pluralizem? Mogoče raznolikost pravnih norm ki urejajo različna področja družbenega življenja?
4.Navedeni citat(zunanji in notranji dejavniki:
a)kdo je avtor? Pomoje Gurvitch
b)O kateri teoriji govori? Mogoče genetični sociologiji prava...
5. Kaj je posebnost sodnih postopkov?
j.sos.
Prispevkov: 41
Pridružen: 03. Jun 2009 12:41

Odgovor Napisal/-a j.sos. »

Pozdrav!
lepo lepo bi vas prosu, če mi zna nekdu razložit razliko med politično indiferentno in pol. determinirano normo?
in še...kaj je pravni interes? neki me bega pri teh dveh vprašanjih.....

se zahvaljujem v naprej!

Lp, j.
Arietida
Prispevkov: 108
Pridružen: 30. Avg 2009 15:49

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Arietida »

Lojscela napisal/-a:Prosil bi vas če bi lahko odgovorili na naslednja vprašanja:

1.Javna razprava o predlogu zakona- katere organizacije imajo možnost takrat vplivati in kaj je namen teh razprav?
2.En avtor?(besede= legitimnost). Kaj je po avtorjevem mnenju bistveno za družbene spremembe?
3.Kaj je pravni pluralizem? Mogoče raznolikost pravnih norm ki urejajo različna področja družbenega življenja?
4.Navedeni citat(zunanji in notranji dejavniki:
a)kdo je avtor? Pomoje Gurvitch
b)O kateri teoriji govori? Mogoče genetični sociologiji prava...
5. Kaj je posebnost sodnih postopkov?

1. predvidevam da interesne skupine
2. legitimnost se navezuje na luhmanna, ampak parsonsova je misel da je bistvo družbenih sprememb v menjanju temeljnih družbenih vrednot.
4. da, gurvitch in genetična
Arietida
Prispevkov: 108
Pridružen: 30. Avg 2009 15:49

Re:

Odgovor Napisal/-a Arietida »

j.sos. napisal/-a:Pozdrav!
lepo lepo bi vas prosu, če mi zna nekdu razložit razliko med politično indiferentno in pol. determinirano normo?
in še...kaj je pravni interes? neki me bega pri teh dveh vprašanjih.....

se zahvaljujem v naprej!

Lp, j.
Interes je izraz potreb in položaja posameznika ali skupine v globalni družbi.

Politično indiferentna norma je čisto pravna norma (npr.: o tatvini, umoru...)

Pol. determinirane norme je vmesni prostor med čisto pravnimi in čist političnimi normami. Pravo tu nastopa kot sredstvo in obenem vnaša racionalizacijo.
j.sos.
Prispevkov: 41
Pridružen: 03. Jun 2009 12:41

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a j.sos. »

o zakon. vbistvu mi je vse jasnu, sm čudnu mi je za razložit. :)
tu sm rabu!
tenx Arietida! ;)
Arietida
Prispevkov: 108
Pridružen: 30. Avg 2009 15:49

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Arietida »

2.En avtor?(besede= legitimnost). Kaj je po avtorjevem mnenju bistveno za družbene spremembe?

SE POPRAVLJAM :!: :!: :!: Tale cukr je Max Weber. Poleg Parsonsa se je je tudi on menil, da je za družbene spremembe "krivo" spreminjanje vrednot. Legitimnost je pa itak njegova precej top beseda.


Ni za kaj j.sos.
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Politično indiferentna norma je čisto pravna norma (npr.: o tatvini, umoru...)

Pol. determinirane norme je vmesni prostor med čisto pravnimi in čist političnimi normami. Pravo tu nastopa kot sredstvo in obenem vnaša racionalizacijo.

Da malo še dopolnem. Politično indiferentna norma varuje splošne interese in ni odvisna od vladajoče politične oblasti, ni sredstvo za doseganje političnih ciljev, saj se ne spreminja tako hitro kot politicno determinirane norme. Primer je ustava. Politično determinirane norme pa so hitro spreminjajoč del pravnega sistema in služijo kot sredstvo v rokah vladajočih političnih strank za dosego njihovih ciljev. Primer politično determinirane norme je Politični zakon- Zakon o denacionalizaciji.
Arietida
Prispevkov: 108
Pridružen: 30. Avg 2009 15:49

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Arietida »

3.Kaj je pravni pluralizem?

Mogoče da je fora v tem da so poleg države še drugi centri normodanje aktivnosti- npr. samoupravne orgnizacije.
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

Pomoje je možno, da se ta pravni pluralizem nanaša na Ehrlicha, ki pravi, da na pravo v neki družbi ne smemo gledati monistično (kot npr. pravni pozitivizem), ampak je mimo državnega prava v pravnem sistemu družbe še sodniško pravo in pravo, ki se spontano oblikuje v notranjih redih oblik združevanja ljudi. V tem je pravni pluralizem - prava se ne reducira na državne norme, ampak imamo še sodniške norme in norme socialnega prava). A bi bla ta razlaga možna? :|
Pozitiv vabrejšan!! :D
Zarja
Prispevkov: 3
Pridružen: 13. Sep 2009 21:52

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Zarja »

Srečno vsem tistim ki greste jutri na izpit.
Pa dejte prosim potem na forum napisat izpitna vprašanja.
za tiste k gremo oktobra na soco...bo prišlo prav :)
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Wildcat* napisal/-a:Pomoje je možno, da se ta pravni pluralizem nanaša na Ehrlicha, ki pravi, da na pravo v neki družbi ne smemo gledati monistično (kot npr. pravni pozitivizem), ampak je mimo državnega prava v pravnem sistemu družbe še sodniško pravo in pravo, ki se spontano oblikuje v notranjih redih oblik združevanja ljudi. V tem je pravni pluralizem - prava se ne reducira na državne norme, ampak imamo še sodniške norme in norme socialnega prava). A bi bla ta razlaga možna? :|
Bi bla ja saj pravni pluralizem pomeni veliko stevilo različnih oblik norm ki urejajo razlicna razmerja. Po Ehrlich pa je to Družbeno pravo, Juridično in Državno
Uporabniški avatar
Kvatro
Prispevkov: 65
Pridružen: 12. Maj 2009 17:35
Kraj: ljubljana!

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Kvatro »

Zarja napisal/-a:Srečno vsem tistim ki greste jutri na izpit.
Pa dejte prosim potem na forum napisat izpitna vprašanja.
za tiste k gremo oktobra na soco...bo prišlo prav :)
zakaj nisi šla vsaj probat? js nekak računam na to, da bo Igličar in da bom mel ne-zajeban napiflan folk okol :D
Slika
grissom
Prispevkov: 50
Pridružen: 08. Mar 2009 13:33

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a grissom »

Zarja res pejt vsaj probat, ker če se nisi odjavla te za kazen ne spustijo na naslednji rok (oktobra), pol boš lahko šele januarja delala!
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

grissom s tem se nebi čist strinjala. To je veljalo (naj bi) samo za majski rok. ker sem imela kolegico ki je zbolela in ni sla na izpit in se je brez problema prijavila za september. ker konec koncev lahko pride vmes karkoli in ne morejo ti kar rokov jemat. take mam jaz izkusnje... ;)
me pa mal skrbi ker sem tut sama zbolela in sem prijavlena za dons pa sm vcer brankotu napisala meil pa še nisem dobila odgovora. zdj pa nvem ce nj bovna hodm na silo v lj ker namreč nisem iz lj ali naj počakam na odg od brankota. :?
grissom
Prispevkov: 50
Pridružen: 08. Mar 2009 13:33

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a grissom »

men niso pustili na izpit:( kšni profesorji so tok dobri, da te odjavijosami, kšni ti pa v šis zapišejo, da nisi pristopil in tako ti avtomatsko zablokirajo, da se ne moreš prijavt. vsaj z mano je bilo tako...pa branko mi je tut tko razložu. Ti pa če si zbolela, pejt k zdravniku,pa boš dobila potrdilo in ga nes brankotu. tko sm morala jst pr ustavi narest na začetku septembra, da jo bom lahko šla delat oktobra. Vglavnm je najbolš da počakaš na odgovor, pa boš vidla, kaj ti bo reku.

Upam, da se boš čimprej pozdravila:)
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

grissom pm ;)
grissom
Prispevkov: 50
Pridružen: 08. Mar 2009 13:33

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a grissom »

sej bo ;)
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

pm je privat sporočilo.sem ti nekaj napisala ;) pjt pogledat :)
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Dexter »

ariana napisal/-a:grissom s tem se nebi čist strinjala. To je veljalo (naj bi) samo za majski rok. ker sem imela kolegico ki je zbolela in ni sla na izpit in se je brez problema prijavila za september. ker konec koncev lahko pride vmes karkoli in ne morejo ti kar rokov jemat. take mam jaz izkusnje... ;)
me pa mal skrbi ker sem tut sama zbolela in sem prijavlena za dons pa sm vcer brankotu napisala meil pa še nisem dobila odgovora. zdj pa nvem ce nj bovna hodm na silo v lj ker namreč nisem iz lj ali naj počakam na odg od brankota. :?
Tisto veja za vse roke, razen junijskega. Kdor se prijavi na izpit in ga ne gre pisat in ga pravočasno ne odjavi, ne sme iti na naslednji izpitni rok (razen, če ga ne odjaviš junija, potem lahko vseeno greš septembra), IZJEMA je pa tudi višja sila (bolezen, plaz odtrgal cesto do hiše, vlak ima zamudo, itd.) in se šteje, da je izpit pravočasno odjavljen.
Tako da ti s potrdilom zdravnika 100 % opravičijo ta rok.

Pravilnik pravne fakultete
94. člen
(1) Kandidat lahko izpit odjavi do tri delovne dni pred dnem, na katerega je razporejen
za opravljanje izpita.
(2) Kandidat, ki ne pristopi k izpitu in ga ni pravočasno odjavil, ne sme opravljati
izpita v naslednjem izpitnem roku in mora plačati stroške, ki so s tem nastali.Višino teh
stroškov določi upravni odbor. Prepoved ne velja za kandidate, ki izpita niso pravočasno
odjavili v junijskem izpitnem roku.

(3) Če študent zaradi višje sile ne pristopi k izpitu in izpita pravočasno ne odpove, se
šteje, da je izpit pravočasno odjavil.
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Zarja
Prispevkov: 3
Pridružen: 13. Sep 2009 21:52

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Zarja »

zdej mi je pa kar malo žal, ker nisem šla na izpit. na srečo sem se pravočasno odjavila, tako da nebo problemov z oktobrskim rokom..
a se res dejansko da prepisovat oz plonkat če maš igličarja na izpitu???? :roll:
lp
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

Jaaa no, kaj so vse počel učeri k je Igličar hrbet obrnu, ne morš verjet :lol: Komot lahko prepišeš cel izpit če čš :D
Pozitiv vabrejšan!! :D
Odgovori

Vrni se na