Sociologija

prof. dr. Albin Igličar, doc. dr. Tilen Štajnpihler

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a flafi »

Tita, to je to ja :)

Avtorjev se vam pa niti ne splača po knjigi gledat, ampak se samo naučite tiste ključne besede in boste zihr znal prepoznat. Zdej ne vem, če so ključne besede že objavljene na forumu, ampak se jih res splača dobit. Jst jih pa žal ne morm objavt, ker jih nimam več... :?
Tko da tist čas, k bi ga porabl za branje avtorjev v knjigi lahko za kej boljšga porabte kt za to :D Recimo za kavo alpakej :P
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
tita
Prispevkov: 21
Pridružen: 08. Feb 2009 12:34

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a tita »

Ok flafi hvala :)

Neki sm še našla.... glede teh avtorjev...pa če ve kdo če je to to bo pa res super :))
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a *bini* »

Tole se naučte pa bo dobr :)

Niklas LUHMANN
ključne besede:
postopek (sodni, volilni..)
funkcije
sistem
legitimnost
(lahko so tudi izpeljanke gornjih besed. Skratka če so te besede v textu naj bi 100% bil luhmann)

pomožne ključne besede:
komunikacije
redukcija kompleksnosti
diferenciacija
resnica
(pomožne besede so opora ključnim, da se še bolj prepričaš čigav je text)

Max WEBER
formalna in materialna socializacija prava
versko pravo
vplivi svecenikov na pravo
pravni postopek
tipi oblasti

Jurgen HABERMAS
fizioloski kontekst prava
komunikacija
civilna družba
diskurz
konsenz
pravičnost ali legitimnost
javna sfera
življenjski svet (lebenswelt) (nedvomno je habermas, če se pojavi ta izraz!)

Georges GURVITCH
globalne druzbe in njihova struktura
geneticna strukura prava

Eugen EHRLICH
pravne norme
pravna nacela
jurisprudenca
norme odlocanja
sodnisko pravo
sodniska praksa
pravna dejstva
meja med drzavnim in pravniskim
pravicnost
zivo pravo
grissom
Prispevkov: 50
Pridružen: 08. Mar 2009 13:33

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a grissom »

ok hvala vsem za pomoč :D zdj pa učit, da bomo naredl :D
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a bajna »

jeeej :D ful hvala, a pol je dost če se naučiš skripto s krogci pa tele besede al kko??
Roxy
Prispevkov: 112
Pridružen: 06. Okt 2008 08:54

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Roxy »

...
Zadnjič spremenil Roxy, dne 14. Jan 2010 19:05, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a *bini* »

Ni obvezen oz. je obvezen za une k pišejo med 50 pa 60 točk ( se mi zdi no :) ) al pa pač če hočš zviševat.
grissom
Prispevkov: 50
Pridružen: 08. Mar 2009 13:33

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a grissom »

hey! a mogoče kdo ve kdaj je izpit v četrtek? hvala!
kenzooki
Prispevkov: 53
Pridružen: 12. Nov 2008 22:12

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a kenzooki »

ob 12ih je v sivi.

meni je ta skripta precej neumna. vse je nekaj počez pa počečkano :/ prav izpisvat sem se mogla spravit ker drugače je krneki... sploh si pa bolj malo zapomnim :/ kakko gre kaj vam?
Roxy
Prispevkov: 112
Pridružen: 06. Okt 2008 08:54

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Roxy »

...
Zadnjič spremenil Roxy, dne 14. Jan 2010 19:05, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
katja
Prispevkov: 8
Pridružen: 23. Jan 2009 20:19

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a katja »

Lahko rečem, da četudi imam celo knjigo prebrano za sabo, mi določene zadeve še vedno niso kaj dosti jasne, predvsem avtorji. Lahko pa tudi rečem, da je knjiga na koncu kar zanimiva, čeprav kot pravim me bega kam naj dajem poudarek pri učenju, problem bo instrumentalno odgovarjat na vprašanja, ker to moraš pa res biti napiflan kajneda.
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Knjiga je dokaj zapletena, če snovi še nisi nikoli slišal, skripta je pa na sploh nerazumljiva. Neke besede so, ki so povezane s puščicami in potem se moraš sam brigati kaj tiste puščice sploh pomenijo.

Zato vam jaz ZELO priporočam obiskovanje predavanj od profesor Igličarja! 8-) On vsako stvar na čist enostaven način razloži, pove katera vprašanja se pojavljajo na izpitu in še odgovore nanje! :mrgreen: Tako da sploh ne rabiš brati knjige ali se učiti iz skripte. Pa še njegove ure so ful zabavne! :P

Če pa imate res kakšen odpor do njegovih predavanj ali pa menite, da je čist prepozno, da bi zdaj začeli hoditi na predavanja, ker ste že nekaj mesecev izpustili, pa močno priporočam ABC vprašanja. ;) Kar je tam notri, naj bi bilo dovolj, da narediš izit. Samo pod C naj bi bili slabi odgovori. Dobite pa vprašanja na naslednjem linku:

http://www.student-info.net/index.php/s ... znica/9296

soc izpitna vprasanjaa.doc - vprašanja A
soc izpitna vprasanjab.doc - vprašanja B
soc izpitna vprasanjac.doc - vprašanja C (pa kot vidim se pod C nekje spodaj dobijo popravljeni odgovori)
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Dexter »

A lahko prosim kdo napiše kakšna vprašanja ste imeli v četrtek na izpitu! :P
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
grissom
Prispevkov: 50
Pridružen: 08. Mar 2009 13:33

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a grissom »

1. navest si moral vrsto metode in raziskave
2.citirano je bilo besedilo...napisat si moral avtorja in kako je gledal na sp in druga področja (neki tazga)
3.obkrožt si mogu vrsto suverenosti, ki je bila opisana v primeru na 305strani v učbeniku (na podlagi katere suverenosti smo se odločali na referendumu o vstopu v eu)
4.kdaj civilni organi opravljajo funkcijo pravnih institucij+navedi primer
5. imel si 10 besednih zvez in zraven si moral napisat a spada v civilno družbo ali državo, ali je to organizacija ali organ (men je bla zlo čudna naloga).

Se že mal bol slabo spomnim, upam da ti bo to vsaj mal pomagal.
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Hvala lepa, grissom! ;) Kar kul izpit, samo 5. naloga se pa tud meni zdi dost čudna.
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Žnido
Prispevkov: 60
Pridružen: 05. Feb 2009 19:02

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Žnido »

Po kateri knjigi se učite-Sociologja prava?? Kaj pa pride v poštev v knjigi Pravo in družba??
...maj je tu, maj je tu, maj je tu...
bordyka
Prispevkov: 267
Pridružen: 18. Okt 2008 22:23

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a bordyka »

mensezdi d je od igličarja kniga, sam se ne spomnm, k je nism uporablala....
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Tecka »

Jz sm lani naredila v 1 sociologijo ucila sm se pa po zapiskih k so na netu ter po eni skripti - sm pa vse to skupaj na eno spravla. Pisala bi komot lahk 9 ce prof ne bi zahteval da pri NASTEVANJU moras pisat v stavkih kjer mi je odbil 20 tock pa vse je bilo pravilno napisano sam motil ga je kr sm napisala v alinejah ... Tko da folk PISITE V STAVKIH.

aja pa niti 1× nisem bila na predavanjih

Kombinirala sm
http://www.student-info.net/index.php/s ... teka/22499
http://www.student-info.net/index.php/s ... teka/23151 - osnova
http://www.student-info.net/index.php/s ... teka/23437

pocasi pejte skozi vse tri in jih kombinirajte in kar manjka pri osnovni dopisite - nekatere stvari sm pri osnovni vn crtala pa dodala iz drugih k je boljs napisan. Za avtorje pa se naucite tiste kljucne besede
Uporabniški avatar
katja
Prispevkov: 8
Pridružen: 23. Jan 2009 20:19

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a katja »

Se mi pa ena zadeva zdi zanimiva, kako že od gimnazije naprej opažam prav poseben značajski tip človeka. Človek, ki stalno in s ponosom poudarja kako se nič ne uči, se začne učit 2dni pred izpitom, mu učenje ni vrednota ampak nujno zlo, snov pa vedno in povsod krneki, obisk predavanj pa tudi odveč, saj je po njihovo vse v knjigi itd. Ampak nardijo pa vse, neverjetna bitja. :)
Žnido
Prispevkov: 60
Pridružen: 05. Feb 2009 19:02

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a Žnido »

Ej, to je pa čisto res. Mene osebno to zelo jezi. Sicer pa hvala za vse napotke. Kljub temu mislim, da bom ostal pri knjigi, ker se iz skripte ne razumem ravno najbolj :D
...maj je tu, maj je tu, maj je tu...
kenzooki
Prispevkov: 53
Pridružen: 12. Nov 2008 22:12

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a kenzooki »

No, to ko nekateri pravijo da se učijo en dan pred tem pa naredijo z 8 ali 9 recimo, je čisti bullshit. So mi zdej na faxu že velikokrat tisti z višjih letnikov predavali o tem kako nimajo pojma, kako nič ne znajo alpa kako so se učili en zatežen predmet 2 dni pred izpitom pa ful uizi naredl. Mene tak folk jezi -.- A lahko prosim, če že govorite o tem, poveste po resnici in realno, ne pa da, če se tako izrazim, dajete "neke lažne upe" in s tem, ko folk reče kako se uči 2 dni pred izpitom ne izpade nič bolj car, lahko samo zajebe nekoga ki bo potem dejansko mislil da je to res.
Sicer pa danes, glede soce.. jaz sem naredila, učila sem se 3 dni pred izpitom. Naredla sem s 6, ker se je pač posrečlo in so ble ravno take teme ki sem jih kolkr tolk znala v testu. Lahko bi naredila tudi z 8, ker sem imela še 5 točk od seminarske, pa če bi zadnje vprašanje prepisala recimo.. Saj načeloma testi niso težki, priznam, če bi se malo dlje učila bi bilo veliko bolje. Je veliko folka naredilo s 6, vsaj kolkr sem jaz vidla. S tem da večina tudi je naredila.

Tisti pa, ki boste zdaj, v naslednjem roku opravljali izpit, lahko se učite po skripti z 48 stranmi, ker rata za 6 ali celo 7-8 pomoje, ampak če bi radi več kombinirajte s knjigo ker je skripta precej bedna in zna biti na trenutke nejasna. Nekaj tudi ni omenjeno noter, kar je bilo recimo zdajle na izpitu (pravna,politična in socialna enakost). Sicer pa je Igličar čisto vredu in mu je kul če folk naredi, četudi samo s 6. Nas je on pazil pa je vmes neko knjigo bral, eni so po skriptah brskali pa tko.. Aja, pa učite se malo dlje kot 3 dni, ker je kar precej za zapomnit. Še posebej od teh Webrov pa telih sociologov.. po nekje 30 strani pa je skripta čisto zanimiva :)
No, vsaj tistim ki smo naredl se zdaj s tem ni treba več ubadat ane :)

Drugi pa srečno
bordyka
Prispevkov: 267
Pridružen: 18. Okt 2008 22:23

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a bordyka »

ah men gre pa na qrac folk k pizdi čez ldi, k se soco naučijo prej k u 2 tednih in praujo da se ne da :D use se da!

pr soci pa res ni treba pretirano čarat...morš met tut mal sreče (tko z izpitom kot z ocenjevanjem) ampak iz skripto se da zloooo dobr narest....
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a flafi »

Jst mislm, da je to tko kt z rimom. Eni se ga učijo en mesec pa nardijo, eni pa pol leta pa še zmer padejo. Odvisno od posameznika in odvisno od sreče.

Se pa soca men osebno res ne zdi tok nek blazno težek predmet, da bi rabu kej več kt en teden. Je pa tut res, da k sm jo jst delala, sm mela ful srečo z izpitom.
Pa tut verjamem, da je možno se jo naučit v dveh dneh, ker snov res ni niti težka niti preveč obsežna. Pa še to je res taka stvar, k je odvisna od vsazga posebi. Ne mormo trdit, da je nemogoče se naučit v tok kratkem času, ker zihr obstajajo ljudje, ki se jo lahko tok hitr naučijo.

Če se pa drugi študenti zanašajo na to, kok časa so drugi rabl za se naučit, in ne upoštevajo tega, kok so se sami zmožni hitr naučit, pol so si pa čist sami krivi. Mal več časa bi si pa že mogl vzet.
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
kenzooki
Prispevkov: 53
Pridružen: 12. Nov 2008 22:12

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a kenzooki »

to zdej nisem pisala izključno za soco ampak na splošno, se pa strinjam da je odvisno od posameznika.
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: SOCIOLOGIJA

Odgovor Napisal/-a flafi »

No, ja, sej jst tut, samo sem soco glih dala za primer, ker je ta tema o soci :)

Ampak sej če nekdo reče, da je se je nauču za en izpit v dveh dneh in ga nekdo drug posluša in potem pade, niti ni tok slabo. Se človek vsaj nauči, da more sebe poslušat in ne drugih :)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Odgovori

Vrni se na