Junijski izpit 2011

prof. dr. Albin Igličar, doc. dr. Tilen Štajnpihler

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a 12345 »

Izpit bo jutri, meni pa še nekaj ni jasno. To je bilo že pri prejšnjem izpitu, pa nisem bil prepričan:
Odnos v službi. - je to Kooperacija, ali le Akomodacija? Je pomembno ali gre za odnos med sodelavcema na istem nivoju, oz. med nadrejenim/podrejenim?
V kakšnem odnosu smo naprimer mi kolegu na faxu?
Ali pa, v kakšnem sta kupec/prodajalec?
Uporabniški avatar
Lorelai
Prispevkov: 12
Pridružen: 21. Feb 2011 02:11

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Lorelai »

meni se zdi, da je to kooperacija, v kolikor imata delavec in delodajalec isti cilj: prodati izdelek-se pravi zaslužiti. pač odnos v sekundarni družbeni skupini (v del. organizaciji).
akomodacija pa bi lahko bila, če pač si oba ne prizadevata toliko za isti cilj. delavec želi le plačo, si ne prizadeva preveč za uspešno prodajanje izdelka na trgu; delodajalec želi čim večji dobiček, uspešno podjetje ipd.
ne vem pa, kako si to Igličar razlaga. neposrečeno vprašanje, glede na to, da se odnosi v realnem življenju ne pojavljajo v čisti obliki.
...Be kind to me, or treat me mean
I'll make the most of it, I'm an extraordinary machine...
Elektra
Prispevkov: 40
Pridružen: 03. Feb 2011 11:44

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Elektra »

Pri prejšnjem izpitu je bil pravilen odgovor kooperacija.
missLemon
Prispevkov: 73
Pridružen: 18. Mar 2011 18:05

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a missLemon »

A bi lohka napisal pravilne odgovore na današnji test!
Prvo vprašanja: Sociološka paradigma je zaključen in konsistensten model razlaganja družbe, ki vsebuje pojme, definicije zakonitosti in hipoteze.
Drugo vprašanje: Za strukturalne in funkcionalne definicije nism vedla. Napisala sm strukturalne, vrjetno pa je pravilno funkcionalne. Za drugo podvprašanje sem napisala, da definicije navedemo pri opredelitvi problema.
Tretje vprašanje: O tem kako marksizem opredeljuje družbo in pravo nisem vedela
Četrto vprašanje: V odlomku sem opazila besedo legitimnost in takoj napisala da je Niklas Luhmann. Predmet preučevanja pa sem napisala, da preučuje legitimnost postopkov sprejemanja pravnih odločitev ali nekaj podobnega.
Peto vprašanje: Napisala sem da ima vlada kot kot izvršilna oblast prednost pred zakonodajno pri vlaganju predlogov za sprejemanje pravnih norm(morala bi napisati zakonov) in napisala sem še 97% sprejetih čeprav je bilo to sprejetih ne pa predlaganih predlogov
marjetika
Prispevkov: 19
Pridružen: 11. Okt 2010 21:28

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a marjetika »

missLemon napisal/-a:A bi lohka napisal pravilne odgovore na današnji test!
Prvo vprašanja: Sociološka paradigma je zaključen in konsistensten model razlaganja družbe, ki vsebuje pojme, definicije zakonitosti in hipoteze.
Drugo vprašanje: Za strukturalne in funkcionalne definicije nism vedla. Napisala sm strukturalne, vrjetno pa je pravilno funkcionalne. Za drugo podvprašanje sem napisala, da definicije navedemo pri opredelitvi problema.
Tretje vprašanje: O tem kako marksizem opredeljuje družbo in pravo nisem vedela
Četrto vprašanje: V odlomku sem opazila besedo legitimnost in takoj napisala da je Niklas Luhmann. Predmet preučevanja pa sem napisala, da preučuje legitimnost postopkov sprejemanja pravnih odločitev ali nekaj podobnega.
Peto vprašanje: Napisala sem da ima vlada kot kot izvršilna oblast prednost pred zakonodajno pri vlaganju predlogov za sprejemanje pravnih norm(morala bi napisati zakonov) in napisala sem še 97% sprejetih čeprav je bilo to sprejetih ne pa predlaganih predlogov
hej! sm mela isti test kot ti in bi tudi jas prosla če je možno,če kdo napiše..ker je meni osebno je bil zeeelllo težek test,težji kot pri prejšnjih rokih :cry: drugače sm napisala podobno kot ti ampak bomo vidli kak bodo ocenjevali,ker roko na srce ocenjujejo zaenk.... :evil:
Libra09
Prispevkov: 6
Pridružen: 10. Jun 2011 17:55

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Libra09 »

Odgovori 5 naloge (obkroževanje) pri drugem testu:

ali sprejmejo v slovenskem dz enako zakonov kot v drugih državah po svetu DA
kdo predlaga največ zakonov VLADA
ali lahko interesne skupine predlagajo zakon NE
ali je javna razprava nujni del trifaznega zakonodajnega postopka NE
Pupika_
Prispevkov: 39
Pridružen: 18. Jan 2011 14:12

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Pupika_ »

Libra09 napisal/-a:Odgovori 5 naloge (obkroževanje) pri drugem testu:

ali sprejmejo v slovenskem dz enako zakonov kot v drugih državah po svetu DA
kdo predlaga največ zakonov VLADA
ali lahko interesne skupine predlagajo zakon NE
ali je javna razprava nujni del trifaznega zakonodajnega postopka NE
A to zihr? Jst mam userazn vlade drgač:/
Kaj pa je blo pri prvi nalogi prou??
Libra09
Prispevkov: 6
Pridružen: 10. Jun 2011 17:55

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Libra09 »

zihr sm, ker je blo to isto vprašanje lansko leto marca na izpitu, sem zasledila na forumu
Pupika_
Prispevkov: 39
Pridružen: 18. Jan 2011 14:12

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Pupika_ »

Libra09 napisal/-a:zihr sm, ker je blo to isto vprašanje lansko leto marca na izpitu, sem zasledila na forumu
Jst sm pa lih zasledila, da je bla prva NE, tretja pa DA. Nevem no..
Kako si dala prvo nalogo??
Libra09
Prispevkov: 6
Pridružen: 10. Jun 2011 17:55

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Libra09 »

pr prvi nalogi sm dala da je anketa, pa da ni longitudialna raziskava
pri drugi nalogi, ko je blo napiši definicijo posamičnega interesa .... je odraz potreb in položaja posameznika
avtor je bil Weber...
pravilni odgovori pri obkroževanju so 100% taki kot sem jih že predhodno navedla, nažalost :D sem se pri dveh zmotla :roll: preglej še enkrat marčevsko temo =)
Luana123
Prispevkov: 4
Pridružen: 11. Jun 2011 12:20

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Luana123 »

Ampak interesne skupine lahko predlagajo zakone.. v obliki ljudske iniciative s 5000 podpisi, to je on še na predavanjih povedu. Nevem no. :)
Kaj si pa pr Webru dala spodi? Tipi..
Luana123
Prispevkov: 4
Pridružen: 11. Jun 2011 12:20

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Luana123 »

Oprosti, sem šla gledat marčevsko debato, pa vidim, da očitno res ni, da interesne skupine lahko predlagajo. Ajoj. :roll: Kaj si dala pa pri asimilacijskih odnosih?
A tam pri posamičnem interesu je blo treba samo definicijo napisat al še kej?
Elektra
Prispevkov: 40
Pridružen: 03. Feb 2011 11:44

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Elektra »

Ja sej verjetno lahko interesne skupine predlagajo, samo vprašanje na testu je bilo če lahko predlagajo zakon v DZju. tko da to pa nevem če..
Pupika_
Prispevkov: 39
Pridružen: 18. Jan 2011 14:12

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Pupika_ »

A ni pri prvem vprašanju STATISTIČNA medota??? :shock:
ruka pravde
Prispevkov: 9
Pridružen: 11. Jun 2011 16:53

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a ruka pravde »

Luana123 napisal/-a:Ampak interesne skupine lahko predlagajo zakone.. v obliki ljudske iniciative s 5000 podpisi, to je on še na predavanjih povedu. Nevem no. :)
Kaj si pa pr Webru dala spodi? Tipi..
Ne vem. Pri UP je bilo da zakone lahko predlagajo : DS, Vlada, volivci in poslanci DZ ... Inicijativo volivcem pa lahko da vsak volivec, politična stranka ali drugo zdrzženje. Mislim da interesne skupine lahko "vlagajo" predlog ce so dali pobudo volivcem za zbiranje podpisov... res mislim da se to ne more šteti za "predlaganje" zakona. :?
Luana123
Prispevkov: 4
Pridružen: 11. Jun 2011 12:20

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Luana123 »

Pupika_ napisal/-a:A ni pri prvem vprašanju STATISTIČNA medota??? :shock:
Ne, ker je blo vprašanje, katera posebna metoda je bila uporabljena, statistična metoda pa spada med splošne. Men je blo to tud ful čudn, ker je tam že pisal ANKETA DELO, ampak pomoje druga ne mora bit.
To dilemo okol interesnih skupin so pa tko že lani mel na izpitu in je bla pravilna rešitev, da ne morajo predlagati, men se pa pač zdi že iz ustave, da posredno lahko. Tko, da sm zaribala.
ruka pravde
Prispevkov: 9
Pridružen: 11. Jun 2011 16:53

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a ruka pravde »

Ja, ampak bi potem dejansko lahko vsak polnoletni državljan predlagal zakon. Kaj, pa glede števila zakonov SLO vs. EU - jst sam napisal NE, ampak res ne vem kje lahko najdem to... :|
Puma.
Prispevkov: 8
Pridružen: 20. Nov 2010 21:20

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Puma. »

Luana123 napisal/-a:Ampak interesne skupine lahko predlagajo zakone.. v obliki ljudske iniciative s 5000 podpisi, to je on še na predavanjih povedu. Nevem no. :)
Kaj si pa pr Webru dala spodi? Tipi..
Ja ampak kaj pa če ma interesna skupina manj kot 5000 članov?
Pupika_
Prispevkov: 39
Pridružen: 18. Jan 2011 14:12

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Pupika_ »

Kaj so pa pri Webru uni tipi? A tist: ciljno-racionalno, vrednostno-racionalno, itd..?
Luana123
Prispevkov: 4
Pridružen: 11. Jun 2011 12:20

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Luana123 »

Pupika_ napisal/-a:Kaj so pa pri Webru uni tipi? A tist: ciljno-racionalno, vrednostno-racionalno, itd..?
V knjigi piše, da naj bi blo to to, ja. Tko da ciljno-racionalno, vrednostno-racionalno, afektivno, pa tradicionalno.
Za interesne skupine pa ja, sej samo pod pogojem, da 5000 podpisov naberejo( npr. študenti, sindikati, itd.), drugač pa ne morjo, ja.
Pupika_
Prispevkov: 39
Pridružen: 18. Jan 2011 14:12

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Pupika_ »

Jst sm pa napisala celjni-racionalno, vrednostno-racionalno, afektivno pa racionalno..neumnicaa!! Me prou zanima kolk mi bo odštel:/
Kaj pa una raziskava, ne more bit longitudialna ane?
Libra09
Prispevkov: 6
Pridružen: 10. Jun 2011 17:55

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Libra09 »

jst sm napisala da ne more bit anketa longitudialna, ker so ankete pilotske raziskave, seprav manj natančne. joj upam, da bom napraskala za tisto 6 :lol:
ruka pravde
Prispevkov: 9
Pridružen: 11. Jun 2011 16:53

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a ruka pravde »

A ni da JE longitudinalna ker so bili podatki za več različnih mesecev - pilotska pa je vedno enkratna?
Libra09
Prispevkov: 6
Pridružen: 10. Jun 2011 17:55

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Libra09 »

tud možno....nevem :? am kateri splošni pravni akt ste pa dali pri asimilacijskih odnosih?
Pupika_
Prispevkov: 39
Pridružen: 18. Jan 2011 14:12

Re: Junijski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Pupika_ »

Ja longitudialna bi naj bla za daljše časovno obdobje, pod kar jst razumem par let. Tle pa so bli samo meseci, zato sm dala da NI longitudialna..
Zaklenjeno

Vrni se na