Marčevski izpit 2011

prof. dr. Albin Igličar, doc. dr. Tilen Štajnpihler

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Sonči
Prispevkov: 19
Pridružen: 06. Jan 2011 01:11

Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Sonči »

Pozdravljeni,
odpiram novo temo za vse tiste reveže, katere nas naslednji teden čaka izpit iz soc prava :( .....čeprav je že veliko kolegov napisalo kako so se pripravljali za izpit, bi vseeno prosila nekoga, ki je januarja naredil izpit z lepo oceno oz. starejše kolege, da na kratko razložijo kako so se učili :D...ali je dovolj Calvotova skripta in kratek prelet knjige?...

Najlepša hvala za odgovore :D

Lp
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

Mi lahko kdo prosim pomaga z opredelitvijo razlike med legalnostjo in legitimnostjo?

Hvala za odgovor

Lp.
špelaG
Prispevkov: 13
Pridružen: 02. Feb 2011 17:11

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a špelaG »

Mene pa zanima, če obstajajo kakšna vprašanja za sociologijo ;)
špelaG
Prispevkov: 13
Pridružen: 02. Feb 2011 17:11

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a špelaG »

Urši napisal/-a:Mi lahko kdo prosim pomaga z opredelitvijo razlike med legalnostjo in legitimnostjo?

Hvala za odgovor

Lp.
na tem linku sta legalnost in legitimnost lepo razloženi
http://www.ius-software.si/DnevneVsebin ... x?id=10206
onlyme
Prispevkov: 29
Pridružen: 12. Jan 2011 19:38

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a onlyme »

Hei!
Sonči lahko ti povem svojo izkušnjo. Zmankali sta mi 2 točki do 50, verjetno že zaradi velikega ubadanja z zgodovino! Učila sm se iz ene skripte, ampak ne dovolj natančno! Igličar mi je jasno povedal, da vidi da znam, ampak zahteva, da se zelo natančno izražamo. Npr: če piše, kaj je lobiranje, moraš natančno napisati, da vplivanje na zakonodajalno in izvršilno oblast, in popolnoma nič drugače. Sedaj se mam namen naučite obe skripti u nulo, ubistvu se kar mal napiflat hehe!
Js mam pa eno drugo vprašanje, koliko dni točn prej se moraš prijavit v šisu na izpit?:-) tnx
lucky

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

onlyme, svetujem ti tudi, da vsaj malo pogledaš knjigo, ker (tudi na ustnem) velikokrat daje Igličar (in to - baje - tudi vedno več) na knjigi. Jaz sem jo in je uspelo. Zraven tega pa, da niti približno nisem znala skripte Calvo na pamet :) Definicije in to je treba znat, ostalo lahko pa s svojimi besedami pišeš/odgovarjaš, vendar moraš zajeti bistvo. Evo - tole je pa moja izkušnja.

Lp :)
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

A stric albin na izpitu kaj pogleda kolikokrat si bil na predavanjih ? :D
onlyme
Prispevkov: 29
Pridružen: 12. Jan 2011 19:38

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a onlyme »

Jap lucky verjetn je zlo koristn tud knjigo pogledat in je to pika na i! Glede definicij, naštevanj... pa je potrebno bit res zlo natančen!
Am glede prisotnosti pa nevem, js vidla nism da bi mel kje napisan pa nč ni omenjal, ampak nikol neveš..
Dobr se naučte=)
lucky

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Jaz, ko sem bila na ustnem, ni nič gledal in me - ker sem brala knjigo in ker je to vedel, vprašal samo eno vprašanje s pisnega dela (kako bi moralo biti) in interesni jurisprudenco in je bilo to to. Niti glede seminarske naloge me ni ničesar spraševal.

Lp
Pika91
Prispevkov: 60
Pridružen: 19. Okt 2010 15:53

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Pika91 »

lucky napisal/-a:Jaz, ko sem bila na ustnem, ni nič gledal in me - ker sem brala knjigo in ker je to vedel, vprašal samo eno vprašanje s pisnega dela (kako bi moralo biti) in interesni jurisprudenco in je bilo to to. Niti glede seminarske naloge me ni ničesar spraševal.

Lp
A pol na primer za interesno jurisprudenco samo poves definicijo in je to to?

Mogoce kdo ve, kaj je etatizem?
Aida
Prispevkov: 32
Pridružen: 05. Feb 2011 11:55
Kraj: Ljubljana

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Aida »

Etatizem - sistem, v katerem si država lasti monopol odločanja v vsem družbenem življenju.

Pravni etatizem obstaja takrat, kadar je država edini tvorec prava.
Lp, A
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

Se da komu na kratko razložiti funkcionalizem in marksizem? Meni to kar ni logično :(
4ty
Prispevkov: 54
Pridružen: 12. Jan 2011 12:06

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a 4ty »

Upravni organi, izvršilni organi, izvršni organi... A so to drugi pojmi za isti organ ?
Pika91
Prispevkov: 60
Pridružen: 19. Okt 2010 15:53

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Pika91 »

Je mogoce kdo ujel iz predstavitve seminarske naloge vzporedne studentke o Aristotlu, kaksen je njegov pogled na pravo in kako opisuje celoto stanje?
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

Upam, da mi bo kdo pripravljen odgovoriti na naslednje vprašanje, saj opažam v tej temi sama neodgovorjena vprašanja :lol:

Torej zataknilo se mi je pri definiciji pozitivizma. Opazila sem 2 definiciji. Prva je, da je pozitivizem nasprotje dogmatizma in ga opredeljujejo empirične raziskave brez zaključkov in posplošitev, druga pa je tale :
po izidu velikih kodifikacij obstaja mnenje, da sodstvo le uresničuje zakone, je le subsumpcijski aparat, upošteva se izključno pozitivne norme

Torej, kaj od tega je prav? In kaj je pol tista druga definicija? :?: :roll:
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Ursi »

V knjigi pri Webru piše samo:
"Pravni pozitivizem je namreč gledal na pravo bolj kot na tehnično sredstvo, nastalo iz kompromisov med interesi, ki se institucionalizirajo v državnih pravnih normah, in manj kot na norme, ki izhajajo iz nekih trajnih ter nespremenljivih temeljnih družbenih vrednost." to je vse kar sem jaz našla :)
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Ursi »

Urši napisal/-a:Se da komu na kratko razložiti funkcionalizem in marksizem? Meni to kar ni logično :(
Am imaš napisano kar logično v skripti od calvota.. ;)
4ty
Prispevkov: 54
Pridružen: 12. Jan 2011 12:06

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a 4ty »

Jst mam en problem. Zakaj se ne morm prijavt na izpit ??
Probal sem dans, pa še par dni nazaj... Pa mi napiše, da za izbrani predmet ni izpitnega roka... :/
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a eldorado »

4ty napisal/-a:Jst mam en problem. Zakaj se ne morm prijavt na izpit ??
Probal sem dans, pa še par dni nazaj... Pa mi napiše, da za izbrani predmet ni izpitnega roka... :/
najbrž zato ker je izpit že v petek... najbrž! (btw, 8-dnevni prijavni rok je)
Pupika_
Prispevkov: 39
Pridružen: 18. Jan 2011 14:12

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Pupika_ »

A mi lahko kdo pove kje v skripti ali v knjigi piše kej o tem kdo koga imenuje. Npr. Kdo imenuje ministra za pravosodje, sodnika, itd.. To kar je bilo vprašanje v prvem izpitu.
In pa kje najdem tista obdobja po Durkheimu, kar je bilo tudi vprašanje v prvem izpitu.

Hvala!
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a Ursi »

A ni tko, da je blo pr Durkheimu treba napisati pač družba mehanske in organske solidarnosi?
4ty
Prispevkov: 54
Pridružen: 12. Jan 2011 12:06

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a 4ty »

Bla po moji logiki postavi ministra za bilo kaj predsednik vlade...

Sodnika pa izvolijo na 3 načine:
-ali ga določijo sodniki sami
- izvoli ga ljudstvo
- predlaga ga sodni svet, o njem pa glasuje državni zbor a.k.a. parlament

??
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

Kolko casa pa se pise izpit? :)
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

4ty napisal/-a:Upravni organi, izvršilni organi, izvršni organi... A so to drugi pojmi za isti organ ?
izvršilni = izvršni organi
upravni organi pa sodijo med izvršilne
Pupika_ napisal/-a:A mi lahko kdo pove kje v skripti ali v knjigi piše kej o tem kdo koga imenuje. Npr. Kdo imenuje ministra za pravosodje, sodnika, itd.. To kar je bilo vprašanje v prvem izpitu.
okrajni sodnik: Državni zbor
predsednik Ustavnega sodišča: ustavni sodniki
generalni državni tožilec: Državni zbor
notar: minister za pravosodje
(to je bilo v našem izpitu)
PikaPoka
Prispevkov: 18
Pridružen: 10. Jan 2010 13:28

Re: Marčevski izpit 2011

Odgovor Napisal/-a PikaPoka »

A kdo slučajno ve, zakaj imamo ustne šele po 28.? Upam, da to ne pomeni, da bomo čakali na rezultate teden pa pol...
Zaklenjeno

Vrni se na