Izpiti

prof. dr. Franjo Štiblar, prof. dr. Katarina Zajc

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
radius92
Prispevkov: 18
Pridružen: 29. Nov 2012 18:39

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a radius92 »

Domino napisal/-a:pri B je potem moja logika zgrešena?
Nisem prepričan če je naloga pravilna, ampak ja, ko dobiš mejni kapitalni količnik (npr. 20) in te naloga sprašuje za investicijski učinek, kar je ubistvu mejna produktivnost kapitala, moraš uporabiti recipročno vrednost mejnega kapitalnega količnika. Torej: ∆K/P = 20 = ∆P/K = ∆P/I = 1/20 = 0,05
Don't let temporary feelings make permanent decisions!
Uporabniški avatar
YouCan'tCatchMe
Prispevkov: 23
Pridružen: 09. Sep 2014 20:08

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a YouCan'tCatchMe »

Zdravo!

Je kdo, ki bi objavil današnji test? Hvala.
Uporabniški avatar
YouCan'tCatchMe
Prispevkov: 23
Pridružen: 09. Sep 2014 20:08

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a YouCan'tCatchMe »

Kolegi, še vedno si želim videti septembrski izpit. :D
Uporabniški avatar
YouCan'tCatchMe
Prispevkov: 23
Pridružen: 09. Sep 2014 20:08

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a YouCan'tCatchMe »

Še vedno ... :D Kje ste vsi? ;)
Kelly
Prispevkov: 2
Pridružen: 23. Dec 2012 21:52

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Kelly »

septemberski izpit :)
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
YouCan'tCatchMe
Prispevkov: 23
Pridružen: 09. Sep 2014 20:08

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a YouCan'tCatchMe »

Hvala ;)
Domino
Prispevkov: 32
Pridružen: 25. Jan 2013 09:45

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Domino »

WP_20141031_001[1].jpg
Kaj pa je njej pral? Tole je Štiblar, september 2014
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
zetko
Prispevkov: 25
Pridružen: 11. Okt 2014 13:48

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a zetko »

In če ne veš kolikokrat si bil na vajah?
Uporabniški avatar
YouCan'tCatchMe
Prispevkov: 23
Pridružen: 09. Sep 2014 20:08

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a YouCan'tCatchMe »

Prosim za pripombe :D Zanima me kako ste reševali naslednje naloge z današnjega testa.

1. Navedi razliko med realnim in nominalnim BDP ter povej koliko znaša BDP v Sloveniji v letu 2013:
Če ugotavljamo proizvod po dohodku, ugotavljamo nominalni proizvod, če pa ugotavljamo proizvod glede na stalne cene, ugotavljamo realnega. Nominalni proizvod ni posebej zanimiv, saj proizvod merimo, da bi ugotovili obseg proizvedenih dobrin, le te pa nas zanimajo, zaradi ugotavljanja učinkovitosti gospodarstva ter življenske ravni prebivalstva.
...
da ne pišem vsega, omenila sem tudi SPLOŠNI INDEKS CEN, IMPLICITNI DEFLATOR, INFLATOR. Inflacioniranje/ deflacioniranje, potem metode ugotavljanja družbenega proizvoda, način kako se dobi oceno proizvoda v stalnih cenah, itd.


Kaj ste pisali vi tu, pa nisem omenila?

2.

c) kakšna je razlika med produktivnostjo in rentabilnostjo in kdaj sta enaki?!
Tu sem omenila, da za produktivnost je značilen neposredni cilj povečanje proizvoda, da za rentabilnost, pa povečanje dohodka (donosnosti) (P.c).
Da nista enaki, da pa sicer velja, da usmerjanje gospodarstva v smeri večje donosnosti tudi povečuje produktivnost.


Kaj bi bilo bolj pametno napisat?


3. Dana je lestvica skupne koristnosti:

količina 0 1 2 3 4 5 6
skupna koristnost 0 8 14 18 20 20 18
mejna koristnost 0 8 6 4 2 0 -2
povprečna koristnost 0 8 7 6 5 4 3


a) izračunaj lestvico mejne in povprečne!
b) ugotovi točko saturacije in v njej vrednosti koristnosti! točka saturacije je pri količini 5, kjer je mejna koristnost enaka 0, oziroma je skupna maksimalna.
c) če je enota denarnega dohodka enaka 1 enoti koristnosti, kolikšna bo nabavljena količina in potrošniški dobiček pri ceni 4 denarne enote?
nabavljena količina je 3 enote, ker mejna koristnost tretje enote izenači z mejno koristnostjo denarja.

PD= k(povprečna korist-mejna)= 3 (6-4)= 6


5. Opiši normalne dohodke in normalno ceno!
Normalne dohodke prinašajo normalne cene, le-te pa se oblikujejo v prosti konkurenci. zanje je značilno, da ne prinašajo nobenih monopolnih dobičkov, temveč le pokrijejo stroške proizvodnje.

Bi mi dali kako piko za tole :D ?

8. Mejna nagnjenost k trošenju znaša 0,6, avtonomno trošenje pa 40.
a) zapiši funkcijo trošenja, uzračunaj ravnotežni produkt ter multiplikator trošenja
Tr= C + a x P + I + G
Ravnotežni mi je prišel 100. Multiplikator trošenja 2,5.


b) koliko znaša inflacija, če potencialni produkt znaša 80% ravnotežnega produkta. S kakšno spremembo trošenja bi odpravili inflacijo. Inflacija pa mi je prišla 0,25.
Kako ste izračunali spremembo trošenja?

c) izračunaj mejno nagnjenost k trošenju, pri kateri ne bi bilo inflacije. Prikaži situacijo z grafom.
??
Zadnjič spremenil YouCan'tCatchMe, dne 07. Nov 2014 16:26, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
YouCan'tCatchMe
Prispevkov: 23
Pridružen: 09. Sep 2014 20:08

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a YouCan'tCatchMe »

Koliko je znasal BDP za leto 2013?
Kingsfield
Prispevkov: 86
Pridružen: 22. Okt 2013 16:24

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Kingsfield »

Domino
Prispevkov: 32
Pridružen: 25. Jan 2013 09:45

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Domino »

P/zda si brihten. Kingsfield

Youcantcatchme, vse relevNtne podatke oz kazalnike imas na sisu pod ekonomijo.
Drugace 35 -37mlrd za leto 13.. Se pa znajo pojavt tud kaka druga vprasanja iz izbora eko. indikatorjev.

(spr)T= (1-alfa)*sprProdukta
Izpostavs delta T v fprmuli ravn.prod.
Uporabniški avatar
YouCan'tCatchMe
Prispevkov: 23
Pridružen: 09. Sep 2014 20:08

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a YouCan'tCatchMe »

Domino napisal/-a:P/zda si brihten. Kingsfield

Youcantcatchme, vse relevNtne podatke oz kazalnike imas na sisu pod ekonomijo.
Drugace 35 -37mlrd za leto 13.. Se pa znajo pojavt tud kaka druga vprasanja iz izbora eko. indikatorjev.

(spr)T= (1-alfa)*sprProdukta
Izpostavs delta T v fprmuli ravn.prod.
Hvala Domino!
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

Če ima še kdo težave z učenjem ekonomije, zelo priporočam tele videe, ker zelo dobro (na primerih) razložijo osnove mikroekonomije. Sama opažam, da mi gre po gledanju razumevanje knjige 3x hitreje in mi je vse veliko bolj logično. :)

Sama sem najprej predelala knjigo, potem gledala videe, in šla še enkrat čez težje dele knjige. Priporočam, da se prej knjiga vsaj prebere, ker so videi v angleščini in bo tako lažje "prevesti" pojme (ker bodo znani že iz knjige). :)
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
zetko
Prispevkov: 25
Pridružen: 11. Okt 2014 13:48

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a zetko »

Angel_Girl napisal/-a:Če ima še kdo težave z učenjem ekonomije, zelo priporočam tele videe, ker zelo dobro (na primerih) razložijo osnove mikroekonomije. Sama opažam, da mi gre po gledanju razumevanje knjige 3x hitreje in mi je vse veliko bolj logično. :)

Sama sem najprej predelala knjigo, potem gledala videe, in šla še enkrat čez težje dele knjige. Priporočam, da se prej knjiga vsaj prebere, ker so videi v angleščini in bo tako lažje "prevesti" pojme (ker bodo znani že iz knjige). :)
Predpostavljam, da si šla na januarski rok. So videi pomagali?
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

Sicer mi zdaj ni šlo skozi, ampak bi pisala še veliko slabše, če ne bi gledala teh videov, ker so mi definitivno predstavili osnovno razumevanje. Tako da so mi zagotovo pomagali (in mi bodo tudi marca). Vsak traja 5-10 minut in so dejansko zanimivi tak da meni res ni bilo žal nameniti 5 minut vsak dan enemu videu (sem jih potem itak še kar naprej gledala pred spanjem in mi je šlo ful hitro skozi). Edino kar mi je manjkalo je da formule niso povsod predstavljene, vsaj ne zares - ker predava po tem principu, da sam izpelješ, se pravi ti vse dejansko razloži (na grafih in primerih), ampak je potem treba še v knjigo pogledat, kako točno to Štiblar računa in si zapomnit, ker na izpitu ni časa izpeljevat :(
Aja pa na začetku bo mogoče koga motilo, da Sal kakšne besede precej ponavlja, medtem ko jih piše, je tudi mene prvih par videov, potem pa sploh opaziš ne več, tak da ne kar obupat nad videii, če bo to koga motilo ;)


Januar 2015 izpit (prof. Štiblar) - napišem samo računske rešitve, odgovorov teorije se mi pa res ne da, sorry :( :
1. NALOGA:
Po svetovnih cenah je izvoz 60, uvoz 120.
a) Koliko znaša korist od menjave, če je indeks cen izvoza 150, indeks cen uvoza 80?

Korist = 50

b) Če je elastičnost izvoza na spremembo tečaja 0.5, elastičnost uvoza -1, izračunajte posledice devalvacije domače valute za 50% na bilanco po svetovnih cenah.
Te naloge ni znal izračunati nihče na tem roku. Po mojih informacijah je bila do sedaj samo 1x na izpitu (leta 2010), v knjigi in repetitoriju pa tega ni. Tak da solidarno povem, kako se to računa, ker je ful izi, samo sliši se težko (če je pa kaj narobe naj me pa kdo popravi).
Elastičnost množiš s procenti devalvacije, dobiš spremembo uvoza/izvoza, nato pa znova izračunaš bilanco. Čiz logična ta elastičnost, sam če tega ni v knjigi itak nihče ne bo mel časa gruntat sred izpita :D Je pa dal par točk tudi, če si napisal samo, da se bilanca izboljša.
Torej:
0.5 × 50% = 25% (izvoz se poveča za 25%, E2 = 75)
-1 × 50% = -50% (uvoz se zmanjša za 50%, U2 = 60)
bil. v svetovnih2 = 15

c) Kaj pravi izračun pod b) glede izpolnitve Marshall-Lernerjevega pogoja?
Abs. vrednost > 1

2. NALOGA:
a) Definirajte ekonomsko načelo v gospodarstvu v treh indikatorjih.

P/F, P/T, D/F

b) Kdaj bi bile vrednosti vseh treh enake.
P/F = P/T = D/F
Ko bi veljalo: P = D in T = F

3. NALOGA:
Učinka padca realnega dohodka za 50% za vsako od treh vrst dobrin po kakovosti:
a) na spremembo koristnosti pri njej
b) na spremembo povpraševane količine pri njej


4. NALOGA:
Razložite, v čem natančno je razlika v formulah in v vsebini med optimalno proizvodnjo določene količine produkta in proizvodnjo optimalne količine produkta.

Določena k: (d = delta, i = subskript)
dPi : ci = dSri; = i/ (sredstva i za vse i)
Optimalna k:
(dPi × Cp) : Ci


5. NALOGA:
Kako se dolgoročno gibljejo vrednost dela, vrednost delovne sile in stopnja izkoriščanja?



6. NALOGA:
Potencialni produkt je za polovico manjši od ravnotežnega 100, mejna nagnjenost k trošenju je 0.8.
a) S kakšno spremembo avtonomnega trošenja bi ravnotežni znižali na potencialni produkt?

-10

b) Kolikšno bi bilo znižanje dejanskega produkta v prvem, drugem in tretjem obdobju?
-10, -18, -24

c) Koliko je pri izravnanem proračunu davčni multiplikator proporcionalnega obdavčenja in koliko progresivnega obdavčenja, če je nagnjenost k trošenju bogatih 0.2?
Za proporcionalno sem preslišala, multipl. progresivnega obd. = 4


7. NALOGA:
a) Definirajte Sayev zakon, klasično dihotomijo in kvantitativno teorijo denarja.
b) Utemeljite, kaj jim je skupno?



8. NALOGA:
S katerimi instrumenti (ukrepi) vse in kako lahko nosilci ekonomske politike vplivajo na potrošnjo in investicije?

di -> C in I

dy -> C in I

dr -> I
du -> C
Zadnjič spremenil Angel_Girl, dne 28. Feb 2015 03:27, skupaj popravljeno 1 krat.
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
tadej81
Prispevkov: 3
Pridružen: 28. Dec 2014 15:41

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a tadej81 »

mene pa zanima, kaj če ne moreš na kolokvij? moraš oddati opravičilo v referat in lahko greš naslednje leto? Hvala
Uporabniški avatar
YouCan'tCatchMe
Prispevkov: 23
Pridružen: 09. Sep 2014 20:08

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a YouCan'tCatchMe »

Pri kolokviju ni potrebno načeloma odgovarjati, tako da se lahko samo podpišeš in greš, če te skrbi to.
Lahko pa prineseš na primer zdravniško opravičilo v referat. Tako imaš opravičen izostanek in lahko na izpit normalno pristopaš; se ti šteje kot da si opravil obveznost (dobiš ects za obveznosti).
Če bi kakšna druga opravičila še prišla v poštev, pa nevem.

Lahko pa tudi ne greš in naslednje leto opravljaš kolokvij, vendar tudi na izpit ne moreš letos pristopiti, temveč šele naslednje leto.

Upam, da sem ti kaj pomagala. LP
tadej81
Prispevkov: 3
Pridružen: 28. Dec 2014 15:41

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a tadej81 »

hvala za informacije YouCantCatch me, zelo si mi pomagala. Lep dan!
tincha08
Prispevkov: 31
Pridružen: 22. Okt 2012 19:11

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a tincha08 »

2 naloga b vprašanje : b) Kdaj bi bile vrednosti vseh treh enake. Je odgovor: enake bodo, ko bo cena enaka 1.
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

tincha08 napisal/-a:2 naloga b vprašanje : b) Kdaj bi bile vrednosti vseh treh enake. Je odgovor: enake bodo, ko bo cena enaka 1.
Od kje to? Men je za zgornji odgovor dejansko povedu oči, je pa reku da ne vid kje bi lahko vn potegnu, da mora bit cena = 1, tko da se ful priporočam za (obširno) razlago, prosim? :)

Bom spet samo glavne stvari napisala, ker se mi ne da vse teorije pisat, se pa priporočam za popravitve napak

IZPIT MAREC 2015 (Zajc):
1. Na kakšen način dobimo oceno družbenega produkta v "stalnih" cenah? Kolikšna je bila gospodarska rast v letu 2014? (12)
+ 2,6 %

2. Prav, narobe in razloži: Družbeni proizvod individualnega proizvodnega procesa je enak lastnemu zasebnemu produktu. (12) V oklepaju so subskripti, d = delta.
Narobe. P(dze) = P(LZ) +- P(TZ) +- dB +- dC

3. Potrošnik je soočen z naslednjo dilemo. Pomaranča stane 2 EUR, kava pa 2,5 EUR. V kakšnem razmerju kupi pomaračne in kavo, da bo maksimiral svojo skupno koristnost? Nariši in opiši. (14)
0,8

4. Država želi povišati prihodke v proračun tako, da bi zvišala davke. Na katere dobrine naj zviša davke in zakaj? (14)
Normalne.

5. Podana je lestvica celotnih stroškov podjetja:

Koda: Izberi vse

k       1      2      3      4      5      6
CS     15     20     25     30     35     40
[/b]
a) Izračunaj vse vrste povprečnih stroškov in mejne stroške pri količini 3. (4)
PCS = 8,33
PFS = 3,33
PVF = 5
MS = 5

b) Izračunaj elastičnost celotnih stroškov pri količini 4 in prikaži situacijo z grafom. (4)
e = 1,5

c) Kdaj oziroma pri kateri količini bi bila elastičnost celotnih stroškov in elastičnost variabilnih stroškov 0,5? (4)
Pri nobeni (nisem 100%).

6. Definiraj naravno in ravnotežno stopnjo brezposelnosti. Sta kdaj enaki? (12)
B/L = o/(o+n)

7. a) Definiraj razmerje med optimalno rastjo produkta in investicijami v gospodarstvu in pogoje zanjo. (4)
b) Kakšna je razlika v odgovoru pod a), če imamo zaprto oziroma odprto gospodarstvo? (4)
c) Naštej vse dejavnike, ki omejujejo rast! (4)

8. Zasebna poraba 10+0,6P, obča poraba 30, investicije 20.
a) Zapiši funkcijo trošenja in izračunaj avtonomno trošenje, multiplikator trošenja ter ravnotežni produkt. (4)

T = 60 + 0,6×P
dP = 60
dT = 24
Multiplikator = 2,5

b) Prikaži situacijo z grafom in izračunaj stopnjo inflacije, če je potencialni produkt 80% ravnotežnega produkta. (4)
Pp = 48
Stopnja inflacije = 25%

c) Izračunaj spremembo trošenja, ki bi odpravila inflacijo ter mejno nagnjenost k trošenju pri kateri ne bi bilo inflacije. (4)
Trošenje bi se moralo zmanjšati za 4,8.
a = 0,68 (nisem 100%)
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
tikitaka
Prispevkov: 6
Pridružen: 03. Mar 2015 19:41

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a tikitaka »

Pri 5.b sem dobil

E = MS/PCS = 5/8.33 = nimam kalkulatorja

5c.

pri količina 2

E = MS/PCS(=PVS)
PCS = MS/E --> PCS =5/0.5 ---> PCS=10 torej pri količini 2

8.a

sem dobil PR =150

Tr= 60 x 0.6xP
Pr=Tr
Pr= 60 x 0.6P
0.4Pr = 60
Pr=60

8.b isto

8.c ni blo časa ....

Toerijo mam podobno.
lp
Uporabniški avatar
YouCan'tCatchMe
Prispevkov: 23
Pridružen: 09. Sep 2014 20:08

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a YouCan'tCatchMe »

Pri 4. nalogi je govor o normalnih dobrinah?

Sama sem pisala o superironih. Hm.
zetko
Prispevkov: 25
Pridružen: 11. Okt 2014 13:48

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a zetko »

40 do 55 točk je ustni?
Uporabniški avatar
YouCan'tCatchMe
Prispevkov: 23
Pridružen: 09. Sep 2014 20:08

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a YouCan'tCatchMe »

zetko napisal/-a:40 do 55 točk je ustni?
Ja. 56 je že 6.
Odgovori

Vrni se na