Vaje

prof. dr. Erik Kerševan

Moderatorji: Zmajbaby™

nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a nusa »

meni ni:)

sem pa za to vprašanje odkrila sodbo, ko sem se učila:) še dobro da sem shranla ;)

http://sodisce.si/znanje/sodna_praksa/v ... _rs/19756/

JEDRO:
O vlogi za zdraviliško zdravljenje vojnega invalida odloča v upravnem postopku na prvi stopnji upravna enota, na podlagi mnenja zdravniške komisije prve stopnje, če temu mnenju prosilec ugovarja, pa na podlagi mnenja drugostopne zdravniške komisije. O pritožbi zoper odločbo upravne enote odloča z odločbo v upravnem postopku Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. Zdravniški komisiji imata v tem postopku vlogo izvedenca.

IZREK:
Pritožba se zavrne in se izpodbijana sodba potrdi.


---> pomeni da je možna pritožba na 2. stopenjski organ in tudi možen upr spor če je prišlo do sodišča :) in tudi na sodbo možna pritožba. kar pomeni da revizije nima :)


Ker v obravnavanem primeru tudi po presoji pritožbenega sodišča postopek odločanja o tožnikovi pravici do zdraviliškega zdravljenja ni potekal po pravilih, določenih v ZVojI in subsidiarno v ZUP, je odločitev prvostopnega sodišča v izpodbijani sodbi, s katero je obvestilo tožene stranke z dne 31.7.2003 štelo za odločbo, in nato ugodilo tožbi zoper to obvestilo in ga odpravilo ter ji zadevo vrnilo v ponovni postopek, pravilna in zakonita. V obravnavanem primeru je torej prvostopno sodišče pravilno uporabilo materialno pravo in ni napravilo nobene od bistvenih kršitev pravil postopka, da bi obstojali razlogi za razveljavitev njegove sodbe.

Zato je pritožbeno sodišče na podlagi 73. člena ZUS pritožbo tožene stranke zavrnilo kot neutemeljeno in potrdilo izpodbijano sodbo prvostopnega sodišča.
arija
Prispevkov: 13
Pridružen: 04. Sep 2012 12:34

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a arija »

Hvala ti za ta odgovor.
Joj grozno je da so letošnje vaje ful drugačne kot smo jih imeli mi, pa ni nikogar, ki bi jih bil pripravljen deliti :(
Uporabniški avatar
**soncnica**
Prispevkov: 38
Pridružen: 04. Sep 2011 04:23

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a **soncnica** »

Da se odloča v upravnem postopku, morata biti izpolnjena 2 kriterija: MATERIALNI in FORMALNI.

1. FORMALNI KRITERIJ
zdravstveno zavarovanje lahko izhaja iz: 1. ZZZS 2. ZAVAROVALNICA (civilno razmerje; podlaga je zavarovalna pogodba) 3. SAMOPLAČNIŠKO

Formalni kriterij je izpolnjen, kadar izhaja zavarovanje iz ZZZS - takrat se uporabi upravni postopek.

2. MATERIALNI KRITERIJ
Gre za pravico posameznika; torej je izpolnjen materialni kriterij.

Nakako tako naj bi bilo prav ;)
arija
Prispevkov: 13
Pridružen: 04. Sep 2012 12:34

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a arija »

Hvala ti.
Bi mi lahko povedala še rešitev teh dveh vprašanj? Nisem čist šur glede obrazložitve odgovora...

1.Predsednik Vlade odloča o predlogu za novega ministra, ki ga bo predlagal Državnemu zboru v imenovanje. Ali bo pri sprejemanju odločitve o tem uporabil upravni postopek?

5. Občina je določila postavitev novih radarjev za nadzor hitrosti v cestnem središču. Ker se meščani s tem ne strinjajo so zahtevali, da se navedeni radarji odstranijo. Ali bo občina pri odločanju o uporabilo upravni postopek?
Uporabniški avatar
**soncnica**
Prispevkov: 38
Pridružen: 04. Sep 2011 04:23

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a **soncnica** »

1. primer

a) FORMALNI KRITERIJ: predsednik vlade je državni organ (izvaja vladne pristojnosti in lastne pristojnosti) --> formalni kriterij je izpolnjen

b) MATERIALNI KRITERIJ: da bo mat.kriterij izpolnjen, mora odločati o neki pravici, obveznosti ali pravni koristi. Tukaj se nihče nima pravice sklicevati na pravico... materialni kriterij ni izpolnjen.

REŠITEV: upravni postopek se ne bo uporabil.
Uporabniški avatar
**soncnica**
Prispevkov: 38
Pridružen: 04. Sep 2011 04:23

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a **soncnica** »

5. primer
a) FORMALNI KRITERIJ: občina je organ lokalne samouprave (je izpolnjen)

b)MATERIALNI KRITERIJ: Kje bo občina postavila radarje: ta odločitev je prepuščena njeni lastni presoji. Ta odločitev ne izhaja iz predpisov, ampak iz lastne diskrecije občine. Pravica ali obveznost morata izhajati iz zakona. Mat. kriterij ni izpolnjen.

REŠITEV: upravni postopek se ne bo uporabil.
arija
Prispevkov: 13
Pridružen: 04. Sep 2012 12:34

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a arija »

Najlepša hvala za te odgovore!
Uporabniški avatar
**soncnica**
Prispevkov: 38
Pridružen: 04. Sep 2011 04:23

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a **soncnica** »

ni problema ;) kr povej, če je še kakšno vprašanje ... Lp
arija
Prispevkov: 13
Pridružen: 04. Sep 2012 12:34

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a arija »

Joj hvala ti.
Sem še bolj na začetku z učenjem in se bojim da bo res še kr neki vprašanj, ki mi ne bodo jasna.
Veliko je novih vprašanj v vajah, ki jih mi nismo imeli in pol kr ne vem a rešim prav al ne…jooooj groza :(
Ful sem jezna sama nase da sem si ta predmet pustila za na koncu, res slaba odločitev.
Ti si se najbrž tega izpita že uspešno rešila?
No upam da boš res imela čas in voljo še kdaj pogledat v tole temo in pomagat obupanim… LP
Uporabniški avatar
**soncnica**
Prispevkov: 38
Pridružen: 04. Sep 2011 04:23

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a **soncnica** »

Ne nisn se še rešla izpita ... grem zdej maja pisat :) sreča, da ne bo spremenjenga izpita ... vsaj nekaj dobrih novic :D
arija
Prispevkov: 13
Pridružen: 04. Sep 2012 12:34

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a arija »

Živjo! Spet bi prosila za pomoč glede naslednjih primerov...

1. Posameznik je vložil prijavo na inšpekcijsko službo, ki naj ugotovi, da je sosed nedovoljeno postavil previsoko zidano ograjo med zemljiščema, ne da bi za pridobil ustrezno gradbeno dovoljenje.
Ali bi posameznik lahko postal stranski udeleženec ?

3. Mestna občina je v upravnem postopku upravljavcu javnih cest, javnemu podjetju D, naložilo z upravno odločbo, da mora na določenem pločniku postaviti jeklene ovire (količke) za preprečevanje parkiranja na tem pločniku, ker to ogroža varnost prometa. Lastnik hiše, poleg katere poteka ta pločnik, v pravnih sredstvih zoper to odločbo zahteva, da se mu prizna položaj stranke oziroma stranskega udeleženca v tem postopku. Ali je ta njegova zahteva utemeljena?

5. Tujec je dobil dovoljenje za stalno prebivanje v Republiki Sloveniji. Zaradi nesoglasij z njim je zoper to dovoljenje vložila pravna sredstva lastnica hiše, v kateri ta tujec stanuje kot najemnik, z utemeljitvijo, da ni podala nobenega soglasja za prijavo stalnega prebivališča v njeni hiši in da bi morala biti v postopku izdaje tega dovoljenja vključena kot stranska udeleženka. Ali je njena utemeljitev pravilna?

6. Podjetje A je vložilo na Urad za varstvo konkurence prijavo, po kateri podjetje B zlorablja prevladujoč položaj na trgu. Urad je na tej podlagi začel upravni postopek za ugotavljanje tega dejstva na podlagi Zakona o preprečevanju omejevanje konkurence ter Pogodbe o delovanju Evropske unije, vendar je zavrnil zahtevo podjetja A za sodelovanje v postopku kot stranskega udeleženca. Podjetje A je zato vložilo pravna sredstvo z utemeljevanjem, da ima pravni interes za sodelovanje v tem postopku, saj bo na podlagi uspešno končanega upravnega postopka imela v postopku pred rednimi sodišči podlago za lažje utemeljevanje odgovornosti podjetja B za škodo zaradi zlorabe prevladujočega položaja, ki mu je nastala. Ali je stališče podjetja A utemeljeno?
Participant
Prispevkov: 2
Pridružen: 22. Maj 2013 16:24

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a Participant »

Živjo...

Zanima me ali res ni nikogar, ki bi razpolagal z letošnjimi rešitvami vaj in bi jih bil pripravljen deliti/posredovati? Včasih smo si zapiske prijazno delili..

Sicer pa razumem, da je v rešitve vložen trud, zato sem pripravljen prijazni osebi plačati tudi
primerno nadomestilo. :D
Piši na ZS...

LP, S.
tetalunica
Prispevkov: 6
Pridružen: 14. Maj 2013 12:10

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a tetalunica »

Jaz sem še en interesent-ka, pripravljena plačati nadomestilo, če se je že našla kakšna dobra duša z vajami :D
Participant
Prispevkov: 2
Pridružen: 22. Maj 2013 16:24

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a Participant »

V kolikor boš imela več sreče in vaje dejansko dobila...se priporočam... :D
Očitno gre za top secret zadevo...
arija
Prispevkov: 13
Pridružen: 04. Sep 2012 12:34

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a arija »

No meni je le uspelo najti nekoga, ki mi je odgovoril na vprašanja, ki sem jih postavila.
Jih bom napisala, če bi slučajno še komu prišla prav:

Posameznik je vložil prijavo na inšpekcijsko službo, ki naj ugotovi, da je sosed nedovoljeno postavil previsoko zidano ograjo med zemljiščema, ne da bi za pridobil ustrezno gradbeno dovoljenje. Ali bi posameznik lahko postal stranski udeleženec ?

Prijavitelj ni stranka v postopku.
Lahko pa postane stranski udeleženec (vendar ne zato, ker je dal prijavo)


Mestna občina je v upravnem postopku upravljavcu javnih cest, javnemu podjetju D, naložilo z upravno odločbo, da mora na določenem pločniku postaviti jeklene ovire (količke) za preprečevanje parkiranja na tem pločniku, ker to ogroža varnost prometa. Lastnik hiše, poleg katere poteka ta pločnik, v pravnih sredstvih zoper to odločbo zahteva, da se mu prizna položaj stranke oziroma stranskega udeleženca v tem postopku. Ali je ta njegova zahteva utemeljena?

Stranka je javno podjetje D. Z odločbo je naložena obveznost.
Lastnik ne more biti stranka – ne gre za njegovo pravico, obveznost ali pravno korist.
Ne more biti stranski udeleženec, ker nima pravnega interesa.
Ima le dejanski interes – tam parkira.


Tujec je dobil dovoljenje za stalno prebivanje v Republiki Sloveniji. Zaradi nesoglasij z njim je zoper to dovoljenje vložila pravna sredstva lastnica hiše, v kateri ta tujec stanuje kot najemnik, z utemeljitvijo, da ni podala nobenega soglasja za prijavo stalnega prebivališča v njeni hiši in da bi morala biti v postopku izdaje tega dovoljenja vključena kot stranska udeleženka. Ali je njena utemeljitev pravilna?

Utemeljitev ni pravilna, v postopku se ne odloča o njeni pravici.
Lahko toži na odpoved najemne pogodbe.
Uporabniški avatar
gregsson
Prispevkov: 58
Pridružen: 28. Avg 2012 03:21

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a gregsson »

A se komu sanja, kje so vaje iz študijskega leta 2012/2013. :shock: Js sm hodu na vaje, sam si jih nism nikol skopiral (sm jih kr prek interneta na mobitelu čekiral ;) ), zdej jih pa rabm za izpit :geek: , pa jih ni niti med datotekami pri Kerševanu, niti v Šisu??? Kdorkoli... :?:
[/color

Ignorantia Iuris Nocet, Ignorantia Facti Non Nocet. --> http://www.youtube.com/watch?v=khSIYmTzt6U
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a Slash »

Js imam shranjene na PC-ju. Če rabiš, mi dej mail, ti pošljem.
Dorian
Prispevkov: 1
Pridružen: 21. Maj 2011 12:45

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a Dorian »

kaka dobra duša k bi delila vaje 12/13 oz vsj spodobno sodobnega letnika (z odgovori pa tko)? :3 :D
Uporabniški avatar
gregsson
Prispevkov: 58
Pridružen: 28. Avg 2012 03:21

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a gregsson »

Dorian napisal/-a:kaka dobra duša k bi delila vaje 12/13 oz vsj spodobno sodobnega letnika (z odgovori pa tko)? :3 :D
Danes sm mel preblisk, pa sem vaje pretipkal v word. Gre za nekatere vaje, sam se mi zdi, da je še zmeri vsaj več kot pol. Za kakršnekoli "klamfe", pa lapsuse sprejemam odgovornost :mrgreen:... Boste našl najbrž ene par "cvetk" notr... :oops: Izvolite!
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
[/color

Ignorantia Iuris Nocet, Ignorantia Facti Non Nocet. --> http://www.youtube.com/watch?v=khSIYmTzt6U
Uporabniški avatar
gregsson
Prispevkov: 58
Pridružen: 28. Avg 2012 03:21

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a gregsson »

drugače pa po čem se kej učilte za izpit. Js sm "oborožen" :mrgreen: s starimi izpiti, vajami, svojimi vajami (seminarji, če bo čas), ne vem pa po čem naj se najbolj učim teorijo. Se mi zdi, da če predelam oba zakona, pa grem pol čez izpiske iz knjige, pa predavanja (mam ena iz 2009, pa neki svojih), da bi mogl it dost. Mam ob strani tud knjigo, sam ko sm prebral 100 strani, se mi je zdel, da bolj razumem do zdaj naučeno, sam ne vem pa, če lahk nardiš izpit, da se s to biblijo ubadaš... :| Kako mnenje??? :roll:
[/color

Ignorantia Iuris Nocet, Ignorantia Facti Non Nocet. --> http://www.youtube.com/watch?v=khSIYmTzt6U
Sovrè
Prispevkov: 23
Pridružen: 10. Jan 2012 01:34

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a Sovrè »

Mene pa zanima, če so zdaj v "krompirjevih" počitnicah tudi predavanja, seminar in vaje za UPUS? Da ne bom slučajno zastonj hodil v LJ... Hvala že vnaprej za obvestilo. :)
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

seveda da so :)
argentina
Prispevkov: 4
Pridružen: 22. Okt 2014 20:22

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a argentina »

Živjo vsem!

Lepo bi prosila, če ima kdo dostop do Šisa, potrebovala bi za letos seminar in vaje, gradivo, ki ga enkrat tedensko profesor objavi.

Jaz dostopa nimam, ker nimam statusa, rada pa bi hodila na vaje in seminar.


Lepa hvala.
pina colada
Prispevkov: 73
Pridružen: 31. Maj 2011 13:41

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a pina colada »

argentina napisal/-a:Živjo vsem!

Lepo bi prosila, če ima kdo dostop do Šisa, potrebovala bi za letos seminar in vaje, gradivo, ki ga enkrat tedensko profesor objavi.

Jaz dostopa nimam, ker nimam statusa, rada pa bi hodila na vaje in seminar.


Lepa hvala.
Če še rabiš ti lahko jaz pošljem kar je do sedaj objavil :)
kirka
Prispevkov: 8
Pridružen: 15. Nov 2012 08:58

Re: Vaje

Odgovor Napisal/-a kirka »

Živjo,

joj upam da še kdo gleda tale forum. Jst grem delat še upus (star uni) pa me zanima, če bi mi bil kdo pripravljen posredovat vaje in seminarje, ki jih res krvavo potrebujem. Al pa vsaj samo vprašanja od vaj da lahko odgovorim nanje, glede na to da mam v šisu dostop do gradiva od upus ne pa tudi za upravno procesno pravo. Za vaje itak plačam. Prosim prosim lepo. Brez tega mi ne bo uspelo.
Odgovori

Vrni se na