NOVA SKRIPTA 2013 / 2014

prof. dr. Katja Šugman Stubbs, prof. dr. Zvonko Fišer, doc. dr. Primož Gorkič

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
Katjuša
Prispevkov: 28
Pridružen: 03. Okt 2009 20:08

NOVA SKRIPTA 2013 / 2014

Odgovor Napisal/-a Katjuša »

Objavljam novo skripto za kazensko procesno pravo, ki je usklajena z novelama zakona ZKP-K in ZKP-L, tutorskim gradivom in določenimi izbranimi sodbami ter testi iz sodne prakse. Priporočam, da si ob skripti v primeru kakršnihkoli nejasnosti pogledate zakon :) poleg skripte je nujna študijska literatura še obiskovanje vaj ter študiranje primerov iz praktikuma. Zaželjeno je tudi, da si pogledate knjigo Dokazovanje (Šugman in Gorkič, l. 2011). Če se v skripti pojavijo kakšne napake, prosim to sporočite na forumu :) prijeten študij :)
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
larchoo
Prispevkov: 29
Pridružen: 06. Okt 2012 23:16

Re: NOVA SKRIPTA 2013 / 2014

Odgovor Napisal/-a larchoo »

Najlepša hvala!:)
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: NOVA SKRIPTA 2013 / 2014

Odgovor Napisal/-a KiZo »

larchoo napisal/-a:Najlepša hvala!:)
+1
Katjuša
Prispevkov: 28
Pridružen: 03. Okt 2009 20:08

Re: NOVA SKRIPTA 2013 / 2014

Odgovor Napisal/-a Katjuša »

Do sedaj najdene napake so pri varnostnem pregledu, ki ga ne ureja več ZPol ampak ZNPPol, takole pa zgleda popravljena skripta:

Varnostni pregled je urejen v Zakonu o nalogah in pooblastilih policije.
Ločimo:
• fakultativni varnostni pregled
• obligatorni varnostni pregled

Fakultativni varnostni pregled (51 ZNPPol)
Ko policisti opravljajo naloge, določenih z zakonom, lahko opravijo varnostni pregled osebe, če obstaja verjetnost napada ali samopoškodovanja s strani te osebe. Bistveno pri varnostnem pregledu je to, da se opravi takrat, kadar policist glede na okoliščine meni (npr. če oseba kaj takega reče), da je ogrožen ali da oseba ogroža samo sebe. Izraz iz sodne prakse ZDA: »stop and frisk«. Namen je ugotoviti ali je ta oseba oborožena in ali ima pri sebi oz. s sabo druge nevarne predmete.
Obseg:
• pregled osebe
• pregled njenih stvari
• pregled njenega prevoznega sredstva

Pri samem obsegu pregleda pa je potrebno paziti na njegov namen, saj se lahko opravi samo v obsegu, ki ustreza temu namenu. Varnostni pregled se opravlja neposredno ali s tehničnimi sredstvi in službenim psom. Vedno se začne zgolj s površinskim zaznavanjem s čutili (vid, sluh, voh). Na ta način se skuša locirati oz. ugotoviti vir napada oz. samopoškodovanja (kje ima orožje). Šele če se s površinskim zaznavanjem ugotovi, da se vir napada oz. samopoškodovanja nahaja pod površino (pod oblačili), smejo policisti v okviru varnostnega pregleda seči pod površino. Pri varnostnem pregledu prevoznega sredstva, ki je v neposredni bližini in dostopen osebi, ki jo varnostno pregledujejo, policisti pregledajo njegovo notranjost, prtljažnik in druge prostore za prtljago ali opremo vozila. Pri tem ne smejo pregledovati skritih delov vozila. Če policisti pri varnostnem pregledu otipajo oziroma odkrijejo orožje, nevaren predmet ali snov, to ne glede na mesto najdbe odvzamejo, osebi pa vrnejo po koncu policijskega postopka, razen če ne najdejo predmeta, ki mora biti zasežen po zakonu, ki ureja kazenski postopek, zakonu, ki ureja postopek o prekrških, ali po drugem zakonu.

Obligatorni varnostni pregled (57, 66 v zvezi s 57 ZNPPol)
Policisti opravijo varnostni pregled, ko izvajajo prijetje določene osebe z namenom, da jo privedejo, jo pridržijo ali opravijo kakšno drugo dejanje, določeno z zakonom.

(38.a ZPol/njegova vsebina je z ZNPPol črtana)
tincap
Prispevkov: 139
Pridružen: 28. Sep 2011 22:37

Re: NOVA SKRIPTA 2013 / 2014

Odgovor Napisal/-a tincap »

A bi blo prosim možno objavit popravljeno verzijo?
Glede na to da je pdf in nekateri imamo druge operacijske sisteme.. ne mormo sami popravit napak na compu..
HVALA!
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: NOVA SKRIPTA 2013 / 2014

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Objavite popravljeno verzijo če se da, ker drugače se moramo zajebavati s pretvarjanjem zadev ker je EDIT funkcija zaklenjena v tem dokumentu. Sicer pa HVALA za skripto!! :D
You mirin brah? No shame in mirin.
Katjuša
Prispevkov: 28
Pridružen: 03. Okt 2009 20:08

Re: NOVA SKRIPTA 2013 / 2014

Odgovor Napisal/-a Katjuša »

ta popravek je samo formalni, vsebina je enaka:) ko boste tiskali si popravite ime zakona in člene ter dopišite tiste dva stavka, ki sta na novo :) skripta bo na novo objavljena če/ko bo odkritih več napak :P
truper
Prispevkov: 7
Pridružen: 05. Okt 2012 14:23

Re: NOVA SKRIPTA 2013 / 2014

Odgovor Napisal/-a truper »

Mene pa zanima ali se je kdo za januarski rok učil po tej novi skripti? Je ali ni OK?
Hvala.
brabbit
Prispevkov: 36
Pridružen: 04. Jan 2012 19:56

Re: NOVA SKRIPTA 2013 / 2014

Odgovor Napisal/-a brabbit »

Jaz sem se učil po tej skripti novembra in sem naredil. Poleg skripte pride seveda v poštev še knjiga, zakon in pa seminarji ter vaje. Srečno.
abbey
Prispevkov: 8
Pridružen: 19. Avg 2012 11:25

Re: NOVA SKRIPTA 2013 / 2014

Odgovor Napisal/-a abbey »

Živjo,

zasledila sem mešanje pojmov inkvizicijski postopek in inkvizitorni postopek.
Inkvizicijski je boj proti krivoverstvu. Inkvizitorni pa deluje ex officio, deli se na dva dela preiskava in sojenje...itd.
Popravite me če sem v zmoti. ;)
Ravensburger
Prispevkov: 41
Pridružen: 04. Feb 2013 18:04

Re: NOVA SKRIPTA 2013 / 2014

Odgovor Napisal/-a Ravensburger »

Se kaj učite po tej skripti? Mnenja?
Odgovori

Vrni se na