Izpit

prof. dr. Barbara Novak, prof. dr. Damjan Možina, prof. dr. Viktorija Žnidaršič Skubic

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Aelia
Prispevkov: 62
Pridružen: 06. Dec 2011 14:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Aelia »

...
Zadnjič spremenil Aelia, dne 27. Jan 2013 17:46, skupaj popravljeno 1 krat.
KrEna28
Prispevkov: 2
Pridružen: 25. Okt 2012 18:20

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a KrEna28 »

A bi bil kdo tako prijazen in mi povedal, kako dolgo se piše izpit? :)
neja5
Prispevkov: 16
Pridružen: 17. Mar 2010 09:26

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a neja5 »

Se bom sedaj pa jaz malo razpisala in podala kaj koristnega za zanamce :D

Izpit se piše 60 minut. Časa je dovolj, manj kot 7 smo ostali do konca XD
Zanimivost: Un tip ko nas čuva na izpitu, nas posede glede na vrstni red na seznamu (torej, ko te pokliče iz seznama, se usedeš...)
Rezultati bodo v roku enega tedna.
Vprašanj je bilo 15. Pričakovala sem bav-bav, ki ga pa ni bilo. Res je najlažji izpit na pf, kar je pa tudi velika varka...
Vprašanja so bila (ne po vrstnem redu in tudi niso popolna):

1) pogoji za priposestvojanje premične stvari

2) A je kupil letalsko karto. Zvedel je, da ne more dobiti dopusta. Ali lahko zahteva vračilo denarja, utemelji!

3) obkroževaje - stečajni postopek se konča z:
- z likvidacijskim postopkom
- s prodajo stečajne mase
- z oblikovanjem stečajne mase
- z izbrisom iz registra
- s poplačilom upnikov
- drugo:____________________

4) roki:
zadnji dan 5 dnevnega roka, ki se začne z 28.1. 2013, se izteče: _____ (tu je treba bit pozoren, ker je pisalo, da rok začne teči 28.1, kar je že prvi dan...)
zadnji dan enomesečnega roka, ki začne 28.1.2012, je: _________

5) obkroževanje- Miha, 50-letnik, je izginil neznano kam, ni sledu o njem že 3 leta. Ali ga sodišče lahko razglasi za mrtvega?
- da, ker se sklepa da je umrl
- da, ker je vmes nastopila vojna
- da ker je umrl v letalski nesreči
- ne, ker je za razglas potreben mrliški list
-ne ker je mlajši od 70 let in ni minilo 5 let
- da ker je minilo 3 leta in je star 50 let
- drugo: ________________

6) Andrej ga rad pije. Gostilničarju je dolžan denar. Enkrat, ko je bil totalno nalit, mu je gostilničar Rudolf pod nos pomulil prodajno pogodbo za njegovo nepremičnino. Ko se je Andrej streznil, se o tem ni nič spomnil. Kaj je s pogodbo?
- je nična, ker (se ne spomnim opcij)....
- je nična, ker....
-je izpodbojna, ker...
- je izpodbojna, ker....
- drugo: _____________________

tu ne vem kakšne so bile možnosti, ... pač v smislu, da se z nesposobno osebo ne da sklepati PP; da se je sam spravil v neprištevnost, da je izpodbojna in da ima pravico do škode....

7) Prenos lastninske pravice:
- ....
- ....
- z izročitvijo in plačilom
- z vpisom v zemljiško knjigo
- s spremembo lastništva v katastru

Lahko me še kdo dopolni/popravi/še bolje: reši izpit :D
neja5
Prispevkov: 16
Pridružen: 17. Mar 2010 09:26

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a neja5 »

sem se spomnila še 3 vprašanja:
8) Na avto.net ponudba za avto... kupec pošlje Mileni email, da kupi avto. Ali je pogodba sklenjena?
9) 16 letnica Urška v šoli napade sošolko, ji zlomi očala.... Kako odgovarja:
a) šola:_____________________
b) Urška:________________________
10) Razlika sposobnost biti stranka v civilnem in procesna sposobnost.
Aelia
Prispevkov: 62
Pridružen: 06. Dec 2011 14:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Aelia »

1) pogoji za priposestvojanje premične stvari dobrovernost in 3 letna prip. doba
2) A je kupil letalsko karto. Zvedel je, da ne more dobiti dopusta. Ali lahko zahteva vračilo denarja, utemelji!
ne more, tu ni povezave. lahko le od sklenjene pogodbe odstopi in dobi vsaj del denarja vrnjenega. To lahko stori, če je to možno glede na pogodbena pravila in upoštevajoč ustrezen rok
3) obkroževaje - stečajni postopek se konča z:
- z likvidacijskim postopkom
- s prodajo stečajne mase
- z oblikovanjem stečajne mase
- z izbrisom iz registra
- s poplačilom upnikov
- drugo:____________________

4) roki:
zadnji dan 5 dnevnega roka, ki se začne z 28.1. 2013, se izteče: 4.2. 2013, treba je upoštevati nedelovni dan
zadnji dan enomesečnega roka, ki začne 28.1.2012, je: ___28.2.2013______

5) obkroževanje- Miha, 50-letnik, je izginil neznano kam, ni sledu o njem že 3 leta. Ali ga sodišče lahko razglasi za mrtvega?
- da, če ni verjetno, da je še živ
- da, ker je vmes nastopila vojna
- da ker je umrl v letalski nesreči
- ne, ker je za razglas potreben mrliški list
-ne ker je mlajši od 70 let in ni minilo 5 let
- da ker je minilo 3 leta in je star 50 let
- drugo: ________________

6) Andrej ga rad pije. Gostilničarju je dolžan denar. Enkrat, ko je bil totalno nalit, mu je gostilničar Rudolf pod nos pomulil prodajno pogodbo za njegovo nepremičnino. Ko se je Andrej streznil, se o tem ni nič spomnil. Kaj je s pogodbo?
- je nična, ker (se ne spomnim opcij)....
- je nična, ker....
-je izpodbojna, ker.., skodo zardi izpodbijanja pa krije Andrej.
- je izpodbojna, ker....
- drugo: _____________________

tu ne vem kakšne so bile možnosti, ... pač v smislu, da se z nesposobno osebo ne da sklepati PP; da se je sam spravil v neprištevnost, da je izpodbojna in da ima pravico do škode....

7) Prenos lastninske pravice:
- a sta ble dve možni? plačilo davka
-notarska oblika pogodbe
- z izročitvijo in plačilom
- z vpisom v zemljiško knjigo
- s spremembo lastništva v katastru

Primer z avtom

odgovornost 15 letnika in šole.

kakšen vir je sodna praksa?

Kaj je namen znamke?

contraproferentem

Pa še dva vprašanja bi mogla bit, katira??...
Aelia
Prispevkov: 62
Pridružen: 06. Dec 2011 14:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Aelia »

A kdo razbere kateri dve nalogi še mankata? Ne spomnem se, do zdej jih je 13., če se ne motim.
Aelia
Prispevkov: 62
Pridružen: 06. Dec 2011 14:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Aelia »

Aha, ena naloga je bila še glede na potek zastaralnega roka:

-dolžnik dobi pravico do zgovora na zahtevek
-po zastaralnem roku dobi ex lege naturalno pravico
-po njem ni možno več zahtevati izpolnitev preko sodišč...
-...
-...
-drugo_______________


Kako ste kej reševali? Kle debate res ne laufajo...
KrEna28
Prispevkov: 2
Pridružen: 25. Okt 2012 18:20

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a KrEna28 »

katastrofa od izpita :roll: res sm jezna nase, že samo zarad tega vprašanja glede načela contra proferentem, k sm ga mela označenga da ga nujno pogledam pred izpitom!! pa sm pozabla :)

enivejs mam eno mem vprašanje, k me v bistvu tut čist na splošno še za druge izpite zanima - a če ni ustnega, je treba it nujno na vpogled ocen? oziroma kar me še bolj zanima - najbrž se da ocene tut naknadno it vpisat k prfoxom? sam a je to sploh potrebno? glede na to, da sm zaporedn študij, in na ekonomiji že nekaj let nismo več uporabljali indexa, mi je tale primer čist eksotičen :)
tincap
Prispevkov: 139
Pridružen: 28. Sep 2011 22:37

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a tincap »

A je ta izpit od Možine..?? Glede na to, da je vpis ocen v njegovem kabinetu!
Aelia
Prispevkov: 62
Pridružen: 06. Dec 2011 14:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Aelia »

Glede na to, da daje dvoumne teste in ta je bil, je čist možno :)
neja5
Prispevkov: 16
Pridružen: 17. Mar 2010 09:26

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a neja5 »

Meni pa izpit ni bil težak... vložila sem minimum truda in za kazen dobila zgolj 6-ko. :? Po mojem mnenju je to najlažji izpit na PF, zato potruditi in dobro naučiti se, saj se splača (pri oceni ane, pa še zanimiva snov je). ;) Drugače pa... tudi jaz sem zamudila vpogled v izpit in vpis ocene... piše tko.. vpis je danes... jao.
KrEna28 - na PF se ocene izpitov, kolokvijev vpisuje v indeks. In ja, (po moje) je zagotovo mogoč vpis ocen tudi kasneje. :)
thelaywerwannabe
Prispevkov: 46
Pridružen: 10. Jan 2013 18:26

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a thelaywerwannabe »

neja5 napisal/-a:Meni pa izpit ni bil težak... vložila sem minimum truda in za kazen dobila zgolj 6-ko. :? Po mojem mnenju je to najlažji izpit na PF, zato potruditi in dobro naučiti se, saj se splača (pri oceni ane, pa še zanimiva snov je). ;) Drugače pa... tudi jaz sem zamudila vpogled v izpit in vpis ocene... piše tko.. vpis je danes... jao.
KrEna28 - na PF se ocene izpitov, kolokvijev vpisuje v indeks. In ja, (po moje) je zagotovo mogoč vpis ocen tudi kasneje. :)

Naj se učim po knjigi al obstaja kkšna dobra skripta? :)
neja5
Prispevkov: 16
Pridružen: 17. Mar 2010 09:26

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a neja5 »

No, bom konkretna, jaz sem iz knjige prebrala zgolj poglavje o pravnem poslu (za ostalo je zmanjkalo časa - bralo se mi je počasi :? ), imela pa sem od kolegic skopirane primere iz vaj. Na hitrco sem pa vrgla oko tudi na skripte dosegljive tu na pravnici. To je to. :D Ob tem vložku je za pozitivno oceno treba pripisati tudi srečo, absolutno :D pa dober spomin ;) Seveda ti priporočam primere iz vaj, seminarje in knjigo : P
vmat
Prispevkov: 1
Pridružen: 30. Okt 2012 09:42

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a vmat »

a imam prave informacije, da ustnega izpita pri ucp ni? ali to velja za en drug predmet...? lp
pinkypigy
Prispevkov: 2
Pridružen: 18. Nov 2012 12:53

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a pinkypigy »

neja5, ali te lahko vprašam koliko krat si že šla pisat ta izpit?
Ker ne verjamem, da se za izpit naučiš če samo preletiš čez snov, razen če ga nisi že šel večkrat pisat ali pa si pridno študiral čez celo leto.
Snov je potrebno večkrat ponavljati, da se ti usede v glavo. ;)
neja5
Prispevkov: 16
Pridružen: 17. Mar 2010 09:26

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a neja5 »

Vmat: Ja, ustnega ni. :)

pinkypigy: hja... ti se le pridno uči, tako kot veš, da se je na PF treba, se splača dobit lepo oceno (da ne bo potem treba popravljat ocene v višjem letniku hmmm), ker kot pravim, po moji oceni je to eden izmed najlažjih izpitov na PF. Jaz pa sem še iz ''tastarega programa'' zato je bil UCP še moj dolg, na izpit sem pa pristopila prvič, na predavanja nisem hodila (verjamem pa, da tam povedo za kak ''haklc''). Ok, morda sem imela srečo... ampak ne no. Izpit ni težek, nekaj pomaga zagotovo tudi splošno znanje, pa drugi narejeni izpiti ... Pa še nekaj: vsak ki pade ta izpit reče, da ga ni naredil le zato, ker ni težek in mu zato ni naklonil potrebne pozornosti ... zato, ne me razumet narobe, ja učit se je normalno da treba. :)
pinkypigy
Prispevkov: 2
Pridružen: 18. Nov 2012 12:53

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a pinkypigy »

Ja neja5 na predavanjih res ne povedo veliko, se strinjam. Kup balasta, bistva le malo. Pa kot je rekel prof. Kambič, če naredite rim, boste zagotova naredili tud civilno, ampak obratno pa ne gre, zato splošno znanje res pomaga. ;)
Khaleesi
Prispevkov: 37
Pridružen: 06. Sep 2012 18:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Khaleesi »

Jaz bi pa prosila, če ima mogoče kdo vaje iz lanskega pa letošnjega leta za deliti mogoče?
Res hvaležna tistemu, ki bi jih bil pripravljen posredovati ([email protected])
Uporabniški avatar
Pinball Wizard
Prispevkov: 70
Pridružen: 07. Okt 2012 12:48

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Pinball Wizard »

Kako se da to z znanjem iz rima jit pisat? :mrgreen: ..seveda si mislim tudi to snov pogledat, samo bo verjetno bolj kriza s časom takrat, pa me zanima. :)
Better call Saul! #BreakingBad
Ravensburger
Prispevkov: 41
Pridružen: 04. Feb 2013 18:04

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Ravensburger »

Katero skripto priporočate kolegi, ki ste 2011, 2012 opravljali izpit? Se splača po knjigi?
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Alja »

Ravensburger napisal/-a:Katero skripto priporočate kolegi, ki ste 2011, 2012 opravljali izpit? Se splača po knjigi?
Ja, knjiga je super napisana, lahko in hitro berljiva. Ko jo enkrat prebereš, je tako kot da bi jo vsaj trikrat, ker se določene stvari večkrat pojavijo :)
Ravensburger
Prispevkov: 41
Pridružen: 04. Feb 2013 18:04

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Ravensburger »

Hvala Alja:) vprasal bi te se za vaje, pridejo veliko v postev na izpitu?
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Alja »

Ko sem jaz pisala, smo imeli polovico izpita primere z vaj, tako da se jih splača pogledati, itak pa jih ni veliko :)
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Gooner »

A je v tej Calvo skripti zajeto vse za izpit, glede na tale vaša vprašanja se mi zdi da par stvari manjka? :)
Uporabniški avatar
Pinball Wizard
Prispevkov: 70
Pridružen: 07. Okt 2012 12:48

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Pinball Wizard »

A ni ta skripta od Calvota še od takrat, ko še ni bilo knjige?
Better call Saul! #BreakingBad
Odgovori

Vrni se na