Kolokvij

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
Pinball Wizard
Prispevkov: 70
Pridružen: 07. Okt 2012 12:48

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Pinball Wizard »

Kako kaj izgleda ta novembrski oz. zdej bo decembrski kolokvij? A so kje kakšna vprašanja?
Better call Saul! #BreakingBad
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Alja »

Včasih so bila na Simičevi podstrani ;)
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Ma lej.. Nič ni težkega :) Pa še ponavljajo se.... Tut če je vprašanje malo drugače.. Ma.. odgovori so isti :)
Tk da no panic! :) Definitivno se vam pa splača it in dobro pisat. Sj znam, da je šele november ampak poslušajte koga, ki je že šel čez proces - dvakrat kr sm ponavljala! Splača se naredit PZG v januarju :) Pa še niti tak hudič ni. Sam: - VAJE!
in
-STARI IZPITI (iz tem, ki bojo pač na kolokviju) :)

Če se vsedeš pa to dvoje sam rešiš, malo brskaš po spletu, malo po Vilfanu, malo po njeni knjigi... Pa lahko dobiš kr fajno oceno, sploh je pa najpomembnejše da SPLOH NARDIŠ :D
Kr obstajajo ljudje, k si to zgodovino vlečejo sto let... Tm do oktobra :roll: Moj nasvet: BOLJŠ DA NE! ;)
Uporabniški avatar
Pinball Wizard
Prispevkov: 70
Pridružen: 07. Okt 2012 12:48

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Pinball Wizard »

A so podobna vprašanja kokr so ta za vaje? Kr ta dejansko zavzamejo celotno snov. Če se to dobr naučiš bi pomoje moglo jit an?:) Knjigo od Vilfana sm pa že čez kar je za kolokvij.

Ja sej to, res nočm da mi ostaja še ta predmet kasneje. Že tako se mi zdi 2 . semester res naporen in da imaš še to za naredit ni lih fino. :)
Better call Saul! #BreakingBad
redrose
Prispevkov: 14
Pridružen: 04. Nov 2012 04:17

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a redrose »

Iz kje se bote kej učil za ta kolokvij? A je uvod v pravno zgod. zadosti plus predavanja pa vaje?
redrose
Prispevkov: 14
Pridružen: 04. Nov 2012 04:17

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a redrose »

Pinball Wizard napisal/-a:A so podobna vprašanja kokr so ta za vaje? Kr ta dejansko zavzamejo celotno snov. Če se to dobr naučiš bi pomoje moglo jit an?:) Knjigo od Vilfana sm pa že čez kar je za kolokvij.
:o

@Pinball Wizard: kaj si že vseh 8 poglavij predelal?
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Redrose, raje preberi še Vilfana ker je kr lepo razloženo...
Uvod pa itak treba vedt, ko rada da kaj iz komentarja...
Vaje bojo pa najbolje, sploh če ste hodili pa mate kj razumevanja.

Prvi korak: Reši (al pa preberi) vaje - vglavnem osveži si spomin... Pol pa pejt pogledat stare kolokvije. Pa boš takoj vidu "ajaaaa... šit sj to smo pa povedli takrat pa takrat" ;)

Pol boš pa malo bolj meu občutek kak se naučit :)
redrose
Prispevkov: 14
Pridružen: 04. Nov 2012 04:17

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a redrose »

Kul 9sammy5 tenks

a knjigo pa misliš od Vilfana pravna zgodovina slovencev ali?

ker jaz sem z uvodom mislila na uvod v pravno zgodovino, ki je tudi od Vilfana..
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Kolegi, ne komplicirati preveč.

a) Tisti, ki ste imeli zgodovino na maturi, ne bi smeli imeti večjih problemov pri tem izpitu. Takim svetujem, da preštudirajo(ne preberejo, prelistajo, predelajo, ampak PREŠTUDIRAJO :) )knjigo Uvod v PZG in vaje(v kar vključite tudi knjigo doc. Škrubej, to ta novo od lani; mi je, ko sm js bil 1. letnik, na srečo ali žalost, ne vem, nismo imeli še :D)

b) Tisti, ki ZGO na maturi niste imeli in vam gre snov malce težje, pa poleg zgoraj navedenega preštudirajte še za bolje razumevanje tudi tiste dele knjige Pravna zgodovina Slovencev, ki vam slabše gredo pri razumevanju. Ni pa vam treba cele knjige predelovati, daleč od tega :) Pametno je tudi obiskati govorilne ure prof. Simiča, če vam kaka stvar res ni jasna. Je zelo prijazen in rad pomaga.

Za kakršnakoli vprašanja, ki se tičejo snovi ali drugih formalnosti, sem na voljo bodisi tukaj, bodisi na ZS, bodisi pod podtemo Tutorstvo pri PZG :)

Lp
Uporabniški avatar
Pinball Wizard
Prispevkov: 70
Pridružen: 07. Okt 2012 12:48

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Pinball Wizard »

Mam eno vprašanje glede ustoličevanja karantanskih knezov. Večkrat preberem, da je imel ključno vlogo pri prenosu oblasti na kneza kosez..potem pa naprej piše, da je oblast podelilo ljudstvo. Kok je to zdej mišljeno? :geek:
Better call Saul! #BreakingBad
Uporabniški avatar
radius92
Prispevkov: 18
Pridružen: 29. Nov 2012 18:39

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a radius92 »

Pinball Wizard napisal/-a:Mam eno vprašanje glede ustoličevanja karantanskih knezov. Večkrat preberem, da je imel ključno vlogo pri prenosu oblasti na kneza kosez..potem pa naprej piše, da je oblast podelilo ljudstvo. Kok je to zdej mišljeno? :geek:
Gre se zato, da so kosezi najprej bli plemiči. S tem, ko so delili svoja posestva in s tem so jih "zadrobili", kar v končni fazi oslabi njihov družbeni položaj in zaradi tega morajo sprejemati odvetništvo višjih gospodov... Glavni razlog je, da so se kosezi pokmetili in prišli v družbeni lestvici pod ministeriale. Njigov status ustoličevanja jim pa še vedno ostane, kar pomeni, če poenostviš - kmet deli oblast oziroma ljudstvo.
Don't let temporary feelings make permanent decisions!
Uporabniški avatar
Pinball Wizard
Prispevkov: 70
Pridružen: 07. Okt 2012 12:48

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Pinball Wizard »

Hvala ti:)

Kolokvij se bliža, pa kar okoli 500 prijavljenih :D
Better call Saul! #BreakingBad
simonnac
Prispevkov: 2
Pridružen: 30. Sep 2012 13:03

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a simonnac »

a je šlo danes na kolokvij ?
Eua
Prispevkov: 25
Pridružen: 10. Feb 2012 19:04

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Eua »

simonnac napisal/-a:a je šlo danes na kolokvij ?

Bolj slabo.. a kdo ve ce je marcevski rok za zgo sam za izredne al tut za redne? Hvala
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Alja »

Tudi za redne.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Napiste mal vprasanja s kolokvija da vidimo kaj ste mel?
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

(KOLOKVIJ A1 4. 12. 2012 ob 7.25)
1."Javnih zborišč ne poznajo, nikakih postav in zakonov, bivajo zase samí, po gorá visokih vrhovih,v skalnih votlinah in jamah, in sleherni sodi in vlada svojo ženo in otroke, za drugega drug se ne meni."
Ali lahko opisane skupnosti uvrstimo v katero izmed stopenj v razvoju prava po shemi W. Seagla? Ali so imeli v Sparti kakšen organ, ki se je zbiral na »javnih prostorih«?

Lahko bi jih uvrstili v 1. stopnjo v razvoju prava - skupnosti, ki poznajo redno reševanje sporov na miren način. V Šparti je bil takšen organ skupščina vseh polnoletnih.

2. "Ko je skupaj z vzhodnimi Obodriti v boju padel, si je ljudstvo Veletov postavilo njegovega najstarejšega sina Milegasta za kralja. Po njihovem pravu je bilo 'kraljestvo' zanj premajhno za primerno vladanje…"
Kako so zgodnjesrednjeveški kroniki imenovali opisano pravo? Iz katerega vira lahko vidimo primerljive lastnosti prednikov Slovanov in kako je nastal? Kako lahko ta vir povežemo z Zakon sodni ljudem?

Ius gentium. Iz Konverzije. Konverzija opisuje delovanje Cirila in Metoda (ter boj za pravico do pokristjanjevanja), ki sta spisala ZSLj.

3. "Deželskosodni gospodje morajo deželskosodno oblast prejeti od deželnega kneza ali od tistega, ki jo je sam prejel od kneza."
V katero obdobje bi lahko uvrstili ta vir? Zakaj cesarji niso mogli dajati deželskosodne funkcije? Kaj je bila posledica tega procesa? Kako so nastale dežele?

V obdobje patrimonializacije (Zakon v korist deželnim knezom cesarja Friderika II). Cesarji niso mogli dajati te funkcije zato, ker niso imeli oblasti nad celotnim ozemljem ter so imeli deželni knezi dejansko več moči. Posledica tega procesa je bil pravni partikularizem. Dežele so nastale takrat, ko je močnim teritorialnim zemljiškim gospodom uspelo pridobiti sodno in vojaško oblast nad osvobojenim nižjim plemstvom (ministeriali in militi), bodisi s silo, bodisi s poroko,...

4. "Sodnik naj razsodi, kar mu je s tožbo predloženo; in če mu je kako ravnanje preveč tuje, naj to stori po nasvetu. In kar se razsodi pred sodiščem in v (mestnem) svetu, naj se (sodnik) po tem ravna, da ne bi imel svet odtlej s tem (dodatnega) truda."
Po kakšnih vrstah prava glede na nastanek naj bi se ravnal sodnik? Čigav je bil vicedom? Zakaj Ptujski statut ni zadostoval? Zakaj je nastal? Kdo je naredil redakcije Piranskega statuta?

Običajnem pravu - partikularnem pravu mesta Ptuj. Vicedom je bil upravljalec komornega premoženja kneza (Salzburškega nadškofa). Organ, imenovan telo modrecev (ugledni nekdanji nosilci javnih funkcij), potrdil pa ga je piranski aregno. Pozneje redakcije le še razglasijo, spremembe/dopolnitve pa sprejema z glasovanjem samo še veliki svet.
Zadnjič spremenil Angel_Girl, dne 22. Nov 2013 00:07, skupaj popravljeno 1 krat.
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Gooner »

A se že kaj ve, kdaj naj bi bili približno rezultati?:)
simonnac
Prispevkov: 2
Pridružen: 30. Sep 2012 13:03

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a simonnac »

Gooner napisal/-a:A se že kaj ve, kdaj naj bi bili približno rezultati?:)
naslednji teden :)
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Gooner »

A ni kao rekla Šrkubejeva da bodo jutri? Saj ena sošolka mi je tako rekla :D
pikapolonica
Prispevkov: 22
Pridružen: 03. Jun 2012 11:53

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a pikapolonica »

A so bili vsi kolokviji enaki? v obeh skupinah? Bi lahko kdo mogoče napisal rešitve? (vsaj okvirne) Hvala!
Urska66
Prispevkov: 3
Pridružen: 11. Sep 2012 14:38

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Urska66 »

A se splača it na vpogled? :D al ne?
Uporabniški avatar
Pinball Wizard
Prispevkov: 70
Pridružen: 07. Okt 2012 12:48

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Pinball Wizard »

A je v izpitu manj poudarka na odlomkih itd., glede na to da ga sestavlja prof. Simič? Vglavnem, kake so razlike? lp:)
Better call Saul! #BreakingBad
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Alja »

Izpit je sestavljen izključno iz odlomkov, katerim sledijo podvprašanja. Morda se lahko kdaj pa kdaj pojavi kakšno (vendar po navadi redko in samo eno) vprašanje, kot npr. Kateri je prvi slovenski kazenski zakonik? (vprašanje sem si izmislila za lažjo predstavo) ... Če je tako vprašanje, je po navadi vredno le 5 točk, kar je malo, glede na ostala, ki imajo med 10 pa tudi do 25 ali 30 točk. Vedno je 8 vprašanj.

Svetujem pa, da si pogledaš/te stare izpite, ker se odlomki in podvprašanja dosti ponavljajo ... Da vsaj veš, kateri odlomki so relevantni.

Predvsem pa je pri tem predmetu potrebno razumeti snov kot celoto skozi celo knjigo.

Srečno!

Pa ne si puščati tega izpita za majski in junijski rok, rešite se ga pred poletjem. Jaz ga npr. januarja nisem šla pisat, ker se mi ni dalo novembra študirati za kolokvij, pa potem sem marca šla, ampak nisem znala, ker se mi nekak ni dalo ... maja sem ga pustila, ker so bili drugi pomembnejši predmeti, isto junija, in smo na septembru. Res, izkoristite to, da ga lahko opravite že pred majem.
Uporabniški avatar
Pinball Wizard
Prispevkov: 70
Pridružen: 07. Okt 2012 12:48

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Pinball Wizard »

Hvala za odgovor, upam da rata nekako, samo da je konec. :D
Better call Saul! #BreakingBad
Odgovori

Vrni se na