NEPRAVDNO PRAVO

Moderatorji: Zmajbaby™

aksru
Prispevkov: 44
Pridružen: 26. Jun 2009 22:17

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a aksru »

za zanamce,feb 2011:
-sestavine predloga?bistvena razlika med tožbo in predlogom?
-primer,ko hoče pri mejnem sporu tožiti še v pravdnem postopku,čeprav sta se oba strinjala,da se v nepravdnem odloči po kriteriju močnejše pravice. je tožba dopustna in kakšno pravno sredstvo je to?
-praktična razlika med obnovo postopka za odvzem poslovne sposobnosti in postopkom za vrnitev poslovne sposobnosti?
-a)kateri postopek sprožiti za napeljavo elektrovoda,če mora iti čez sosednjo zemljišče,sosed pa tega ne dovoli?
b)upravičeni predlagatelji za odvzem roditeljske pravice?
c)
d)( oba dost lahka oz.očitna primera)
-kje v NP je obvezno izvedenstvo?naštej tudi izvedence!če je predlagalni postopek,kaj se zgodi,če udeleženec ne položi stroškov za izvedenca?
-razlike(predlagatelji,izvršitev,kje čaka udeleženec,vsebinski kriteriji,...) med nujnim in rednim postopkom za prisilno hospitalizacijo?
-neka izjava o tem,zakaj se lahko duševno bolnega zdravi brez privolitve.bistvo izjave je blo nekak v tem,da ustavno pravico do svobodnega zdravljenja 'nadomestimo' z ustavno pravico do življenja in da je to podlaga za zdravljenje duš.bolnika... vprašanje je blo pa,kaj je narobe s to izjavo

nwm več natančno več vsega,upam d se bo še kdo spomnil česa...
aja,kdo ve,kake so ble kej ocene,pa vpišemo jih na govorilnih urah a ne? sm nekak preslišala d bi blo kej govora o tem,sam zih je omenila kej :D
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a pika@ »

A mi lahko prosim pomagate z naslednjim vpr :
katere zadeve se obravnavajo v np?
1. zapuščinski p
2.overitev listin
3.sodni depozit
4.zemljiškoknjižni postopek
5.razveljavitev arbitražne odločbe
6.dovolitev sklenitve zz mladoletniku
7.odvzem otroka staršem
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a flafi »

Kako hitro se da nepravdno naučit?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a baby™ »

en teden od oka :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
prava
Prispevkov: 26
Pridružen: 01. Avg 2009 14:44

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a prava »

A je Pikina skripta dovolj? Se mi zdi, da niso vsi postopki notri...a je treba vse postopke znati, ali samo te v pikini skripti?
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a flafi »

IZPIT - april 2011 (sicer identičen tistemu na februarskem roku :mrgreen: ):

1.
a) Kako se lahko nadaljuje postopek, če predlagatelj predlog umakne, drugi udeleženci pa v določenem roku postopka ne nadaljujejo?
b) V katerem NP se rešuje, če A nima dostopa do elektrovoda in je edina možnost napeljava čez sosedovo zemljišče, ki pa temu nasprotuje?
c) Kdo so predlagatelji v postopku za odvzem roditeljske pravice?

2. V katerih nepravdnih postopkih, ki so urejeni v ZNP, se zahteva izvedenec kot obvezno dokazno sredstvo? Kateri so ti izvedenci? Kaj se zgodi, če predlagatelj ne založi stroškov za izvedbo obveznega dokaznega sredstva?

3. Kakšna je razlika med nujnim in rednim postopkom za prisilno hospitalizacijo (vsebinski kriterij, začetek postopka, kje čaka udeleženec, izvršitev)?

4. Neka izjava v smislu, da lahko duševnega bolnika zdravimo brez njegove privolitve, saj upoštevamo njegovo ustavno pravico do življenja. Ali to drži?

5. Katere so obvezne sestavine predloga, in v čem se predlog razlikuje od tožbe v pravdnem postopku?

6. V mejnem sporu A in B soglašata, da sodišče odloči po kriteriju močnejše pravice. Sodišče po tem kriteriju ne more odločiti, zato odloči po zadnji mirni posesti. B se s tem ne strinja, zato želi sprožiti pravdo. Ali je tožba dopustna? Ob predpostavki, da je tožba dopustna, za kakšno pravno sredstvo gre?

7. Kakšna je praktična razlika med postopkom za vrnitev poslovne sposobnosti in obnovo postopka za odvzem poslovne sposobnosti?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
urška
Prispevkov: 3
Pridružen: 05. Okt 2008 19:25

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a urška »

Mi zna kdo, ki je bil na predstavitvi tega predmeta, povedat, al bo predmet v prvem al drugem semestru, pa termin me zanima? Na urniku ga nikjer ne najdem :? hvala
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a Dexter »

V drugem semestru bo, ker so zamenjali s civilnim izvršilnim pravom. Sklepam da bo na isti dan in isto uro kot je zdaj civilno izvršilno pravo.
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a nejcs »

1) Razlika glede obligatornih sestavin zahtevka v PP in predloga v NP?
2) Na ustavi utemeljen razlog za prisilno hospitalizacijo osebe, nevarne same sebi?

Hvala!
Life isn't fair, but you can be.
sti ;)
Prispevkov: 75
Pridružen: 19. Mar 2010 13:47

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a sti ;) »

A bi mi prosim nekdo povedal kaj ste obravnavali na predavanjih prejšnji teden in katere primere ste rešili? Hvala :)
valentinapeli
Prispevkov: 39
Pridružen: 09. Jul 2011 19:32

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a valentinapeli »

Obravnavali smo mejni spor.... kar se tiče zapiskov.... jz sledim po pikini skripti& je vse not... primeri tudi... le 1.primer... meni v pikini skripti ni popolnoma jasno in prof. je o tem rekla približno tako:
formalni pogoji po 1.kriteriju so bili izpolnjeni, ker sta se stranki strinjali o uporabi kriterija močnejše pravice in vrednost predmeta ni bila majhna (višja od 4000evrov).. vendar sodišče ni moglo odločiti po tem kriteriju( nobeni stranki ni uspelo dokazati močnejše pravice).Pravda ni možna.
Mozer
Prispevkov: 2
Pridružen: 13. Sep 2009 12:46

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a Mozer »

Pozdravljeni!
Zanima me, ali je kdo tako prijazen, da prilepi vprašanja z izpita s prejšnega roka? Bojda se kar ponavljajo?
LP MM
Uporabniški avatar
complexna
Prispevkov: 9
Pridružen: 05. Okt 2010 15:39

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a complexna »

Očitno mal spremembe glede oblike izpita. Blo je 5 nalog (se mi zdi), vsi identični primeri iz vaj!!! Čisti copy-paste... 2 primera glede pristojnosti, odvzem posl. spos., umik predloga, predhodno vprašanje!
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a sunshine »

A bi lahko kdo, ki je bil na letos na predavanjih povedal, kateri primer ste obravnaval v sklopu zemljiškoknjižnih postopkov in če bi lahko na kratko povedal rešitev? Zanima me tut, če je letos kej posebnga povedal na predavanjih, kar ni v skriptah. Hvaaala! :D
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a sunshine »

A so včer kej povedal, kdaj bodo rezultati?
Uporabniški avatar
Alice
Prispevkov: 66
Pridružen: 19. Sep 2009 09:28

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a Alice »

So že v šisu rezultati...
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a sunshine »

Wau. To je blo pa hitro :D
teddybear
Prispevkov: 153
Pridružen: 08. Jan 2009 20:56

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a teddybear »

a ma mogoče kdo rešene letošnje primere :)?
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a sunshine »

teddybear napisal/-a:a ma mogoče kdo rešene letošnje primere :)?
Sej jih ne rabš, ker so enaki kot v obeh skriptah, ki sta na forumu.
Astra
Prispevkov: 24
Pridružen: 20. Maj 2011 15:06

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a Astra »

Živjo:)

eno vprašanje, če kdo slučajno ve..pr predhodnih vprašanjih..kdaj se uporabi pravilo, da se na pravdo napoti tistega, ki ima večji interes in ne tistega za katerega se šteje, da ima manj prav? konkretno me zanima primer 2f na strani 3..odg.je B-manj verjetno, da ma prav? al A-večji interes, hoče nujno pot?

Hvala:)
hill33
Prispevkov: 58
Pridružen: 05. Dec 2008 13:55

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a hill33 »

Zdravo,

imam par vprašanj:

Ali imamo v nepravdnem postopku razpolaganje z zahtevki (pripoznava, odpoved)? Vem, da ni zahtevkov, ampak predlogi. Nisem pa prepričan kako je s tem. Jaz bi rekel, da ne.

Predhodno vprašanje. Kako je, če se nekdo sklicuje na izpodbojnost ali na ničnost? Je kakšna razlika, ali lahko oboje rešuje kot predhodno vprašanje?
hill33
Prispevkov: 58
Pridružen: 05. Dec 2008 13:55

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a hill33 »

Astra napisal/-a:Živjo:)

eno vprašanje, če kdo slučajno ve..pr predhodnih vprašanjih..kdaj se uporabi pravilo, da se na pravdo napoti tistega, ki ima večji interes in ne tistega za katerega se šteje, da ima manj prav? konkretno me zanima primer 2f na strani 3..odg.je B-manj verjetno, da ma prav? al A-večji interes, hoče nujno pot?

Hvala:)

V tem primeru se napoti A na pravdo, ker ima on večji interes za rešitev vprašanja, saj B tako stanje kot je, ustreza. Če bi napotila B, ta ne bi nikoli tožil, ker nima interesa za rešitev zadeve.
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a nusa »

evo malo pozno(vmes sem pozabla da morem napisat pa še list sem pozabla kje mam :mrgreen: ) ampak boljše kot nikoli :D ne spomnim se več čist točno kaj so moje krajšave stavkov pomenle :D zajeto je bistvo vprašanja :) ampak bo po moje za razumet :)

IZPIT MAJ 2012

1.Obkroži DA/NE
1.vpis v sodni register je NP (DA)
2.poslovna sposobnost-1 leto da ne bo postopka (ne vem točno kak je blo vprašanje- nanaša se na 55.člen) (DA)
3.obnova postopka za odvzem posl.sposobnosti je dovoljena (DA)
4.prisilna hospitalizacija po uradni dolžnosti (NE)
5.podaljšanje RP lahko po 18 letu (DA)
6.odvzem poslovne sposobnosti po uradni dolžnosti (DA)
7.p.p. so delno nični oz. delno neveljavni če je osebi, ki sklepa p.p. delno odvzeta poslovna sposobnost (NE)
8.pritožba je dvostransko pravno sredstvo (DA)
9.lahko grejo na sodišče če ni soglasja za izredno upravljanje (NE)
10.sodišče 1.stopnje odloča o nepravočasni pritožbi (NE)
11.meritorna odločitev NS je lahko sklep ali sodba (NE)
12. prisilna hospitalizacija- revizija je dopustna (mislim da je bil odgovor DA)

2. vprašanja
1.absolutistični pozitivistični kriterij-kje
2.zakonita udeleženca pri odvzemu poslovne sposobnosti
3.primer z nečakom
4.kje načelo uspeha
5.kdaj kriješ vse stroške kljub temu da si uspel v postopku
6.vsaj 1 zakon(postopek?) kjer odloča okrožno sodišče pa ni v ZNP
7.3 temelji, da solastnik uspešno prepreči delitev solastnine
8. kdaj ne more bit pravda za mejni spor

to je to pa veliko sreče jutri :)
Uporabniški avatar
lojzka :)
Prispevkov: 70
Pridružen: 22. Nov 2008 08:32
Kraj: malo tu, malo tam

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a lojzka :) »

Lahko prosim kdo napiše kakšna so bila vprašanja na septembrskem roku? Iz kje se je to najbolje učiti (če nimaš zapiskov)? In pa koliko časa približno ti vzame? Hvala :)
Like it or not... I'm here :)
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: NEPRAVDNO PRAVO

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Septemberski rok 2012 je bil identičen kot februarja in aprila 2011 (je že flafi napisala vsa vprašanja :mrgreen:)

Skripta od Pike + ZNP sta dovolj za najvišje oz. najvišjo oceno. Vzame ti pa okoli en teden časa po nekaj ur učenja na dan.
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Odgovori

Vrni se na