IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

akad. prof. dr. Marijan Pavčnik, doc. dr. Aleš Novak

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Jagoda*
Prispevkov: 7
Pridružen: 14. Feb 2012 02:29

IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a Jagoda* »

Študijsko leto se počasi končuje in priprave za poletno izpitno obodbje so se že začele. Zanima me, če bi biu kdo mogoče tako prijazen in bi mi sporočil, kje ste pri snovi pri Pavčniku (pondelkova skupina) in pri Cerarju-Novaku (četrtkova skupina). Rada bi namreč ujela predavanja Pogledi na naravno pravo, ker se mi ga ne da brat v skripti. Hvala =D
Orchid
Prispevkov: 31
Pridružen: 24. Okt 2011 18:46

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a Orchid »

Danes je Pavčnik začel predavati to poglavje.
tincap
Prispevkov: 139
Pridružen: 28. Sep 2011 22:37

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a tincap »

Mi lahko prosim bolj natančno opišete kako zgleda pisni izpit pri UVP? Kdo ga ponavadi sestavlja ali ga vedno en isti profesor?
seal

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a seal »

tincap napisal/-a:Mi lahko prosim bolj natančno opišete kako zgleda pisni izpit pri UVP? Kdo ga ponavadi sestavlja ali ga vedno en isti profesor?
Različno sestavljajo, največkrat Novak. Izpit je sestavljen iz 4 vprašanj, celoten izpit je vreden 10 točk. 3 vprašanja so v zvezi s teorijo prava, 1 vprašanje pa iz države. Velikokrat je na izpitu določitev sestavin pravnega pravila na primeru (primarna hipoteza, dispozicija, itd.) ALI vrste teorij (naravna, Hartova,...) ALI pa nekaj v zvezi z metodami oz. argumenti iz primera (razlagalna metoda - npr. coherentia, itd.). Te 3 tematike so najpogostejše na pisnem izpitu. Časa na izpitu je dovolj, kljub temu, da so vprašanja napol-esejska. Izpit sam po sebi ni težek. Za ustni izpit je dovolj 6 točk oz. včasih tudi 5,5 pri Cerarju. Izpraševalci so vsi trije, ustni izpit pa je obvezen.
Uporabniški avatar
rea
Prispevkov: 228
Pridružen: 03. Okt 2010 13:05

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a rea »

Mene zanima kako podrobno je potrebno vedeti:
-argument neprava, argument načel ipd
-sociološko pravoznanstvo
-sintetično pojmovanje prava
-vrste in metode pravnih znanosti



Daj naj nekdo reče, da tega sploh ne rabim znat :D
brucka
Prispevkov: 84
Pridružen: 07. Nov 2011 11:02

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a brucka »

knjigo v roke rea, knjigo v roke
Zadnjič spremenil brucka, dne 06. Maj 2012 14:46, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
rea
Prispevkov: 228
Pridružen: 03. Okt 2010 13:05

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a rea »

Močno dvomim, da mi bo sociološko pravoznanstvo kdaj kje prišlo prav :D
Razen mogoče pri sociologiji, ki sem jo pa itak opravila že več kot eno leto nazaj.
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Ma težko je rečt da je kej od tega povsem neuporabno, mogoče tole sociološko še najmanj podrobno.

Pa pomoje je sintetično pojmovanje prava važno, predvsem zaradi tega ker so ta pojmovanja prava zelo pogosta na izpitih.
You mirin brah? No shame in mirin.
Uporabniški avatar
xoxo
Prispevkov: 12
Pridružen: 23. Jan 2011 14:44

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a xoxo »

Pod kaj spada družinsko pravo, zasebno ali javno?
Per aspera ad astra!
SkyHunter
Prispevkov: 6
Pridružen: 08. Dec 2011 12:32

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a SkyHunter »

xoxo napisal/-a:Pod kaj spada družinsko pravo, zasebno ali javno?
Nekje sem zasledil, da pod zasebno. Mislim, da ravno v UVP skripti.
Uporabniški avatar
rea
Prispevkov: 228
Pridružen: 03. Okt 2010 13:05

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a rea »

Jaz pa mislim, da pod javno.
Včasih naj bi spadalo pod zasebno, danes pa who knows :D
Piše v skripti, da je večina pravil družinskega prava v javnem interesu al neki tazga..
Uporabniški avatar
xoxo
Prispevkov: 12
Pridružen: 23. Jan 2011 14:44

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a xoxo »

Ja v skripti piše, da so poglavitne ustanove družinskega prava v javnem interesu, poleg tega pa tudi piše, da je zgodovinsko gledano družinsko pravo spadalo pod zasebno pravo... :?
Per aspera ad astra!
brabbit
Prispevkov: 36
Pridružen: 04. Jan 2012 19:56

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a brabbit »

V starih izpitnih vprašanjih sem našel nekaj v zvezi z integralnim pogledom na državo, v skripti pa ne najdem nič od tega. Mi lahko nekdo na kratko obrazloži kaj je ta pogled?
pupa
Prispevkov: 23
Pridružen: 11. Apr 2010 10:52

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a pupa »

A misliš pogled - država kot integrativna celota? Ta je v Calvotovi skripti opisan na strani 24.
Za integralni pogled pa slišim prvič, razen če je to mišljeno integralno gledanje na državo, ki združuje ožjo in širšo definicijo države.
Orchid
Prispevkov: 31
Pridružen: 24. Okt 2011 18:46

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a Orchid »

Integralna toerija je opisana pri sintetični razlagi, v skripti jo ni. Na kratko: utemeljitelj je Visković. Gre za to da je pravo družbenozgodovisnki proces, ki ga sestavljajo določena družbena razmerja, ki jih je potrebno prisilno disciplinirati. Družbena razmerja, vrednote in pravila imajo sama po sebi nekatere lastnosti, zaradi katerih so nujno predmet izkustva pravnikov. Ta teorija je zelo kritična do elastično-legalističnega pojmovanja prava.
Jade
Prispevkov: 34
Pridružen: 02. Nov 2011 19:22

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a Jade »

Evo to sta današnja izpita:)
Vprašanja ob 9h
1. Prednosti in slabosti v sistem enotnosti državne oblasti, kdo se je opredelil za takšno družbeno oblast, v kateri državi se je razvila na takšen demokratičen način in zakaj se ni kot drugje razvila v totalitarizem.
2. Kaj ideja uredbodajno urejanje pa značilnosti, kam spadajo uredbe hierarhicno pa strjeno opiši kdo presoja ustavnost in zakonitost le teh.
3. Sodba, kakšen pravni vir je, sestavine, kdaj postane pravnomočna, razlike formalna materialna, pa če obstaja pravno sredstvo na pravnomočno sodbo
4. Tri razlike med naravnopravnim teorijami pa pravnim (zakonskim) pozitivizmom pa kako bi lahko opredelitev za eno ali drugo vplivala na pravnikovo delovanje.

Vprašanja ob 10h
‎1. Centralizacija, decentralizacija. Dekoncentracija državne oblasti.
2. Retributivne, restitutivne sankcije, razlike med njima, slovensko poimenovanje, za vsako primer.
3. Kako je bilo s pravnimi prazninami v času FLRJ in v času Republike Slovenije.
4. Zakonski pozitivizem.

Dejte malo pokomentirat!
sariika
Prispevkov: 23
Pridružen: 13. Mar 2011 14:23

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a sariika »

Mene tut zanima kako ste kaj odgovarjal, ce se komu da delit, ker meni ni slo glih najbolje :(
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Joooj če bi bil od desetih bi blo veliko boljše...

drugače pa useeno upam da gre čez, koliko je za ustne, 6 ali 5.5?
You mirin brah? No shame in mirin.
Uporabniški avatar
rea
Prispevkov: 228
Pridružen: 03. Okt 2010 13:05

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a rea »

5.5
Uporabniški avatar
bubyka
Prispevkov: 172
Pridružen: 30. Jul 2010 15:09

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a bubyka »

Napište prosim kaka vprašanja ste imel na ustnih.

Hvala, velik sreče!
Lp
Per aspera ad astra.
Uporabniški avatar
cherilady
Prispevkov: 24
Pridružen: 10. Jan 2012 22:53

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a cherilady »

Jade napisal/-a:Evo to sta današnja izpita:)
Vprašanja ob 9h
1. Prednosti in slabosti v sistem enotnosti državne oblasti, kdo se je opredelil za takšno družbeno oblast, v kateri državi se je razvila na takšen demokratičen način in zakaj se ni kot drugje razvila v totalitarizem.
2. Kaj ideja uredbodajno urejanje pa značilnosti, kam spadajo uredbe hierarhicno pa strjeno opiši kdo presoja ustavnost in zakonitost le teh.
3. Sodba, kakšen pravni vir je, sestavine, kdaj postane pravnomočna, razlike formalna materialna, pa če obstaja pravno sredstvo na pravnomočno sodbo
4. Tri razlike med naravnopravnim teorijami pa pravnim (zakonskim) pozitivizmom pa kako bi lahko opredelitev za eno ali drugo vplivala na pravnikovo delovanje.
Sem imela ta izpit, odgovarjala sem pa nekako takole:
1. Enotnost drž. oblasti, pomeni da so zakonodajna, izvršilna in sodna oblast združene v eni suvereni osebi oz organu.
Prednosti: lažje usklajevanje, hitrejši postopki
Slabosti: lahko pride do zlorab, ni vzpostavljen sistem zavor in ravnovesij (+ kaj to je)

Za takšno oblast se je opredelil Rousseau.

Na demokratičen način se je razvil v Švici. Deluje, ker so predstavniki demokratično voljeni, politično odgovorni ljudstvu, njihovo delovanje je omejeno z zakoni.

2. Mislim, da je blo vpr. kaj je predmet uredbodajnega urejanja: družbena razmerja, ki se tako hitro spreminjajo, da jih je treba urejati sproti, se jih zaradi dinamičnosti družbe ne da urejati v zakonu. Uredbe urejajo podrobnosti.
Pol je blo kam spadajo hierarhično med PODZAKONSKIMI akti. So najvišje rangirane med podzakonskimi akti, nadrejene odredbam, pravilnikom in navodilom.
Če niso zakonite/ustavne se ugotovalja v presoji zakonitosti/ustavnosti pred US. Le to jih lahko nato odpravi (deluje ex tunc) ali razveljavi (ex nunc).
Pa napisala sem da lahko presojo sproži za to pristojen drž. organ (1/3 poslancev, predsednik republike,...) ali pa posameznik, kateremu je bilo z uredbo poseženo v pravice in je izkazal pravni interes.

3. Sodba je posamični oblastni pravni akt.
Sestavine: uvod, izrek ali dispozitiv, obrazložitev, pravni pouk (pa na približno kaj vsebujejo).
Pravnomočna je. ko se jo ne da več izpodbijat z rednimi pravnimi sredstvi (formlana pravnomočnost) in pa ko njena vsebina zavezuje stranke in organe v postopku (materialna pravnomočnost).
Obstajajo izredna pravna sredstva (ponavadi rok 15 dni, predpisan postopek,...). Z njimi se lahko zahteva obnova postopka, revizija,...

4. Naravnopravniki zagovarjajo, da je možno spoznat pravo z razumom, pri pozitivistih to ni nujno. Pozitivisti, da mora bit pravo zapisano, naravnopravniki ne. Naravno pravo naj bi bilo večno in vsebinsko pravilno, pozitivno se spreminja,...itd.

Pomembno za pravnika, da ne deluje zgolj po črki zakona (pozitivizem), ima širši pogled na stvari,... itd. :D


Nevem, kok je to ravno pravilno, komentarji dobrodošli. :D
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Naredu lalala naredu lalala :D


drugače so pa te odgovori zgoraj skoraj identični mojim in jaz sem za pisni del dobil 7 tako da so za pozitivno.

Pavčnik pa super sprašuje, pomaga, ne komplicira, res vsa čast, tega nisem pričakoval.
You mirin brah? No shame in mirin.
Jade
Prispevkov: 34
Pridružen: 02. Nov 2011 19:22

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a Jade »

TheLaw napisal/-a:Naredu lalala naredu lalala :D


drugače so pa te odgovori zgoraj skoraj identični mojim in jaz sem za pisni del dobil 7 tako da so za pozitivno.

Pavčnik pa super sprašuje, pomaga, ne komplicira, res vsa čast, tega nisem pričakoval.

Čestitke!!
Kaj je pa spraševal Pavčnik?
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Hvala :)


jaz sem dobil: kolizije (razlaga kaj je to, v katero pravno področje obsegajo), sistematično razlaganje prava (notranje zunanje itd.) in argumentum cohernatia
You mirin brah? No shame in mirin.
Uporabniški avatar
Ema°
Prispevkov: 4
Pridružen: 11. Okt 2010 16:48

Re: IZPIT MAJ/JUNIJ 2012

Odgovor Napisal/-a Ema° »

Jst sm mela ustnega danes. Spraševal je Novak in je bil super. Vprašal me je pa oblike vladavine, vrste pravnih praznin in pa s katerimi argumenti jih rešujemo, potem me je vprašal še kateri dve upravičenji sta značilni za abstraktne pravice, zgodovinsko pravno šolo in pa poslovno ter pravno sposobnost( samo tisto osnovno kaj katera pomeni). Pisala sem pisno 6 in je bil očitno z mojmi odgovori dokaj zadovoljen saj mi je oceno dvignil na 7 :)

hF°
Odgovori

Vrni se na