gospodarsko kazensko pravo

Moderatorji: Zmajbaby™

Odgovori
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

merci napisal/-a:@Lojscela: ja kolkor jst razumem to odgovornost po je tko kot si napisal oz. na kratko povedano odvisna je sam od tega, če je fizična oseba izvršila znake kd ne pa, če je tudi odgovorna za kaznivo dejanje in upoštevat je pač treba cel 4.člen ZOPOKD. Nevem pa kako postavi on vprašanja na izpitu, če je bol splošno potem bi jst odgovorila tako kot ti, če ne pa so menda minus pike, če pišeš tisto kar se ne nanaša direktno na vprašnje.

Jst imam tudi še 3 vprašanja iz snovi:
1. Katera dejanja se štejejo po all crime modelu za predhodna pri pranju denarja? Sklepam, da katerokoli kd?
2. Ve kdo kakšna je točna razlika med kriminološkim in kazenskopravnim pojmovanjem gospodarske kriminalitete?
3. Mi lahko kdo napiše en primer sistemske korupcije?
1. Ja katerokoli Kd iz katerega izhaja umazani denar
2. Mi smo v zvevi s kriminološkim pojmovanjem govorili samo pri kriminaliteti belega ovratnika, kazenskopravno pojmovanje pa je pojmovanje s strani Lindermanna, ko poda definicijo gospodarskega kaznivega dejanja.
3. Sistemska korupcija je oblika korupcije, ki jo že sam pravni sistem omogoča.
Primeri so :
O obstoju sistemske korupcije v RS pričajo, prvič, skoraj popolno zaprtje slovenskega denarnega trga, ta je rezerviran samo za akterje, ki pripadajo privilegiranim omrežjem, drugič, skoraj popolno zaprtje gospodarske arene za tuje vlagatelje, tretjič, skoraj popolno zaprtje javnega naročanja za tuje ponudnike, ki na tovrstnih razpisih ne morejo zmagati, zato so se iz RS umaknili, četrtič, skoraj popolno zaprtje javnega naročanja v prid privilegiranih, s političnimi strankami povezanih akterjev, kar občutno draži javna naročila in obenem polni blagajne političnih strank, petič, skoraj popolno zaprtje nadzornih svetov, ki so rezervirani samo za državljane RS, in šestič, skrajna nesposobnost nadzornih svetov, ki nikakor niso dorasli upravam podjetij v državni oziroma javni lasti.

V tovrstnih državah je pravni sistem izkrivljen v skladu z interesi vladajočih elit. V teh državah ni mogoče nadzorovati niti političnih niti gospodarskih elit, ki jih prav zaradi tega označujemo z izrazom oligarhične elite.

Kot primer je primer Vegrada, kjer so se zavestno odrekali nadzoru nad poslovanjem, saj je bilo to njim v interesu
merci
Prispevkov: 62
Pridružen: 12. Dec 2011 11:09

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a merci »

ok hvala ti :-) pa še neki me zanima, kaj je temeljna razlika med korupcijskimi kd širše in korupcijskimi kd ožje, tam pri zadnjem gostujočem predavatelju?
Pa še to, če misliš da se bo držal Jakulin tistih treh vprašnj, ki jih je povdaril? Jst sm full skeptična glede tega.
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

merci napisal/-a:ok hvala ti :-) pa še neki me zanima, kaj je temeljna razlika med korupcijskimi kd širše in korupcijskimi kd ožje, tam pri zadnjem gostujočem predavatelju?
Pa še to, če misliš da se bo držal Jakulin tistih treh vprašnj, ki jih je povdaril? Jst sm full skeptična glede tega.
Glede širših pa ožjih korupcijskih dejanj nimam pojma v čem je razlika sem videl ja da je to omenil. Ja glede vprašanj pa upam da bo eno izmed tistih 3 vprašanj, ker kaj druga sploh nevem kaj bi dal, je pa skoz to poudarjo tak da pomoje ne bo delo glih letos izjem. glede na to da je vsak januarski izpitni rok bilo 1 izmed teh vprašanj
merci
Prispevkov: 62
Pridružen: 12. Dec 2011 11:09

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a merci »

hehe ja eno izmed teh vprašanj kaj pa ostali dve? Ker jst nevem niti kaj se druzga učit u bistvu :S in če nas zafrkne pol pa nevem...komentarja jst nisem brala.
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

merci napisal/-a:hehe ja eno izmed teh vprašanj kaj pa ostali dve? Ker jst nevem niti kaj se druzga učit u bistvu :S in če nas zafrkne pol pa nevem...komentarja jst nisem brala.
Ja ponavad da kr 2 izmed 3 vprašanj iz teh 3 vprašanj, eden je pa primer, čeprav je dal lani razlika med poslovno in navadno goljufijo, kar je letos povedo, tak da pomoje neki čist X ne bo dal.
Sej se ni kej drugega ker js tut nevem kaj naj si še gledam, komentar je pa itaq zastarel, pa tut na zadnjem predavanju ni glih poudaro komentarja :)
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

A ma kdo slučaj skopiran komentar 24. poglavja KZ, da bi ga skeniro? (čeprav je zastarel)
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a bajna »

omg, a ti veš kok je to obsežno? :)
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Ne :-)ka potem si ga brala? se ga splaca sploh brat?
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a bajna »

ne, sam si znam predstavljat, glede na to, da sem vidla že kak drug komentar :D
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Jap to je pa tut res :-) mah bomo ze nekak brez :-)
merci
Prispevkov: 62
Pridružen: 12. Dec 2011 11:09

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a merci »

Lojscela napisal/-a:
merci napisal/-a:hehe ja eno izmed teh vprašanj kaj pa ostali dve? Ker jst nevem niti kaj se druzga učit u bistvu :S in če nas zafrkne pol pa nevem...komentarja jst nisem brala.
Ja ponavad da kr 2 izmed 3 vprašanj iz teh 3 vprašanj, eden je pa primer, čeprav je dal lani razlika med poslovno in navadno goljufijo, kar je letos povedo, tak da pomoje neki čist X ne bo dal.
Sej se ni kej drugega ker js tut nevem kaj naj si še gledam, komentar je pa itaq zastarel, pa tut na zadnjem predavanju ni glih poudaro komentarja :)
No upam, da bo letos tudi tko, da ne bo neki zezal in upam, da pozabi na komentar in une dodatne članke, ker jst sm jih sicer prebrala ampak mi sploh niso bli jasni oz. se mi ni zdelo nič pametnega tam povedanga..:-)
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Ja hvala enako :) vse se mi je zdel brez veze.
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

Kako bi vi odgovoril na to vprašanje o insider tradingu, ki se ponavadi pojavlja na izpitu? da vidim, če kej spregledam :D
merci
Prispevkov: 62
Pridružen: 12. Dec 2011 11:09

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a merci »

SHaMa napisal/-a:Kako bi vi odgovoril na to vprašanje o insider tradingu, ki se ponavadi pojavlja na izpitu? da vidim, če kej spregledam :D
Na kakšno vprašanje? Pomojem ni glih sam napisano ''Insider trading'', najbrž je kej v zvezi s tem al bolj na splošno al bol konkretno..boo..
merci
Prispevkov: 62
Pridružen: 12. Dec 2011 11:09

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a merci »

Aja pa še to me zanima, če je treba full napisat al sam tisto kar zahteva vprašanje, ker neki sm slišala da so baje - pike, če pišeš vse..
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

Ja sej to tudi mene zanima...ja ponavad je tisto razlika med zakoni, to se pravi zadnje dve strani v člankih.
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

merci napisal/-a:
SHaMa napisal/-a:Kako bi vi odgovoril na to vprašanje o insider tradingu, ki se ponavadi pojavlja na izpitu? da vidim, če kej spregledam :D
Na kakšno vprašanje? Pomojem ni glih sam napisano ''Insider trading'', najbrž je kej v zvezi s tem al bolj na splošno al bol konkretno..boo..
Zdej če bo na splošno : bi pač povedo definicijo insider tradinga, ki je v članku. Potem bi rekel, da je pri nas urejeno v KZ-1, ker ogroža enakopraven položaj pravnih subjektov na organiziranem trgu vrednostnih papirjev in zaupanje javnosti v trg vrednostnih papirjev. Zaradi tega sprejeta 2 pomembna akta na evropski ravni - Konvencija Sveta in Direktiva EU. Potem pa pač, da sta imeli vpliv na slovensko kazenskopravno ureditev zlorabe notranjih informacij. Pol pa bi pač povedo kaj je blo v KZ 95, KZ 99, KZ 2004 in KZ-1(enak 2004)
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

merci napisal/-a:Aja pa še to me zanima, če je treba full napisat al sam tisto kar zahteva vprašanje, ker neki sm slišala da so baje - pike, če pišeš vse..
Ja će bo točno določeno vprašanje bom piso sam to kar se od mene zahteva in ne vse pač kar vem :)
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

Super:) Hvala
merci
Prispevkov: 62
Pridružen: 12. Dec 2011 11:09

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a merci »

Ja sej to sm tudi jst tko nekako misnla, ker več o insider tradingu jst sploh nevem kot to kar si ti lojscela zgoraj napisal. Konvencije pa Direktive jst nevem točno vsake posebej kaj je določala vem sam kako sta vplivali na spremembo KZ druzga pa se nism učila vseh unih definicij in členov. Se mi je zdelo malo preveč..
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Ja sj pomoje bi blo mal hudo če bi blo treba še konvencije znat na pamet.
merci
Prispevkov: 62
Pridružen: 12. Dec 2011 11:09

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a merci »

pa še to se bojim, da če bojo zelo splošna vprašanja da bom ziher kej pozabla napisat...
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a bajna »

kdaj bojo rezultati?
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a nejcs »

baje, da dons tedn... Ampak rajš računi, da bojo kasnej (js sm zlo nečitljivo pisu :P :P)... :) :D
Life isn't fair, but you can be.
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a bajna »

aha, hvala :)

še izpit jan 2012:

1. naštej temelje pravne odgovornosti. ali gre za objektivno odgovornost, utemelji!

2. bistvene razlike med insider tradingom v KZ in KZ-1 (smo imeli člena priložena)

3. en primer, k smo ga delal na predavanjih
Odgovori

Vrni se na