Priprave na izpit

prof. dr. Igor Kaučič, prof. dr. Franc Grad

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
pupa
Prispevkov: 23
Pridružen: 11. Apr 2010 10:52

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a pupa »

Gre mogoče kdo na izpit 12.?
Zanima me če je dovolj če se naučiš po skripti + Ustavno ureditev EU po knjigi?
(Upam da se ni že kje pisalo o tem, samo tema je dolga in nimam časa vsega brat :) )
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Jaz grem na izpit 12.1

Sem si pa vzel čas in prebral celoten forum od ustavnega in s tem nekako dobil občutek kje mi še manjka znanja, ker knjigo sem 2x predelal (Ustavna ureditev)

Skripte sam nimam, pravijo da je veliko bolje po knjigi, nekateri so celo mnenja da je knjiga super, meni je bolj tako-tako, vsekakor pa se jo da predelati brez tezav.


Zdaj sem si nabral še kup različnih povzetkov, vprašanj in podobnega, pa še rešen praktikum (tiste rešitve s foruma) in gremo v četrtek na DESETKO ane! kva pa čmo druzga!


Neki si omenila EU, kakor je meni jasno EU ne pride v upoštev pri izpitu, ampak se ga rabi za evropsko ustavno, kar me niti ne tolaži preveč ker imam to v petek... :D
You mirin brah? No shame in mirin.
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

Skripte pri tem predmetu ne poznam, lani primerne na internetu ni bilo, saj so bile zastarele — priporočam knjigo, je sistematična&pregledna.

EU ne pride v poštev.
*lorena*
Prispevkov: 58
Pridružen: 11. Mar 2010 10:39

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a *lorena* »

TheLaw napisal/-a: Zdaj sem si nabral še kup različnih povzetkov, vprašanj in podobnega, pa še rešen praktikum (tiste rešitve s foruma) in gremo v četrtek na DESETKO ane! kva pa čmo druzga!
:D
a lahko poveš kje si dobil rešen praktikum? se mi ne da cel forum prebrskat... hvalaaa
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

*lorena* napisal/-a:
TheLaw napisal/-a: Zdaj sem si nabral še kup različnih povzetkov, vprašanj in podobnega, pa še rešen praktikum (tiste rešitve s foruma) in gremo v četrtek na DESETKO ane! kva pa čmo druzga!
:D
a lahko poveš kje si dobil rešen praktikum? se mi ne da cel forum prebrskat... hvalaaa

Evo tole je moj prvi poizkus prilaganje datoteke, upam da sm še pravočasen :D
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
You mirin brah? No shame in mirin.
*lorena*
Prispevkov: 58
Pridružen: 11. Mar 2010 10:39

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a *lorena* »

fuuuulll hvalaaaa... :D
Littlestar*
Prispevkov: 31
Pridružen: 02. Sep 2010 14:30

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Littlestar* »

Kje pa se da dobiti praktikum?
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Sklepam da v fotokopirnici na faksu? drugače pa podarim mojega če ga tam slučajno ni, ker mi samo prostor zavzema v predalu.
You mirin brah? No shame in mirin.
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a binka »

Živjo,
mene pa zanima če je nastanek in razvoj ustavnosti potrebno znati oz. če se je kdaj pojavilo v izpitu? :)
lucky

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

binka napisal/-a:Živjo,
mene pa zanima če je nastanek in razvoj ustavnosti potrebno znati oz. če se je kdaj pojavilo v izpitu? :)
Na pisnem nikoli ali pa zelo redko, zna pa biti vprašanje na ustnem delu, čeprav tudi ne ravno pogosto.
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Jaz sem naletela na en problem v knjigi:
str. 282 Ustavna ureditev Slovenije
"Ob predčasnem prenehanju mandata pa najkasneje 105 dni po prenehanju mandata prejšnjega predsednika republike."
(govora je o tem kdaj se razpišejo volitve pri predčasnem prenehanju funkcije predsedniku)

V naslednjem odstavku pa piše, da ga začasno nadomešča predsednik DZ in da je v tem primeru treba razpisat volitve najkasneje 15 dni po prenehanju funkcije.

Kaj je zdaj res? Al je morda tako, da predsednik DZ ne skos začasno opravlja funkcijo predsednika RS, če ta odstopi?
pupa
Prispevkov: 23
Pridružen: 11. Apr 2010 10:52

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a pupa »

Mislim da gre za to, da po predčasnem prenehanju mandata predsednika njegovo funkcijo začasno prevzame predsednik državnega zbora… najkasneje 15 dni po prenehanju funkcije prejšnjega predsednika se morajo razpisat volitve za novega predsednika, te pa morajo bit opravljene najkasneje 105 dni po prenehanju mandata prejšnjega predsednika - ves ta čas pa pač funkcijo opravlja predsednik DZ.
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

pupa napisal/-a:Mislim da gre za to, da po predčasnem prenehanju mandata predsednika njegovo funkcijo začasno prevzame predsednik državnega zbora… najkasneje 15 dni po prenehanju funkcije prejšnjega predsednika se morajo razpisat volitve za novega predsednika, te pa morajo bit opravljene najkasneje 105 dni po prenehanju mandata prejšnjega predsednika - ves ta čas pa pač funkcijo opravlja predsednik DZ.
Oooo prav maš :D
Še enkrat sm pogledla, res je :D Tnx :mrgreen:
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Živjo!

jaz mam v knjigi prečrtana poglavja državno tožilstvo, odvetništvo, notariat in obramba države.
Pa zdj newm... A sm to prečrtala zarad kolokvija al izpita? Je to snov za izpit? :oops:
lucky

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

9sammy5 napisal/-a:Živjo!

jaz mam v knjigi prečrtana poglavja državno tožilstvo, odvetništvo, notariat in obramba države.
Pa zdj newm... A sm to prečrtala zarad kolokvija al izpita? Je to snov za izpit? :oops:
Je snov za izpit, razen (ne vem, če drži, ampak jaz se nisem naučila) obrambe države.
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Tožilstvo je sigurno pametno prebrat, odvetništvo&notariat pomoje ne tok, obrambo pa samo preletet.
You mirin brah? No shame in mirin.
Urshy
Prispevkov: 55
Pridružen: 20. Feb 2009 14:03

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Urshy »

Ali je ustni del pri tem predmetu obvezen?
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Car »

Da.

Lp
Urshy
Prispevkov: 55
Pridružen: 20. Feb 2009 14:03

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a Urshy »

Hvala!
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Ustni so v sredo?
Je na tabli pisalo ob keri uri? Ful slabo se je vidlo :D
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a flafi »

Živjo!

Jst mam samo eno vprašanje... Kaj je literatura za ustavno pravo? Kaučičeva Ustavna ureditev verjetno? Iz katerega leta? Kaj pa knjiga Državna ureditev (ko sem prvič delala ustavno pravo, smo si morali neke stvari tut v tej knjigi prebrat - a so mogoče v naslednjih verzijah Ustavne ureditve tut to vključili not?)?
Kaj pa praktikum - a to pride v poštev za izpit, al je bolj brezveze vse skupi?
+ a ureditev EU tudi pride v poštev (ko sem jst prvič delala namreč je :D )?

Aja, pa a mi lahko nekdo prosim pove kdaj so roki za ustavno junija in septembra, ker mi v ŠISu nič ne pokaže...

Hvala! :mrgreen:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
TheLaw
Prispevkov: 219
Pridružen: 06. Jan 2012 01:45
Kraj: Metropola

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a TheLaw »

Gremo lepo po vrsti :D

Literatura je Ustavna ureditev od Kavčiča, letnice ne vem, ampak probaj dobit čim novejšo ker ima baje neke dele različne od prejšnjih. Državne ureditve nisem osebno NIČ pogledal ker je sploh nimam pa useeno brez tezav opravil izpit. Se mi zdi da ni potrebna.
Osebno bi dodal k ponavljanju še skripto in pa vprašanja/odgovore ki so bila objavljena na forumu, zelo pomaga pri ponavlanju.

Praktikum pride v poštev, predvsem del bolj proti koncu kjer mas primere ki so dejansko enaki kot v izpitu, jaz sem dobil povsem enak primer z minimalno različnimi podvprašanji kot je bil v praktikumu in je to dejansko đabe 1/4 ocene.

EU ne pride v poštev, to se dela pri ločenem predmetu zdj.

Roki pa so: 20.6 in 30.8
You mirin brah? No shame in mirin.
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a flafi »

Najlepša hvala! :mrgreen:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
xyz1
Prispevkov: 50
Pridružen: 18. Jan 2012 20:59

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a xyz1 »

tlele v teh rešitvah praktikuma, k so objavljene zgoraj na tej strani, pri prvi nalogi b, je sigurno noveliranje? zgleda bolj kot amandmiranje glede na to, da piše, da se doda nov četrti odstavek?
+ ma kdo rešitve naprej do 40. primera?
primer 6d, zakaj bi DZ zahteval razpis zakonodajnega referenduma? sej to ni v njegovem interesu, če je sprejel zakon

+ kakšne večine vse poznamo in s tujkami? kvalificirane..
xyz1
Prispevkov: 50
Pridružen: 18. Jan 2012 20:59

Re: Priprave na izpit

Odgovor Napisal/-a xyz1 »

v primeru, da se člani Državnega sveta ne bi strinjali samo z enim členom v predlgou zakona in bi vložili suspenzivni veto, kaj, če sploh kaj, lahko glede tega stori Državni zbor?

Ali ustava varuje poslanca pred povračilom odškodnine za škodo, ki jo je povzročil z žaljenjem drugih poslancev izzda govornice DZja?
Odgovori

Vrni se na