Izpit september 2011

akad. prof. dr. Marijan Pavčnik, doc. dr. Aleš Novak

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

a se mogoce kdo spomne kako je bil točkovan izpit?
onlyme
Prispevkov: 29
Pridružen: 12. Jan 2011 19:38

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a onlyme »

mislim da je bla prva naloge vredna 2točki, druga 2,5, tretja 3, čerta 2,5 ;)
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Betka »

Kaj je dobro znat v poglavju pogledi na naravo pravo in iz kje ste se vi učili? V skripti je vse skupaj čudno napisano in mi ni kaj preveč jasno. Je treba znat Pufendorfa, Thomasiusa, Imanuel Kanta, Locka, Pounda, Duguita... Tolk enih čudnih stvari in se kr ne morm in ne morm spravt to naučit.

A metode pravnih znanosti sprašujejo?
lucky

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Dejansko moraš znati vse, ampak realno, ko sem bil jaz na ustnem pri Novaku, je spraševal osnovne stvari (mene npr. Aristotelovo teorijo o državi, pravno in poslovno sposobnost, kdaj ju pridobimo/izgubimo, razlike in podobnosti med njima, ali sta pomembni itd., uredbodajno urejanje in argument koherentnosti (med se zdi:)). Skratka, nič težkega, res. In tudi jaz nisem znala vsega tega na koncu skripte, kar si napisala tu. Nise mi zdelo, da bo na ustnem in se nisem naučila :)

Ugotovila pa sem, da moraš bit na ustnem samozavesten (ampak, ne preveč), prepričan sam vase in v svoje znanje, in ne sme te bit strah ... Če te je strah, si kot nek cucek, ki so ga polili z vodo, zdaj pa joka. Moraš bit odločen in odgovarjat suvereno. Tudi če nič ne veš, moraš nekaj povedat (ampak ne bedarij). Seveda, pa ne smeš bit preveč samosvoj ali pa bahav in kaj podobnega.

Pa srečno! Saj bo šlo ;)
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Betka »

Okej hvala!! Res upam da bom mela srečo z vprašanji, če mi uspe do ustnega... :)
12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a 12345 »

Okeej, UČERI so bli ustni, DONS so bli ustni... Bi bil kdo tako dober, da pove kaj o težavnosti ustnega. Mogoče kakšen občutek koliko jih je prišlo na ustnega, koliko jih je tega naredilo.
Katera snov je tokrat bolj povdarjena na ustnem? itd.
Kakršna koli informacija bi bila ZELO dobrodošla :D
hvala LP
Sara
Prispevkov: 39
Pridružen: 29. Jul 2010 18:43

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Sara »

Jaz sem imela danes ustnega. Imel jih je Novak, tako kot včeraj. Ne vem točno, koliko nas je prišlo na ustne, zdi se mi, da okorg 6/8.
Sprašuje splošne stvari, ne spušča se v podrobnosti. Vprašal me je o argumentu koherentnosti, zgodovinsko pravni šoli, solidarističnemu pogledu na državo in v povezavi z zadnjo nalogo na izpitu nekaj o pravnih prazninah, kazenskem pravu in argumentu a fortiori. Res ni težko, je Novak zelo fajn :D
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Betka »

Solidarističen pogled - kaj lahko o tem povem?
lucky

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Niso to tisti trije "neo-ti": vem, da je nekaj o fašizmu (Italija) in o teh zadevah. Če se prav spomnim. Je pa to snov iz države.
Sara
Prispevkov: 39
Pridružen: 29. Jul 2010 18:43

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Sara »

Socialna država, država blaginje, nasprotje liberalizma ... sej je kr velik zapovedat. V knjigi na strani 164, 4 strani so, tko da se da. Ni potrebno podrobno, samo na splošno nekaj o tem.
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Betka »

Sara napisal/-a:Socialna država, država blaginje, nasprotje liberalizma ... sej je kr velik zapovedat. V knjigi na strani 164, 4 strani so, tko da se da. Ni potrebno podrobno, samo na splošno nekaj o tem.
Se učim bolj po skripti, pa je bolj mal napisan tu. Bom pogledala še v knjigo. Hvala!
*lorena*
Prispevkov: 58
Pridružen: 11. Mar 2010 10:39

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a *lorena* »

pozdravljeni... mene pa zanima kdaj so ustni, če je ob 8.30h razglasitev? a greš kar takoj gor u kabinet al kako?
4ty
Prispevkov: 54
Pridružen: 12. Jan 2011 12:06

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a 4ty »

btw načelo koherentnosti ???? :) kaj je to :D
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

načelo koherentnosti je pomojem mišljeno argumentum a cohaerentia- razlagalni argment, ki temelji na domnevi, da je pravni sistem notranje povezana in uskaljena celota, zato v njem ne sme biti antimonij :)
Sara
Prispevkov: 39
Pridružen: 29. Jul 2010 18:43

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Sara »

To ja :)
kendy
Prispevkov: 43
Pridružen: 16. Avg 2011 21:31

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a kendy »

je bil danes tudi Novak?
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

danes smo nekateri imeli Pavčnika in je bil zelo uredu, je dajal lepe ocene :D
indijanc
Prispevkov: 23
Pridružen: 30. Jan 2011 22:50

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a indijanc »

kakšna je pa dajal vprašanja? :D
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

hm mene je spraševal o pristojnostih državnih organov ( stvarni in krajevni), pa potem od teorij realizem (o ameriškem predvsem) in potem še nekaj o sodni praksi in precendensih. nič težkega
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

Mi lahko nekdo prosim na hitro pove kaj se da povedati o zgodovinskopravni šoli?? Ne najdem nikjer v zapiskih :(
indijanc
Prispevkov: 23
Pridružen: 30. Jan 2011 22:50

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a indijanc »

glavni predstavnik: von savigny
največjo veljavo daje običajnemu pravu, ki se razvija pri vsakem narodu posebej
pravo deli na: -običajno
-pravniško
-zakonsko

pa najbrz se kej kar se zdej ne spomnem :D
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

Hvala hvala ful!!:) a je treba vedet vse te poglede al je predvsem naravno pravni pa zgodovinsko pravni na ustnih?:)
indijanc
Prispevkov: 23
Pridružen: 30. Jan 2011 22:50

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a indijanc »

verjetno vse :D
dzoni
Prispevkov: 95
Pridružen: 08. Sep 2011 19:40

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a dzoni »

Zdravo!
Letos nameravam delati dif. izpite, lotil pa se bom UVP, ker se mi zdi edino logično (potem pa ustavno in civil itd.). Kolikor razberem iz foruma je to kar težak predmet in je zanj tudi veliko lioterature na voljo. Zanima me, katero literaturo potrebujem, da se naučim bistvene stvari, ki jih profesorji zahtevajo (če prav razumem, obstaja več skript?)

LP
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit september 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

Večina ljudi se uči po tej skripti, napisana je po knjigi Teorija prava (Pavčnik). Poleg tega moraš znati tudi snov o državi (Pavčnik, Cerar, Novak - Uvod v pravoznanstvo), ena skripta je tu. Veliko skript je tudi na forumu. Meni se predmet ne zdi težek, je pa zelo pomemben (osnove).
Zaklenjeno

Vrni se na