Predavanja

prof. dr. Vid Jakulin, prof. dr. Damjan Korošec, prof. dr. Katja Filipčič, prof. dr. Matjaž Ambrož

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a buljat »

kaj je pa pristranskega? :shock:

ce bi 14letnica in 15letnica spala skupi, tožilc najverjetneje ne bi preganju, ker se mu ne bi zdelo smiselno...
ker je šlo za pripadnika romske skupnosti, je pa tožilc sprožu pregon (zarad x razloga), pa je sodišče uvidel da ni smiselno preganjat na podlagi prej nastetih dejanskih okoliščin...

nimam sicer praktikuma smo pa isti primer delal lansk let z Novakom in je prbližn enak povedu..
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Mislil sem na debato v smislu pro et contra, torej ti si izrazil pozitivno mnenje in se postavil na stran sodišča...
Si vis pacem para bellum
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Mea culpa :D
Jaz sem sicer kolegi/-ici odgovoril na vprašanje, nato sem pa še podal svoj subjektivni pogled na odločbo sodišča, kar načeloma naj ne bi počel, ker pravzaprav ne sodi v ta podforum :) . In seveda moje mnenje je pritegnilo ostale forumaše da izrazijo tudi svoja mnenja, kar je prav, ampak Zmaj ima vseeno prav, ko pravi, da ni ta podforum mesto za naše debate. Zatorej, če tako želite, lahko moderator prenese naše debate kam drugam, meni je vseeno :)
Lp
Uporabniški avatar
Minnie
Prispevkov: 205
Pridružen: 14. Okt 2010 14:33

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a Minnie »

buljat napisal/-a:kaj je pa pristranskega? :shock:

ce bi 14letnica in 15letnica spala skupi, tožilc najverjetneje ne bi preganju, ker se mu ne bi zdelo smiselno...
ker je šlo za pripadnika romske skupnosti, je pa tožilc sprožu pregon (zarad x razloga), pa je sodišče uvidel da ni smiselno preganjat na podlagi prej nastetih dejanskih okoliščin...

nimam sicer praktikuma smo pa isti primer delal lansk let z Novakom in je prbližn enak povedu..
V tem primeru je bil on star 23 ona pa 12. Zato se mi zdi, da ga tožilec ni preganjal samo zato, ker je pripadnik romske skupnosti. Poleg tega ga je pa ona sama ovadila, drugače se sploh ne bi znašel v postopku (vsaj kakor sem uspela razbrat iz članka). ;)
Obrni obraz k soncu in sence padejo za teboj. :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Trenutek-iz katerega članka?
A to mogoče iz članka tega sodnika, ki je v reviji Pravnik?
Uporabniški avatar
Minnie
Prispevkov: 205
Pridružen: 14. Okt 2010 14:33

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a Minnie »

Iz tega ja. Sj ta člank je ubistvu tist 4. primer iz praktikuma, ane? :)
Obrni obraz k soncu in sence padejo za teboj. :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Minnie napisal/-a:Iz tega ja. Sj ta člank je ubistvu tist 4. primer iz praktikuma, ane? :)
Ei to pa ne vem. Če je to res, potem je kul :)
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Ja, samo je podan/so podani v članku nekatera subjektivna mnenja avtorjev kakor prav razumem in tisto naj bi pokomentirali mi.

Še dopolnjen odgovor na zgoraj: Tudi jaz imam svoej subjektivno mnenje vendar se mi zdi trenutno neprimerno, da ga podan, saj naj bi moderatorji ostali nepristranski :D
Si vis pacem para bellum
izi
Prispevkov: 15
Pridružen: 23. Mar 2010 09:38

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a izi »

dragoxxx napisal/-a:Rom in Romkinja(14 let) sta spolno občevala. Po KZ-1 je spolno občevanje z osebo, mlajšo od 15 let kaznivo dejanje. Rom se zagovarja, da je bil prepričan, da kot Rom to sme početi, sodišče na podlagi takega zagovora in na podlagi uporabe testa sorazmernosti med veljavnimi družbenimi vrednotami v RS ter ustavnim varstvom romskih skupnosti izreče oprostilno sodbo. To bi bilo v kratkem.
Seveda je po mojem mnenju(ki na srečo ne sovpada z nasprotnim mnenjem avtorjev knjige za KP in sodišča :) ) taka sodba zgrešena, ker daje preveliko, skoraj že nevarno prednost z ustavo zagotovljenemu varstvu pripadnikov drugih etničnih skupnosti v RS; s tem Romom. Menim, da je sodišče varstvo pravic romske skupnosti in njihovega načina življenja interpretiralo na način, s katerim je prezrlo substančno vrednost splošno sprejetih družbenih vrednot v RS, iz katerih tudi izvira vsebina KZ-1. S tem je neupravičeno podelilo romski skupnosti privilegiran položaj, ki pa ni utemeljen z nikakršnim stvarnim in upravičenim razlogom(mimogrede, URS ne zagotavlja varstva pripadnikom romske skupnosti kot posameznikom, ampak zgolj varstvo romski skupnosti kot posebni etnični skupnosti;hmm, no ja, tudi pojem etnične skupnosti je v primeru Romov vprašljive uporabe). Zatorej bi moralo sodišče obravnavati omenjena dva Roma kot državljana RS, ne pa samo in izključno kot pripadnika romske skupnosti.
No, malce me je zaneslo, sej jutri bo verjetno kaka debata, razen če ne bo prof. Jakulin uveljavil svoje absolutno stališče kot edino pravilno :)
Tnx za kratek povzetek :D .
Uporabniški avatar
good_luck
Prispevkov: 205
Pridružen: 15. Okt 2009 22:11

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a good_luck »

Khmm...
a na seminarjih se je treba podpisati? :oops: vprašam za oboje, tko za KMP kot KPP :roll
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Kaj ste delal dons zjutri na seminarju ob 8ih??? spet zaspau :D oz. bolje rečeno skenslou budnico :P
Uporabniški avatar
Minnie
Prispevkov: 205
Pridružen: 14. Okt 2010 14:33

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a Minnie »

Če mene vprašaš, si boljše izkoristil čas s tem, da si spal doma. Noben ni prebral tistga članka (ker ni blo pravočasno obveščeno) in potem je Jakulin nekaj razlagal okoli tega. Pa tud nobena normalna debata se ni razvila. Brezveze. :)
Obrni obraz k soncu in sence padejo za teboj. :)
izi
Prispevkov: 15
Pridružen: 23. Mar 2010 09:38

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a izi »

Minnie napisal/-a:Če mene vprašaš, si boljše izkoristil čas s tem, da si spal doma. Noben ni prebral tistga članka (ker ni blo pravočasno obveščeno) in potem je Jakulin nekaj razlagal okoli tega. Pa tud nobena normalna debata se ni razvila. Brezveze. :)

Kaj bo jutri na seminarju. ali je bolje ostat doma :?:
Uporabniški avatar
Minnie
Prispevkov: 205
Pridružen: 14. Okt 2010 14:33

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a Minnie »

To pa ne vem. Glede na to, da mate še dodaten dan časa da preberete tisto, bi znalo bit veliko boljše kot danes zjutraj. :)
Obrni obraz k soncu in sence padejo za teboj. :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

katero zgodbico ste delali v torek na seminarju s korošcem?
20090293
Prispevkov: 33
Pridružen: 05. Mar 2010 16:07

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a 20090293 »

A je mogoče kdo v celoti rešu ponedeljkovo zgodbico? :)
pasetanickname
Prispevkov: 57
Pridružen: 26. Jan 2010 01:31

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a pasetanickname »

mene sam zanima, če je pri tem ponedeljkovem primeru (posek smrek, str. 133) A poskusil ubiti C-ja ali ne. Zakon pravi v 37/1 "Kdor je naklepno kaznivo dejanje začel, pa ga ni dokončal, se kaznuje za poskus ..." v 38 pa "Storilcu, ki poskuša storiti kaznivo dejanje z neprimernim sredstvom ali proti neprimernemu predmetu, se sme odpustiti kazen." Iz tega nikakor ne izhaja, da če A-ju C-ja ni uspelo ustrelit in ga tudi nebi mogu, ker je pač šlo za neprimeren poskus, da A ne odgovarja za poskus. Torej, jaz mislim da vendarle gre za poskus, kljub temu da se mu bo lahko kazen odpustila. Kakorkoli že, od rešitve tega problema je potem odvisna kaznivost E-ja in veterinarja. D je napeljeval in odgovarja, še prej sta pa A in B kradla, s tem da B ne odgovarja, ker je njegova naklep izključen zaradi dejsnake zmote v ožjem smislu.
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Če bi blo po moje, bi js v primeru poskusa umora(ki je lahko po mojem mnenju samo naklepen) fingiral umor in storilca vrgu u zapor za 10+ let. In ljudje bi v miru živeli srečno do konca svojih dni. xexe :D
Katica
Prispevkov: 66
Pridružen: 22. Apr 2010 10:36

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a Katica »

V primeru ko C ustreli A-jevo ženo namesto A-ja, gre za dejansko zmoto v osebi, k nima vpliva na krivdo. Ne gre torej za neprimeren poskus, ampak za pač normaln poskus in odgovarja normalno. Tako je moje mnenje...
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

ja jz sm isto dala, da gre za zmoto o osebi, pa ta zmota nima učinkov, ker identiteta osebe za to KD ni pomembna opa odgovarja za naklepni poskus uboja pa še za KD lahke telesne poškodbe, to skupi je pa idealni stek. Ne vem če je tko naprej prou...
Katica
Prispevkov: 66
Pridružen: 22. Apr 2010 10:36

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a Katica »

Pomoje gre za umor, po 4. odstavku, zaradi brezobzirnega maščevanja. Pomoje gre tud za idealen stek, sam vprašanje če je kriv za poškodbo sina? Mu je možno očitat malomarnost? Mislm k to je kr mal težko predvidt, da boš še enga zravn ustrelu. Čeprou mogoče bi se mogu zavedat, k je bla una pr vratih pa da je najbrš kdo še v hiši, al pa mogoče če ma tok močno orožje... Kaj mislte?
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

malo neumesno vprašanje pa vendar?koliko ur seminarjev je na teden?sem naredila nekaj izpitov za nazaj pa sm se odločila hodit pa mi urnik ni čisto jasen... :oops:
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Kaj ste delal pri seminarju KMP v torek?
Uporabniški avatar
su17
Prispevkov: 42
Pridružen: 04. Sep 2010 11:38

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a su17 »

ga ni blo
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Predavanja

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

ne vem, v kateri temi naj vprašam, pa bom kar tu :)

zanima me vaše mnenje o tem, kateri od izpitov - kmp ali kpp - je težji za narest?
govori se namreč, da je kmp težji, ampak lani sem pred referatom prebrala, da je uspešnost študentov pri kmp višja kot pa pri kpp.
in me čist tko btw zanima vaš občutek...

lp
Odgovori

Vrni se na