gospodarsko kazensko pravo

Moderatorji: Zmajbaby™

Odgovori
m&m
Prispevkov: 22
Pridružen: 03. Nov 2008 17:46

gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a m&m »

Slavna tri vprasanja januarskih rokov!
1.Trgovanje na podlagi notranjih informacij (insider trading - razlike KZ95 in KZ99/KZ04)
2. Odgovornosti pravnih oseb za KD-temelj odgovornosti.
3. Primer z zadnjih predavanj.

Ze neki let so ta tri vprasanja. Odgovori so v dveh clankih in na zadnjem predavanju jih se enkrat pove.
Letos bi zmal biti mal problem... sprejet je novi KZ-1 in spremenjena celotna kazenska zakonodaja (KZ, ZKP, ZIKS...) :?
To bo vplivalo tudi na ZOPOKD, zlasti k bo odgovornost pravnih oseb obravnavana v KZ-1. Pa se Jakulin je autor teh sprememb...
Lahko se pa zgodi da bo sprejet se kak novi KZ v kratkem ali da bo veljava KZ-1 odlozena... to bo se pestro :shock:
"Svet je gledališče v katerem najslabši igralci igrajo največje vloge."
Aristotel
m&m
Prispevkov: 22
Pridružen: 03. Nov 2008 17:46

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a m&m »

Da vam bo se lazje....
Reseni primeri :D :D :D
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
"Svet je gledališče v katerem najslabši igralci igrajo največje vloge."
Aristotel
eledhwen
Prispevkov: 1
Pridružen: 22. Dec 2009 21:45

gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a eledhwen »

a bi kdo lahko povedal, okvirno koliko časa je potrebno za naučit gkp? a članki se najdejo v fotokopirnici?
bonnie
Prispevkov: 1
Pridružen: 30. Dec 2009 20:02

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a bonnie »

Zanima me, kdaj so zadnja predavanja oz. če je že bilo kaj govora o izpitnih vprašanjih?
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a baby™ »

bonnie napisal/-a:Zanima me, kdaj so zadnja predavanja?
a so to sredo ali naslednjo? :)
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Jst tudi ne vem kdaj so zadnja predavanja... Predvidevam pa, da je izpit nekje na sredini tega meseca?

P.S. A se že kej učite? :twisted:
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a baby™ »

moje učenje naj bi se začelo že 2 mesca nazaj, pa še danes nism začela... :mrgreen:
skoz sm se tolažla s tem, da bojo izpiti itak konec januarja, zdej pa ugotavljam, da mam enga že čez 14 dni, potem pa samo par dni vmes do naslednjih izpitov... tko da, jupijaja! :roll:

bo že! ;)
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

baby™ napisal/-a:moje učenje naj bi se začelo že 2 mesca nazaj, pa še danes nism začela... :mrgreen:
Ja, tole se pa sliši zelooo znano. :lol: Mah, jst mam pa vmes še neke predstavitve seminarskih, tako da pri meni bo tudi še pestro. :| No, amapk saj na koncu se vse nekako izide, tako da bo že... ;)
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a baby™ »

no, zdej pa vemo, kdaj so zadnja predavanja...
ampak ne bi škodlo, če bi kdo kej objavu, da danes odpade :roll: talenti...
jaz sem mali psihopat
aksru
Prispevkov: 44
Pridružen: 26. Jun 2009 22:17

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a aksru »

hmm,baje obstaja neka kao skriptica oz. rešeni primeri+povzetki člankov tle na netu...k js ne najdem nič(tist zgorej pripeto je sam par primerov)... :) tko da,mi lahko kdo pomaga,po čem se boste učil tole,pa kje dobit...sj vem,da se še ne mudi,sam tolk d vem, da obstaja kej :D
hvalaaa :)
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a baby™ »

tukaj maš rešena ta tri vprašanja...
drugače pa tiste vaje gor so tudi okej, ker smo na predavanjih reševali iste primere, samo moraš odgovore prilagodit KZ-1. ;)
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Hvala, baby! :) Aksru, za povzetke člankov pa jst še nisem slišala, tako da ti ne morem pomagat...

Pa še to... A se boste vi učili vse, ali se boste bolj osredotočili na teme, na katere je on nakazal?
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
aksru
Prispevkov: 44
Pridružen: 26. Jun 2009 22:17

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a aksru »

hvala baby! js bom po moje probala srečo kr samo s temle baby-inim povzetkom in primeri... :D če bo treba kej več,bom pa naslednič pač prebrala (vse) članke...al mislte d bo to premal,pa je treba kej več? :D hehe,k js sm zastopila d je to tko zelo podarjen izpit(sicr nism zih če je tok zelo,sam bom kr tvegala :lol: )
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a baby™ »

js se bom učila izključno tisto, kar je on sam poudaru... :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a baby™ »

neki me zanima...
zadnič smo pri vsakem primeru samo kvalificirali KD, povedali člen KZ-1 in šli na naslednji primer... v teh vajah, ki so tukaj na forumu, je pa cel roman v odgovoru...

kako boste vi reševali to na izpitu? najbrž na dolg način? :)
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

baby™ napisal/-a: kako boste vi reševali to na izpitu? najbrž na dolg način? :)
Ja :)
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
femme
Prispevkov: 16
Pridružen: 18. Jan 2011 13:31

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a femme »

A ma slučajno kdo zapiske iz zadnjega predavanja v elektronski obliki? Oz. bi bil tako prijazen in jih skeniral in poslal na mail, ali pa dal za skopirat? Dam za kavo/pivo:)

Lepo lepo prosim :))

mail je pa: [email protected]
Freya
Prispevkov: 15
Pridružen: 08. Okt 2008 22:56

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Freya »

eno resno vprašanje :) gledam članek glede zlorabe notranjih inf. ... bolj ko gledam, več je členov... to ni treba znat na tak način ane 8-) če napišeš odgovor na tak, študentom bolj prijazen način- kot je v skripti, bo dost :D ?
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a baby™ »

Freya napisal/-a:študentom bolj prijazen način- kot je v skripti, bo dost :D ?
mora bit dost :mrgreen: drgač pa upam, da s "skripto" misliš ta tri lista, ki sta pripeta zgoraj :lol:

mene pa zanima, po kerem členu KZ-1 odgovarja un gostilničar iz 6. primera? vidim, da je poslovna goljufija spremenjena po KZ-1 (dodana je premoženjska korist, ki je v starem KZ ni blo)... torej, če prav razumem, odgovarja za poslovno goljufijo (228.čl.), kater odstavek?
tle so omenjeni neki navidezni steki in pogoji :? ... bi blo najlepš, če bi mi nekdo razložu kompleten primer... prosiim, hvaala :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Jst bom napisala, kar imam v zvezku... :)

Izpolnjeni so znaki 3 kaznivih dejanj:
-goljufija- 211. člen
-preslepitev kupcev- 232. člen
-poslovna goljufija- 228. člen

Odnos poslovna goljufija in preslepitev kupcev: gre za navidezni stek; preslepitev je specialnejša, razen če ima storilec namen pridobiti neko premoženjsko korist(kar je našem primeru realna predpostavka). Zato bo odgovarjal za poslovno goljufijo. (ne vem pa kater odstavek... kar prvi? tud tretji bi bil pomoje ok)

Odnos goljufija (5. in 6. odstavek) in poslovna goljufija: ni steka zaradi načela specialnosti

Jst imam tud eno vprašanje... no dve vprašanji :mrgreen:

Primer 3 (z ženo)- Na listih piše, da tudi žena odgovarja po drugem odstavku 236. člena. Zakaj? A je prišla do njih protipravno? Na predavanjih o ženi niti nismo govoril. Ali jo potem raje pri miru pustim? :)

Primer 2 (z recepti)- Na listih (drugi odstavek) piše, da bi lahko odgovarjal za neupravičeno uporabo podatkov... Samo tega zdej ni več al kako?

Aja, pa pri primeru 4 (mučenje vodje, da izda poslovno skrivnost)- ali gre za mučenje ali za protipraven odvzem prostosti? Pa mučenje naj bi šlo v stek s pridobitvijo skrivnosti? Imaš tukaj kaj več napisano kot jaz? :?

No, to so bila 3 vprašanja :oops: :mrgreen:
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a baby™ »

hvalaaa! ;)

amm...
pri 3. primeru sm js tudi mislna uprašat, če mormo tudi o ženi kej pisat... ampak v primeru piše - opredelite NJEGOVO ravnanje, tako da - pomoje ni treba žene vpletat? :mrgreen: lahko pa tudi njo omeniš, če se ti zazdi, da maš premal napisano :lol: drgač pa mislim, da je njeno ravnanje protipravno zato, kr je vedla, da gre za poslovno skrivnost in je ne bi smela izkoristit...

glede receptov pa ja, ni več tega člena v KZ-1, zato je odgovor samo to, da če so recepti zavarovani in prijavljeni kot izum, pride v poštev 234. člen, če ne, pa ne izpolnjuje znakov KD.

pri 4. primeru pa nimam napisanga nobenga steka :D mam tkole - A najprej neuspelo napeljuje B-ja k 236/I; potem pa skupaj s sodelavcem izvršita protipraven odvzem prostosti + neuspelo napeljevanje k 236/I + mučenje + neupravičena pridobitev ps 236/II,III - potem se pa tisto neuspelo napeljevanje pretvori v dokončano KD, ko un zrad mučenja izda skrivnost... tukaj gre za mučenje IN odvzem prostosti, ne za eno ALI drugo... zdej pa, če gre mučenje v stek s pridobitvijo skrivnosti, tega pa ne vem... mogoče zato, ker se mučenje šteje kot protipraven način, na katerga je pršu do podatkov (kot je omenjeno v 236/II)?

no, pol mam še tisto o skrajni sili pri vodji pa o odgovornosti pravne osebe...

ojeeeej, pa tole naj bi blo simpl :lol: :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

baby™ napisal/-a: tukaj gre za mučenje IN odvzem prostosti, ne za eno ALI drugo... zdej pa, če gre mučenje v stek s pridobitvijo skrivnosti, tega pa ne vem... mogoče zato, ker se mučenje šteje kot protipraven način, na katerga je pršu do podatkov (kot je omenjeno v 236/II)?
jOj, narobe sem vprašala- ali gre lahko tukaj tudi za ugrabitev, ne samo za protipraven odvzem prostosti? :)

Glede steka mučenja in pridobitve skrivnosti- profesor je vprašal če je mogoče, da z mučenjem zajamemo tudi pridobitev skrivnosti, odgovoril pa ni... Najbolš, da tega sploh ne pišem v test... :)

Pa še pri odgovornosti pravnih oseb je nekaj drugače... Pri primeru z voznikom avtobusa- jst imam napisan, da pravna oseba odgovarja tako po 325/3. členu kot tudi po 327. členu KZ. Na listih je pa napisano, da samo po 327.- zanemarjanje dolžnega nadzorstva. Kako imaš ti napisano?

Hvala baby ;)

In ne, tole ni tako enostavno :oops: :)
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a baby™ »

Nausicaä napisal/-a:profesor je vprašal če je mogoče, da z mučenjem zajamemo tudi pridobitev skrivnosti, odgovoril pa ni...
:lol: :lol: car...

pomoje da ne moreš zajet pridobitve skrivnosti z mučenjem... ker v členu o mučenju piše samo "pridobitev informacije", v 236. členu pa piše prav poslovna skrivnost... ker ni rečeno, da boš ti z mučenjem lih dobil od nekoga poslovno skrivnost... lahko da ga mučiš zrad priznanja al neki... ?! :mrgreen: tko da je to po moji nelogični-logiki čist ločeno... in zato mamo odvzem prostosti + pridobitev PS. (a razumeš, kaj govorim? če razumeš, mi prosim razjasni, haha :lol:)

glede ugrabitve bi tudi rekla, da je ni, ampak je torej odvzem prostosti (sej tko je Jakulin reku, če nism spet kej zamudila :D), ker pri ugrabitvi govori bolj nasplošno - "če nekdo nekoga prisili, da nekaj stori, blabla..." - lahko ga prisiliš, da stori marsikej, ni rečeno, da lih izda poslovno skrivnost... v členu o ugrabitvi je pa že kr vse zajeto, da nekomu odvzameš prostost in ga v nekaj prisiliš, ampak je 236. člen specialnejši in ga zato združimo z odvzemom prostosti... vsaj tko si js to razlagam :oops: OMG :D

pri unem primeru s šoferjem busa pa mam isto napisano kot ti, torej PO odgovarja za oba KD (325+327)... gre se za to, da je v teh rešitvah z listov še vedno uporabljen stari KZ in takrat PO niso odgovarjale za 325. člen, zdej po KZ-1 pa odgovarjajo ;)

drgač pa ja, se strinjam... če kej nisi prepričana, raje zamolči :lol:
(no, če bi se js držala tega načela, bi bla na forumu večinoma tiho, kar se pa po številu mojih postov vidi, da ne upoštevam) :lol:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a baby™ »

sprašujem se, če so vsi študenti nagnjeni h kompliciranju, al samo mi pravniki? :lol:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

baby™ napisal/-a: (a razumeš, kaj govorim? če razumeš, mi prosim razjasni, haha :lol:)
Ne in ja. :lol: Ker to, kar sem vprašala res ne gre čist skupi... Mogoče je on to zato vprašal, da bi mi odgovoril z ne... pa utemeljil tako kot ti. :lol:
baby™ napisal/-a: glede ugrabitve bi tudi rekla, da je ni, ampak je torej odvzem prostosti (sej tko je Jakulin reku, če nism spet kej zamudila :D), ker pri ugrabitvi govori bolj nasplošno ...v členu o ugrabitvi je pa že kr vse zajeto, da nekomu odvzameš prostost in ga v nekaj prisiliš, ampak je 236. člen specialnejši in ga zato združimo z odvzemom prostosti... vsaj tko si js to razlagam :oops: OMG :D
Ja, ja sej on je tako rekel. Sej se mi je zdelo, da gre za načelo specialnosti. :) Joj, kompliciram. :lol:

Hvala x100! :mrgreen:

Glede kompliciranja se mi pa zdi, da smo pravniki kar precej bolj nagnjeni k temu, kot pa ostal del populacije. :mrgreen: Sej se vidi že samo po tej temi. :P Poklicna deformacija pač. :lol:
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Odgovori

Vrni se na