Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

Glej jst ti napisem priblizno kako sem resla

1. napisala sem, da pac je iz odlomka vidna individualna odgovornost, ker se zahteva kaznovanje posameznika za njegova dejanja. Starejsa pa je kolektivna odgovornost, za kaznivo dejanje je odgovorna celotna skupnost in ne smao posameznik. In kje je bila kolektivna odg. znacilna mislim, da sm kiksnila mimo, ko sm napisala v rodovno plemenski druzbi ddoohh :? Do kdaj se je ohranilo mascevanje...sm napisala do 18 sto.
2.Pri slovanih sm napisala, da jim je sodil zemljiski gospod, da je vladar zacel podajati dolocene pristojnosti zem; gos. zaradi oslabljene centralne oblasti, da je to bila patrimonializacija, ki je bila odpravljena v ilirskih provincah
3. pri stanovih sem napisala, da so to avtonomne korporacije priviligiranih oseb, ki so pod vodstvom vladarja odlocale o svojih zadevah in v dolocenih primerih je vladar potreboval stanovske privolitve. za sestavo sem napisala delitev na prelate,gospode,hlapce+viteze in predstavnike mest in pol sm dodala, da nekje pa so bili samo 3je stanovi pac duhovscina,plemstvo in predstavniki mest. Njihove pritozbe so gravamina in sm pol na blef napisala, da jih vladar ni rabil uzakoniti ampak je na novo sklical zbor
4.za knjige sm napisala, da so to digeste, institucije in kodeks :P pol, da se je zacel proces recepcije rimskega prava, nosilci so solani pravniki in na vpr. kaj je poleg prava v teh knjigah se veljalo sm napisala se fevdno pravo pa cerkveno pravo
5.sm napisala, da poznam obcine, okraje, okrozja in dezele...da so najnizje bile obcine, ko so z zakonom al nvm kaj je tam pisalo dobile avtonomijo v 1/2 20 sto. (ker nism vedla, mi je na pamet prsu uni zakon o obcinah 1933 :P). in za podobno samoupravo sm totalno failala, sm napisala, da so bile obcine ze razvite v absolutizmu pac kot sodne obcine in pol ne vem zakaj sm se zupe not hitla :lol:
6.nacelo zakonitosti, sm napisala, da se uveljavi predvsem v 18sto.in sm rekla, da so dolocila iz preteklosti imela vlogo sojenja po sistemu analogije, pac, da tudi, ce ni bil predpisan zakon za kaksno kaznivo dejanje so sodniki sami presodili, na podlagi podobnih primerov
7. naravnopravna sola, to neko temeljno spremembo iz nevem kirega veka nism vedla pa sm rekla, da je pomembno, ker so zaceli uvajati pravo neodvisno od boga (na to sm se prvo spomnila)
8.za zastavo sm napisala mrtvo,..pa pol sm razlozila kaj je to resilni kup...za primerjavo pa sm blefirala.
Zadnjič spremenil cupcakex3, dne 28. Jan 2011 10:38, skupaj popravljeno 2 krat.
laura
Prispevkov: 40
Pridružen: 24. Jan 2011 11:04

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a laura »

Haha. Strašno podobne napake sem delala kot ti. Upam, da ne bom na ustnem zmrznila. Hvala. :D
Blade1
Prispevkov: 70
Pridružen: 19. Feb 2010 13:03

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Blade1 »

Jst sm tudi podobno odgovarjal :)
Upajmo na najbolše :)
Portia
Prispevkov: 72
Pridružen: 07. Nov 2010 15:20

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Portia »

A je bla pri zadnjem vprašanju mrtva ali prodajna zastava??
Pika91
Prispevkov: 60
Pridružen: 19. Okt 2010 15:53

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Pika91 »

Portia napisal/-a:A je bla pri zadnjem vprašanju mrtva ali prodajna zastava??
A ne zapadlostna? :)

Ve kdo pravi odgovor?
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

bla je prodajna...vsaj pri nasem izpitu..pri drugem pa ne vem

aja ve kdo kako so bla ta vprasanja tockovana?
greek
Prispevkov: 1
Pridružen: 26. Jan 2011 18:05

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a greek »

Mene tut zanima zakaj je to zapadlostna zastava..js sm sicer tut grešila k sm napisala da je starejša zastava..ampak a ni možno da je npr. živa zastava? k se dolg odbija s tem da žena in otroci delajo pr temu upniku..
Pika91
Prispevkov: 60
Pridružen: 19. Okt 2010 15:53

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Pika91 »

Js sm tut napisava starejsa.. A so kake moznosti za kaj tock, glede na to da je zapadlostna tut starejsa?
hpoirot
Prispevkov: 93
Pridružen: 17. Okt 2010 12:51

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a hpoirot »

a na ustnem sprašuje tisto kar je v pisnem blo?
alea.iacta.est
Prispevkov: 35
Pridružen: 26. Jan 2011 18:31

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a alea.iacta.est »

OK, veni,vidi,vici :D Moram reči, da sta oba izredno prijazna,imela sem pa komisijskega - stopila not, vidla 80 pik, Simič rekel da je to 8, če čem vzeti, dala indeks in adios!!!
Moji odgovori, pa žal ne po vrsti:
1 - od kolektivne do individualne odgovornosti, značilno za rodovno plemenske skupnosti, zamenja spravnina (tu sem dobila 9 od 10)
2 - Ponovno so odkrili Justinjanovo kodifikacijo, gre za recepcijo r.p., modeli so bili šolani pravniki, velja pa subsidiarno do ODZ-ja
3 - stanovi so predstavniki skupin, neke korporacije tistih, ki lahko plačujejo davke, so plemiči, visoka duhovščina in mesta, z vladarjem odločajo o davkih in vojaških zadevah, najpomembnejši v 13-15 st
4 - samouprave so okrožja, okraji, občine, dežele - te so največje, plemiči imajo sodno in davčnovojaško avtonomijo
5 - jasno, načelo zakonitosti, določbe, ki so ga izpodbijale, pa so bile tiste, kjer je bilo zapisano na koncu da sodnik, sodi po analogiji
6 - naravnopravna šola, starejši so prisegali na to, da izvira pravo od božanstev
7 - slovanom in bavarcem ... sodijo deželni gospodje, vladar nima moči pa še pravo je za vsakega drugo, nimajo pa besede pri krvnih deliktih, za to je deželsko sodišče
8 - zastava je bila starejša, piše tudi v knjigi, sem pa tu dobila samo 3 točke, ker sem pozabila napisati o rešilnem kupu - my bad :oops: :x
alisha
Prispevkov: 40
Pridružen: 13. Jul 2009 22:11

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a alisha »

pa ne se bat Škrubejeve, sej je čist v redu :)
ko sem prišla notri je imela moj test že popravljen- 78 pik :) Me je pohvalila, da mi je šlo kar v redu
Lepo sva šle skozi vprašanja pri katerih mi je razložila kaj sem delala narobe in kaj bi še morala dopisati, kar je bilo pa v redu, je pa pohvalila.
Sem imela pa v mojem prvem poskusu pri Simiču ustnega in tudi on je zelo v redu, prav tako ti razloži kaj delaš narobe.
hpoirot
Prispevkov: 93
Pridružen: 17. Okt 2010 12:51

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a hpoirot »

no in, kaj sprašuje simič? :D
lollipop
Prispevkov: 39
Pridružen: 25. Jan 2011 16:50

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a lollipop »

Ali sta zemljiški gospod in deželni gospod ena in ista oseba?
alea.iacta.est
Prispevkov: 35
Pridružen: 26. Jan 2011 18:31

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a alea.iacta.est »

Če to leti na moj post, ja, sem na izpitu napisala zemljiški gospod, to se mi zdi tak fini nevtralni izraz :lol:
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

alea.iacta.est napisal/-a:Če to leti na moj post, ja, sem na izpitu napisala zemljiški gospod, to se mi zdi tak fini nevtralni izraz :lol:
Jap, ta izraz je tudi meni najljubši, ker je res tko sui generis-pojmovno zajame več funkcij :D
lollipop
Prispevkov: 39
Pridružen: 25. Jan 2011 16:50

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a lollipop »

še eno vprašanje...kdaj so dežele največje?
onlyme
Prispevkov: 29
Pridružen: 12. Jan 2011 19:38

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a onlyme »

hei!
zanima me, če se tukaj kateri piše na S Š ali T.. in če bi lahko povedal ob kateri uri ima v ponedeljek.. nevem kako mi je mogla uiti z glave točna ura.. :lol: verjetno zato ker sm živčna čakala test:D že vnaprei hvala za informacije:)
katjas
Prispevkov: 51
Pridružen: 16. Dec 2010 20:22

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a katjas »

mene tudi zanima to s samoupravo, kateri odg. bi naj bil pravilen? nevem če bi naj bile to občine al dežele..kdo ima prvo znotraj njih avtonomijo in kakšno? hvala
Portia
Prispevkov: 72
Pridružen: 07. Nov 2010 15:20

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Portia »

a mrtva zastava ni pravilni odgovor? :mrgreen: pač ker je blo poudarjeno da se človeka pol ne bi vrnilo nazaj ( služabnika al koga že) :mrgreen:
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

ma jst sm sdj cela zmedena glede teh zastav :?
mene je zmedu odlomek in kasneje se vprasanje...jst sm napisala mrtva zastava..
prau upam, da nas bo kdo resil teh muk in nam povedal pravilen odgovor :P
nina14
Prispevkov: 27
Pridružen: 22. Okt 2010 16:30

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a nina14 »

onlyme napisal/-a:hei!
zanima me, če se tukaj kateri piše na S Š ali T.. in če bi lahko povedal ob kateri uri ima v ponedeljek.. nevem kako mi je mogla uiti z glave točna ura.. :lol: verjetno zato ker sm živčna čakala test:D že vnaprei hvala za informacije:)
Js sm na T pa mam v ponedeljek ob 11.00 pri Škrubej
lollipop
Prispevkov: 39
Pridružen: 25. Jan 2011 16:50

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a lollipop »

Ali je meu že kdo ustnega? kakšni so pravilni odgovori?
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Car »

Jaz se poslavljam iz te teme :) Naredil izpit s 7, brez ustnega.

lp
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

Bravo Car :) uapm, da se ti bomo kmalu pridruzli :P
kaj lahko samo poves, kiri izpit si meu pa kaksni so bli pravilni odgovori
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Car »

Imel sem tisti izpit, ko si mogel napisati vse samoupravne institucije in kdaj je najmanjša samoupravna institucija dobila avtonomijo - nekaj v tem smislu. Pravilnih odgovor žal ne vem, ker sem že imel popravljen izpit, ko sem prišel v kabinet :)

lp
Zaklenjeno

Vrni se na