Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
4ty
Prispevkov: 54
Pridružen: 12. Jan 2011 12:06

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a 4ty »

To je samo medlo v škrubejevi napisan... Mislim, da nek zbor vseh polnopravnih članov, za katerega se je uveljavil izraz veča. Obravnavali so vojaške teme, kot so vojni pohodi, pa tudi davke ...
To je vse od mene o tem čudu.
katjas
Prispevkov: 51
Pridružen: 16. Dec 2010 20:22

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a katjas »

pravna terminologija, strukturirana družba (če gledamo ubi societas..), placitus-zbor
a ve men kdo razložiti upravno ureditev v SHS, Jugoslaviji..je preveč vsega pa mi ni jasno :|
Portia
Prispevkov: 72
Pridružen: 07. Nov 2010 15:20

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Portia »

katjas napisal/-a:pravna terminologija, strukturirana družba (če gledamo ubi societas..), placitus-zbor
a ve men kdo razložiti upravno ureditev v SHS, Jugoslaviji..je preveč vsega pa mi ni jasno :|
A bi blo pravilno če bi pri pravni terminologiji omenila slov.izraze v Briž. spomenikih? soditi, sodni dan ipd..
katjas
Prispevkov: 51
Pridružen: 16. Dec 2010 20:22

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a katjas »

Brižinski spomeniki so okrog l.1000, Karantanija pa prej..no saj ne da bi vedla kdaj, sam takrat je več ni blo :)
Portia
Prispevkov: 72
Pridružen: 07. Nov 2010 15:20

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Portia »

. Kako je bilo z avtonomijami na Slovenskem po l. 1848?(20) :mrgreen:
Portia
Prispevkov: 72
Pridružen: 07. Nov 2010 15:20

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Portia »

Ali je konec fevdalizma povezan z nacionalnim vprašanjem? Kako se je to odražalo na Slovenskem in kaj je izraz Slovenija takrat pomenil?
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Car »

Kako vam je šlo?

Prosim vse, ki imate danes ustne izpite, da napišete vprašanja, ki ste jih dobili ter od koga (Škrubej/Simič).

lp
lollipop
Prispevkov: 39
Pridružen: 25. Jan 2011 16:50

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a lollipop »

Ali se kdo spomne vprašanja z izpita?
Lp
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

izpit je biu kar kul, ne prevec zahteven, razn dolocenih delov vprasanj, tko da upam da bomo v celoti čimbolj nrdil, da se znebimo te zgodovine:D In Dragoxx usaka, cast nekateri tvoji odgovori so zelo pomagal tud na izpitu, se jih je splacal ucer prebrat namest vaj:D
Majch
Prispevkov: 19
Pridružen: 25. Sep 2010 11:06

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Majch »

Heii :)

Mene pa zanima, če sem si prav zapomnila, da je Škrubejeva rekla, da je 40 točk pogoj za ustnega, če pa imaš koherentne odgovore, pa da naj ne bi ustno spraševali? Je sploh kakšna možnost, da nisi ustno vprašan? :D
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

Kot sem jst razumela glede mnenj starejsih studentov je to, da ce si med 40-56% si ustno vprasan,
ce pa imas vec procentov te prasa, ce zelis visati oceno ali pa ne...ce si zadovoljen jo vpises in mirno odkorakas :)
jst resnicno upam, da je tako :P
Sanja
Prispevkov: 103
Pridružen: 01. Jun 2009 17:40

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Sanja »

cupcakex3 napisal/-a:Kot sem jst razumela glede mnenj starejsih studentov je to, da ce si med 40-56% si ustno vprasan,
ce pa imas vec procentov te prasa, ce zelis visati oceno ali pa ne...ce si zadovoljen jo vpises in mirno odkorakas :)
jst resnicno upam, da je tako :P

Ja tko je to, med 40 in 56 maš ustnega, naprej pa po želji :D
So pa bli primeri (tudi danes eden) k majo recimo 59 točk pa jih vseen upraša, tko da...najboljš je met vsaj 60 točk in si rešen zgodovine za zihr
Portia
Prispevkov: 72
Pridružen: 07. Nov 2010 15:20

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Portia »

A ste mel že dans ustne?
Majch
Prispevkov: 19
Pridružen: 25. Sep 2010 11:06

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Majch »

Ok, hvala za odgovore :D Upam da dobim tistih 60% da sem sigurno rešena :P Kako vam je šlo drugače? Meni se test sicer ni zdel težek, ampak že ugotavljam,da sem bila ponekod površna.. :roll:

Aja še to..kje sploh so ustni? :oops: Jst mam Simiča jutri..
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

ma sej meni niti ni bil tako tezek, kot sm pricakovala, da bo...
seveda sm nardila nekaj napak ampak upam, da bo zneslo za 60% mam pa kr dober obcutek
sicer, ko sm zvedla, da mam skrubejevo za ustni me je kap...upam, da bom prezivela :P
prej sm hotela na forum napisat vprasanja z izpita, ampak sm ugotovila, da se nobenega
vprasanja ne spomnim hehe :P
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

Ustni so v njihovih kabinetih, Simic je v sobi 404...to gres tam mimo kopirnice in namesto, da gres na vaje v S1 po stopnicah dol gres gor po stopnicah...sej baje, da na vratih pise priimek profesorja ;)
Majch
Prispevkov: 19
Pridružen: 25. Sep 2010 11:06

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Majch »

Oki, hvala :D

No, jst se vprašanj približno spomnim:

1. kaj so stanovi pa kdo so člani. kaj so njihove pritožbe pa zakaj jih je vladar upošteval 
2. katere samoupravne enote poznaš pa kdaj so se razvile največje. kdo je imel v tej enoti največjo avtonomijo
3. en vir in s katero zastavo lahko primerjaš.potem pa to primerjaš z rešilnim kupom
4. v besedilu prepoznat načelo zakonitosti (vsaj upam da je bilo)..pa kdaj se je uvedlo v največji meri pa katere določbe so ga izpodbijale
5. iz vira si mogel prepoznat da se je kolektivna odgovornost prenesla v individualno (spet upam da je to to) pa za katere skupnosti je bla kolektivna značilna pa s čim so hotli zatreti krvno maščevanje
6. neki od Irnerija..pa o katerih knjigah govori odlomek..kateri proces se je začel,kdo so nosilci..pa kdaj je to pravo nehalo veljati
7.naravnopravno šolo si mogel prepoznat v viru pa koga so starejši predstavniki imeli za ustanovitelja tega prava
8. v viru so bili eni slovani pa bavari al kateri..ne spomnim se čist..pol pa vprašanje kdo jim lahko sodi, zakaj ne smejo kraljevi sodniki..pa če so vsi novi sodniki lahko sodil o vsem

Neki takega...
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

Ti so ocitno imela drugacen izpit...moja podvprasanja so se nekoliko razlikovala
1.pri stanovih smo imeli ce je vladar pritozbe moral uzakoniti
2.katere samoupravne krajevne enote poznas pa kdaj so najmanjse dobile z zakonom ne vem kaj :) in ce poznamo se kaksno podobno samoupravo iz preteklosti
3.enako samo mi smo meli napisano poleg vira, kaksna zastava bi bila, ce jih po 4l. ne bi osvobodili al nekaj taksnega
4.pri kolektivni je prvi pa drugi deu enak pol pa vpr. do kdaj se je ohranilo mascevanje
5.enako
6.enako toda namesto tvojega vpr. kdaj to pravo preneha veljati sem imela kaj je poleg tega prava v tedanjem casu se veljalo
7.poleg naravnopravne sole je bilo vpr. so kaksnih temeljnih sprememb je se prislo v nazorih te sole al nekaj takega
8.pri slovanih...kdo jim sodi, zakaj vladar prepusca sodno oblast, kateri proces je to bil in kdaj ga odpravijo
Majch
Prispevkov: 19
Pridružen: 25. Sep 2010 11:06

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Majch »

Ja, sej je Škrubejeva rekla na začetku da naj bi se samo vprašanja razlikovala, viri pa bili isti..imaš jutri ustne? :)
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

ja ja sej Simic je nam tut to reku :)
ne, jst mam ustni sele v petek...do takrat pa se bom psihicno pripravla na komentarje od skurbejeve :P
Majch
Prispevkov: 19
Pridružen: 25. Sep 2010 11:06

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Majch »

Haha, ja verjamem! Jst sm si kar oddahnila, ko sem izvedela, da imam pri Simiču..
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

hehe sej sej jst sm ceu cas drzala pesti, ko je nastevau, kdo je pri komu...samo ocitno nimam srece in sm naso predrago
katko dubla za ustni del :P samo ze vidim kako bo komentirala...ja kolegica, kaj pa ste s tem mislili...ja to pa neee :lol:
nina14
Prispevkov: 27
Pridružen: 22. Okt 2010 16:30

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a nina14 »

Tud js mam Škrubejevo :? ...sam šele u pondelk tko da mam še dost časa da dobr njeno knjigo preberem :D :D :D
laura
Prispevkov: 40
Pridružen: 24. Jan 2011 11:04

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a laura »

A bi lahko kdo odgovoril na izpitna vprašanja? Od cupcakex3. Ker sem čist adijo, sploh ne vem več, kaj sem pisala. Hvala. :)
Majch
Prispevkov: 19
Pridružen: 25. Sep 2010 11:06

Re: Pravna Zgodovina - Izpit JANUAR 2011

Odgovor Napisal/-a Majch »

Haha, ja točno.. :lol:

Aja..a mogoče veš kateri organi so uživali največjo avtonomijo v teh enotah samouprave..jst sm napisala, da so to ble občine..
Zaklenjeno

Vrni se na