Uvod v pravoznanstvo

akad. prof. dr. Marijan Pavčnik, doc. dr. Aleš Novak

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
verony
Prispevkov: 30
Pridružen: 16. Jan 2011 16:13

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a verony »

Hvala Archer!
archer
Prispevkov: 34
Pridružen: 21. Jan 2010 12:12

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a archer »

Danes na izpitu:
1.Člen 3a iz ustave rs in vprašanje katero suverenost smo preneslii s tem členom in njeni podvrsti
2. Odstavek iz zzzdr in določit sestavine pravnega pravila
3. pravna praznina v ožjem pomenu
4. Argumentum a cohaerentia, definiraj, tri podargumente

Kako ste kaj reševali?
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

Sama sem dala državno suverenost, ki se deli na zunanjo in notranjo.

primera se ne spomnem.upam da sem ga prav rešila. a je splošen in abstrakten?glede na to da je zakon...

drugedva vprašanja sta pa itak teorija in kukr si se pač naučil...
il.principe
Prispevkov: 45
Pridružen: 25. Okt 2009 15:32

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a il.principe »

Nihče ne more skleniti nove zakonske zveze, dokler njegova prej sklenjena zakonska
zveza ne preneha ali ni razveljavljena. (20.) Zakonska zveza, ki je sklenjena v nasprotju z določbo 20. člena tega zakona, je neveljavna. (32.)

Sicer pa me zanima.. kdo je imel danes ustne izpite? kaj vas je spraševal izpraševalec in kakšne so kaj ocene..
bubble
Prispevkov: 38
Pridružen: 26. Feb 2010 13:25

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a bubble »

Danes je mel ustne Cerar. ene 20 ljudi je pršlo na ustnega.
Tisti, ki ste jih mel me zanima, če je državna suverenost pravilni odgovor na pravo vprašanje, ker je kolegica mela napisano neki drugega in je dobila -1 , to verjetno pomeni 2 od 3.
prosim za odgovor, ker je od tega odvisno če imam ustnega in kaj nej se učim, uvp al druge izpite.

hvala.
il.principe
Prispevkov: 45
Pridružen: 25. Okt 2009 15:32

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a il.principe »

bubble napisal/-a:Danes je mel ustne Cerar. ene 20 ljudi je pršlo na ustnega.
Tisti, ki ste jih mel me zanima, če je državna suverenost pravilni odgovor na pravo vprašanje, ker je kolegica mela napisano neki drugega in je dobila -1 , to verjetno pomeni 2 od 3.
prosim za odgovor, ker je od tega odvisno če imam ustnega in kaj nej se učim, uvp al druge izpite.

hvala.
Aha.. pol ostaneta še Novak in Pavčnik :) Kaj pa je napisala kolegica...? Državna suverenost je definitivno pravilni odgovor...
bubble
Prispevkov: 38
Pridružen: 26. Feb 2010 13:25

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a bubble »

napisala je samo notranja in zunanja suverenost, ter razlozila samo notranjo kot odgovor na vpr. za katero suv. gre. In ker je dobila 2 piki sm mal skepticna glede odgovora, da je drzavna:)
il.principe
Prispevkov: 45
Pridružen: 25. Okt 2009 15:32

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a il.principe »

bubble napisal/-a:napisala je samo notranja in zunanja suverenost, ter razlozila samo notranjo kot odgovor na vpr. za katero suv. gre. In ker je dobila 2 piki sm mal skepticna glede odgovora, da je drzavna:)
državna suverenost se deli na dve podvrsti: zunanja in notranja
bubble
Prispevkov: 38
Pridružen: 26. Feb 2010 13:25

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a bubble »

ja ja to ze, sam ni napisala da gre za drzavno pa sam notranjo opisala, tko da mi je cudn od kje tok pik.
avion
Prispevkov: 15
Pridružen: 01. Jun 2010 21:55

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a avion »

Men po pravici ta vprašanje čudn. Jst sm tut napisu da gre za notranjo suverenost ker je blo prašanje del katere suverenosti smo prenesl na EU ja notranjo sej zunanje nismo al smo jo pa se jst motm?
archer
Prispevkov: 34
Pridružen: 21. Jan 2010 12:12

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a archer »

Osebno sem sicer to vprašanje povsem zamočil... Pisal sem o državni suverenosti, ki ima personalno in teritorialno rasežnost, kar pa je pri državni organizaciji ne suverenosti. Mi pa tudi sedaj ko sem malo prebral o tem ni povsem jasno, ker:
-Notranja suverenost: vrhovnost državne oblasti, ki se razteza na prebivalstvo oziroma subjekte, ki se nahajajo na državnem ozemlju in ima monopol nad sredstvi fizičnega prisiljevanja in njihovim izvrševanjem
-Zunanja suverenost: neodvisnost države nasproti drugim državam. Država je zunanje suverena, dokler na pravno obličen način ne prevzame dolžnosti, da se podreja zapovedim in predpisom, ki jih enostransko narekuje druga država.
Je pa tako, da smo očitno poleg precejšnjega dela notranje, ker nam EU posega v veliko zakonodaje, ki smo jo morali pred vstopom spremenit in nam jo gladko spreminjajo še naprej z uredbami in direktivami, predali tudi nekaj zunanje, samo kaj točno me pa ne vprašajte :D Mogoče, ker se moramo podrejati tudi predpisom EU, pa če nam je to všeč ali ne. No vsaj jaz to razumem na ta način...
m|h
Prispevkov: 182
Pridružen: 14. Nov 2009 14:10

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a m|h »

Pomojem je tudi pravilno če si samo državna napisal, ker mislim, da je blo vprašanje zastavljeno v takem smislu, da te je spraševalo najprej po suverenosti, potem pa kako se TA (tj. državna) suverenost deli oz. njeni "podvrsti". Če bi bil pravilen odgovor samo notranja suverenost, jaz ne bi vedel kaj potem odgovorit na podvprašanje katera sta dva vidika te suverenosti.. ne vem no, lahko pa da se motim. :D

Pa res bi blo fino, če bi mal povedal kako je blo danes na ustnih. :)
Uporabniški avatar
Minnie
Prispevkov: 205
Pridružen: 14. Okt 2010 14:33

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a Minnie »

avion napisal/-a:Men po pravici ta vprašanje čudn. Jst sm tut napisu da gre za notranjo suverenost ker je blo prašanje del katere suverenosti smo prenesl na EU ja notranjo sej zunanje nismo al smo jo pa se jst motm?
To je blo pomoje mišljeno tko, da bi morali odgovorit, da je SLO prenesla del DRŽAVNE suverenosti (v končni fazi bi lahko tud ljudsko, narodno itd.). Državna se pa potem deli na notranjo in zunanjo, pa je blo treba ta dva pojma definirat.
archer napisal/-a:Je pa tako, da smo očitno poleg precejšnjega dela notranje, ker nam EU posega v veliko zakonodaje, ki smo jo morali pred vstopom spremenit in nam jo gladko spreminjajo še naprej z uredbami in direktivami, predali tudi nekaj zunanje, samo kaj točno me pa ne vprašajte :D Mogoče, ker se moramo podrejati tudi predpisom EU, pa če nam je to všeč ali ne. No vsaj jaz to razumem na ta način...
Evo zdj k se lih EUP učim, ti lahko odgovorim na to.. :D To da se moramo podrejat predpisom EU, je posledica prenosa dela notranje suverenosti (in sicer tega, da si država sama določa lastno pravo, ki velja na njenem ozemlju in nad njenim prebivalstvom). Glede zunanje suverenosti - države v EU jo v večji meri ohranjajo, čeprav EU s svojim delovanjem vedno bolj posega tudi na mednarodnopravno področje. To je prepisano direkt iz knjige od Grada. :D
Obrni obraz k soncu in sence padejo za teboj. :)
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

jaz nisem naredila in sem totalno špkoirana. 100 procentna sem bila, da bo naredila vsaj za ustno in grem definitivno na vpogled! :x
il.principe
Prispevkov: 45
Pridružen: 25. Okt 2009 15:32

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a il.principe »

Kako je bilo danes na izpitih? Kdo je biu izpraševalec?
Littlestar*
Prispevkov: 31
Pridružen: 02. Sep 2010 14:30

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a Littlestar* »

Tudi mene zanima kdo je bil izpraševalec danes :)
anaz
Prispevkov: 13
Pridružen: 30. Okt 2009 20:59

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a anaz »

včeraj je imel ustne cerar. :)
m|h
Prispevkov: 182
Pridružen: 14. Nov 2009 14:10

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a m|h »

Danes je imel Novak ustne.
verony
Prispevkov: 30
Pridružen: 16. Jan 2011 16:13

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a verony »

Ali na ustnem kličejo notri po abecedi?

Ali vas je pri prof. Novaku velik naredil?

Hvala :)
puppet
Prispevkov: 33
Pridružen: 08. Dec 2009 07:56

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a puppet »

Hej, eno vprašanje

zdj se za ustnga učim pa sm predelala Aristotlovo integrativno teorijo, tm je kokr entelehija navedn združevanje od bolj popolnega k mnj popolnm(gospodinjstvo-->vas-->država) pa mi ni jasn ker Aristotl skoz govori o državi kakor najbolj popolni družbeni skupnosti ki stremi k najvišjem dobrem:D
pa entelehija je kokr nek notranji človeški duhovni sestav...tko da mi ni bl nč jasn, če ima kdo kej pojma....prosm razložte:D
tnx! :D
Uporabniški avatar
Lucretia
Prispevkov: 63
Pridružen: 02. Jan 2011 14:09

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a Lucretia »

Mene pa zanima, če so ustni takoj po razglasitvi za vse naenkrat ali so ob določenih urah čez dan, po skupinah npr. 5 ljudi?
verony
Prispevkov: 30
Pridružen: 16. Jan 2011 16:13

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a verony »

Kolegi, ali se da v 14 dneh naučit pravoznastvo (po 5 ur na dan) ali si moram več uzet? Mislim vsaj za eno 6 :)

Hvala!
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

verony napisal/-a:Kolegi, ali se da v 14 dneh naučit pravoznastvo (po 5 ur na dan) ali si moram več uzet? Mislim vsaj za eno 6 :)

Hvala!
V veliki meri je odvisno od vprašanj, ki bodo na izpitu. Toplo priporočam več učenja. Obstajajo pa na obeh straneh seveda ekstremi (torej tako tisti, ki so naredili z 0 učenja do tistih, ki so naredili šele v 5. poskusu in po učenju več mesecev). Je pa to tak predmet, kjer se da dobit oceno večjo kot le 6, tako da tudi s tega vidika svetujem, da primi bolj knjigo v roko :)

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
verony
Prispevkov: 30
Pridružen: 16. Jan 2011 16:13

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a verony »

Hvala DennyCrane! Potem bo pa treba malo bolj resno zastavit učenje, ker pogrnu pa res ne bi rad.
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Uvod v pravoznanstvo

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

verony napisal/-a:Hvala DennyCrane! Potem bo pa treba malo bolj resno zastavit učenje, ker pogrnu pa res ne bi rad.
Malenkost. Gre pa za moje (subjektivno) mnenje, a v veliki večini ga poskušam objektivizirati in mi je to mislim da tudi uspelo :)

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
Odgovori

Vrni se na