Izpit september 2010

akad. prof. dr. Marijan Pavčnik, doc. dr. Aleš Novak

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

C.Chanel
Prispevkov: 103
Pridružen: 19. Nov 2009 14:41

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a C.Chanel »

A lahko nekdo določi sestavine pr.pravila, prosim. Nisem prepričana, da sem jih sama pravilno določila.

1. Mati, ki vzame življenje svojemu otroku med porodom ali takoj po porodu, dokler je še pod njegovim vplivom, se kaznuje z zaporom do treh let. (119. člen Kazenskega zakonika)

2. Prepovedano je dotikanje, prenašanje ali prilaščanje najdenih osebkov vseh vrst divjadi ter razdiranje gnezd in pobiranje jajc pernate divjadi, razen v primerih, ko se jih lahko s prenosom na bližnje varno mesto v naravnem okolju zavaruje pred uničenjem. (prvi odst. 48. člena in Zakona o divjadi in lovstvu)
Z globo od 100.000 do 300.000 tolarjev se kaznuje za prekršek posameznik:
ki se dotika, prenaša ali prilašča najdene osebke vseh vrst divjadi ali razdira gnezda oziroma pobira jajca pernate divjadi (prvi odstavek 48. člena); (24. alineja prvega odst. 77. člena Zakona o divjadi in lovstvu).

3. Kdor prenočuje ali spi na javnih krajih ali drugih dostopnih prostorih, ki za to niso namenjeni, in s takšnim ravnanjem koga vznemirja, se kaznuje z globo 20.000 tolarjev. (10. člen Zakona o varstvu javnega reda in miru).

4. Kdor neupravičeno vstopi v tuje stanovanje ali zaprte prostore, ali kdor se na zahtevo upravičenca od tam ne odstrani,se kaznuje z denarno kaznijo ali z zaporom do enega leta. (prvi odstavek 152. člena Kazenskega zakonika).

5. Lastninska pravica na gozdovih se izvršuje tako, da je zagotovljena njihova ekološka, socialna in proizvodna funkcija. Lastnik gozda zato mora: …dovoliti v svojem gozdu čebelarjenje ter lov in rekreativno nabiranje plodov, zelnatih rastlin, gob in prosto živečih živali v skladu s predpisi. (3. alineja prvega odst. 5. člena Zakona o gozdovih)
pomarancha
Prispevkov: 9
Pridružen: 21. Jun 2010 13:09

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a pomarancha »

C.Chanel napisal/-a:A lahko nekdo določi sestavine pr.pravila, prosim. Nisem prepričana, da sem jih sama pravilno določila.

1. Mati, ki vzame življenje svojemu otroku med porodom ali takoj po porodu, dokler je še pod njegovim vplivom, se kaznuje z zaporom do treh let. (119. člen Kazenskega zakonika)

PH: med porodom ali takoj po porodu
PD: prepovedano je vzeti življenje
SH:vzeli smo življenje med porodom ali takoj po njem
SANKCIJA: zapor do treh let

2. Prepovedano je dotikanje, prenašanje ali prilaščanje najdenih osebkov vseh vrst divjadi ter razdiranje gnezd in pobiranje jajc pernate divjadi, razen v primerih, ko se jih lahko s prenosom na bližnje varno mesto v naravnem okolju zavaruje pred uničenjem. (prvi odst. 48. člena in Zakona o divjadi in lovstvu)
Z globo od 100.000 do 300.000 tolarjev se kaznuje za prekršek posameznik:
ki se dotika, prenaša ali prilašča najdene osebke vseh vrst divjadi ali razdira gnezda oziroma pobira jajca pernate divjadi (prvi odstavek 48. člena); (24. alineja prvega odst. 77. člena Zakona o divjadi in lovstvu).

3. Kdor prenočuje ali spi na javnih krajih ali drugih dostopnih prostorih, ki za to niso namenjeni, in s takšnim ravnanjem koga vznemirja, se kaznuje z globo 20.000 tolarjev. (10. člen Zakona o varstvu javnega reda in miru).

4. Kdor neupravičeno vstopi v tuje stanovanje ali zaprte prostore, ali kdor se na zahtevo upravičenca od tam ne odstrani,se kaznuje z denarno kaznijo ali z zaporom do enega leta. (prvi odstavek 152. člena Kazenskega zakonika).
PH: /
PD: prepovedano je vstopiti v tuje stanovanje ali zaprte prostore, ali se na zahtevo upravičenca ne odstraniti
SH: neupravičeno smo vstopili...
SANKCIJA: denarna kazen, zapor do enega leta

5. Lastninska pravica na gozdovih se izvršuje tako, da je zagotovljena njihova ekološka, socialna in proizvodna funkcija. Lastnik gozda zato mora: …dovoliti v svojem gozdu čebelarjenje ter lov in rekreativno nabiranje plodov, zelnatih rastlin, gob in prosto živečih živali v skladu s predpisi. (3. alineja prvega odst. 5. člena Zakona o gozdovih)
mislim, da bi moralo biti prav...
sicer pa ne vrjamem, da bi moral določat sestavine, ker smo jih moral že v kolokviju=); zato sem tudi samo 2 rešila :D
C.Chanel
Prispevkov: 103
Pridružen: 19. Nov 2009 14:41

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a C.Chanel »

Kam bi uvrstili družinsko pravo, med javno ali zasebno?
Jaz bi rekla, da zasebno, ampak nisem prepričana, ker v skripti piše, da zgodovinsko gledamo, ga lahko uvrstimo med zasebno. Nič pa ne piše za sedanjost.
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

Kar sm uspela razbrat iz Teorije prava: V družinskem pravu se prepletajo zasebnopravne in javnopravne prvine. V družinskem pravu je načelo avtonomije zelo omejeno (avtonomija volje je najbolj poudarjena pri svobodnem sklepanju zakonske zveze itd.), pravna pravila so večinoma kogentna, najdejo se tud dolžnostna upravičenja (npr. roditeljska pravica), poglavitne ustanove družinskega prava so v javnem interesu. Zaradi takšnih razlogov se je družinsko pravo izločilo iz zasebnega kot samostojna pravna panoga.

Neki v tem smislu. :D

Drgač pa na wikipedii piše, da spada to pod zasebno pravo. :lol:
Pozitiv vabrejšan!! :D
C.Chanel
Prispevkov: 103
Pridružen: 19. Nov 2009 14:41

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a C.Chanel »

To kar piše v Teoriji prava sem tudi sama ugotovila, in ravno zato, ker so pr.pravila kogentne narave in ker so v javenm interesu, se ne morem odločit ali gre za zasebno ali javno pravo. In tudi če zgodovinsko gledamo je nekoč res bilo del zasebnega prava, ampak ali je še danes? Misliš lahko verjamem wikipediji??

Aja, in še to:
Poslanci DZ so izvzeti iz kazenskega postopka oz. so kazensko neodgovorni za mnenje oz. glas podan na sejah DZ oz. njegovih delovnih telesih.
->S kašnim pravnim argumentom bi zagovarjal trditev da poslanec poleg tega da ne odgovarja kazensko za podano mnenje oz. glas, ne odgovarja tudi civilno?? Kako pa bi zagovarjal trditev da poslanec odgovarja le kazensko??
Jaz bi dala prvo sklepanje po podobnosti, drugo pa nasprotni razlog.??
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

Sm šla zdj gledat mal skripte od civila in tam je družinsko pravo uvrščeno pod zasebno.

Kar se pa tiče tega primera, bi jst dala isto.
Pozitiv vabrejšan!! :D
C.Chanel
Prispevkov: 103
Pridružen: 19. Nov 2009 14:41

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a C.Chanel »

Ooo, super. :D a greš v petek na izpit?
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

Yes yes.. Ti tud, predvidevam. :D Kakšn je kej občutek? :)
Pozitiv vabrejšan!! :D
C.Chanel
Prispevkov: 103
Pridružen: 19. Nov 2009 14:41

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a C.Chanel »

Ja, jaz tud. Ma, ne vem, tak prav občutek imam, da znam, amapk se mi pri določenih vprašanjih vseeno ustavi. Kako si se učila?
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

Kombinirala sm skripto in knjigo, pa po starih izpitnih vprašanjih. Ti? :)
Pozitiv vabrejšan!! :D
C.Chanel
Prispevkov: 103
Pridružen: 19. Nov 2009 14:41

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a C.Chanel »

Jaz sam skripto, pa nekaj mal svojih zapiskov. Drugače pa tudi stara izpitna vprašanja.
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

Kakor opažam, se ta vprašanja res dosti ponavljajo. Samo upam, da ne bojo kšnega čist X dali. :D
Pozitiv vabrejšan!! :D
C.Chanel
Prispevkov: 103
Pridružen: 19. Nov 2009 14:41

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a C.Chanel »

Ja, tudi jaz.

Če se ti da, poglej še tole :
1. Podjetje mora izpolniti svoje obveznosti iz pogodbe v roku trideset dni od sklenitve pogodbe, razen če se stranki nista dogovorili drugače ( to je bil člen iz varstva potrošnika)
-Za katero vrsto relativno določljive dispozicije gre v tem primeru.->dispozitivna dispozicija?
-Pojasnite, za katero pravno panogo je značilna ta vrsta pravnih pravil, ter katere so najpomembnejše značilnosti te pravne panoge.->Gospodarsko pravo?

2. Zakaj je pomembno razločevanje na državno organizacijo v širšem in ožjem pomenu?

3. Je bil pa še en primer nekaj da če partner ki je v zakonski zvezi sklene novo zakonsko zvezo, je zagrožena denarna kazen ali zapor.
Ali bi lahko isto rekli tudi za nekoga ki je v izvenzakonski zvezi in sklene novo izvenzakonsko zvezo?Na kateri argument bi se oprl pri svoji trditvi,ter kateri dejavniki so še mogoče vplivali na tvojo odločitev.

4. Če oseba ni pravno sposobna, ali je lahko deliktno sposobna?
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

1. dispozitivna dispozicija; civilno pravo, ker mi je to prva asociacija ko slišm dispozitivne dispozicije, polg tega pa gre za člen iz ZVPot, ki spada pod civilno pravo.

2. To bi tud jst rada vedla..

3. Argumentum a contrario. Oseba, ki je v ZZ, ne more sklenit še ene veljavne ZZ, dokler se ne loči, medtem ko nekdo, ki živi v izvenzakonski skupnosti lahko sklene še eno izvenzakonsko skupnost - ZZ in izvenzakonska zveza sta si v bistvenih lastnostih različni, zato za ta primera ne veljajo enake pravne posledice. Poleg tega je pa v tem pravnem pravilu opredeljeno kaznivo dejanje, hkrati pa ne vsebuje izrazov kot "ali na kakšen drugačen način", "ali kako drugače" ipd., torej odpade analogija intra legem, zakonska in pravna analogija pa v kazenskem pravu nista dovoljeni, tko da ubistvu ne more biti sklepanje po podobnosti.

4. Če oseba ni pravno sposobna, pol tud deliktno ne more bit. Če nisi pravni subjekt, potem tudi sposobnosti za dejanja ne moreš imeti.

Jst bi to tko rešila, ne garantiram pa, da je prav. :P
Pozitiv vabrejšan!! :D
Sanja
Prispevkov: 103
Pridružen: 01. Jun 2009 17:40

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a Sanja »

a kdo ve če grem recimo jutr pred izpitom u referat, se lohk odjavim?
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

Pomoje imaš za to bolj malo možnosti. Jst bi na tvojem mestu kr že zdj poklicala Brankota v referat, pa ga vprašala, če te lahko še odjavi.
Pozitiv vabrejšan!! :D
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Razločevanje v šriršem in ožjem smislu je pomembno zato, da vsak že ne bi mogel ustvariti države. Npr skupina študentov bi se odločila ustanoviti državo 1. letnik.. Nekaj v tem smislu je profesor razlagal, to vprašanje je bolj za razmislit kot iskati točen odgovor.
Se pravi taka država ne bi bila mednarodno priznana, ne more ustvarjati možnosit za zaposlitev itn..
Si vis pacem para bellum
Uporabniški avatar
Wildcat*
Prispevkov: 252
Pridružen: 24. Avg 2009 13:02

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a Wildcat* »

Hvala. :)

Zakaj se morala ne obnese najbolje kot pravni vir? Tega nekak ne uspem razbrati iz literature. :oops:
Pozitiv vabrejšan!! :D
C.Chanel
Prispevkov: 103
Pridružen: 19. Nov 2009 14:41

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a C.Chanel »

Se strinjamz vsemi odgovori. Edino glede tega civilnega prava in uvrstitve ZVPot v to. Jaz se skoraj bolj nagibam k Gospodarskemu.
_Isobel_
Prispevkov: 16
Pridružen: 02. Sep 2009 14:52

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a _Isobel_ »

Sanja, zanima me, če si dobila kak odgovor od brankota glede jutrišnjega izpita? jaz tudi razmišljam o odjavi jutri zjutraj (danes sem imela rim :/ ), pa ne vem, če je možno. sem poslala mail, pa ni še odgovoril. danes bi še probala malo po starih vprašanjih, ampak odjavla bi se pa v skrajni sili šele jutri...groza!kako kompliciram... :?
_Isobel_
Prispevkov: 16
Pridružen: 02. Sep 2009 14:52

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a _Isobel_ »

evo, branko odpisal...da, žal ne, odjaviti se morate sami do tri dni prej. ojej. pa sm mu kr napisala, če se ni niti danes ni možno odjaviti v referatu...malo sem tečna :/
Sanja
Prispevkov: 103
Pridružen: 01. Jun 2009 17:40

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a Sanja »

joooj jst sm pa glih klicat hotla u referat...škoda k se ne da...jst res nč ne znam :?
hvala za informacije :)
Punipan
Prispevkov: 179
Pridružen: 09. Jan 2010 15:54

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a Punipan »

A če ne greš pisat pa si prijavljen, ne smeš na naslednji rok, ampak roka pa ne izgubiš? A je to res?
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

pri ustavi in sociologiji vem da se je dalo pri profesorju na dan izpita-pač preden je razdelil teste si šel gor in rekel. vem da pri zgodovini se ni dalo-za uvp pa nevem kako majo. pošlji meil kakšnemu asistentu ali profesorju ;)
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Izpit september 2010

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

Punipan napisal/-a:A če ne greš pisat pa si prijavljen, ne smeš na naslednji rok, ampak roka pa ne izgubiš? A je to res?
na rok-zdaj oktobra greš lahko normalno, ker vzamejo ti lahko samo junijski rok, če se maja ne pojaviš. pa še to ne povsod-mislim da samo pri ustavi tako komplicirajo. tako da če zdaj ne greš, greš lahko oktobra zihr. ;)
Zaklenjeno

Vrni se na