Izpit 2009/2010

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a eldorado »

buljat napisal/-a:ce mu prodajalec ni nic jamcil, potem ocitne napake trpi kupec, saj bi jih lahko s skrbnim pregledom odkril in bi jih moral grajati

ce gre pa za skrite napake, ima pa na moznost redhibitorno in quanti minoris tozbi

vsaj zdi se mi tko, do kupoprodajne podrobno pridem sele jutri
se mi je zdel da je tko ja, ok pol sm dobr razumel.. sej je ja :) jst sm tud dons začel s kupoprodajo.. :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

eno vprašanje....stran 881 v knjigi, ko imamo darilo z nalogom....tam piše: "Z izvršitvijo naloga sta pridobila darovalec in tisti, v čigar korist je darilo dano, tožbo na izpolnitev naloga".....tle mi zdej ni jasno, če je prišlo do izvršitve naloga, zakaj šele potem pridobitta ta dva tožbo na izpolnitev?..ali je kaka velika razlika med izpolnitvijo in izvršitvijo, ?:D
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

skratka, ni treba...sm že razvozlal sam stvar.....tko da je ok: )
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a eldorado »

dragoxxx napisal/-a:skratka, ni treba...sm že razvozlal sam stvar.....tko da je ok: )
nisem še tam, ravno pred tem sem in če ne bom razumel, kar iz tega stavka definitivno nisem, mi boš razložil :P
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

dejte povedat, če pravilno sklepam...če pride do dedovanja v tretjem dednem redu po justininjanu-torej red, kjer so polbratje in polsestre ter na podlagi vstopne pravice otroci prej umrlih polbratov in polsestra....če js dobro razumem kranjca se je dediščina v primeru, da so polbratje in polsestre dedovali skupaj z otroci prej umrlih polbratov in polsestra, delila in capita med polbrate in polsestre(vključujoč umrle), glede otrok umrlih pol. in pols. pa in stirpes, med temi otroci pa in capita.....to na konkretnem primeru pomen:
A umre(ima dediščino 2000), ima 4 polbrata, 2 umreta, obadva imata 2 otroka..dediščina se tkole deli:
vsak polbrat dobi(tud umrla dva) 1/4 dediščine, kar je 500....namesto umrlih dveh dobijo tistih 500 za vsakega od njiju njuni potomci-se pravi otroka prvega in drugega dobita skupaj 500..nato si ta otroka teh petsto razdelita in capita, vsak dobi 250......a je prav?
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

dragoxxx napisal/-a:dejte povedat, če pravilno sklepam...če pride do dedovanja v tretjem dednem redu po justininjanu-torej red, kjer so polbratje in polsestre ter na podlagi vstopne pravice otroci prej umrlih polbratov in polsestra....če js dobro razumem kranjca se je dediščina v primeru, da so polbratje in polsestre dedovali skupaj z otroci prej umrlih polbratov in polsestra, delila in capita med polbrate in polsestre(vključujoč umrle), glede otrok umrlih pol. in pols. pa in stirpes, med temi otroci pa in capita.....to na konkretnem primeru pomen:
A umre(ima dediščino 2000), ima 4 polbrata, 2 umreta, obadva imata 2 otroka..dediščina se tkole deli:
vsak polbrat dobi(tud umrla dva) 1/4 dediščine, kar je 500....namesto umrlih dveh dobijo tistih 500 za vsakega od njiju njuni potomci-se pravi otroka prvega in drugega dobita skupaj 500..nato si ta otroka teh petsto razdelita in capita, vsak dobi 250......a je prav?
Ja, tko. Prvi polbrat dobi 500, drugi polbrat 500, tretji polbrat bi moral dobiti 500, ampak ker je umrl, na podlagi vstopne pravice dedujejo njegovi potomci (torej tudi če bi imel ta tretji polbrat 10 otrok, bi vseeno vsi skupaj dobili lahko največ 500, med potomci samimi, pa bi se porazdelilo, vsak 50) in potomci četrtih prav tako kot potomci tretjih. Upam, da sm biu dost jasn :)

lp, denny crane
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
Uporabniški avatar
Michelle
Prispevkov: 393
Pridružen: 15. Avg 2009 09:48

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Michelle »

Kdaj pa mislte, da lahko pričakujemo rezultate od izpita (oz kdo se je uvrstil na ustnega) in ustne zagovore? Glede na to, da je izpit na petek, je možno, da je to že v pondelk in so potem ustni pondelk+torek?
''My country is the world and my religion is to do good.''
Thomas Paine
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Michelle napisal/-a:Kdaj pa mislte, da lahko pričakujemo rezultate od izpita (oz kdo se je uvrstil na ustnega) in ustne zagovore? Glede na to, da je izpit na petek, je možno, da je to že v pondelk in so potem ustni pondelk+torek?
pomoje da ja, kambič je rekel enkrat da izpite med vikendi načeloma že popravijo, kadar so pisni ob petkih....
Uporabniški avatar
Michelle
Prispevkov: 393
Pridružen: 15. Avg 2009 09:48

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Michelle »

:o to bi blo ful dobr.. Da ne trpimo v negotovosti pol še en tedn ;)
''My country is the world and my religion is to do good.''
Thomas Paine
Uporabniški avatar
ninch12
Prispevkov: 47
Pridružen: 16. Nov 2008 23:41

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a ninch12 »

A se kaj ve kdo sestavlja izpit za majski rok?
You never know how strong you are, until being strong is the only choice you have. 
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

pomoje Kranjc.
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a buljat »

Zdej mam pa par vprasanj in sicer:

kdaj postane zastavni upnik lastnik stvari?, nevem al to kje pise v knjigi ali ne, jst predvidevam da po poteku roka, ki ga dolocita zastavitelj in zastavni upnik.
a)ce pridobi lastninsko pravico po poteku roka, zakaj lahko pri hipotecno zastavljeni stvari zahteva prepustitev posesti z actio hypothecaria in rem, in ne z rei vindikacijo, a je hypothecaria in rem veliko lazje dokazljiva?
b) ce ne pridobi potem tudi po nacelu nemo plus iuris ad alium transfere potest ne more kupec pridobiti lastninske pravice brez priposestvovanja..
pa se.. zastavna pogodba nastane z prepustitvijo hipotecno zastavljene stvari v posest zastavnega upnika. kaksne zahtevke ima potem tu zastavitelj oziroma zastavni upnik, edina varianta ki jo jaz tu vidim je zahteva po vrnitvi presezka prodane stvari...se kaj?

ce bi kdo znal odgovorit bi mi bilo v veliko pomoc
lp
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a eldorado »

buljat napisal/-a:Zdej mam pa par vprasanj in sicer:

kdaj postane zastavni upnik lastnik stvari?, nevem al to kje pise v knjigi ali ne, jst predvidevam da po poteku roka, ki ga dolocita zastavitelj in zastavni upnik.
a)ce pridobi lastninsko pravico po poteku roka, zakaj lahko pri hipotecno zastavljeni stvari zahteva prepustitev posesti z actio hypothecaria in rem, in ne z rei vindikacijo, a je hypothecaria in rem veliko lazje dokazljiva?
b) ce ne pridobi potem tudi po nacelu nemo plus iuris ad alium transfere potest ne more kupec pridobiti lastninske pravice brez priposestvovanja..
pa se.. zastavna pogodba nastane z prepustitvijo hipotecno zastavljene stvari v posest zastavnega upnika. kaksne zahtevke ima potem tu zastavitelj oziroma zastavni upnik, edina varianta ki jo jaz tu vidim je zahteva po vrnitvi presezka prodane stvari...se kaj?

ce bi kdo znal odgovorit bi mi bilo v veliko pomoc
lp
Pa saj zastavni upnik ne postane lastnik stvari? On ima samo možnost, da v primeru, če dolg ne bo plačan pri hipotečni zastavi, da zahteva stvar v svojo posest. In zakaj zahteva? Zato, da bo lahko stvar prodal in se iz izkupička poplačal. Ker meni se zdi to bolj logično, saj če bi on POSTAL LASTNIK, potem ima itak lastninsko pravico in bi lahko počel s stvarjo kar bi hotel, torej mu je ne bi bilo treba prodati?
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a buljat »

torej verjetno pridobi kupec zastavljene stvari lastninsko pravico od zastavitelja, s tem ko se strinja da je po poteku roka stvar prodana?
sej ubistvu se slis dost logicno :D

ok glede hipotecno zastavljene pogodbe sm zdej skontil da je verjetno poleg presezka mozno zahtevati tudi skodo itd, ce bi suzenj v casu prodajanja kksno bedarijo naredu itd..
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Ja, že ko si omenu zastavnega upnika buljat....sm čul danes, da Kranjc rad sprašuej naslednje vprašanje-Ali lahko nelastnik veljavno tradira neko stvar?...Odogovor je načeloma ne, ampak v primeru zastavnega upnika lahko, kar pomen, da zastavni upnik ne postane lastnik stvari..itd, itd...sam toliko, za info

zdej pa mam js eno vprašanje...ko se na začetku obligacij omenja izvršba, pa prodaja premoženja, itd...kaj mormo vedet po vaše vse latisnke reke, al tipo sam pomembnejše, kot so beneficium competentiae, deceddere de possesionis, al tud tiste, npr. pignus in causa iudicati captum???
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a buljat »

beneficije mors pomoje kr vse znat... zdej za drugo kar si napisu pa skor sigurno ne, znat mors pomoje najpomembnejse reke in nacela, pa kaksne osnovne besedne zveze recimo suus heres pa damnum emergens itd. takih nepomembnih zvez se pa pomoje nima smisla ucit, sploh za tiste ki niste meli nikol latinscine ;)
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Se strinjam. Pravne dobrote gotovo po latinsko pa reke, ki so odebeljeni s črno in pojasnjeni, ostalo pa pomoje samo za boljši vtis.
Si vis pacem para bellum
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

buljat napisal/-a:beneficije mors pomoje kr vse znat... zdej za drugo kar si napisu pa skor sigurno ne, znat mors pomoje najpomembnejse reke in nacela, pa kaksne osnovne besedne zveze recimo suus heres pa damnum emergens itd. takih nepomembnih zvez se pa pomoje nima smisla ucit, sploh za tiste ki niste meli nikol latinscine ;)
hmm..."sploh za tiste, ki NISTE imel nikol latinščine"....kako pa veš, da "nismo" imel nikol latinščine :D ....hahahaha...hec hec :)
20090293
Prispevkov: 33
Pridružen: 05. Mar 2010 16:07

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a 20090293 »

A mi lahko nekdo pove definicijo pretorskega dediča, prosim lepo? :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

20090293 napisal/-a:A mi lahko nekdo pove definicijo pretorskega dediča, prosim lepo? :)
V določenih primerih, kadar je togost civilnega prava povzročala neke vrste nepravičnost ali omejevala možnosti za uveljavljanje sodobnejših reform, je pretor tako stanje saniral s tem, da je(v našem primeru na področju dednega prava) določenim osebam, ki po civilnem pravu niso bili upravičeni dedovati, tj. niso bili civilni dediči, nudil bonorum possesio(dejansko vzetje dediščine v posest) in omogočil de facto dedovanje. Podpobno ti je to z bonitarnim in civilnim lastnikom v stvarnem pravu...pač, ko pride do neke napake, ki ni tako "huda", potem pretor n podlagi svoje pravosodne moči dovoljuje take izjeme....se pravi lahko je nek tujec, ki po civilnem pravu ni bil rimski državljan, na podlagi pretorjevega bonorum possesio, dedoval, kar po ius civile ne bi mogel....oprosti za tako obširno razlago, sm poskušal zajet pač nekak vse, da bi ti blo lažje razumet..
20090293
Prispevkov: 33
Pridružen: 05. Mar 2010 16:07

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a 20090293 »

dragoxxx napisal/-a:
20090293 napisal/-a:A mi lahko nekdo pove definicijo pretorskega dediča, prosim lepo? :)
V določenih primerih, kadar je togost civilnega prava povzročala neke vrste nepravičnost ali omejevala možnosti za uveljavljanje sodobnejših reform, je pretor tako stanje saniral s tem, da je(v našem primeru na področju dednega prava) določenim osebam, ki po civilnem pravu niso bili upravičeni dedovati, tj. niso bili civilni dediči, nudil bonorum possesio(dejansko vzetje dediščine v posest) in omogočil de facto dedovanje. Podpobno ti je to z bonitarnim in civilnim lastnikom v stvarnem pravu...pač, ko pride do neke napake, ki ni tako "huda", potem pretor n podlagi svoje pravosodne moči dovoljuje take izjeme....se pravi lahko je nek tujec, ki po civilnem pravu ni bil rimski državljan, na podlagi pretorjevega bonorum possesio, dedoval, kar po ius civile ne bi mogel....oprosti za tako obširno razlago, sm poskušal zajet pač nekak vse, da bi ti blo lažje razumet..
Ni se ti treba opravičevat, sem ti zelo hvaležna! Tenx ;)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

a mi lahk kdo pove, kaj točno pomeni, da zastavitelj lahko priposestvuje prostost zastavljene stvari?

najlepša hvala..
20090293
Prispevkov: 33
Pridružen: 05. Mar 2010 16:07

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a 20090293 »

dragoxxx napisal/-a:a mi lahk kdo pove, kaj točno pomeni, da zastavitelj lahko priposestvuje prostost zastavljene stvari?

najlepša hvala..
Po mojem mnenju se to nanaša na neformalno odpoved zastavni pravici, torej če upnik zastavitelja v določenem času (longi temporis praescriptio) ni terjal, potem se šteje, da je zastavljena stvar prosta bremen.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

ok, hvala.
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: IZPIT 2009/2010

Odgovor Napisal/-a buljat »

a se se komu zdi tega res obupno velik, nekak ne vidm kako se je to sploh mozn vse naucit :lol: :lol:

a se koga skrbi pisni del? kolikor sem gledu vprasanja iz ustnega se mi niso zdela prov tezka, sam kaksni primeri iz bivsih izpitov so me pa pustil brez besed, sploh nemorm z gotovostjo rect pri velik stvareh kaj bi dal... pa vec razlicnih opcij dejanskih stanov mas ojoj :mrgreen:
Zaklenjeno

Vrni se na