Rabim nasvet

Splošna debata o študijski literaturi, prodaja rabljenih knjig in drugih študijskih pripomočkov
Odgovori
karmencaa
Prispevkov: 4
Pridružen: 31. Jul 2013 13:33

Rabim nasvet

Odgovor Napisal/-a karmencaa »

Živjo. Vpisujem se v prvi letnik in imam en problem. Zanima me ali kdo ve koliko stanejo nove knjige za prvi letnik ? Se mi bolj splača kupiti nove ali rabljene ? Lp. :)
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Rabim nasvet

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

NOVE:
+ niso popisane, umazane, nimajo skrivljenih strani,... (seveda odvisno, nekateri kupijo nove in nikoli ne odprejo tako da jih lahko dobiš popolnoma neuporabljene)
+ osebne preference (meni je npr. božansko odpreti čisto nove knjige & jih vedno tudi obdržim čez kasnejše letnike - mogoče mi bodo še kdaj koristile)
+ lani smo na začetku leta (ob vpisu) dobili en letak knjigarne na PF-ju, ki je paket knjig (niso pa bile vse!) prodajala ceneje (če se prav spomnim celo za 40%)
- če jih nikoli ne odpreš (ali ugotoviš, da pravo ni zate) jih boš težje prodala po isti ceni, kot si jih kupila
- zelo drage


RABLJENE:
+ veliko cenejše (cena je odvisna tudi od stanja knjig)
+ popisane (npr. ob robovih) včasih vsebujejo veliko koristnih podatkov, ki jih napiše kak borec prava pred tabo (se moraš pa sama odločiti, če ti je to koristno ali distrakcija)
- včasih so grdo markirane (čisto odvisno od tvojih preferenc, mene npr. moti, če niso markirane naravnost ampak kar malo počez čez druge vrstice) in ne moreš sama markirati tistega, kar se tebi zdi bolj pomembno (prodajalcu pa se je lahko kaj drugega)
- ponesreči lahko kupiš napačno izdajo knjige (npr. ne najnovejše)
- če ravno izide nova izdaja knjige, je rabljene ne boš mogla kupiti (seveda pa odvisno, koliko hočeš biti na 'tekočem', če želiš imeti knjigo z najnovejšimi spremembami/popravki ali te starejša izdaja ne bi motila)


CENE NOVIH KNJIG:
Ekonomija:
¤ Štiblar, Bajt: Ekonomija - ekonomska analiza in politika (2. izdaja, 2008) - 116,42€ v GV založbi
¤ Zajc, Nanut: Repetitorij (2. izdaja, 2008) - 34,22€ v GV založbi

Sociologija prava:
¤ Igličar: Pogledi sociologije prava (2009) - 78€ v GV založbi

Uvod v civilno pravo:
¤ Juhart, Možina, Novak, Polajnar-Pavčnik, Žnidaršič Skubic: Uvod v civilno pravo (2011) - 98€ v založbi Uradni list

Pravna zgodovina:
¤ Škrubej: Pravo v zgodovini s poudarkom na razvoju na današnjem slovenskem prostoru - odlomki virov s komentarji (2010) - 42€ v GV založbi
¤ Vilfan: Uvod v pravno zgodovino (2012) - 24€ v založbi Uradni list

Evropsko ustavno pravo:
¤ Grad: Evropsko ustavno pravo - 1. del (ustavno pravo evropske unije) - 70€ v založbi Uradni list

Ustavno pravo:
¤ Kaučič, Grad: Ustavna ureditev slovenije (5. izdaja, 2011) - 69€ v GV založbi
¤ Zagorc, Bardutzky: Praktikum za ustavno pravo (2. izdaja, 2011) - 14,90€ v založbi Pravna

Rimsko pravo:
¤ Kranjc: Rimsko pravo (2. izdaja, 2010) - 96€ v GV založbi
¤ Kranjc: Latinski pravni reki (2006) - 63€ v GV založbi
¤ Kranjc: Primeri iz rimskega prava (2011) - 29€ v založbi Uradni list

Uvod v pravoznanstvo:
¤ Pavčnik: Teorija prava (4. izdaja, 2011) - 60€ v GV založbi
¤ Cerar, Novak, Pavčnik: Uvod v pravoznanstvo (2. izdaja, 2012) - 40€ v založbi Uradni list

VSE KNJIGE SKUPAJ: 834,54€

ALI SE KNJIGE SPLAČA KUPITI (rabljene ali nove) - osebno drugače podpiram da se vedno učiš iz knjig, skripte pa pogledaš le za preverjanje znanja in mogoče kakšne dodatne podatke s predavanj ali vaj (če ne misliš hoditi oz. si delati zapiskov), iz osebnih izkušenj ti povem, da skripte niso zanesljive:
Ekonomija: ne uči se po skriptah, raje kupi knjigo, repetitorij lahko skopiraš ker ima malo strani (se ti ga splača met, ker bodo vaje temeljile na njemu in ima notri naloge + rešitve)
Sociologija: sicer imam knjigo, ampak sem bila zadovoljna tudi s skriptami in vem, da jih je kar veliko naredilo z učenjem samo iz skript
Uvod v civilno pravo: sicer sem slišala od veliko ljudi, da so naredili samo z branjem skript & učenjem vaj, ampak kolikor se spomnim je v skriptah nekaj stvari zagotovo manjkalo, v knjigah pa so tudi bolje razložene, hkrati pa je knjiga (meni osebno) precej fajn napisana, z odebeljenimi pojmi, naštevanjem po alinejah, itd.. se ti pa bolj splača kupiti rabljeno, ker je 98€ ogromno za knjigo s 300 stranmi (če primerjaš z rimskim pravom, ki jih ima 3x več za isto ceno)
Pravna zgodovina: knjigo od Škrubej imej, ne uči se po skriptah (če dobiš njo na izpitu je najboljše, da znaš njeno knjigo v nulo), Vilfanova je dobra za splošen pregled obdobij (če ti npr. zgodovina ne leži oz. se je ne spomniš več)
Evropsko ustavno pravo: če kupiš knjigo, definitivno kupi rabljeno, meni je bilo žal kupiti novo, ker se večina podatkov ponovi najmanj 5x (kar osebno sovražim, nekaterim pa je mogoče všeč), večina se je za ta predmet učila po skriptah
Ustavno pravo: glede na to, da je bilo maja par ustavnih sprememb, bo verjetno kmalu sledila nova izdaja knjige, torej bo najbolje kupiti novo (če bo izdana še pred začetkom leta, lahko pa počakaš dokler ne bo), praktikum se definitivno splača imeti
Rimsko pravo: ne uči se po skriptah, mislim da se ti splača kupiti tudi novo knjigo, ker je notri ogromno podatkov in se ti splača označevati oz. dopisovati, latinski pravni reki kupi rabljeno ali skopiraj, ker ima notri lepo dodatno razložene reke (sicer pa lahko vse reke potegneš tudi iz glavne knjige), žal mi je pa, da sem kupila knjigo primerov.. mislim, da jo nekateri uporabljajo za preverjanje znanja, sama pa je osebno ne znam uporabiti za nič na svetu
Uvod v pravoznanstvo: obstaja ena zelo dobra skripta, vendar se splača učiti predvsem po knjigi Teorija prava, ki jo rabiš tudi za sodelovanje na vajah, Uvod v pravoznanstvo je meni zelo dobro napisana, ampak se je v večini ne rabi za izpit (prebrati je potrebno le par naslovov o Državi, ki jih lahko tudi skopiraš), je pa zanimivo dodatno branje

Če želiš nove knjige, se ti splača vzeti tisti paket, ki ga ponudijo ob vpisu, za ostale knjige pa potem presodi sama.
Upam, da ti je bilo tole vsaj malo v pomoč :)
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
lenart232
Prispevkov: 18
Pridružen: 14. Okt 2012 23:08

Re: Rabim nasvet

Odgovor Napisal/-a lenart232 »

Preprosto si sposodiš v knjižnici original knjige in si jih daš lepo v kopirnico kopirat ;) tako te še najdražje pride knjiga za rimsko pravo ki pa ima tako ali tako okoli 1000 strani, pa še to maksimalno nekje okoli 15€

P.S. najcenejša kopirnica u LJ je pod maxijem v prostorih NLB-ja ;) 3 cente na stran + ponavadi kar malo zaokrožijo na približno in pride res res poceni
alisha
Prispevkov: 40
Pridružen: 13. Jul 2009 22:11

Re: Rabim nasvet

Odgovor Napisal/-a alisha »

karmencaa napisal/-a:Živjo. Vpisujem se v prvi letnik in imam en problem. Zanima me ali kdo ve koliko stanejo nove knjige za prvi letnik ? Se mi bolj splača kupiti nove ali rabljene ? Lp. :)
kot je že svetoval nekdo pred mano-sprintaj katere misliš, da boš bolj rabil, ostale ki jih rabim samo pred izpitom si jaz ponavadi sposodim v knjižnici
sicer sem pa imela srečo, da sem za prvi letnik dobila spintane knjige-skoraj nič podčrtane od dekleta, ki si je premislila glede študija

pri novih je seveda visoka cena pa še hitro lahko zastarajo, raje prihrani denar za kaj drugega.
Barbi
Prispevkov: 1
Pridružen: 24. Avg 2013 17:25

Re: Rabim nasvet

Odgovor Napisal/-a Barbi »

Živjo!

Tudi jaz sem se letos vpisala v 1.letnik in imam par vprašanj glede literature. V pravni knjigarni so nam ponudili paket vse potrebne literature za 1.letnik in sicer stane cca 270 € .
Notri pa so vključene knjige:
- Rimsko pravo
- Ekonomija
- Repetitorij za ekonomijo
- Teorija prava
- Ustavna ureditevSlovenije
- Ustava RS
- Pravo v zgodovini
- Pogledi sociologije prava

G. v knjigarni je svetoval še 3 knjige (primeri iz rimskega prava in še 2 drugi, se ne spomnim točno kateri).

Je to potem res vsa literatura ali je treba še kaj dokupit? Ker glede na to, da je končna cena vsega tega pribljižno 330€ se mi ne zdi tako drago(razen če ni treba še česa dokupit).

Pa še to. Pri nekaterih predmetih je več predavateljev (odvisno vrjetno v kateri skupini si). Ali je literatura pri vseh enaka ali se morda gradivo razlikujo od profesorja?


Hvala za odgovore.
lp B. ;)
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Rabim nasvet

Odgovor Napisal/-a Alja »

Za 330 EUR lahko greš nekam in se imaš fajn, potem pa zapraviš cca. 80 EUR in kupiš skopirane knjige, po katerih ti ne bo hudo čečkati :) To je moje mnenje, saj sama ne bi nikoli kupovala original knjig.
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Rabim nasvet

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

Barbi napisal/-a:Živjo!

Tudi jaz sem se letos vpisala v 1.letnik in imam par vprašanj glede literature. V pravni knjigarni so nam ponudili paket vse potrebne literature za 1.letnik in sicer stane cca 270 € .
Notri pa so vključene knjige:
- Rimsko pravo
- Ekonomija
- Repetitorij za ekonomijo
- Teorija prava
- Ustavna ureditevSlovenije
- Ustava RS
- Pravo v zgodovini
- Pogledi sociologije prava

G. v knjigarni je svetoval še 3 knjige (primeri iz rimskega prava in še 2 drugi, se ne spomnim točno kateri).

Je to potem res vsa literatura ali je treba še kaj dokupit? Ker glede na to, da je končna cena vsega tega pribljižno 330€ se mi ne zdi tako drago(razen če ni treba še česa dokupit).

Pa še to. Pri nekaterih predmetih je več predavateljev (odvisno vrjetno v kateri skupini si). Ali je literatura pri vseh enaka ali se morda gradivo razlikujo od profesorja?


Hvala za odgovore.
lp B. ;)
Preberi par postov zgoraj, sem tam napisala vso literaturo. Literatura je pri vseh profesorjih enaka (vsaj za 1. letnik).
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
Apple
Prispevkov: 15
Pridružen: 12. Okt 2011 16:46

Re: Rabim nasvet

Odgovor Napisal/-a Apple »

Original kupi samo za rim, ekonomijo, pa magari knjigo od Škrubejeve za zgodovino, ostalo prefotokopiraj ali si izposodi v knjižnici.
lenart232
Prispevkov: 18
Pridružen: 14. Okt 2012 23:08

Re: Rabim nasvet

Odgovor Napisal/-a lenart232 »

Apple napisal/-a:Original kupi samo za rim, ekonomijo, pa magari knjigo od Škrubejeve za zgodovino, ostalo prefotokopiraj ali si izposodi v knjižnici.
Haha in zakaj bi to pa kupil original? Prav nič ti ne koristi nobena original knjiga niti ne gleda noben na faksu kakšno knjigo imaš ;)
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: Rabim nasvet

Odgovor Napisal/-a Gooner »

Jaz bi se strinjal z Apple, ne vem ob teh dveh knjigah morda presediš malo več in jih torej pogosteje uporabljaš tudi pred izpiti , saj to je stvar okusa in osebnih preferenc. Sam sem sicer kupil vse knjige razen za sociologijo , EUP in Uvod v civil, da bi se prav učil samo iz knjige sem se pa samo pri zgodovini, rimu in pa dosti tudi pri ekonomiji, drugje pa ne:) Bi pa tudi jaz rekel, ne kupuj novih knjig, kupi rabljene kar misliš da potrebuješ, ostalo pa skopiraj oz. jih imej samo za zravn skript, se mi zdi nekako najboljši sistem :)

LP
Afirst1
Prispevkov: 3
Pridružen: 22. Jan 2013 20:32

Re: Rabim nasvet

Odgovor Napisal/-a Afirst1 »

Katera pa je ta dobra skripta za pravoznanstvo? Ta z 117 stranmi? :)
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: Rabim nasvet

Odgovor Napisal/-a Gooner »

Najboljša je ena, ki ima okoli 160 strani, ker je notri praktično res vse, razen zadev iz zelene knjige ;)
Afirst1
Prispevkov: 3
Pridružen: 22. Jan 2013 20:32

Re: Rabim nasvet

Odgovor Napisal/-a Afirst1 »

Odgovori

Vrni se na