Latinščina

Splošna debata o študijski literaturi, prodaja rabljenih knjig in drugih študijskih pripomočkov
Larisa Lara
Prispevkov: 41
Pridružen: 01. Okt 2009 16:54

Latinščina

Odgovor Napisal/-a Larisa Lara »

Lep pozdrav!

Ima morda kdo zapiske od latinščine? Kupim :-)
Če bi vam nekdo rekel, da je patološki lažnivec, ali bi mu verjeli?
Littlestar*
Prispevkov: 31
Pridružen: 02. Sep 2010 14:30

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a Littlestar* »

Tudi jaz... se zelo priporočam in z veseljem plačam!
tutor
Prispevkov: 6
Pridružen: 17. Sep 2011 20:25

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a tutor »

Imam kvalitetne zapiske in literaturo za izpit iz latinščine. Torej vse potrebno, da narediš izpit vsaj z 8 ali 9. Potrebuješ približno 3 dni, da se naučiš najnujnejše. Zraven pošljem še navodila za študij in nasvete ter primere iz izpitov, ki se ponavljajo. Sam se opravil izpit z 9. Če kdo rabi, skopiram, zapakiram in pošljem po pošti. Ostalo se dogovorimo preko maila: [email protected]

LP, Tutor
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

Meni bi tudi prav prisla :)
pragmatik
Prispevkov: 33
Pridružen: 19. Feb 2011 20:55

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a pragmatik »

Če ima kdo kake zapiski iz latinščine naj mi javi na ZS.
smotka
Prispevkov: 73
Pridružen: 12. Sep 2011 19:24

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a smotka »

a kdo ve kje se prijavis na izpit iz latinscine,ker jaz nikjer ne najdem te moznosti na sisu???
cupcakex3
Prispevkov: 185
Pridružen: 13. Dec 2010 16:28

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a cupcakex3 »

smotka napisal/-a:a kdo ve kje se prijavis na izpit iz latinscine,ker jaz nikjer ne najdem te moznosti na sisu???
Prav glede tega sem kontaktirala Brankota in mi je odpisal, da ni potrebna prijava in da se steje za prijavo ze sam pristop k izpitu :)
smotka
Prispevkov: 73
Pridružen: 12. Sep 2011 19:24

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a smotka »

hvalaa,je tudi meni odpisal :D
Candy
Prispevkov: 6
Pridružen: 24. Maj 2011 14:50

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a Candy »

Ima kdo kasne izkusnje z latinscino? :) Kako zgleda izpit? Kok tezko je?
lucky

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a lucky »

Nihče drug nima ničesar za latinščino???
Candy
Prispevkov: 6
Pridružen: 24. Maj 2011 14:50

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a Candy »

Pomoje se da vsako drogo prej dobit k tole latinscino... :/
lucky

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a lucky »

Škoda ... Ker bi marsikomu zelo zelo koristila. Kolegialnost pa taka. Ha!
lucky

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a lucky »

Kolegica si je naročila zapiske za 25 €, zato se bomo jutri na faksu zbrali vsi, ki jih želimo skopirati od nje in si nato ceno razdelili s številom, kolikor nas pač bo. Kdor je za to, naj pride. Več naj bo, ceneje bo :)

Kdaj se bomo zbrali, še ni določeno. Kolegica pride na faks takoj, ko dobi zapiske po pošti, in ko mi sporoči točno uro, kdaj bo to, objavim tukaj na forumu.

Pozdrav :)
lucky

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a lucky »

Aja, in še tole. Danes sem bila pri Brankotu v referatu in dal mi je list, na katerem je odgovor prof. latinščine neki študentki.

Piše naslednje: "Tudi, če niste hodili na predavanja, seveda lahko pridete na izpit. Dobrodošli! Izpit je sestavljen iz devetih, desetih stavkov, ki preverjajo slovnično znanje: šest jih je treba prevesti iz slovenščine v latinščino, tri, štiri (iz knjige latinskih pregovorov in rekov prof. Kranjca) pa v slovenščino. Gimnazijska snov vsekakor zadošča: poznati morate sklanjatve in spregatve, vso morfologijo, od sintakse pa prepoved, želelne, vprašalne, oziralne, namerne in pogojne odvisnike, časovne v omejenem obsegu (samo veznike postquam, antequam, cum temporale in cum historicum). Ker na predavanjih obravnavane snovi ne poznate, bo izpit prilagojem gimanzijskemu znanju. Slovarja na potrebujete, ker izpit vključuje osnovno besedišče; besede, ki se jih morda ne spomnite, Vam povem (v osnovni obliki: N sg oz. 1. os. prez). Časa, da ponovite, je še dovolj. Srečno in na svidenje v ponedeljek. Rosana Čop"

To je to, če komu kaj koristi. Učbenika za gimnazijo sta: VENI, VIDI, VIDICI 1. in 2. del.
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

Ja to je res, jaz sm ji pisala in mi je povedala da lahko gre kdorkoli in je rekla celo da test prilagojen gimnazijskemu znanju. upam da to velja tudi za ta rok, ker to je blo odpisano pred prvim rokom ampak je bil ob isti uri kot izpit iz pravoznanstva :D drugace pa sm ji poslala tudi se en mail danes ce bi se dal dobit primer starega izpita in ce ve kdaj bodo rezultati potem ampak nekak se ni odpisala :P ce pa bo pa sporoocim :P
glede zapiskov, ja res jih je tezko dobit. jaz mam sicer gimnazijske zapiske slovnica in take zadeve, ce bi blo potrebno ni problema skenerat in dat gor kej :) tako da, z veseljem pomagam da nam uspe nardit tole lato :D
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

lucky napisal/-a:Aja, in še tole. Danes sem bila pri Brankotu v referatu in dal mi je list, na katerem je odgovor prof. latinščine neki študentki.

Piše naslednje: "Tudi, če niste hodili na predavanja, seveda lahko pridete na izpit. Dobrodošli! Izpit je sestavljen iz devetih, desetih stavkov, ki preverjajo slovnično znanje: šest jih je treba prevesti iz slovenščine v latinščino, tri, štiri (iz knjige latinskih pregovorov in rekov prof. Kranjca) pa v slovenščino. Gimnazijska snov vsekakor zadošča: poznati morate sklanjatve in spregatve, vso morfologijo, od sintakse pa prepoved, želelne, vprašalne, oziralne, namerne in pogojne odvisnike, časovne v omejenem obsegu (samo veznike postquam, antequam, cum temporale in cum historicum). Ker na predavanjih obravnavane snovi ne poznate, bo izpit prilagojem gimanzijskemu znanju. Slovarja na potrebujete, ker izpit vključuje osnovno besedišče; besede, ki se jih morda ne spomnite, Vam povem (v osnovni obliki: N sg oz. 1. os. prez). Časa, da ponovite, je še dovolj. Srečno in na svidenje v ponedeljek. Rosana Čop"

To je to, če komu kaj koristi. Učbenika za gimnazijo sta: VENI, VIDI, VIDICI 1. in 2. del.
Drugace predvidevam da ni treba znat obeh, ker mi smo takorekoc delali obe knjigi 4 leta po 4 ali 5 ur tedensko :S tako da, bomo videli kaj bo v tistih zapiskih :)
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

Snov drugače zajema celo presentovo deblo, vse deklinacije in konjugacije, imperativ (samo klasični, slovesnega ni treba znat), passiv, futur 1, in pa plus quam perfect. Obsega nekako 12-13 lekcij, ki pa večinoma vsebujejo reke iz Kranjčeve knjige, nekaj klasičnih primerov za prevajanje in spreminjanje časov, števila... Testi so drugače sestavljeni iz dveh delov: 1. del so slovenski stavki ki jih moraš prevest v latinščino, 2. del so pa znani (ali malo manj znani) latinski (povečini pravni) reki, ki jih je treba prevest v slovenščino. Če kakšne besede ne veš prevoda, ti profesorica pove, v pravo obliko moraš pa seveda sam spravit. Meni osebno test ni bil preveč težak, tako da glede na to da si imel 4 leta latinščine in še maturo iz nje verjetno tudi tebi ne bo preveč. Ti pa predlagam da nekajkrat preletiš prej omenjene oblike, potem pa verjetno ne bo problem. :)

pa se tole mi je posredoval kolega od katerega kolega je hodil na predavanja latinscine.
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

Spoštovana Maja, izpit bo sestavljen iz približno takšnih stavkov, kakor jih imate v lekcijah. Ker je to čisto zadnji dan za izpite in za oddajo rezultatov, je treba izpite popraviti takoj, ko bodo oddani. Še dopoldne je treba rezultate izročiti gospodu Perhaju v referatu. Na prošnjo študentov, ki so 5. 9. pisali in so bili, žal, neuspešni, smo se z gospod Perhajem dogovorili za to skrajno možnost.
Lep pozdrav, Rosana Čop

torej, rezultati bodo v ponedeljek po izpitu takoj.
lucky

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a lucky »

Uh, tisti stavek ... študente, ki so bili neuspešni ... jao :) Jaz nočem bit neuspešna!
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

Vsi, ki bi si kopirali zapiske od latinščine, dobimo se ob 12 na faksu v avli tam pri kopirnici :) lep dan
lucky

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a lucky »

Tole sem dobila od profesorice, če komu kaj koristi.
lucky

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a lucky »

V ponedeljek bo po moje velik naval na to latinščino, kaj menite? :) Upam, da se res da tole naučiti v treh dneh.
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

A to ti u indeks upiše kot izbirni predmet? In pol to lahko uveljavljaš kadar hočeš..v 2. 3. ali 4. letniku? Al to velja sam iz 1. v 2. letnik???

lp
tutor
Prispevkov: 6
Pridružen: 17. Sep 2011 20:25

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a tutor »

Dobro si poglejte vezavo predlogov z ustreznimi skloni in njihove prevode. Fokusirajte se na stavke, ki so napisani v lekcijah in tudi besedišče, ki ga zajemajo. Ni potrebno znati popolnoma vseh ampak samo približni prvih 12. Prevajajte dobesedno, vendar smiselno. Za samo skladnjo in oblikovanje stavkov je dobro da si pogledate kakšno slovnico ali morda knjigo za gimnazijo, če jo lahko dobite. Sicer bodo podobni stavki kot tukaj ampak da si boste lažje predstavljali. Poglejte si tudi izjeme pri vseh deklinacijah in nepravilne glagole.

Če imate kakšno vprašanje lahko pišete profesorici na mail: [email protected] in vam bo z veseljem odgovorila. Seveda glede snovi in ne glede točk in tega! =)

Če bom uspel vam bom prevedel nekaj slovenskih stavkov iz zadnjih lekcij, ker je to najtežje in jih prilepil gor, da si preverite prevode. =)

Časa je še dovolj tako da ne skrbeti! Najbolje da samo prevajate in prevajate, ker se boste sproti naučili vse potrebno!
tutor
Prispevkov: 6
Pridružen: 17. Sep 2011 20:25

Re: Latinščina

Odgovor Napisal/-a tutor »

Takole! Prevedel sem vam kar nekaj povedi iz zadnjih lekcij, da se boste lažje naučili. Zraven sem napisal tudi aktivne oz. pasivne oblike ter kakšno obrazložitev. Upam, da vam bodo pomagale, ker mi je prevajanje vzelo kar veliko časa. Prevedel pa sem zato, da obnovim svoje znanje in da ne bo spet kdo očital "nekolegialnost"!
Lepo se naučite in lep vikend!

ŠESTA LEKCIJA :

1. Če greš po (če slediš) pravi poti, ne zaideš.
Si viam rectam sequeris, non erras.

2. Dober deček se ravna po nasvetih (svoje) mame in ne zablodi.
Bonus puer se consilia matris suae agit et non errat.
***
1. Znaš govoriti latinsko? – Daj mi kozarček vina! – Deklica da sošolcu kozarček vina. In deček že govori latinsko!
Potes(ne) loqui Latine? – Da mihi caliculam vini! – Calicula vini condiscipulo a puella datur. (AKTIV: Puella condiscipulo caliculam vini dat.) Et puer iam Latine loquitur!

2. Zdravniki zdravijo bolezni z zdravili.
PASIV: Aegrotationes a medicis medicamentis sanantur.
AKTIV: Medici aegrotationes medicamentis sanant.


3. Deklica nosi vodo bolni ženi.
PASIV: Feminae aegrae aqua a puella fertur.
AKTIV: Puella aquam feminae aegrae fert.

4. Dolga dedova povest razveseljuje otroke.
PASIV: Liberi longa narratione avi gaudentur.

SEDMA LEKCIJA:

1. Otroci so si za novo leto želeli veliko lepih stvari.
Liberi multas pulchras res pro novo anno voluerunt.

2. Pridne ženske so morale pripraviti dobro večerjo.
PASIV: Bona cena a feminis sedulis parari debuit.
AKTIV: Feminae sedulae bonam cenam parare debuerunt.


3. Leto je bilo dolgo, tisočletje (millennium,-ii, n) je bilo dolgo.
Annus longus (fuit), millennium longum fuit.

OSMA LEKCIJA:

1. Mnogo živali je bilo nevarnih.
Multa animalia periculosa fuerunt.

2. Mornar potrebuje dobre mreže, učenci pa veliko dobrih primerov.
Nautae bona retia necessaria (sunt), multa bona exempla discipulis necessaria sunt.

3. Davkov se ne veselimo, davkov se bojimo. Davki so bili vedno nadležni.
Vectigalibus non gaudemur, vectigalibus timemur. Vectigalia semper molesta fuerunt.
AKTIV: Vectigalibus non gaudemus, vectigalia timemus.


4. Morje imam rad, bojim pa se črnih oblakov na morju.
Mare a me amatur, nubibus autem atris in mare timeor.
AKTIV: Mare amo, nubes autem atras in mare timeo.


5. Hiša izkušenega mornarja leži blizu morja.
Domus nautae periti prope mare sita est.

6. Otroci so kričali v majhni sobi: »Nismo živali. Pridite v našo malo sobo! Odprite vrata!«
Liberi in parvo cubiculo clamabant: »Animalia non sumus. Venite in parvum cubiculum nostrum! Portam aperite!«

DEVETA LEKCIJA :

1. Babica mi za (moj) rojstni dan vedno dá lepo darilo.
PASIV: Pulchrum donum mihi pro die natali (meo) ab avia semper datur.
AKTIV: Avia mihi pro die natali /meo/ pulchrum donum semper dat.


2. Mali kuža gospe (sedeče) pri oknu ima vozovnico za prvi razred, a je v drugem razredu.
Parvus canis matronae apud fenestram (sedentis) tesseram viariam pro classe prima habet, sed in classe secunda est.

3. Dormit in utramvis aurem, quem cura relinquit.
PASIV: Dormit in utramvis aurem, qui cura relinquitur.

4. V London ne moreš iti z avtom. – Zakaj? – Ker Anglijo od Francije ločuje morje (je Anglija od Francije ločena z morjem). Razlog ni (posebno) dober: imaš ladje, ki
prepeljujejo avtomobile.
In Londinium autocineto (autocinetum, i, n - avto) ire non potes. – Cur? – Quod Anglia a Francia mari separata est. Causa bona non est: habes (mogoče bolje sunt) naves, quae autocineta transferunt.

DESETA LEKCIJA:

1. Pri Francozih je znak prvega aprila riba. Vsi dajejo prijateljem za darilo ribe.
Piscis apud Francogallicos signum Aprilis primi est. Amicis pisces ab omnibus pro dono dantur.
AKTIV: Omnes amicis pisces pro dono dant.


2. Pripravi mi, prosim, dobro ribo! – Veselim se že pečene ribe in črnega kruha. – Na vsem svetu se nikoli nobena hrana ne bo mogla primerjati z ribami.
Para mi, (prosim?), bonum piscem! – Pisce cocto et pane atro (že?) gaudeo(r). – Nullus cibus umquam in toto mundo piscibus comparare poterit.
(Latinščina v stavku dopušča rabo zgolj ene nikalne besede, v tem primeru je zanikanje že izraženo z besedo nullus, noben)


3. Hitra mačka je bila na gozdnati planoti.
Catus velox in monte silvestri fuit.

4. Mnogi se počutijo dobro samo, če veliki psi varujejo (njihovo) hišo.
Multi solum bene sentiuntur, si magni canes domum (eorum) custodiunt.

5. Hočeš pipo tobaka? – Raje imam cigarete. V gostilni bom kupil cigarete. Tam prodajajo tudi tobak, časopis in razglednice.
Vis pipam tabaci? – Praefero fistulas nicotianas. Fistulae nicotianae a me in taberna ementur. (AKTIV: Fistulas nicotianas in taberna emam.) Ibi quoque tabacum, diarium et (razglednice?) venduntur. (AKTIV: Ibi quoque tabacum, diarium et … vendunt.)

6. Ne pij preveč! – Kaj? Moj trebuh nima dobrih ušes. Ne bo te slišal!
Ne plurime bibe! – Quid? Venter meus bonas aures non habet. Te non audiet!
Odgovori

Vrni se na