Kopiranje

Splošna debata o študijski literaturi, prodaja rabljenih knjig in drugih študijskih pripomočkov
lucky

Kopiranje

Odgovor Napisal/-a lucky »

Pozdrav,

zanima me, kje v bližini centra Lj se še da skopirati del originalne knjige? Naj pove kdo, ki ve, kaj o tem...

Lp
ParfumeGirl
Prispevkov: 251
Pridružen: 25. Sep 2010 13:34

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a ParfumeGirl »

Imaš ZS ;)
lucky

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a lucky »

Uuu, very nice. :)
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a flafi »

Sej del knjige lahko povsod skopiraš... Samo odvisno kako velik je ta del ;)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
lucky

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a lucky »

Sem ugotovila, ja, da se del res da skopirat, hehe :) Tudi v zakonu je tako urejeno, haha.
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a Urši »

V ene par fotokopirnic pa bomo imeli celo knjigo! :)
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a jessy »

Tudi jaz se priporočam za informacije glede kopirnic, sploh če imajo v kakšni že pripravljene skopirane knjige ... :P
Sizif
Prispevkov: 242
Pridružen: 05. Okt 2008 18:02

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a Sizif »

tudi jaz
blank
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a windy »

jaz tudi!! :geek:
perla
Prispevkov: 42
Pridružen: 10. Nov 2009 19:00

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a perla »

Mene tud zanima... Sm zadnji čas že celo premoženje zapravila za knjige :o
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Mene pa zanima, v kermu zakonu piše, da se loh kopira del knjige, ker v ZASP ne najdem al sem pa pač slep. lp
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a flafi »

To sem že jaz enkrat iskala, pa mislim, da izrecno ni napisano, da lahko del knjige skopiraš. Kokr se spomnem v ZASP piše neki v stilu, da ni dovoljeno kopirat celotne knjige (razen v unih določenih primerih, da se knjige nevemkok časa ne da več kupit al neki tko), iz česar se potem najbrž lahko sklepa, da del knjige pa lahko kopiraš...
Ampak kokr sm pol takrt naprej iskala, nisem nikjer najdla, da bi bilo kje v kakšnem zakonu natančno določeno kakšen del lahko skopiraš (čeprav verjetno nekje mora bit? :geek: ). Sem gledala pa po različnih knjižnicah, in majo različno urejene pravilnike, in s tem tut to, kakšen del knjige ti lahko skopirajo. Pa tut v različnih kopirnicah ti različno povejo glede tega. Recimo v uni v Kapitlju so mi rekli, da se da skopirat tm do ene 30 strani (ne glede na število strani knjige), ena kolegica, ki dela v kopirnici, mi je pa rekla, da pr njih kopirajo do 75% knjige (kar je tut bolj logično, da majo urejeno po procentih, ne po straneh).
Tko da res ne vem kakšen del knjige se lahko kopira. Če kdo najde kje bolj podrobno urejeno kej glede tega, se priporočam, da deli, ker me res zanima :mrgreen:

Edit: Sem poiskala, in v ZASP je to 50. člen, 4. odstavek ;):
Reproduciranje po prejšnjih odstavkih tega člena ni dovoljeno glede pisanih del v obsegu celotne knjige...
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
livija
Prispevkov: 14
Pridružen: 01. Feb 2011 14:01

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a livija »

Knjige in učbenike se lahko kopira do 70% strani. V primeru, da se jih ne da kupit oz. je že več kot dve leti od zadnje izdaje, jo je možno kopirat v celoti; to je pri tako nizkih nakladah (med 100 in 500 izvodi) zelo hitro :mrgreen: . Sicer pa bi morale za finančni del tj. za odvajanje denarja za fotokopirano gradivo posameznim avtorjem skrbeti kopirnice same (tako vsaj piše v ZASP). Morda bo tukaj bolje pojasnjeno:
http://www.zrss.si/pdf/UCB_Fotokopiranj ... torata.pdf
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a flafi »

livija napisal/-a:V primeru, da se jih ne da kupit oz. je že več kot dve leti od zadnje izdaje, jo je možno kopirat v celoti
Tuki si najbrž misnla in, ne? ;) Ker tut če je knjiga izdana pred več kot dvema letoma, pa se jo še da kupit, je ne smeš kopirat.

Kje si pa našla, da se lahko do 70% knjige kopira?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
livija
Prispevkov: 14
Pridružen: 01. Feb 2011 14:01

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a livija »

Mi je umanjkal in :oops: ; sicer pa piše, da se lahko v tem primeru prekopira celoten učbenik (več kot 70% itd.). Iz tega sem sklepala, da se ga lahko (pred tem) kopira do 70%. Pravila je pripravila Avtorska agencija Slovenije, so pa spisana za šole; nisem preverila, kako je z ostalimi, najbrž pa ne sme bit tolk strogo :D .
Me pa zanima, kaj v primeru, da se učbenik ne dobi v Lj, dobi pa se (še kakšna stara zaloga) v kočevju ali murski soboti, a moraš pol tja kupit :lol: in ne kopirat?
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a flafi »

Jst ne vem, a sm slepa al kaj, sam jst nikjer ne vidm omenjenih teh 70% :shock: Niti v ZASP, niti na temu linku, k si ga dala :geek:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
livija
Prispevkov: 14
Pridružen: 01. Feb 2011 14:01

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a livija »

UČBENIKI
Fotokopiranje učbenikov


Glede na opozorila založnikov učbenikov o fotokopiranju učbenikov in v izogib napačnemu ravnanju, vam posredujemo kratka navodila, ki jih je pripravila Avtorska agencija Slovenije.

Šola je javna ustanova, zato lahko za svoje lastne potrebe prosto fotokopira posamezne dele oz. odlomke učbenika, vendar največ v treh izvodih, in to iz lastnega primerka tiskanega učbenika. Če je minilo več kot dve leti, odkar je natisnjena naklada učbenika pošla, ga lahko prefotokopira v celotnem obsegu ( :geek: več kot 70% označenega števila strani :mrgreen: ),vendar največ v treh izvodih.

Šola ne sme v lastni režiji fotokopirati avtorskopravno varovanega gradiva in ga prodajati ali brezplačno deliti učencem, razen na podlagi dovoljenja imetnika avtorske pravice. Posameznim dijakom lahko nudi fotokopiranje tovrstnega gradiva na svojem fotokopirnem aparatu v dopustnem številu (največ trije izvodi na dijaka). Če to počne proti plačilu, je dolžna, kot vsaka druga fotokopirnica, plačevati nadomestilo za prosto privatno reproduciranje. Nadomestilo se plačuje pavšalno od vseh fotokopij kakršnegakoli gradiva, izdelanega za fizične osebe proti plačilu.

Šola je dolžna spoštovati določila Zakona o avtorskih in sorodnih pravicah in skrbeti, da pri fotokopiranju avtorskih del ne prihaja do zlorab in da plačuje predpisano nadomestilo v korist avtorjev in založnikov.

Dodatne informacije o fotokopiranju učbenikov lahko pridobite pri Avtorski agenciji za Slovenijo, Slovenska cesta 47, 1000 Ljubljana, telefonska številka 01 300 15 60.
lucky

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a lucky »

Privatno in drugo lastno reproduciranje

50. člen

(1) Ob upoštevanju 37. člena tega zakona je reproduciranje že objavljenega dela prosto, če je izvršeno v največ treh primerkih in če so izpolnjeni pogoji iz drugega ali tretjega odstavka tega člena.

(2) Fizična oseba lahko prosto reproducira delo

1. na papirju ali podobnem nosilcu z uporabo fotokopiranja ali druge fotografske tehnike s podobnimi učinki,

2. na katerem koli drugem nosilcu, če to stori za privatno uporabo, če primerki niso izročeni ali priobčeni v javnosti in če pri tem nima namena dosegati neposredne ali posredne gospodarske koristi.

(3) Javni arhivi, javne knjižnice, muzeji ter izobraževalne in znanstvene ustanove lahko za lastne potrebe prosto reproducirajo delo na kateremkoli nosilcu, če to storijo iz lastnega primerka in če pri tem nimajo namena dosegati neposredne ali posredne gospodarske koristi.

(4) Reproduciranje po prejšnjih odstavkih tega člena ni dovoljeno glede pisanih del v obsegu celotne knjige, grafičnih izdaj glasbenih del, elektronskih baz podatkov in računalniških programov ter v obliki izvedbe arhitekturnega objekta, če ni s tem zakonom ali s pogodbo drugače določeno.

(5) Ne glede na prejšnji odstavek je pod pogoji iz prvega odstavka tega člena prosto:

1. reproducirati pisano delo v obsegu celotne knjige, če je njena naklada izčrpana že najmanj dve leti;

2. reproducirati grafično izdajo glasbenega dela z ročnim prepisovanjem.



Torej, lahko imamo zakonito skopirane avtorske knjige v največ treh izvodih in njihov "del". Kakšen je ta del, je, lahko bi rekli, pravna praznina.

=)

Lp
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a flafi »

Aha, hvala! :mrgreen: :mrgreen: Na linku je neki druzga napisano :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
lucky

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a lucky »

Sem vidla, ja. Tole je pa iz Zakona o avtorski pravici in sorodnih pravicah (če sem si prav zapomnila naslov:D).

Lp
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a flafi »

Lucky, ta člen sem že vidla, ja... :mrgreen: Sam v ZASP nič ne piše o tem kako velik del se lahko skopira... O tem sem livijo spraševala, in moj prejšnji post se je nanjo nanašal, ker sva midve očitno najina posta istočasno pisali :oops:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
livija
Prispevkov: 14
Pridružen: 01. Feb 2011 14:01

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a livija »

Upam, da sem kaj pomagala :P in da je bilo moje sklepanje pravilno ; je pa res, da marsikje ne uprajo nič skopirat, ker so jih inšpektorji temeljito prestrašili. Je pa razumljivo, da takih podrobnosti navadno ne ureja zakon, ampak nižji akti :D .
lucky

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a lucky »

Če bi skupaj reševali zadeve, bi bili več kot odlični :) Hehe.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Jaz sem pa mislil, da se nekdo norca delal, ko je razlagal, da mu je zaposleni v neki lokalni fotokopirnici izven LJ dejal, da lahko danes dobi 1/3 knjige, 2/3 pa čez teden :mrgreen: .
Si vis pacem para bellum
livija
Prispevkov: 14
Pridružen: 01. Feb 2011 14:01

Re: Kopiranje

Odgovor Napisal/-a livija »

lucky napisal/-a:Če bi skupaj reševali zadeve, bi bili več kot odlični :) Hehe.
Se strinjam :D .
Zmaj napisal/-a:Jaz sem pa mislil, da se nekdo norca delal, ko je razlagal, da mu je zaposleni v neki lokalni fotokopirnici izven LJ dejal, da lahko danes dobi 1/3 knjige, 2/3 pa čez teden :mrgreen: .
Tudi jaz imam podobne izkušnje s kopiranjem :roll: - mi niso hoteli/upali skopirat niti poglavja iz angl. knjige, za katero je bilo očitno, da je sploh ne morem kupit v slo :? . Potem so mi v drugi to brez problema skopirali, pa še kakšno celo knjigo (po delih ali celo) 8-) .
Odgovori

Vrni se na