Izpit

prof. dr. Barbara Novak, prof. dr. Damjan Možina, prof. dr. Viktorija Žnidaršič Skubic

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
costello
Prispevkov: 83
Pridružen: 27. Maj 2009 20:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a costello »

1. Sklenjen je PP z nemogočim pogojem, ki ga OZ v drugem odstavku 60. člena označuje za ničnega.

2. Jaz sem obkrožil b), c) in d). Osebna, premoženjska in še ena, k se ne spomnm.

3. Datum je 31.5.2010, razen če sta se stranki dogovorili, da je možna izpolnitev tudi na nedelovni dan - 30.5.2010.

4. Ker je Maja izpolnila Tini glavno obveznost, stranska akcesorna pravica - poroštvo preneha.

5. Rok se zagovarja, da je obveznost iz prodajne pogodbe zastarala in da mu ni potrebno plačati.

6. Nekaj je bilo v zvezi z zahtevkom... Tilen je Roku posodil denar in sicer 1.3.2010. Določil je, da mora odplačati do 31.12.2010. Ali ima Tilen zahtevek za vrnitev denarja danes, 1.5.2010? Da, zahtevek obstaja, ne more pa ga uveljavljati nasproti Roku, to lahko stori šele ob zapadlosti, torej po 31.12.2010.

7. Skleneta lahko, vendar ne bo imela nobenih učinkov. Pravna knjižnica je zbirna stvar oziroma zbirka stvari, prodajno pogodbo bi bilo treba skleniti za vsako knjigo posebej, ker se lastninska pravica prenaša posamično. Izjema je le dedovanje.

8. Gre za prekoračitev pooblastila. B bo takoj, ko je zvedel za prekoračitev, pozval Aja, naj odobri pravni posel ali ne. Če bo A molčal ali če ga ne bo odobril, bo posel razveljavljen, torej A ne bo zavezan. B lahko zahteva odškodnino kot dobroverna stranka. B ima tudi možnost odstopa, takoj ko zve za prekoračitev, a ne sme odstopiti, če A odobri pravni posel.

9. Mladoletnik, ki je ravno dopolnil 15 let, je sklenil pomemben pravni posel brez dovoljenja zakonitega zastopnika. Za take pravne posle pravimo, da so izpodbojni.

Druga stranka lahko odstopi, če ni vedel ali ne bi mogle vedeti za mladoletnikovo poslovno nesposobnost, ali če ga je mladoletnik zvijačno prevaral, da ima dovoljenja zakonitega zastopnika.

10. Tale je bla pa čudna. Jaz sem napisal, da mora biti izjava o pobotu dana v pisni obliki, kar ni prav, da morata biti terjatvi istovrstni, v glavnem, glejte od OZ 311 naprej.
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Kok časa ste se učil tisti k ste šli na izpit + iz česa ste se učil?
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nici »

costello napisal/-a:1. Sklenjen je PP z nemogočim pogojem, ki ga OZ v drugem odstavku 60. člena označuje za ničnega.

2. Jaz sem obkrožil b), c) in d). Osebna, premoženjska in še ena, k se ne spomnm.

3. Datum je 31.5.2010, razen če sta se stranki dogovorili, da je možna izpolnitev tudi na nedelovni dan - 30.5.2010.

4. Ker je Maja izpolnila Tini glavno obveznost, stranska akcesorna pravica - poroštvo preneha.

5. Rok se zagovarja, da je obveznost iz prodajne pogodbe zastarala in da mu ni potrebno plačati.

6. Nekaj je bilo v zvezi z zahtevkom... Tilen je Roku posodil denar in sicer 1.3.2010. Določil je, da mora odplačati do 31.12.2010. Ali ima Tilen zahtevek za vrnitev denarja danes, 1.5.2010? Da, zahtevek obstaja, ne more pa ga uveljavljati nasproti Roku, to lahko stori šele ob zapadlosti, torej po 31.12.2010.

7. Skleneta lahko, vendar ne bo imela nobenih učinkov. Pravna knjižnica je zbirna stvar oziroma zbirka stvari, prodajno pogodbo bi bilo treba skleniti za vsako knjigo posebej, ker se lastninska pravica prenaša posamično. Izjema je le dedovanje.

8. Gre za prekoračitev pooblastila. B bo takoj, ko je zvedel za prekoračitev, pozval Aja, naj odobri pravni posel ali ne. Če bo A molčal ali če ga ne bo odobril, bo posel razveljavljen, torej A ne bo zavezan. B lahko zahteva odškodnino kot dobroverna stranka. B ima tudi možnost odstopa, takoj ko zve za prekoračitev, a ne sme odstopiti, če A odobri pravni posel.

9. Mladoletnik, ki je ravno dopolnil 15 let, je sklenil pomemben pravni posel brez dovoljenja zakonitega zastopnika. Za take pravne posle pravimo, da so izpodbojni.

Druga stranka lahko odstopi, če ni vedel ali ne bi mogle vedeti za mladoletnikovo poslovno nesposobnost, ali če ga je mladoletnik zvijačno prevaral, da ima dovoljenja zakonitega zastopnika.

10. Tale je bla pa čudna. Jaz sem napisal, da mora biti izjava o pobotu dana v pisni obliki, kar ni prav, da morata biti terjatvi istovrstni, v glavnem, glejte od OZ 311 naprej.
Costello, tvoji odgovori so res perfect, ane. I wish da bi js tut tk rešla. :D


Moji odgovori.

1. PP je bil sklenjen pod nerealnimi pogoji (napisala sem nerealnimi, zdaj pa a mislite, da mi bo to štela), povedala sem še, da mora biti kavza mogoča. In da je posel v takem primeru neveljaven.

2.Obkrožila sem b,c,d

3.Datum sem napisala, da je 31.5, ker je nedelja delovni dan.

4.Poroštva ne more uveljavljat, ker je dolg poplačan

5. Rok se brani, da je od tega minilo že 7 let, bla bla.

6. Napisala sem, da Tilen ne more zahtevat od Roka da mu vrne denar, ker je rok plačila šele 31.12.

7. Hm, tule sem zabluzila. Napisala sem, da v pogodbi ni bistvenih sestavin.

8. Sem odgovorila podobno kot ti.

9. Napisala sem da so posli neveljavni ( kajti v knjigi je pisal, da če se gre za POMEMBNE stvari, da so takšni posli neveljavni)
Pa odstopi.

10. ? Drugač terjatev še sploh nismo mel.


Em, no, a mislite da bo za kej? :mrgreen:
Uporabniški avatar
katish
Prispevkov: 29
Pridružen: 01. Nov 2009 10:53

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a katish »

no da ti odgovorim fleurette..jz sm se učila iz svojih zapiskou pa pol k sm nehala hodt še iz sošolkinih kar mi je mankal..pršl mi je nekak 100 strani usga skp..jz mislm da bo.usaj upam no..učila sm se pa učeri ceu dan pa dons do pol 11ih..drgač pa sm si prej enkrat use skp prebrala.seprau pred učerišnim dnem..zdej kako bo use skp izpadl bomo vidl.upimo na najbolše :mrgreen: drgač pa so nm bonbončke dal.kao za pru izpit :P
..the sun is always shinning you just have to find it..
President
Prispevkov: 9
Pridružen: 26. Jan 2010 23:41

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a President »

Večinoma sem odgovoril tako kot kolega zgoraj, z naslednjimi razlikami:

1. Mogoče je blo še treba razlikovat med nemogočim odložnim pogojem, ki ima za posledico ničnost pogodbe in pa nemogočim razveznim, ki se šteje za neobstoječega.
2. Nisem obkrožil da je osebna.
...
10. Ta je pa res bla mal čudna. Sicer sem neki filozofiral, sam doma sem se pa spomnil, da bi blo zanimivo razmišljati v smeri možnosti zahtevati pobot kot oblikovalni pravici, pri čemer potem pogoj (+rok) ne bi bil dopusten. Drugega se ne spomnim. Sam sem sicer napisal, da pri tej izjavi predmet izjave ni dovolj določno oblikovan, da je terjatev samostojni zahtevek, prav tako pa da bi bilo potrebno tudi soglasje volj (se to pravi še druga stranka).
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a nici »

Pomoje bo ful odvisn od tega kok strogo bojo ocenjeval. :roll:
President
Prispevkov: 9
Pridružen: 26. Jan 2010 23:41

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a President »

nici napisal/-a:Pomoje bo ful odvisn od tega kok strogo bojo ocenjeval. :roll:
Se čist strinjam. Sam glede na to, da ni blo neke enotne literature, ki bi jo vsi mel podano na isti način, potem bi mogl upoštevat kaka odstopanja, razen če ti profesorji (navajeni na starejše letnike) ne bodo pač domnevali našega znanja :-)
dori
Prispevkov: 121
Pridružen: 15. Maj 2010 10:22

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dori »

kaj pa če si pri 10.vprašanju napisal, da izjava ni pravno ok, ker terjatev ne zastara?
Fat kids are harder to kidnap :D
archer
Prispevkov: 34
Pridružen: 21. Jan 2010 12:12

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a archer »

A kdo ve kako je z rezultati? Če sem prav razumel je pred izpitom omenil, da bodo malo pred vpisi ocen objavljeni rezultati... A to pomeni ob 8.57, ali že kaj prej?
President
Prispevkov: 9
Pridružen: 26. Jan 2010 23:41

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a President »

dori napisal/-a:kaj pa če si pri 10.vprašanju napisal, da izjava ni pravno ok, ker terjatev ne zastara?
Terjatev zastara in sicer v petih letih - 346. OZ
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Nekaj je bilo v zvezi z zahtevkom... Tilen je Roku posodil denar in sicer 1.3.2010. Določil je, da mora odplačati do 31.12.2010. Ali ima Tilen zahtevek za vrnitev denarja danes, 1.5.2010? Da, zahtevek obstaja, ne more pa ga uveljavljati nasproti Roku, to lahko stori šele ob zapadlosti, torej po 31.12.2010.
Js sm tuki napisal samo ne, ker je bilo vprašanje ali in na taka vprašanja se odgovarja ne ali da..vendar je problem v tem...da ima zahtevek ampak ga lahko uveljavi šele po poteku zadnjega dne roka....torej kaj mislite...je pravilen odgovor da ali ne?

lp
watermelon
Prispevkov: 5
Pridružen: 25. Dec 2009 19:03

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a watermelon »

A je kdo kej reku kdaj bojo objavleni rezultati na šisu?
President
Prispevkov: 9
Pridružen: 26. Jan 2010 23:41

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a President »

w4nkst4 napisal/-a:
Nekaj je bilo v zvezi z zahtevkom... Tilen je Roku posodil denar in sicer 1.3.2010. Določil je, da mora odplačati do 31.12.2010. Ali ima Tilen zahtevek za vrnitev denarja danes, 1.5.2010? Da, zahtevek obstaja, ne more pa ga uveljavljati nasproti Roku, to lahko stori šele ob zapadlosti, torej po 31.12.2010.
Js sm tuki napisal samo ne, ker je bilo vprašanje ali in na taka vprašanja se odgovarja ne ali da..vendar je problem v tem...da ima zahtevek ampak ga lahko uveljavi šele po poteku zadnjega dne roka....torej kaj mislite...je pravilen odgovor da ali ne?

lp
Pomoje je skor bol prav, da ga ima kot pa da ga nima. Pomoje pa profesorca sploh ni razmišlala, da bomo neki kompliciral in je mogoče misnala s tem ko je vprašala ali ga ima, na to ali ga lahko uveljavlja. Vprašanje je blo pač tako ko je blo in bomo vidl na vpogledu ane. Po pravic povedan pojma nimam kak bo to upoštevala.
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Iz kje ste se vi učil stvari na podlagi katerih se rešuje primere? Men se zdi da zapiski pr tem velik ne pomagajo...a ste prou OZ bral al se učil al kako :? :shock: :D
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Po isti logiki kot rešuješ rim. Res se mi ne zdi nč težkega tole..res pa je, da nisem še pisal.
Si vis pacem para bellum
President
Prispevkov: 9
Pridružen: 26. Jan 2010 23:41

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a President »

Fleurette napisal/-a:Iz kje ste se vi učil stvari na podlagi katerih se rešuje primere? Men se zdi da zapiski pr tem velik ne pomagajo...a ste prou OZ bral al se učil al kako :? :shock: :D
Js sm se učil iz zapiskov s predavanj pa mal sm šou čez OZ. Določene stvari (ko že maš teoretično podlago iz zapiskov) se da bolš zapomnat iz OZ-a, pa še po sklopih je use ane.
mrmh
Prispevkov: 92
Pridružen: 18. Jan 2010 17:12

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a mrmh »

President napisal/-a:
Fleurette napisal/-a:Iz kje ste se vi učil stvari na podlagi katerih se rešuje primere? Men se zdi da zapiski pr tem velik ne pomagajo...a ste prou OZ bral al se učil al kako :? :shock: :D
Js sm se učil iz zapiskov s predavanj pa mal sm šou čez OZ. Določene stvari (ko že maš teoretično podlago iz zapiskov) se da bolš zapomnat iz OZ-a, pa še po sklopih je use ane.

jaz sem se tut iz zapiskov s predavanj učila. pa OZ kr dobro predelala(tiste lene k so bli omenjeni na predavanjih) + vaje so NUJNE!
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Kakor sem videl, se je ta izpit dal orešit za solidno oceno samo po O, nič tiste teorje, ki smo omenjali na predavanjih :shock: .
2. rok bi gotovo drugačen :?
Si vis pacem para bellum
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

ja, ampak zgleda da ni blo čist lahko na izpitu..sm si pogledal rezultate danes.....veliko je 5 :D , zelo malo pa visokih ocen, 8,9
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

A res...sem slišal, da je bilo kar strogo ocenjevanje :o
Si vis pacem para bellum
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

jp, strogo, tam kjer ste obkrožil b,c,d sta pravilna samo b in d - prem in pren...in če vse 3 obkrožiš dobiš 0 točk.
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

A loh kdo napiše odgovor na zadnje vprašanje o terjatvi, ker še zmer ne razumem o čem se gre.
Uporabniški avatar
Dak0ta
Prispevkov: 87
Pridružen: 19. Feb 2010 18:26

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Dak0ta »

Jst mam vsa predavanja, seminarje v zvezku, pa tistega pobotanja nimam nikjer in se mi nekak zdi da tega sploh delal nismo? (10.naloga iz izpita)
take it all off and step inside the runnin` cab
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Se pridružujem mnenju ,ne spomnim se niti nimam zapisano, da bi to posebaj obravnavali.
Si vis pacem para bellum
Uporabniški avatar
Michelle
Prispevkov: 393
Pridružen: 15. Avg 2009 09:48

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Michelle »

dragoxxx napisal/-a:ja, ampak zgleda da ni blo čist lahko na izpitu..sm si pogledal rezultate danes.....veliko je 5 :D , zelo malo pa visokih ocen, 8,9
Kakšen pa je potem ta sistem, so rezultati objavleni na oglasni deski? In potem greš gor samo vpisat ? :oops:
''My country is the world and my religion is to do good.''
Thomas Paine
Odgovori

Vrni se na