Izpit

prof. dr. Barbara Novak, prof. dr. Damjan Možina, prof. dr. Viktorija Žnidaršič Skubic

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

Sharky napisal/-a:
Drejaa napisal/-a:a ni prva naloga 31. maj?
mislm da tole ne bi blo mogoče da si je sam kriv ker se je spravu u vinjeno stanje pol bi lahko kr folk stau pred gostilno pa čaku da se kdo mrtvo napije pa mu dau neki za podpisat:D
prva naloga je 31. maj ja, ker se štetje po dnevih začne naslednji dan in ne tko kot pri štetju po mescih in letih...

tole s pijancem sem pa jaz obkrožu c) opcijo, da je pogodba izpodbojna... Ker mislm, da je to, če se sam spravi v tako stanje upoštevano pri odgovornosti za delikte in podobno, ne pa da je pogodba kr veljavna zard tega. Tlepomojem večjo vlogo igra volja, ki pač ni bla resnična glede na to, da se nč ne spomni in je biu pijan ane...

sej je biu dost lahek izpit

mene so begal edino tisti zastaralni roki, pa lih o tem smo se na forumu pogovarjal :oops: :lol: res se nism mogu spomnt kok let/mescov je za katero stvar...
a je mogoče, da se za 1 mesec šteje da je 30 dni? namreč mislim, da je tako pravilo pri rimskemu pravu. pa tudi glede na to, da se za pol meseca šteje 15 dni, bi bilo logično da se za 1 mesec šteje 30 dni. nevem mogoce je smesno misljenje sam... :oops:
Uporabniški avatar
rea
Prispevkov: 228
Pridružen: 03. Okt 2010 13:05

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a rea »

Ne razumem čisto.
Pa saj je pisalo, da ima 30 dni časa in ne 1 mesec.
Uporabniški avatar
Smilko
Prispevkov: 77
Pridružen: 26. Okt 2010 20:00

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Smilko »

pomoje misl tist k v rimu piše pri roku na 248 strani ta stare knjige ''Časovni enoti sta bili tudi mesec, ki je štel 30 dni, in leto ki je štelo 365 dni.''
Nihil verus est, omnia licita sunt!
anomis
Prispevkov: 42
Pridružen: 18. Feb 2009 20:37

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a anomis »

Kaj ste pa odgovoril pri prevari, nemogoč odložni pogoj in odškodninskem zastaranju ter pretrganem zastaranju? Aja, a kdaj se pridobi polno poslovno sposobnost je bilo možno obkrožit več odgovorov oz. kaj ste obkrožil? Vsaj kdo naj kaj odpiše... Hvala=)
Uporabniški avatar
Smilko
Prispevkov: 77
Pridružen: 26. Okt 2010 20:00

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Smilko »

Nemogoč odložni pogoj- pogodba je nična
odškodninsko zastaranje- un odgovor k je mel subjektivni rok 3 leta, objektivni 5 let
tega pretrgano zastaranje se ne spomnem,
polna poslovna sposobnost- dopolnjeno 18. leto, na podlagi odločitve sodišča če smo roditelji, med unima dvema k sta bla pa o zakonski zvezi in CSD se pa ne spomnem razlik, zato ne morm odgovort.
pr prevari sm dou pa 1 leto zastaralni zok, pa 3 leta prekluzivni.
Nihil verus est, omnia licita sunt!
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

Pri polni poslovni sposobnosti še po sklenitvi ZZ na podlagi dovoljenja CSD. Druga možnost za obkrožit pa je bila, da že z dovoljenjem CSD za sklenitev ZZ.
Pri prekinitvi zastaranja sem obkrožila 2 odgovora - s pripoznavo dolga in z vložitvijo tožbe (če ni ta zavrnjena/zavržena/umaknjena).

Katera pa je bila ta naloga z zastaralnim&prekluzivnim rokom? Se sploh ne spomnim. :shock:

Sicer pa meni izpit ni šel preveč dobro ... sploh primer z oglasom na internetu je bil čudno sestavljen.
Zadnjič spremenil jessy, dne 24. Maj 2011 09:57, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Smilko
Prispevkov: 77
Pridružen: 26. Okt 2010 20:00

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Smilko »

men se zdi da je bil na drugi strani to prvo vprašanje
Nihil verus est, omnia licita sunt!
Uporabniški avatar
Sharky
Prispevkov: 27
Pridružen: 06. Okt 2010 17:34
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Sharky »

Zakaj ste mel vsi neke probleme s tisto prodajo avtomobila na internetu? Pa sej veste kako stvari potekajo na Avto.net?! Ponudbo lahko prodajalec spremeni kadar hoče in ni zavezujoča za njega
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Betka »

A pol una z otrokom je zihr:
- otrok odg, če mu dokažejo krivdo
- šola, če ne dokaže, da ni ibla dovolj skrbna
- starši pa tut ne, razen, če so otroka slabo vzgojil
A je to zihr? :/
Uporabniški avatar
Smilko
Prispevkov: 77
Pridružen: 26. Okt 2010 20:00

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Smilko »

Sharky napisal/-a:Zakaj ste mel vsi neke probleme s tisto prodajo avtomobila na internetu? Pa sej veste kako stvari potekajo na Avto.net?! Ponudbo lahko prodajalec spremeni kadar hoče in ni zavezujoča za njega
Nope. Ponudba je zavezujoča, sploh pa oglas na internetu ni ponudba, ampak vabilo k sprejemanju ponudb.
Nihil verus est, omnia licita sunt!
Uporabniški avatar
Sharky
Prispevkov: 27
Pridružen: 06. Okt 2010 17:34
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Sharky »

Betka napisal/-a:A pol una z otrokom je zihr:
- otrok odg, če mu dokažejo krivdo
- šola, če ne dokaže, da ni ibla dovolj skrbna
- starši pa tut ne, razen, če so otroka slabo vzgojil
A je to zihr? :/
Ne, jst ne razumem zakaj bi za nekoga, ki je star 15 let odgovarjala šola ali starši? Ko dopolneš 14 let si deliktno popolnoma sposoben in se domneva, da si razsoden, dokler se ne dokaže nasprotno (duševne motnje, prehodna nerazsodnost, če te kdo spravi pod vpliv alkohola in drog, ipd.)

Tko da jst sm pri vseh treh obkrožu pač po smilsu, da le on sam odgovarja za škodo, ki jo je povtročil.

Če se ne motimm, šola (oz skrbnik, ipd) odgovarja, ko ji starši prepustijo v odgovornost osebo mlajšo od 14 let
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Betka »

Sharky napisal/-a:
Betka napisal/-a:A pol una z otrokom je zihr:
- otrok odg, če mu dokažejo krivdo
- šola, če ne dokaže, da ni ibla dovolj skrbna
- starši pa tut ne, razen, če so otroka slabo vzgojil
A je to zihr? :/
Ne, jst ne razumem zakaj bi za nekoga, ki je star 15 let odgovarjala šola ali starši? Ko dopolneš 14 let si deliktno popolnoma sposoben in se domneva, da si razsoden, dokler se ne dokaže nasprotno (duševne motnje, prehodna nerazsodnost, če te kdo spravi pod vpliv alkohola in drog, ipd.)

Tko da jst sm pri vseh treh obkrožu pač po smilsu, da le on sam odgovarja za škodo, ki jo je povtročil.

Če se ne motimm, šola (oz skrbnik, ipd) odgovarja, ko ji starši prepustijo v odgovornost osebo mlajšo od 14 let
Tako sem tut jst obkrožila, ampak je zgori eden pol tiste citate iz OZ-ja, k pol nekak to izpodbijajo čist... Si želim, da bi bli taki odg, k jih maš ti prou, ker bi tut men prnesl to 3 točke, kar pa veelik pomen. Ampak če ni prou, se pa bolj splača naučit OZ, ker itak vse odg najdeš tm. Brez veze knjiga pol :D
Uporabniški avatar
Sharky
Prispevkov: 27
Pridružen: 06. Okt 2010 17:34
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Sharky »

Smilko napisal/-a:
Sharky napisal/-a:Zakaj ste mel vsi neke probleme s tisto prodajo avtomobila na internetu? Pa sej veste kako stvari potekajo na Avto.net?! Ponudbo lahko prodajalec spremeni kadar hoče in ni zavezujoča za njega
Nope. Ponudba je zavezujoča, sploh pa oglas na internetu ni ponudba, ampak vabilo k sprejemanju ponudb.
Kokr jz vem je vse kar ima ceno ponudba, tudi če je naslovljena na nedoločen krog oseb.

Jst kokr se spomnem primerja je blo tko, da je A dal na internet oglas s ceno 2000, pol je pa B klicu in mu je A reku, da je cena 3000. A ni blo tko? Sej nista še nič sklepala pogodbe ali karkoli? V tem primeru ta oglas definitivno ni zavezujoč. Ti lahko daš na internet ceno 10.000 za novejšga BMW-ja, pa če te kdo pokliče lahko rečeš, da si si premislu in da je nova cena 100.000, pa zard tega ne boš mel nobenih posledic ali karkoli
Uporabniški avatar
Smilko
Prispevkov: 77
Pridružen: 26. Okt 2010 20:00

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Smilko »

Sharky napisal/-a:
Smilko napisal/-a:
Sharky napisal/-a:Zakaj ste mel vsi neke probleme s tisto prodajo avtomobila na internetu? Pa sej veste kako stvari potekajo na Avto.net?! Ponudbo lahko prodajalec spremeni kadar hoče in ni zavezujoča za njega
Nope. Ponudba je zavezujoča, sploh pa oglas na internetu ni ponudba, ampak vabilo k sprejemanju ponudb.
Kokr jz vem je vse kar ima ceno ponudba, tudi če je naslovljena na nedoločen krog oseb.

Jst kokr se spomnem primerja je blo tko, da je A dal na internet oglas s ceno 2000, pol je pa B klicu in mu je A reku, da je cena 3000. A ni blo tko? Sej nista še nič sklepala pogodbe ali karkoli? V tem primeru ta oglas definitivno ni zavezujoč. Ti lahko daš na internet ceno 10.000 za novejšga BMW-ja, pa če te kdo pokliče lahko rečeš, da si si premislu in da je nova cena 100.000, pa zard tega ne boš mel nobenih posledic ali karkoli
razstavljen predmet označen s ceno se šteje, klub temu da se obrača na nedoločen krog oseb, za ponudbo.
Citat iz knjige:'' Kadar je ponudba naslovljena na nedoločen krog oseb, na primer v obliki oglasa na televiziji ali spletni strani, v dvomu ne gre za ponudbo, ampak za vabilo k dajanju ponudb,....''
Nihil verus est, omnia licita sunt!
Uporabniški avatar
Sharky
Prispevkov: 27
Pridružen: 06. Okt 2010 17:34
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Sharky »

Katalogi in oglasi

24. člen

(1) Poslani katalogi, ceniki, tarife in druga obvestila ter oglasi v tisku, z letaki, po radiu, televiziji ali kako drugače niso ponudbe za sklenitev pogodbe, temveč samo vabila k ponudbi pod objavljenimi pogoji.

(2) Vendar pošiljatelj takšnih vabil odgovarja za škodo, ki je nastala ponudniku, če brez utemeljenega razloga ne sprejme njegove ponudbe.



ups, se posipam


no, ampak to ne spremeni nič v našem primeru...a se kdo spomni točno o čem se je šlo?
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Betka »

Jst se prbližn spomnim prve tri možnosti...
- poundba je sprejeta za 3000
- ponudba je sprejeta za 2000, ker je bila to njegova resnična volja
- ne gre za ponudbo in lahko zato oglas spreminja kadar koli
Uporabniški avatar
Sharky
Prispevkov: 27
Pridružen: 06. Okt 2010 17:34
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Sharky »

Betka napisal/-a:Jst se prbližn spomnim prve tri možnosti...
- poundba je sprejeta za 3000
- ponudba je sprejeta za 2000, ker je bila to njegova resnična volja
- ne gre za ponudbo in lahko zato oglas spreminja kadar koli
sej opcij se nekak spomnem, sam primera se ne, za kaj se je šlo. A sta ona dva samo po telefonu debatirala al kako?

Drgač je pa to 101%, da oglas nič ne zavezuje in se ti lahk zmislš kar hočeš, kadar hočeš. Tud če se dobita na nekem kraju za ogled avtomobila, se ti lahko premisliš in rečeš, da ga ne boš prodal. To v nobenem primeru ni zavezujoča ponudba. Mal drugače bi pa blo, če bi se onadva že ustno dogovorila in sporazumela o ceni ter potrdila prodajo/nakup, ampak kokr se spomnem, tega ni blo v našem primeru.
šipca05
Prispevkov: 4
Pridružen: 24. Maj 2011 15:23

Izpit

Odgovor Napisal/-a šipca05 »

Mene pa zanima odgovor na vprašanje kako nastane znamka pa koliko dolgo traja???
lucky

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

šipca05 napisal/-a:Mene pa zanima odgovor na vprašanje kako nastane znamka pa koliko dolgo traja???
Traja 10 let, jo pa lahko po poteku časa spet podaljšaš, zato ni časovno omejena. Kako pa nastane pa ne vem, sem kr nekaj zmutila na izpitu :D
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

Sharky napisal/-a:Zakaj ste mel vsi neke probleme s tisto prodajo avtomobila na internetu? Pa sej veste kako stvari potekajo na Avto.net?! Ponudbo lahko prodajalec spremeni kadar hoče in ni zavezujoča za njega
Probleme smo imel, vsaj jaz, ker je bila naloga zelo čudno sestavljena oz. je bila polna napak (razen, če so bile trditve namenoma tako zastavljene).

Možni odgovori so bili nekako takole (Milan = prodajalec):
a) Pogodba je sklenjena za 3000€, saj ponudba velja. (ponudba je bila 2000€)
b) Pogodba je sklenjena za 2000€, saj je to Milanova resnična volja. (njegova resnična volja je bila 3000€)
c) Ponudba ne zavezuje, lahko se spreminja. (to ne drži)
d) Oglas na internetu ni ponudba, zato pogodba ni sklenjena, a kupec lahko zahteva povračilo škode, če Milan ne želi skleniti pogodbe za 3000€. (pod predpostavko, da je bilo tu mišljeno 2000€, se mi zdi, da je to pravilen odgovor)
e) Pogodba je sklenjena za 3000€, a jo lahko Milan izpodbija zaradi zmote. (zakaj bi jo izpodbijal, če njemu 3000€ bolj ustreza?)
Uporabniški avatar
PUzzle_puNK
Prispevkov: 32
Pridružen: 11. Feb 2010 23:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a PUzzle_puNK »

Sharky napisal/-a:sej opcij se nekak spomnem, sam primera se ne, za kaj se je šlo. A sta ona dva samo po telefonu debatirala al kako?

Drgač je pa to 101%, da oglas nič ne zavezuje in se ti lahk zmislš kar hočeš, kadar hočeš. Tud če se dobita na nekem kraju za ogled avtomobila, se ti lahko premisliš in rečeš, da ga ne boš prodal. To v nobenem primeru ni zavezujoča ponudba. Mal drugače bi pa blo, če bi se onadva že ustno dogovorila in sporazumela o ceni ter potrdila prodajo/nakup, ampak kokr se spomnem, tega ni blo v našem primeru.
Tako je, Robert (zainteresirani) je poklical Milana (mislim, da je blo tako ime prodajalcu) in s prve rekel, da avto kupi - torej je ponudbo sprejel. Šele potem mu Milan pove, da se je premislil in da ga za to ceno ne proda.

Sam sem sicer odgovoril enako kot ti, edino kar me je begalo pri tem vprašanju je blo to, ker sem se spomnil, da vedno, ko oddaš oglas na bolhi ti spodej na veliko piše: PONUDBA JE ZAVEZUJOČA! Zarad tega sem bil mal v dvomih, upam da bo na koncu obveljala tista, da v resnici ne gre za pravo ponudbo.

Mimogrede, se je še komu zdelo, kot da je bil izpit sestavljen tko na prvo žogo? Kot da bi se nekomu mudilo, da ni šel to kdo spravit skupej ob osmih zjutrej pred pisnim? :D Ne vem kako je blo drugje, pri nas v rdeči je blo na glas omenjenih ene 2x al 3x, k so ble not neke bistvene napake (kr sfaljene besede pa manjkajoče črke ipd.), potem sem tekom reševanja sam našel še 2. Kr neki v glavnem, mene je to ful zmotlo.

lp
Uporabniški avatar
PUzzle_puNK
Prispevkov: 32
Pridružen: 11. Feb 2010 23:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a PUzzle_puNK »

jessy: pri odgovoru e) je šlo 100% za tiskarskega škrata :mrgreen: al bi morala bit podana vrednost 2000 ali pa ime Robert namesto Milan. Čeprav v takem primeru to za študente ni tako zelo slabo, ker veš, da ta ni prav in se lahk na druge točke bolj fokusiraš.
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

PUzzle_puNK napisal/-a:jessy: pri odgovoru e) je šlo 100% za tiskarskega škrata :mrgreen: al bi morala bit podana vrednost 2000 ali pa ime Robert namesto Milan. Čeprav v takem primeru to za študente ni tako zelo slabo, ker veš, da ta ni prav in se lahk na druge točke bolj fokusiraš.
pri e) je bilo namesto 3000 pravilno 2000 to je nam povedala. drugace se pa tudi meni zdi da je bil tale test poln napak in potem smo bli se bolj zmedeni in je bilo zelo narobe, ker res zgleda kot da je to sestavljal nekdo, ki se mu je mudilo in niti ni preveril kaj je napisal. :shock:
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

Jaz sem obrožila d). ker oglas ni ponudba in je le povabilo k dajanju vabila in mislim, da ni neposredno zavezujoča zato mora plačat odškodnino.
Uporabniški avatar
Smilko
Prispevkov: 77
Pridružen: 26. Okt 2010 20:00

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Smilko »

sej v knjigi piše da oglas na spletni strani ni ponudba
Nihil verus est, omnia licita sunt!
Odgovori

Vrni se na