Izpit

prof. dr. Barbara Novak, prof. dr. Damjan Možina, prof. dr. Viktorija Žnidaršič Skubic

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
Sharky
Prispevkov: 27
Pridružen: 06. Okt 2010 17:34
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Sharky »

eh pomoje ne, sam morš pač bistvo zajet ane. Poglej si recimo definicije poslovne sposobnosti pri rimskem pravu, uvodu v pravoznanstvo in tle pri UCP. Mal so okol besede obrnjene, sam pazi, da ne boš potem kšne nove definicije "odkrila" če boš besede preveč obračala :lol:
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

Jaz upam, da ni potrebno definicij napisati ravno tako, kot so npr. v knjigi, ampak da je pomembno, da zajameš bistvo. V tako kratkem času se mi še snovi ne bo uspelo naučiti, kaj šele natančnih definicij ... Sharky, po moje se ti bolj splača it čez zapiske (vsaj jaz tako nameravam), ker so baje izpiti z izidom knjige postali veliko bolj teoretični in je primerov zelo malo.
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

Sharky napisal/-a:eh pomoje ne, sam morš pač bistvo zajet ane. Poglej si recimo definicije poslovne sposobnosti pri rimskem pravu, uvodu v pravoznanstvo in tle pri UCP. Mal so okol besede obrnjene, sam pazi, da ne boš potem kšne nove definicije "odkrila" če boš besede preveč obračala :lol:
haha true true :) :lol: uvp pa rim grem na drugi rok tko da se bom bol samo iz knjige učila pa iz zapiskov. pa sej verjetno so teoretična vprašanja pa verjetno tut kakši primeri? Skoda ker nimam pojma kako zgleda izpit. sej verjetno je dovolj če se učimo po knjigi in to kar smo delali na seminarji kar baje da ni v knjigi???
indijanc
Prispevkov: 23
Pridružen: 30. Jan 2011 22:50

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a indijanc »

Kaj smo pa delal sploh na seminarjih?
Uporabniški avatar
Sharky
Prispevkov: 27
Pridružen: 06. Okt 2010 17:34
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Sharky »

La mariposa napisal/-a: haha true true :) :lol: uvp pa rim grem na drugi rok tko da se bom bol samo iz knjige učila pa iz zapiskov. pa sej verjetno so teoretična vprašanja pa verjetno tut kakši primeri? Skoda ker nimam pojma kako zgleda izpit. sej verjetno je dovolj če se učimo po knjigi in to kar smo delali na seminarji kar baje da ni v knjigi???
v izpitu je blo marca 20 vprašanj, od tega 1 primer in ena naloga za obkrožat (vse morš prov obkrožt, če ne nič točk), ostalo pa kratka teoretična vprašanja kot npr. "razlika med poslovnimi običaji in dobrimi poslovnimi običaji"
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

aha :S hjoj, men se drugač zdijo te nekateri primeri, za katere sem slišala tko precej dvoumni in nikol ne vem kako bi ji rešila. drugače pa me zanima če je potrebno znati tudi tiste zgodovinske zadeve iz 1 poglavja in vse kar smo delali na 1 vajah ??? ker tega se mi ne da...mam že dost te zgodovine povsod :(
lucky

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

La mariposa napisal/-a:
Sharky napisal/-a:eh pomoje ne, sam morš pač bistvo zajet ane. Poglej si recimo definicije poslovne sposobnosti pri rimskem pravu, uvodu v pravoznanstvo in tle pri UCP. Mal so okol besede obrnjene, sam pazi, da ne boš potem kšne nove definicije "odkrila" če boš besede preveč obračala :lol:
haha true true :) :lol: uvp pa rim grem na drugi rok tko da se bom bol samo iz knjige učila pa iz zapiskov. pa sej verjetno so teoretična vprašanja pa verjetno tut kakši primeri? Skoda ker nimam pojma kako zgleda izpit. sej verjetno je dovolj če se učimo po knjigi in to kar smo delali na seminarji kar baje da ni v knjigi???
V knjigi je ogromno primerov, sploh ko je poglavje napisala B. Novak :) Tako da ti lepo predstavi situacijo in ugotovila sem tudi, da mnogokrat iste stvari povedo na več mestih, tako da se splača ene dvakrat, trikrat knjigo prebrat, ker potem določene pomembne stvari celo še večkrat prebereš. Jaz tako delam (poskusila bom iti 3x čez knjigo in potem še vaje) - pa bi po moje moralo zadostovat. Sicer je pa snov precej podobna rimu, tako da.. ;)

Just think positive. Mamo še ene 18 ur časa, hehe :D
Uporabniški avatar
Sharky
Prispevkov: 27
Pridružen: 06. Okt 2010 17:34
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Sharky »

Ma kniga je res super napisana! Sam kok me jezi, ker mi bo spet lih en dan sfaliu, da bi lepo čez pršu. Vedno ta en dan... :x :lol:
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

ja res je uredu napisana, sam mal premal časa je :S torej a kdo ve kok je povdarka na zgodovini pa na pravni osebi v zvezi z družbami pa zadrugami pa tisto ?
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

indijanc napisal/-a:Kaj smo pa delal sploh na seminarjih?
nekatera poglavja v knjigi mogoce bolj podrobno pa nekatere teme, ki jih sploh ni v knjigi
Uporabniški avatar
Smilko
Prispevkov: 77
Pridružen: 26. Okt 2010 20:00

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Smilko »

kere teme so to, ki jih ni v knjigi?
Nihil verus est, omnia licita sunt!
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

Osebno ime in prebivališče sem jaz opazil...
Mogoče še kaj drugega :)
12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a 12345 »

v prejšnjem izpitu so imeli za obkrožiti lastnosti LP...navedeno so imeli- premoženjska, osebna, osebnostna, nedeljiva, itd.
Katere so sedaj pravilne? nikjer ni točno našteto...
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Betka »

V čem pa je razlika med osebno in osebnostno?
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

osebna = nepremoženjska
Osebnostne se uvrščajo med osebne.
lucky napisal/-a:tako da se splača ene dvakrat, trikrat knjigo prebrat, ker potem določene pomembne stvari celo še večkrat prebereš. Jaz tako delam (poskusila bom iti 3x čez knjigo in potem še vaje) - pa bi po moje moralo zadostovat.
Hm, da knjigo 3x prebereš, se je treba pa dovolj zgodaj lotiti učenja ...

Škoda, da po novem ni skoraj nič več primerov. Meni bi bili veliko ljubši kot pa piflarija.
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Betka »

A mi še kdo plis razloži, kaj so sorodne pravice (obstajajo poleg avtorskih).
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

Betka napisal/-a:A mi še kdo plis razloži, kaj so sorodne pravice (obstajajo poleg avtorskih).
so pravice, ki so sorodne z avtorsko pravico.le te varujejo dejavnost poustvarjalne dejavnosti in nekatere pomembne dosežke s področja investicij, financ in organizacije, ki imajo velik pomen za družbo. imajo krajše trajanje kot avtorske. imetnik teh je pa lahko vsaka fizična ali pravna oseba. uporabljajo se za zaščito nematerialnih dobrin. razlika met temi pa avtorskimi je pa 1) subjekt zaščite je producent (izjema je izvajalec) in v 2) pravni naravi upravičenj ki so tu le premoženjske narave. te pravice so recimo pravice izvajalcev, filmskih producentov, radijskih in televizijskih organizacij, pravice založnikov, izdelovalcev fonogramov in izdelovalcev podatkovnih baz.
to pise tut vse v knjigi :) ce pa ne razumes, si pa poglej v OZ-ju kjer je bolj podrobno razlozeno in je lažje razumet so pa členi od 118 do 141 in jih lahko samo malo preletiš da veš približno za kaj se gre :)
Uporabniški avatar
Smilko
Prispevkov: 77
Pridružen: 26. Okt 2010 20:00

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Smilko »

Sorodne pravice so pravice fizičnih ali pravnih oseb, ki s svojim prispevkom omogočajo, da so avtorska dela dostopna širši javnosti. Imetniki sorodnih pravic so izvajalci, proizvajalci fonogramov (zgoščenk, magnetofonskih kaset itd.), filmski producenti, radijske in televizijske organizacije, založniki in izdelovalci podatkovnih zbirk
Nihil verus est, omnia licita sunt!
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Betka »

Hvala:)
lucky

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

No, kolegi, ne bo nihče komentiral današnjega izpita? ;)
Drejaa
Prispevkov: 120
Pridružen: 27. Avg 2009 11:18

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Drejaa »

sej ni tuki slučajno vsako vprašanje sam eno točko vredno?
pa zanima me odgovor glede une sodne prakse a je to vir pr ns?
lucky

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Drejaa napisal/-a:sej ni tuki slučajno vsako vprašanje sam eno točko vredno?
pa zanima me odgovor glede une sodne prakse a je to vir pr ns?
Jaz sem napisala, da formalno ni pravni vir, ampak da pa je uveljavljeno načelo ustaljene sodbe prakse.

Če je prav...
PandKA
Prispevkov: 62
Pridružen: 21. Jan 2011 17:07

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a PandKA »

Kako pa ste kaj obkroževali?
Uporabniški avatar
Smilko
Prispevkov: 77
Pridružen: 26. Okt 2010 20:00

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Smilko »

pomoje je vsako vprašanje 1 točko vredn, sam un k je bil iz treh delou, odgovornost otroka, šole in staršev je za 3 točke, tko da je skup 20 pik
Nihil verus est, omnia licita sunt!
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Betka »

A je pr prvi nalogi 1 junij? Pr drugi sm dala, da je pogodba sklenjena, ker se je sam spravil v vinjeno stanje. Spomnim se z vaj, ko smo dedali podoben primer... Ampak itak nisem zihr. A dajejo po pol točke?
Odgovori

Vrni se na