Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Študentske prireditve, napovedi dogodkov, žurov, ...
schima
Prispevkov: 59
Pridružen: 11. Feb 2009 13:25

Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a schima »

Debatni klub Pravne fakultete vabi na javno debato na temo: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok
Debatni klub Pravne fakultete

vabi na javno debato na temo:


ISTOSPOLNI PARI BI MORALI IMETI

PRAVICO DO POSVOJITVE OTROK
Debata bo v ČETRTEK, 11. marca, ob 18. uri v seminarju 1.

V novem študijskem polletju klub v svoje vrste

VABI NOVE ČLANE, ki jih zanima:

najbolj dinamičen način premagovanja strahu pred javnim nastopanjem
razvijanje retoričnih sposobnosti
razpravljanje o aktualnih temah
druženje s študenti, ki jih zanima svet okoli njih
V neformalnem ozračju se srečujemo vsak ČETRTEK

ob 18. uri v seminarju 1 (klet fakultetne stavbe).



Urška Derganc

[email protected]

031 326 297
Gregor Janžek

[email protected]

041 281 079
schima
Prispevkov: 59
Pridružen: 11. Feb 2009 13:25

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a schima »

Sicer se mi zdi zelo pohvalno, da se tudi študentje Pravne fakultete vključimo v aktualne razprave o človekovih pravicah v Sloveniji in glede tega bi rad pohvalil organizatorje javne debate.

Imam pa eno pripombo: V javnosti se kar naprej govori o pravici do posvojitve, mi kot pravniki bi pa morali biti bolj natančni, saj pravica do posvojitve sploh ne obstaja. Sicer ne poznam dobro postopka posvojitve, vem pa, da je dolgotrajen in da par tudi po izpolnitvi vseh pogojev in po več preverjanjih nima nikjer zagotovljeno, da bo dejansko dobil otroka v posvojitev. Čakalne vrste so dolge po več let, posvojitev v Sloveniji je pa zelo malo (od 20 do 40 na leto).

Potrebno je poudariti, da gre pri izenačitvi raznospolnih in istospolnih parov le za pravico, da lahko vsi pari oddajo vlogo in se ob izpolnjevanju vseh zahtevnih pogojev enakopravno postavijo v vrsto.
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a baby™ »

pomoje ni treba preveč pretiravat s podrobnostmi, ker se pod pojmom "pravica" razume, kaj je s tem mišljeno...
sej če nek zakon določa, da maš pravico do zdravja, še ne pomeni, da se lahko bolni ljudje pritožijo. :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a eldorado »

Se je ne nameravam udeležiti. Razlog? Že sam naslov tega se imenuje (istospolni pari BI MORALI IMETI pravico do posvojitve otrok). Bolje bi bilo, če bi pisalo, Vabimo te, da se udeležiš razprave z naslovom (hkrati tudi vprašanjem) "Ali bi morali imeti istospolni partnerji pravico do posvojitve otrok?"

Ker se mi zdi že nekako iz samega začetka nesmiselno, da so se tisti, ki so to sporočilo ven dali, opredelili do naslovnikov.

Lp
schima
Prispevkov: 59
Pridružen: 11. Feb 2009 13:25

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a schima »

baby™ napisal/-a:pomoje ni treba preveč pretiravat s podrobnostmi, ker se pod pojmom "pravica" razume, kaj je s tem mišljeno...
sej če nek zakon določa, da maš pravico do zdravja, še ne pomeni, da se lahko bolni ljudje pritožijo. :mrgreen:
Saj imaš prav ... izgleda, da sem postal že preveč občutljiv, ampak to po moje samo zato ker sem slišal že preveč neumnosti v stilu: "zdaj bodo pa pedofili lahko posvajali otroke" :)
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Istospolni pari me ne motijo, sem pa vsekakor proti temu, da se jim omogoči posvojitev otroka.
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a eldorado »

w4nkst4 napisal/-a:Istospolni pari me ne motijo, sem pa vsekakor proti temu, da se jim omogoči posvojitev otroka.
+1
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a baby™ »

@eldorado, a ni ponavadi tko, da se postavi ena trditev, pol maš pa 2 strani, ki govorita ZA ali PROTI tej trditvi? :)
js tega niti najmanj ne smatram kot neko opredelitev, ampak enostavno kot temo debate...

@schima, joj joj, a po novem so homoseksualci pedofili? :shock: bolš da ne poslušaš takih izjav :D
p.s. temo si enkrat že odprl http://pravnica.net/forum/viewtopic.php?p=10206#p10206 :twisted:
jaz sem mali psihopat
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a eldorado »

baby™ napisal/-a:@eldorado, a ni ponavadi tko, da se postavi ena trditev, pol maš pa 2 strani, ki govorita ZA ali PROTI tej trditvi? :)
js tega niti najmanj ne smatram kot neko opredelitev, ampak enostavno kot temo debate...
aja, vrjetn je pol tko mišljen pro et contra... vrjetn sm biu preveč subjektivn ko sm prebrau naslov foruma.. mislm teme.. :)
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a eldorado »

eldorado napisal/-a:
baby™ napisal/-a:@eldorado, a ni ponavadi tko, da se postavi ena trditev, pol maš pa 2 strani, ki govorita ZA ali PROTI tej trditvi? :)
js tega niti najmanj ne smatram kot neko opredelitev, ampak enostavno kot temo debate...
aja, vrjetn je pol tko mišljen pro et contra... vrjetn sm biu preveč subjektivn ko sm prebrau naslov foruma.. mislm teme.. :) sm alergičen na to temo, kr dost :D je blo mogoče slišati zadnje dni okol kapitelja kako smo razpravljali.. :D
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a baby™ »

hehe, ja vidim da ste usi neki občutljivi na tole temo, pa morm bit vaš glas razuma :D
jaz sem mali psihopat
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a eldorado »

Sin svojima istospolnima staršema: "oče/oče, zakaj nimam brata ali sestre, rad bi jih imel?!"
Jutri bo še zanimivo!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a baby™ »

:lol: pa sej tudi "normalni" starši ne morejo oz. ne bojo kr delali bratce in sestrice po naročilu tamalega :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a eldorado »

baby™ napisal/-a::lol: pa sej tudi "normalni" starši ne morejo oz. ne bojo kr delali bratce in sestrice po naročilu tamalega :mrgreen:
ne gre se za to :)
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a baby™ »

lahko bi uporabla uno foro - kaj če bo nekoč tvoj sin gej, in bo hotu met otroka... kaj pa pol :mrgreen:
in lahko debatiramo v neskončnost... ;)
jaz sem mali psihopat
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a eldorado »

baby™ napisal/-a:lahko bi uporabla uno foro - kaj če bo nekoč tvoj sin gej, in bo hotu met otroka... kaj pa pol :mrgreen:
in lahko debatiramo v neskončnost... ;)
mam že odgovor sam ga ne želim deliti :D pustimo času čas, ljudstvo bo na referendumu pokazalo svoje.. smo v demokratični državi
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a baby™ »

"moj pa že ne bo tak" :lol:
me prav zanima kako bo s tem, da pokažemo malo kaki smo...
jaz sem mali psihopat
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a eldorado »

baby™ napisal/-a:"moj pa že ne bo tak" :lol:
me prav zanima kako bo s tem, da pokažemo malo kaki smo...
nene.. nism hotu tega rečt :D če bo tak, bo - do takrat pa tudi upam, da bo družba drugače sprejemala use skupaj.. neki druzga sm hotu odgovorit :)
Arndovia
Prispevkov: 75
Pridružen: 15. Okt 2009 20:55

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a Arndovia »

Hmmm... mislim, da ne bomo videli, da bo ljudstvo o tem zakoniku odločalo na referendumu. Ustavno Sodišče najverjetneje tega ne bo dovolilo. ;)
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Zakaj pa ne bi dovolilo? Kršena ni nobena TČPS, če se zbere zadostno število podpisov, se mora razpisati referendum.
Si vis pacem para bellum
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Arndovia napisal/-a:Hmmm... mislim, da ne bomo videli, da bo ljudstvo o tem zakoniku odločalo na referendumu. Ustavno Sodišče najverjetneje tega ne bo dovolilo. ;)
Tudi jaz tako mislim.
Ustavno sodišče je namreč v svoji ustavni odločbi U-I-425/06-10, ki je sicer izpodbijala nek člen o dedovanju med partnerji v registrirani istospolni skupnosti, reklo: "registrirana partnerska skupnost je razmerje, ki je po vsebini podobno zakonski zvezi ali zunajzakonski skupnosti." In potem v nadaljevanju še, da je spolna usmerjenost ena izmed osebnih okoliščin iz prvega odstavka 14. člena Ustave in na podlagi te okoliščine pa je kakršnokoli razlikovanje prepovedano.
Se pravi, če bi, glede na mnenje ustavnega sodišča, moralo biti dedovanje urejeno tako, da bi bil partner v istospolni partnerski skupnosti nujni dedič sopartnerja, saj bi se le s tem odpravila neenakost dedovanja zaradi spolne usmerjenosti, si lahko mislimo, da je tudi mnenje ustavnega sodišča glede posvojitev tako, da ne bi smelo biti razlikovanja v posvojitvah zaradi spolne usmerjenosti.
In ker bi z referendumom utegnile nastati protiustavne posledice (ve se kakšna je volja javnosti), bo ustavno sodišče najverjetneje preprečilo tak referendum.

Čeprav je pa po svoje tudi neumnost, da 9 pravnikov reče, da imajo oni bolj prav kot 1,5 milijona volivcev.
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

včasih je treba dat morali prednost pred pravom...tudi protikadilski zakon je protiustaven pa je še zmeraj v rabi.
Arndovia
Prispevkov: 75
Pridružen: 15. Okt 2009 20:55

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a Arndovia »

In ker bi z referendumom utegnile nastati protiustavne posledice (ve se kakšna je volja javnosti), bo ustavno sodišče najverjetneje preprečilo tak referendum.
Jaz sem imel bolj v mislih prepoved referenduma, kjer se odloča o TČPS in o tem, da bi večina odločala o manjšini. (Npr. Razpišemo referendum: Se strinjate, da vse samske ženske, ki so blond, zažgemo na grmadah? - Povsem "legitimno", če 1,5 milijona volivcev reče JA - UstSod bi pa imelo pridržek, da se odloča o TČPS in dejstvo, da je večina odločila o vprašanjih, ki zadevajo manjšino )

OK, mal banalen primer, ampak tako za razmislit ;)
Sizif
Prispevkov: 242
Pridružen: 05. Okt 2008 18:02

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a Sizif »

@dexter: ne vem, če je posvojitev v bistvenem enaka dedovanju

bi kdo mogoče citiru zakon, ki govori o posvojitvi, da ne bi zdj kle neki na pamet?
se mi zdi da gre bolj za politično vprašanje
blank
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Istospolni pari bi morali imeti pravico do posvojitve otrok.

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Rupel je prav povedal, ko je rekel, da se Slovenija vrača v komunizem...zdej ga hočjo pa kaznovat, ker je povedal resnico....tej pofukani komunisti, vse bojo pokral! udba mafija!
ps: sorry za offtopic =)
Odgovori

Vrni se na