Revizija sodbe

Splošna debata o življenju in družbi
Odgovori
Iztok
Prispevkov: 5
Pridružen: 10. Maj 2010 15:54

Revizija sodbe

Odgovor Napisal/-a Iztok »

Uveljavljanje nujnega deleža po ali ob zapuščini, neuspelo tožba na vseh možnih sodnih instancah neuspela, zavržena, kot zadnji možen poseg : revizija postopka. Ali kdo iz glave ve, ali me lahko usmeri kje naj to preberem,pogledam, kakšni so roki pri omenjeni reviziji. Zadeva po mukotrpnem večletnem sojenju po "pravnomočni" odločbi stoji 4 leto in čaka...
Za vsako informacijo oziroma namig bom zelo hvaležen.

Lep pozdrav

Iztok
Sizif
Prispevkov: 242
Pridružen: 05. Okt 2008 18:02

Re: Revizija sodbe

Odgovor Napisal/-a Sizif »

zakaj pravnomočna odločba v navednicah?
izredno pravno sredstvo revizija je kot tretja stopnja v pravdnem postopku urejena v Zakonu o pravdnem postopku (ZPP)
od vročitve prepisa sodbe maš na voljo 30 dni

ZPP-UPB3 (Ur.l. RS, št. 73/2007)
izredna pravna sredstva se začnejo pri 367. členu
blank
Iztok
Prispevkov: 5
Pridružen: 10. Maj 2010 15:54

Re: Revizija sodbe

Odgovor Napisal/-a Iztok »

Sizif napisal/-a:zakaj pravnomočna odločba v navednicah?
izredno pravno sredstvo revizija je kot tretja stopnja v pravdnem postopku urejena v Zakonu o pravdnem postopku (ZPP)
od vročitve prepisa sodbe maš na voljo 30 dni

ZPP-UPB3 (Ur.l. RS, št. 73/2007)
izredna pravna sredstva se začnejo pri 367. členu
Lepa hvala. Pravnomočna v navednicah zato, ker meni nekako kot laiku zveni to dokončno. End of the end. V navedenem primeru pa
temu ni tako, če lahko z revizijo zadržijo sodbo še za ,kot izgleda, nedoločen čas.

V 369. členu navedenega zakona piše tudi da : "Vložena revizija ne zadrži izvršitve pravnomočne sodbe, zoper katero je vložena."

Ker pa gre za nepremičnino, pa verjetno to pomeni, da se da v njen živeti, upravljati z njo, ni pa je možno odtujiti, ker to je glavni cilj.
Morda še kakšen napotek v tej smeri, ali česa ne razumem ?

Lep dan

iztok
Sizif
Prispevkov: 242
Pridružen: 05. Okt 2008 18:02

Re: Revizija sodbe

Odgovor Napisal/-a Sizif »

kot kaže res ne. pravnomočnost pomeni da zoper sodbo ni več možnih rednih pravnih sredstev. to tut pomen, da nadaljno (katerokoli) izredno p. sredstvo ne zadrži izvršitve sodbe. sodba velja kot dokončna. ob morebitnem uspehu izrednega p.s. se potem lahko predvidevam da zahteva povrnitev škode nastale v tem času..

nepremičnina ali ne, ni relevantno, pomembna je pravnomočna sodba. in če piše da je stanovanje od tretjega, ima ta od tega trenutka vsa upravičenja kot vsak drug lastnik. torej lahko tudi to stanovanje proda, podari, da v najem itd. (kar si predstavljam pod besedo ''oddtuji'')

nasvet: obrni se na odvetnika
blank
Iztok
Prispevkov: 5
Pridružen: 10. Maj 2010 15:54

Re: Revizija sodbe

Odgovor Napisal/-a Iztok »

1.Hvala, tudi za dodatno obrazložitev .
2. Prijatelj je podedoval manjšo hišo z nekaj zemlje (vinograd) in ne živi v bližini. Hiša vseljiva (hišna številka) vse okoli ljudje živijo. Ker on živi 50 km stran, ga zadeva ne zanima za weekend ali obdelovanje (kar pa sedaj počne). Se pravi bi rad prodal.
3.Odvetnik mu pravi, da je možnost trajanja revizije od cca.5 mesecev pa do 5 let... (beri v nedogled).
4. To sem skušal preveriti, ali res ni z zakonom določen neki rok bolj podrobno.
5.Ne drži pa tvoja domneva (trditev) " od tega trenutka vsa upravičenja kot vsak drug lastnik. torej lahko tudi to stanovanje proda, podari, da v najem itd. (kar si predstavljam pod besedo ''oddtuji'')" . Saj v tem primeru ne ker on lahko tam biva, "kmetuje" itd. ne more pa zadevo prodati niti oddati (vsaj uradno ne).

Ergo smo tam kot na začetku:) Nelogično je da revizija kot izredni ukrep pravzaprav negira "pravnomočnost" zadnje sodbe, ker če se nepremičnine kot predmeta sodbe (tožbe) ne da prodati, smatram da ni v lasti v popolnosti beri ni moje, če ne morem prodati. Vem da morda kompliciran in da pravijo da je samo matematika aksaktna veda pa vendar...
Iztok
Prispevkov: 5
Pridružen: 10. Maj 2010 15:54

Re: Revizija sodbe

Odgovor Napisal/-a Iztok »

Če je slučajno še kdo tako prijazen in poskuša odgovoriti :
kako dolgo lahko traja revizija sodbe ?

Gre morda zato, da sprašujem nekaj osnovnega, kar ve vsak in me pač nihče ne .... v smislu ta pa ni naš ?
If so sorry hvala in adijo.
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Revizija sodbe

Odgovor Napisal/-a bajna »

glede na to, da je spor glede zapuščine bi verjetno mogl to znat 3. letniki :) mogoče če vprašaš v tistem podforumu...
Iztok
Prispevkov: 5
Pridružen: 10. Maj 2010 15:54

Re: Revizija sodbe

Odgovor Napisal/-a Iztok »

bajna napisal/-a:glede na to, da je spor glede zapuščine bi verjetno mogl to znat 3. letniki :) mogoče če vprašaš v tistem podforumu...
Hvala za nasvet. Sem se spomnil da imam nekaj odvetnikov v seznamu tenis partnerjev in na poznanstvo z enim od profesorjev in bom poenostavil
zadevo:)

Drugače pa nekateri poenostavijo :

V zapuščinskih postopkih revizija ni dovoljena.

Hitri pravni nasvet.
.................
koordinator HPN
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Revizija sodbe

Odgovor Napisal/-a baby™ »

Iztok napisal/-a:Gre morda zato, da sprašujem nekaj osnovnega, kar ve vsak in me pač nihče ne .... v smislu ta pa ni naš ?
ahh, če bi prej reku, da nisi naš, bi ti js pomagala... :lol:
jaz sem mali psihopat
Odgovori

Vrni se na