Študenti – 'nategnjena' generacija

Splošna debata o življenju in družbi
Uporabniški avatar
andrej
abrveznik
Prispevkov: 526
Pridružen: 04. Okt 2008 22:30

Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a andrej »

Vaše mnenje glede reforme študentskega dela, študentskih organizacij, študija, pavziranja/ponavljanja, .. ? Na borzi je bojda največ ekonomistov in pravnikov ..

Education is our passport to the future, for tomorrow belongs to the people who prepare for it today. - Malcom X
schima
Prispevkov: 59
Pridružen: 11. Feb 2009 13:25

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a schima »

Jaz mislim, da ima Študentska organizacija popolnoma nasprotne interese ob vprašanju študentskega dela kot študenti sami.

Včasih je bilo študentsko delo način, s katerim so lahko dijaki in študentje delali, nekaj zaslužili in si pridobili nekaj osnovnih izkušenj. Sedaj pa je obseg študentskega dela prerasel vse sprejemljive okvirje in postal sredstvo izkoriščanja študentov s strani delodajalcev. Vedno več podjetij zaposluje študente za polni delovni čas, študentje pa v takem delovnem razmerju nimajo nobenih pravic. Položaj študenta, ki dela preko študentskega dela je skoraj enak položaju delavcev v 19. stoletju. Nima nobenih socialnih pravic, nobene varnosti zaposlitve, dela pa za plačo, ki je pogosto nižja od minimalne plače v Sloveniji. Preseneča me, da študentje ne spregledamo, da takšen sistem študentskega dela ni v našem interesu. Dolgoročno je zaradi študentskega dela bistveno zmanjšano zaposlovanje mladih, mladi pa smo prisiljeni, da si podaljšujemo status v nedogled, tako da danes marsikdo še pri 30. letu nima redne zaposlitve. Študentsko delo je sistem, ki je pisan na kožo kapitalističnim podjetjem. Omogoča jim, da kadar koli dobijo delavca za nizko plačo, do njega pa ne prevzamejo nobenih obveznosti. Posledično pa potem ne zaposlujejo mladih, saj je zaposliti študenta boljše iz vseh vidikov (brez obveznosti, nižji stroški, dela pa enako kot delavec z redno zaposlitvijo).

Poznam primere študentov, ki so več let zavzeto delali v istem podjetju, potem pa bili odpuščeni kot v ameriških filmih. Prideš v službo ob 8. in ob 8.30 ti šef pove, da te ne potrebujejo več. Žalostno.

Prepričan sem, da bi v primeru ukinitve študentskega dela veliko mladih dobilo redno zaposlitev, ki bi jim omogočala normalen začetek samostojnega življenja (socialna varnost, kreditna sposobnost, možnost napredovanja ...)
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Jz bi sam prosu delodajalce naj dajo prednost izobrazbi in ne vezem in poznanstvom.
Sizif
Prispevkov: 242
Pridružen: 05. Okt 2008 18:02

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a Sizif »

hahaha, ja js bi jih tut to prosu
alpa še raj nej dajo prednost men pred izobrazbo
blank
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Zakon o malem delu

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Zakon o malem delu

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Imamo sploh kaj možnosti, da se temu upremo in se zakona ne sprejme? Ne! =(
Uporabniški avatar
andrej
abrveznik
Prispevkov: 526
Pridružen: 04. Okt 2008 22:30

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a andrej »

Da ne bomo govorili na pamet in ker smo, po vsej vrjetnosti, vsi prisotni bodoči pravniki, prilagam sporočilu predlog Zakona o malem delu ..
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Education is our passport to the future, for tomorrow belongs to the people who prepare for it today. - Malcom X
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

kje pa si najdu ta pdf
Uporabniški avatar
andrej
abrveznik
Prispevkov: 526
Pridružen: 04. Okt 2008 22:30

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a andrej »

Zakon sem le na hitro preletel, študentom gre predvsem "v nos" predlagani 4. člen Zakona o malem delu:
4. člen (omejitev malega dela)
(4) Bruto prejemek upravičenca za opravljeno uro malega dela ne sme biti nižji od 3,50 EUR in ne višji od 8,00 EUR. Višine urnih postavk se usklajujejo na enak način in v enakih rokih, kot socialni transferji.
5. člen
(1) Malo delo lahko upravičenec opravlja v obsegu največ 14 ur na teden.
(2) Študent ali dijak lahko malo delo opravlja tudi več ur na teden, vendar pa v posameznem koledarskem letu ne sme preseči dovoljenega obsega ur iz prejšnjega odstavka, preračunanega na letni obseg ur, kar znese 728 ur.
(3) Upravičenec lahko malo delo opravlja pri več delodajalcih hkrati, vendar v seštevku ne sme preseči zakonsko predpisane omejitve glede števila ur.
(5) Pri delodajalcu lahko naenkrat opravlja malo delo toliko upravičencev, da njihovo število ne presega 30 % vseh redno zaposlenih pri tem delodajalcu. Pri delodajalcu, ki zaposluje vsaj enega, vendar manj kot pet delavcev, lahko malo delo opravlja le en upravičenec, pri delodajalcu, ki zaposluje od pet do vključno devet delavcev, lahko malo delo opravljata največ dva upravičenca.
(6) Ne glede na prejšnji odstavek, omejitev števila upravičencev, ki pri delodajalcu opravljajo malo delo, ne velja za nevladne organizacije.
(7) Malo delo se ne sme opravljati na sistemiziranih delovnih mestih oziroma na delovnih mestih, kjer se delo trajno opravlja v obsegu več kot 14 ur na teden.
Kot vsak zakon ima tudi ta svoje prednosti in slabosti. Osebno spremembi oz. omejitvi študentskega dela ne nasprotujem. Okoli poštenih in delovnih študentov se je z leti nabralo ogromno voluharjev, ki na njihovih žuljih služijo lepe denarce (študentske organizacije, študentski servisi, ..). Poleg njih študenti možnost "lepega zaslužka" izkoriščajo, na državne stroške študirajo xy let, itd. Študentsko delo je enostavno povedano ena velika štala in ga je potrebno uredit.

Študent rednega študija preprosto ne bi smel delati oz. morajo njegovo delo omejit. Zakaj? Država plačuje študentu študij, študent pa samo dela in nič študira. Ni vse črno in belo, je tudi sivo - imamo tudi pridne študente, ki vse obveznosti opravijo v roku in poleg tega preko študentskega servisa zaslužijo še dodaten denar. Takšne bi bilo potrebno pri tem podpirati - s štipendijami in drugimi ugodnostmi. Reden študent, ki študira 10 let pa je preprosto povedano samo strošek za državo, poleg tega pa naj mu omogoča še dodatne ugodnosti v smislu davčnih olajšav? Pa-ja-de !

Položaj študentov izrednega študija ni praktično nič drugačen od rednega študenta. No, odvisno za kakšnega študenta gre. Če je že redno zaposlen, se s študentskim delom ne bo ukvarjal. Če ni zaposlen in s študentskim delom služi za svojo šolnino (poznam kar precej takšnih), pa se mi zdi to le pozitivno in le razbremeni državo ter ji s plačilom davka v blagajno prinese dodatne evre. Se mi pa ne zdi pravično, da se izredne in redne študente v tej zadevi enači. Zakaj - razložim v svojem predlogu sprememb ..

No, na koncu pa so tukaj še študentske organizacije in študentski servisi, ki na račun študentov kupujejo vile in si polnijo lastne žepe. Kdo dejansko potrebuje študentsko organizacijo in kaj ta naredi za študente? OK, organizirajo kak žur .. kaj drugega? Zakaj delo študentskih servisov ne morejo opravljati uradniki na Zavodu za zaposlovanje in ga namesto njih opravljajo družbe s pridobitno dejavnostjo? To definitivno za študente ni dobro, za državo pa še manj, ker gre več denarja kot v državno blagajno v žepe zasebnih podjetji.

Potem pa pride na plano Zakon o malem delu. Študentske organizacije in študentski servisi skočijo v zrak, država jim bo odrezala kos pogače. Študentje pa slepo za njimi. Preden karkoli kritiziramo, si je vsekakor potrebno ogledati predlog zakona in pokomentirati tiste ključne določbe ..
- Omejitev dela (14 ur tedensko, 728 letno, max. 8EUR/uro) - v tej določbi vidim predvsem željo države, pa naj zveni še tako idealistično, da bi študentje več časa namenili študiju in manj delu. Glede na to, da rednim študentom študij plačuje država, se mi zdi takšna namera povsem korektna.
- Posredovanje dela (neprofitne organizacije) - povsem OK, organizacije bodo lahko porabile prihodek le za svoje delovanje. Študentski servisi ne bodo več ogromne korporacije z miljoni evrov letnega dobička, itd.
- Približno 30% davka na dohodek in razporejanje pridobljenih sredstav. 30% se sicer sliši veliko, a potrebno se je zavedati, da brez davčne olajšave trenutno študenti plačujemo več kot 30% (22% + cca. 12% plača delodajalec). Davek na študentsko delo se tako NE BO POVEČAL, le drugače bo razporejen. Nova razporeditev sredstev sicer študentu prinaša prednosti (delovna doba, ..), a tudi čudno razporejanje denarja, ki ga bo država dobila od študentskega dela.

Zaenkrat imamo pred seboj le predlog, sam zakon pa naj bi začel veljati s 1. junijem 2011. Po mojem mnenju bodo manjše spremembe vsekakor potrebne, a sam zakon ni slab. Še pred podrobno seznanitvijo z omenjenim zakonom sem sam razvil nekakšno "simpl" idejo, kako bi lahko študentsko delo spremenili, da bi bilo "pošteno" za vse. Trenutna zakonodaja omogoča izkoriščanje študentskega dela s strani študentov, delodajalcev, študentskih organizacij in študentskih servisov. Praktično vseh, ki so vpleteni v postopek zaposlovanja študentskega kadra. Osebno bi predlagal le par sprememb:

- Ukinitev splošne davčne olajšave za študente in uveljavitev enotne davčne stopnje 20-25% za vsako izplačilo, plačilo šolnine (izredni študij) pa se šteje kot olajšava. Tako bi študente, ki si sami plačujejo šolnino in niso breme države "nagradili", rednim študentom pa bi še vedno omogočili delo preko študentskega servisa, le za vsako izplačilo bi morali plačati davek. Poleg tega bi rednim študentom omejili število delovnih dni (npr. na max. 3) na teden.
- Posredovanje dela prevzame Zavod za zaposlovanje RS in tako prereže ogromne vreče študentskih servisov, kamor se je stekal študentski denar.
- Študentske organizacije financira država in nadzoruje njihovo poslovanje (brez nepremičnin, brez dohodkov članov .. vse se dela prostovoljno !!)

Kot sem že omenil, se zavedam da ni vse črno in belo. Veliko študentov se s študentskim delom preživlja, nekateri preživljajo cele družine. A študij je študij - študij ni delo. Če želiš študirat, študiraj .. če želiš delat in študirat pa študiraj izredno. Osebno delam že odkar sem postal študent, vedno pa sem študiral izredno. Približno eno leto sem delal preko napotnice, ko pa so se moje delovne obveznosti povečale, sem prešel na druge načine plačila. Poznam veliko študentov, ki imajo možnost delati preko napotnice, pa tega preprosto ne izkoriščajo - lažje je npr. delati preko avtorske pogodbe ali kar preko lastnega podjetja. Registracija "študentskih s.p.jev" je zadnje čase pravi slovenski hit, katerega se poslužujejo študentje, ki želijo služiti konkreten denar.
Spremembe so potrebne in spremembe prihajajo .. nanje se bo potrebno navadit, prilagodit, čimprej doštudirat in si poiskat zaposlitev, ki ne bo imela predznaka "malo delo".
Education is our passport to the future, for tomorrow belongs to the people who prepare for it today. - Malcom X
Uporabniški avatar
andrej
abrveznik
Prispevkov: 526
Pridružen: 04. Okt 2008 22:30

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a andrej »

w4nkst4 napisal/-a:kje pa si najdu ta pdf
Dobil na mail.
Education is our passport to the future, for tomorrow belongs to the people who prepare for it today. - Malcom X
Uporabniški avatar
andrej
abrveznik
Prispevkov: 526
Pridružen: 04. Okt 2008 22:30

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a andrej »

Education is our passport to the future, for tomorrow belongs to the people who prepare for it today. - Malcom X
Uporabniški avatar
densy
Prispevkov: 332
Pridružen: 22. Dec 2008 16:47

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a densy »

me prav zanima, kaj bodo naredili lokali, ki imajo mogoče na deset kelnarjev enega redno zaposlenega.. :)
iura
Prispevkov: 16
Pridružen: 26. Dec 2008 16:39

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a iura »

http://glasstudentov.blog.siol.net/2010 ... skem-delu/

Ni tako zelo hudo kot to prikazuje ŠOU. 8-) Potrebno je prebati predlog, pa kakšen komentar na to temo (a ne zgolj na strani ŠOU) in si ustvariti svoje "realno" mnenje, na pa kar na prvo žogo streljati bučke kot Cime :lol:
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a baby™ »

Poglej, Zmaj... študenti smo že nategnjeni... :lol:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Hahahaha
Si vis pacem para bellum
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a Jemc »

No pa dejmo v tole debato unest še drug pogled, da nov tolk bedna tema, pa da novte sam drug drugmu pritrjeval.

V spodnjem linku vam dajem na ogled prispevek o malem delu mal bl ugledne oddaje, z imenom Tednik, kot pa sta to bombastična oddaja Preverjeno in komercialne 24 ur. Glede na vš pogled na to zadevo, ste ga verjetn zgrešil-sej vam ne zamerm. Je velik bl zanimiv gledat Svet na kanalu A in Preverjeno na pop tv. Prispevek o malem delu je med 8:10 in 17:34, da bote hit najdl, pa da se novte preveč mučl z gledanjem te oddaje. Link: http://tvslo.si/#ava2.64054428;;

Zahvalu bi se pa Andreju za objavo komada od Slona in Sadeža z imenom študentska. Sem ga za namene mojga pogleda na vso stvar sam hotu objavt, pa me je Andrej prehtel. Tk da vse bi zaprosu, da ste pr temu komadu pozorni predvsem na del od 3:20 naprej, ker bi drugače kkšnemu malo manj dovzetnemu lahko ušlo sporočilo tega komada. Torej če nočte, da bojo lhk študiral sam višji sloji, pokažmo skupi vladi, 19.5. na demonstracijah proti malmu delu, da se ne pustimo in ne bomo pustil nategt s tolk gnivmu zakonom. Če pa hočte bit kmetje-jebiga, žvimo v svobodni državi.

*Da pa nov vse skup izpadl kot eno propagandno nabijanje še enga študentskega funkcionarja, ki cuza študentsk dnar, vam spodi prilagam še konkretne povzetke, kaj Predlog zakona o malem delu, dejansko prinaša študentom.

1.) Omejuje delo študentov-Študentje bodo lahko delali največ 728 ur letno, kar znaša v povprečju 14 ur na teden. Torej bodo študentje lahko delali tudi več kot 14 ur na teden, dokler ne dosežejo letne omejitve 728 ur. ( ZMD: 4/II )
2.) Vštevanje malega dela v pokojninsko dobo-Opravljene ure malega dela se štejejo v posameznikovo zavarovalno dobo za pridobitev pokojnine tako, da se preračunajo v delovne dni s polnim delovnim časom. Plačilo za opravljeno malo delo se ne všteva v izračun pokojninske osnove. (ZMD: 25/I)
3.) Zmanjšuje povpraševanje po študentih-Pri povpraševanju po malem delu, bodo študentom konkurirali brezposelni, upokojenci, tujci ter druge neaktivne osebe (npr. pavzerji), kar bo za nekajkrat povečalo bazo potencialnih delavcev (ZMD: 2/I in 5/III)
4.) Upoštevanje delovnih izkušenj, pridobljenih z malim delom- dela in pridobljene izkušnje ter neformalna znanja, v okviru opravljenega malega dela, se bodo šteli kot uradne delovne izkušnje (ZMD: 32/I, 12 alineja)
5.) Zmanjšuje povpraševanje po sedanji obliki študentskega dela
- Samostojen podjetnik-posameznik, ki nima zaposlenega nobenega delavca, lahko najame največ dva »mala delavca«. Delodajalec, ki zaposluje od 1 do vključno 9 delavcev, lahko prav tako najame največ 2 »mala delavca«. Pri več zaposlenih lahko število »malih delavcev« predstavlja največ 30% vseh zaposlenih. *Omejitve malih delavcev ne veljajo za nevladne organizacije ( ZMD: 4/V inVII)
-strošek malega dela za delodajalca, se bo v primerjavi s študentskim delom povečal za 18,3%. (torej, ko sedaj študent zasluži 100 € delodajalec plača 116,8€ (16,8% obdavčitev), po novem pa bi delodajalec moral plačati 134,91€ (34,91% obdavčitev)). (ZMD: 24/IV in V) Da bo delodajalec zmanjšal ta povečan strošek, se bo del davčne obremenitev prevalil na ramena študentov, zato bo njihov neto zaslužek manjši.
6.) Postavlja spodnjo in zgornjo mejo urne postavke/zaslužka-Urna postavka bo omejena s spodnjo mejo 2,96 € neto (3,5 € bruto), na letni ravni pa bo meja zaslužka postavljena na okoli 5000 €( 728x 6,8€) neto, kar predstavlja okoli 6000 € (728x8€) bruto.. (ZMD: 4/III)
7.) Povečuje nagnjenost k zlorabam-Možnost zlorab ostaja, saj zakon ne predvideva večjega nadzora, kot obstaja sedaj. Nadzorni organ, Inšpektorat RS za delo je v letu 2008 odkril le 20 primerov dela brez napotnice, oz uporabo študentske napotnice neupravičene osebe, kar glede na okoli 1 milijon izdanih napotnic v letu 2008 predstavlja zgolj okoli 0,002% vseh izdanih napotnic. (.http://www.id.gov.si/fileadmin/id.gov.s ... D_2008.pdf .str 162)
Zaradi časovne omejitve malega dela, omejevanja števila »malih delavcev«, večje obdavčitve in zaradi očitno slabega sistema nadzora, se bo povečal delež dela na črno. »Mali delavci« bodo delali po 2 uri na dan preko napotnice, ostale ure pa bodo plačani nelegalno. Predvidene višje kazni za kršitelje zakona niso zadosten ukrep za zmanjšanje zlorab.
8.) Zavaja javnost-Iz celotnih koncesijskih dajatev iz malega del se bo podvojil delež sredstev namenjenih za štipendije, ohrani pa se višina sredstev za študentske domove. (ZMD: 28/I) Kar pa ne pomeni, da bo za štipendije dejansko na razpolago 2x več denarja, saj naj bi se sredstva črpala iz malega dela, katerega obseg, pa bo zaradi večje obdavčitve, omejevanja števila »malih delavcev«, ter predvidenega porasta dela na črno v tej panogi, bistveno upadel. Torej država obljublja štipendije iz sredstev, ki jih ne zagotavlja
9.) Socialno ogroženim študentom ne zagotavlja preživetja-Vladna ocena mesečnih življenjskih stroškov znaša 562 €. Študent lahko po predlogu Zakona o malem delu, dela v povprečju 14 ur na teden, kar glede na povprečno urno postavko 4 €, znese 224€ na mesec (14ur x 4 tedne x povprečna urna postavka 4€ =224€), kar skupaj s povprečno državno štipendijo (180€), znese zgolj 404€. Kar 36% študentov je takšnih, ki morajo delati preko študentskega servisa, da si lahko pokrijejo stroške študija! Torej ob uveljavitvi Zakona o malem delu, kar tretjina študentov ne bo mogla študirati
10.) Zmanjšuje oz ukinja avtonomijo vseh oblik študentskega organiziranja-Sredstva, ki omogočajo delovanje študentskih organizacij, bi se ob optimističnih predpostavkah zmanjšala za 70%, ob bolj pesimističnih pa za 85% oz še več. Kar sicer ne pomeni konec ŠOU-ov, bi pa tak drastičen upad sredstev pomenil, da bi večina slovenskih študentskih klubov morala zapreti vrata oz. zelo omejiti svoje delovanje
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

men je mal sporno to, da so omejil zgornjo urno postavko...res da zarad tega, ker bi drgač prhajal do zlorab, sam kaj pa če nekdo nastopa nekje in dobi za 1 uro dela 100€, al pa kšn drug del bolš plačan, kk bojo pa to uredil?
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Zgornje urne postavka v najnovejšem predlogu (kot sme že napisal v svojmu prejšnmu postu) ni omejena. Ampaj je omejena le spodnja urna postavka na 2,96€. Tk da če boš dobila za 1 uro dela 100€ oz več ne bo panika, dokler ne boš doselga letne meje, ki je 5000€.
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

a zdj bo pa že v kešu meja, kurc pa sm mislu, da bomo loh kej izigral ta pravni predpis hehe :P :lol:
Aja...mam pa eno vprašanje...a kej ve kdo, če je prepovedano prostovoljno delo...recimo nekdo dela nekje za nekoga(recimo v gostilni) in dobi keš na roke skrivaj seveda...dela pa kao prostovoljno, torej brezplačno, ker je dober človek :D
Torej to štejemo za delo na črno, zakaj ni v tem primeru možno prostovoljno delo? ( ker delo v tem primeru ustvari nek profit?)...newem, mal se mi zdi sporno, da bi zakonodaja zahtevala, da si za delo plačan... če hočeš delat zastonj, pač delaš zastonj :p (kao)
Uporabniški avatar
andrej
abrveznik
Prispevkov: 526
Pridružen: 04. Okt 2008 22:30

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a andrej »

Jemc napisal/-a:No pa dejmo v tole debato unest še drug pogled, da nov tolk bedna tema, pa da novte sam drug drugmu pritrjeval.
Tema, v kateri se praktično vsi strinjamo, ni bedna ..
Jemc napisal/-a:V spodnjem linku vam dajem na ogled prispevek o malem delu mal bl ugledne oddaje, z imenom Tednik, kot pa sta to bombastična oddaja Preverjeno in komercialne 24 ur.
Hahahahahahaahahahahaha :lol: To oddajo naprej mečejo vse ŠOU in podobne organizacije .. če oddaja zagovarja to kar sami trobite še ne pomeni, da je "objektivna". Naj spomnim, da ŠOU sponzorira par oddaj na RTVSLO.
Jemc napisal/-a:Tk da vse bi zaprosu, da ste pr temu komadu pozorni predvsem na del od 3:20 naprej, ker bi drugače kkšnemu malo manj dovzetnemu lahko ušlo sporočilo tega komada.
Komad je potrebno poslušat v celoti in razumeti sarkazem. Če boš iz komada potegnil 2 stavka si lahko misliš marsikaj ..
Jemc napisal/-a:Če pa hočte bit kmetje-jebiga, žvimo v svobodni državi.
Zakaj kmet uporabljaš v slabšalni obliki. Češ, ne bodi "kmet". Kmet je cvet vsakega gospodarstva, brez njega bi moral sam orati polje, saditi solato, futrati krave in kidati gnoj. Vse časti vreden posel .. dandanes je marsikateri kmet bogatejši od diplomiranega pravnika ..

Sam demonstracij ne podpiram - demonstracije so VEDNO zadnja možnost. Vrlina modrih je pogovor in iskanje konsenza.

Objave s tematiko predloga zakona o malem delu in propagiranje demonstracij na portalu Pravnica.net sem zavrnil, ker menim, da je tako "vročo" tematiko potrebno predebatirati na forumu - kjer lahko vsak poda svoje mnenje - in ne le brati enostranskega pogleda na zadevo.
Education is our passport to the future, for tomorrow belongs to the people who prepare for it today. - Malcom X
schima
Prispevkov: 59
Pridružen: 11. Feb 2009 13:25

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a schima »

Ali se samo meni zdi, da celotna oglaševalska kampanja Študentske organizacije v Ljubljani (ki je sicer zelo dodelana) predpostavlja, da so študenti zelo lahko vodljiva populacija oz. milo rečeno vsaj popolnoma nekritični.

Bombardirajo nas na vsakem koraku, pri tem pa je veliko podatkov zavajajočih ali prikrojenih. V bistvu me res zanima, koliko zaupanja uživa Študentska organizacija v Ljubljani in koliko študentov nas meni, da se bori v našem interesu. Ali je bila na to temo kdaj kakšna raziskava?

Jaz mislim, da se borijo samo za svoj zelo udoben položaj. Na leto imajo 7 milijonov € proračuna, od katerega dobi večina študentov zelo malo. Denar se porablja popolnoma netransparentno in negospodarno.

Mislim, da za veliko večino študentov novi zakon ne bo prinesel nič slabega. Občasno bomo še vedno lahko delali (kdo pa sploh lahko dela 8 ur na dan in zraven še uspešno študira???), po koncu študija nas bo pa čakalo več služb. Sedaj veliko delodajalcev izkorišča študentsko delo, da ima lahko zaposleno poceni delovno silo, namesto da bi nas redno zaposlili.

Upam, da bo zakon sprejet:)
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a bajna »

samo ene par stvari glede študentskih organizacija, šou =/= šos, tko da bedarije ki jih štormajet&co počnejo niso bedarije vseh študentskih organizacij oziroma funkcionarjev, ampak bedarije šou ljubljana

mam namreč občutek da je zlo velik folka za zakon o mladem delu samo zato, ker ne mara "študentskih funkcionarjev", tko da se probejte zavedat da mogoče niso vse organizacije tko slabe in da študentski klubi spadajo pod škis, ne pod šou. če dodam še eno posledico, ki se vam mogoče trentuno ne zdi pomembna je tud to, da se bo omejilo študentsko delovanje na ravni klubov, kar pomeni bye bye škisova in marsker drug odmeven festival oziroma projekt za mlade... pa ne pol jamrat zakaj se nič več ne dogaja ;)
Uporabniški avatar
andrej
abrveznik
Prispevkov: 526
Pridružen: 04. Okt 2008 22:30

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a andrej »

bajna napisal/-a:če dodam še eno posledico, ki se vam mogoče trentuno ne zdi pomembna je tud to, da se bo omejilo študentsko delovanje na ravni klubov, kar pomeni bye bye škisova in marsker drug odmeven festival oziroma projekt za mlade... pa ne pol jamrat zakaj se nič več ne dogaja ;)
Kater festival pa organizirajo izključno z lastnimi sredstvi? Vse se dobi od sponzorjev ..

V Sloveniji in okolici se OGROMNO dogaja, praktično vsak dan. Jamrajo le tisti, ki se ne znajo premaknit iz domačega fotelja.
Education is our passport to the future, for tomorrow belongs to the people who prepare for it today. - Malcom X
jan_
Prispevkov: 82
Pridružen: 24. Mar 2009 15:53

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a jan_ »

bajna napisal/-a:samo ene par stvari glede študentskih organizacija, šou =/= šos, tko da bedarije ki jih štormajet&co počnejo niso bedarije vseh študentskih organizacij oziroma funkcionarjev, ampak bedarije šou ljubljana

mam namreč občutek da je zlo velik folka za zakon o mladem delu samo zato, ker ne mara "študentskih funkcionarjev", tko da se probejte zavedat da mogoče niso vse organizacije tko slabe in da študentski klubi spadajo pod škis, ne pod šou. če dodam še eno posledico, ki se vam mogoče trentuno ne zdi pomembna je tud to, da se bo omejilo študentsko delovanje na ravni klubov, kar pomeni bye bye škisova in marsker drug odmeven festival oziroma projekt za mlade... pa ne pol jamrat zakaj se nič več ne dogaja ;)
Sam nekaj....ne bluzi Škisova se lahko organizira brez problema, če bo študensko delo al pa ga ne bo. Znesek ki ga je porabu Šis ali Šou je bil okoli 150.000€ lepo prosim zakaj že, pleg tega majo malo morje sponzorjev, pa tudi cene tam glih niso ble primerne, verjamem da je Škisova prnesla celo malo denarcev tem študenskim funkcionarjem.
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Študenti – 'nategnjena' generacija

Odgovor Napisal/-a bajna »

no vidš, spet mešaš šou in šKis, nekak očitno je, da če je ime ŠKISOVA tržnica, da ne organizira šou ;)

kdo pa so bli sponzorji med drugim? študentski klubi ;) lej, js bom študirala brez problema pa če je malo delo alpa ne, samo bom pa pogrešala marsiker projekt k se ga udeležim prek škisa oziroma kluba...

andrej, sponzorji dajejo skos manj denarja, vem ker sodelujem pri organizaciji ene parih projektov, poleg tega pa se še ni zgodilo, vsaj pri projektih in festivalih, ki jih jaz poznam, da bi vsa sredstva pridobili od sponzorjev, ampak mora večino denarja vložit organizacija sama.
Odgovori

Vrni se na