Politika

Splošna debata o življenju in družbi
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Politika

Odgovor Napisal/-a eldorado »

Mene pa zanima, a kej spremljate politiko vi pravniki? :P al je to bl mal... :D za začetk, ena osnovna vprašanja.. kaj si mislte o ustavni obtožbi zoper d.turka, glede podelitve odlikovanja in o odstopu k. erjavca? :) mal za začetk.. ;)
pogrešam politiko na temu forumu, sploh pa bi rabu kej folka, s kerimi bi lah izmenjavu svoja mnenja, itd. :)
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Uf, mislim, da tale debata vseeno ni primerna za na forum, ker lahko seže tudi do takšnih razsežnosti, da bo kdo užaljen, jezen itn...
Si vis pacem para bellum
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a eldorado »

Zmaj napisal/-a:Uf, mislim, da tale debata vseeno ni primerna za na forum, ker lahko seže tudi do takšnih razsežnosti, da bo kdo užaljen, jezen itn...
eh, ne smete tko razumet :D tole je namenjeno debati.. ne pa kreganju :) debatirati že znamo :P če pa ni primerna za ta forum, potem pa res ne vem za kerga je primerna...
schima
Prispevkov: 59
Pridružen: 11. Feb 2009 13:25

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a schima »

Jst tut mislim, da smo sposobni brez problema razpravljat tudi o aktualnih zadevah.

Sicer nočem biti žaljiv, ampak predlog ustavne obtožbe predsednika je res ena izmed večjih neumnosti, ki so jih sproducirali naši politiki v zgodovini. Če se kdor koli ne strinja z odlikovanjem, lahko to mirne duše javno pove in kritizira predsednika, ne more pa za ta namen zlorabit instituta ustavne obtožbe. Sicer sem šele drugi letnik prava, ampak ko sem slišal, da je obtožen kršitve kar 34 členov ustave, kar nisem mogel verjeti. Najbrž ni nihče izmed predlagateljev naredil pravne fakultete v Ljubljani:):)
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a eldorado »

schima napisal/-a:Jst tut mislim, da smo sposobni brez problema razpravljat tudi o aktualnih zadevah.

Sicer nočem biti žaljiv, ampak predlog ustavne obtožbe predsednika je res ena izmed večjih neumnosti, ki so jih sproducirali naši politiki v zgodovini. Če se kdor koli ne strinja z odlikovanjem, lahko to mirne duše javno pove in kritizira predsednika, ne more pa za ta namen zlorabit instituta ustavne obtožbe. Sicer sem šele drugi letnik prava, ampak ko sem slišal, da je obtožen kršitve kar 34 členov ustave, kar nisem mogel verjeti. Najbrž ni nihče izmed predlagateljev naredil pravne fakultete v Ljubljani:):)
tako je, se strinjam :) sicer pa glede na to, da nekoga obtožiš kršenja 34ih členov ustave pomeni, da pravzaprav nimaš podlage konkretnega člena, ki bi bil kršen, ampak gre za zlorabo instituta, če smem dodati v SVOJE NAMENE. Še bolj žalostno pa je to, da je polovica predlagateljev žal diplomiralo prav na pravni fakulteti v Ljubljani :)
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Ja, seveda je ta debata primerna za naš forum, če ne še bolj. ;) Pravo in politika bosta zmeraj med seboj povezana in zato se mi zdi čist ok, da tudi o tem razpravljamo...

Res, da se z odlikovanjem ne strinjam, vendar se mi zdi ustavna obtožba čist neutemeljena in za lase privlečena. S tem sigurno ne bodo uspeli, tukaj gre pomoje spet samo za nabiranje točk, privržencev... uglavnem za politiko, ki uporablja visokozveneče pravne besede (ne da bi res vedeli kaj pomenijo- kolikokrat smo slišali za "pravno državo" iz ust naših politikov, pa dvomim da resnično razumejo njeno razsežnost) in institute v svojo korist.Tožbe so nasploh postale zelo popularne pri naših politikih...
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a eldorado »

da ne govorim o temu, kako je pahor ves nasmejan razlagu, da če računsko sodišče smatra, da mora biti nek minister razrešen (primer Erjavec), da potem on mora nujno predlog prenesti v državni zbor... če bi to blo res, potem bi imelo računsko sodišče popolnoma enake pristojnosti kot predsednik vlade. Pahor sploh ni vedu, da je na njemu da odloči, ampak je mislu da je tko po zakonu (smeh). In on pol igra politika, ki hoče biti takoimenovani Tony Blair 2, politik z "avtoriteto"..

učer sm skor dol s stola padu, ko sem prebrau da zaradi napada na ormožičevi ulici psov pasme bulmastif, opozicija zahteva odstop ministra za kmetijstvo milana pogačnika. pa sej so nori.. popolna krivda je na lastniku, sej je dubu vsa opozorila in navodila glede prevzgoje psov, itd.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Problem tukaj je, ker ima naša politika dvojna merila, hkrati pa se poskušajo zgledovati po ''zrelejših demokracijah'' v Evropi. Navada pri le teh je, da se ministri v zelo veliki večini primerov, sploh ne razrešujejo ampak za vsako malo tragedijo na svojem resorju, minister ponudi odstop. Deloma zaradi tradicije in spoštovanja, deloma pa tudi zaradi odgovornosti.

Vsekakor bo tole primerna debate, če bo v mejah normale in nežaljiva.

Če komentiram ustavno obtožbo...Zdi se mi, da ni smiselna in bi vseeno pred te grožnjo morala biti predmet dialoga (samo ne vem na kakšen način, ker politiki tega niso zmožni, tako, da je dejansko to edini način, da se obtožbo vloži, da pride v DZ...) pa čeprav je odlikovanje šefa nekdanje komunistične policije, ki je izvaja represijo v totalitarni državi zame skrajno neodgovorno ravnanje tako uglednega predstavnika države. Me je kar malo presenetilo, saj je v zadnjem času pri meni pridobil kar nekaj plusov z govori, ki so bili pro-domoljubni in kritični do nekaterih današnjih vrednot.
Vsekakor je potrebno vedeti, da tudi ustavna obtožba ne bo uspela, saj imamo (žal) v Sloveniji, celo v vladi še stranke, ki so le naslednice nekdanje zveze komunistov in take reči podpirajo, katerih pripadniki so leta 90 podpisovali tudi razne deklaracije skupaj z uglednimi osebanmi javnega življenja, najbolj znana ''deklaracija za mir'' in tako milo rečeno med vrsticami nasprotovali samostojni Sloveniji. Zame je to veleizdaja in ne razumem kako lahko ljudje slepo sledijo nečemu, čeprav se spremeni ime, vsebina pa ostaja ista. Ampak to ni predmet diskusije in nočem nikogar užaliti.

Imam še nekajpredlogov tem o katerih bi se dalo kaj podiskutirati:
-Gospodarski ukrepi vlade v boju proti krizi
-Afera Ultra in razrešitev okoljskega ministra
Si vis pacem para bellum
Shady
Prispevkov: 162
Pridružen: 25. Sep 2009 15:54

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a Shady »

Nausicaä napisal/-a:Ja, seveda je ta debata primerna za naš forum, če ne še bolj. ;) Pravo in politika bosta zmeraj med seboj povezana in zato se mi zdi čist ok, da tudi o tem razpravljamo...

Res, da se z odlikovanjem ne strinjam, vendar se mi zdi ustavna obtožba čist neutemeljena in za lase privlečena. S tem sigurno ne bodo uspeli, tukaj gre pomoje spet samo za nabiranje točk, privržencev... uglavnem za politiko, ki uporablja visokozveneče pravne besede (ne da bi res vedeli kaj pomenijo- kolikokrat smo slišali za "pravno državo" iz ust naših politikov, pa dvomim da resnično razumejo njeno razsežnost) in institute v svojo korist.Tožbe so nasploh postale zelo popularne pri naših politikih...
Js se že vnaprej oprawičujm, ker moja objava ne bo politično obarvana, sam ne morm spregledat dejstva, da ima nekdo mnenje, da bosta pravo in politika wedno powezana med seboj. To sploh ni možn, glede na to, da je pravo kot veda, samostojen pojem in ima kot tak wso pravico, da se distancira od drugih ved in smeri družboslovja. Ne morm spregledat tega, ker če bi blo to res, bi se sam - in še welikooo drugih mojih sotrpinov - ne odloču za wpis na pravo, ker wsi wemo, da politika trpi za pomanjkanjem zanimivosti in me to (in še koga drugega) zlooo odvrača, da bi se karkoli ukvarjal z njo. Sj ne prawm, da nista powezana, seweda sta, ampak ne pa zmeraj, to je pa že pretiravanje. In tud ne prawm, da je kj narobe s politiko, clo zanimiv mi je, da ste odprl to temo, sam nek je pa treba potegnt mejo. Poglejte kok predmetov je direktno povezanih s politiko v prvem in drugem letniku - po mojem mnenju še največ ustavno pravo ... in to je to. Ne iščm prepirov, spodbujam wsazga, da se ukvarja s političnim wsakdanjikom, če mu je to wšeč, sam če sprejmem dejstvo, da sta pravo in politika VEDNO powezana med seboj, pol sm pa očitno napačn fax wpisu ...
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

mislim da smo se narobe razumeli... beseda zmeraj v mojem postu je bila mišljena, da sta bila v toku zgodovine pravo in politika povezana med sabo, npr. politika do določene mere deteminira pravo, ker se izraža skozi zakonodajo, akte, deklaracije, dejanj politčnih strank itd... Pravo pa ji po drugi strani postavlja meje. Pravo jaz seveda razumem kot samostojen in avtonomen sistem, vendar ne moreš reči da politika s pravom nima nobene veze- no, vsaj meni se tako zdi. Kje sta pravo in politika povezana? Dej samo pomisli na zakonodajno in izvršilno oblast...
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a eldorado »

Nausicaä napisal/-a:mislim da smo se narobe razumeli... beseda zmeraj v mojem postu je bila mišljena, da sta bila v toku zgodovine pravo in politika povezana med sabo, npr. politika do določene mere deteminira pravo, ker se izraža skozi zakonodajo, akte, deklaracije, dejanj politčnih strank itd... Pravo pa ji po drugi strani postavlja meje. Pravo jaz seveda razumem kot samostojen in avtonomen sistem, vendar ne moreš reči da politika s pravom nima nobene veze- no, vsaj meni se tako zdi. Kje sta pravo in politika povezana? Dej samo pomisli na zakonodajno in izvršilno oblast...
Vsekakor pa tudi sodno :D
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Sodno? Ne razumem v čem?

Saj imaš živ primer v sedanjosti kako vlada ne more vplivati na sodno vejo.

Hm, sej se lahko tema preimenuje v politiko in pravo...
Si vis pacem para bellum
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

V sodni veji je politike najmanj, oziroma naj bi bila sodna veja tista, ki bi politične interse presegla. Ker pa sodišče odloča tudi o zadevah, ki imajo lahko politični naboj, se ji v tem obsegu ne moremo izogniti... Ne pa to, da vlada vpliva na sodnike. Vsaj jaz tako razumem povezanost teh dveh vej...

Pavčnik: "V naravi prava je, da delitev pristojnosti ni nepropustna in da so zato v pristojnosti sodišč tudi zadeve, ki imajo politične razsežnosti... V teh okoliščinah je pomembno kakšno držo ima pravniški stan." ... lepo povzame bistvo tega :)

ok bom nehala :) zdej pa pustmo pravo, pa pejmo samo na politiko
Zadnjič spremenil Nausicaä, dne 03. Feb 2010 20:06, skupaj popravljeno 1 krat.
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a eldorado »

joj, vse vzamete za res :D malo šale na stran... :P glede sodne veje oblasti :)
schima
Prispevkov: 59
Pridružen: 11. Feb 2009 13:25

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a schima »

Shady napisal/-a:
Js se že vnaprej oprawičujm, ker moja objava ne bo politično obarvana, sam ne morm spregledat dejstva, da ima nekdo mnenje, da bosta pravo in politika wedno powezana med seboj. To sploh ni možn, glede na to, da je pravo kot veda, samostojen pojem in ima kot tak wso pravico, da se distancira od drugih ved in smeri družboslovja. Ne morm spregledat tega, ker če bi blo to res, bi se sam - in še welikooo drugih mojih sotrpinov - ne odloču za wpis na pravo, ker wsi wemo, da politika trpi za pomanjkanjem zanimivosti in me to (in še koga drugega) zlooo odvrača, da bi se karkoli ukvarjal z njo. Sj ne prawm, da nista powezana, seweda sta, ampak ne pa zmeraj, to je pa že pretiravanje. In tud ne prawm, da je kj narobe s politiko, clo zanimiv mi je, da ste odprl to temo, sam nek je pa treba potegnt mejo. Poglejte kok predmetov je direktno povezanih s politiko v prvem in drugem letniku - po mojem mnenju še največ ustavno pravo ... in to je to. Ne iščm prepirov, spodbujam wsazga, da se ukvarja s političnim wsakdanjikom, če mu je to wšeč, sam če sprejmem dejstvo, da sta pravo in politika VEDNO powezana med seboj, pol sm pa očitno napačn fax wpisu ...
Pravo in politika bosta na nek način vedno povezana med seboj, saj je prav politika tista, ki postavlja pozitivno pravo, pravni sistem kot tak pa omejuje moč aktualne oblasti. Ta povezava je pravzaprav bistvo demokratičnega političnega sistema. Nič ne pomaga, če si pravniki domišljamo, da je pravo popolnoma samostojno in si zatiskamo oči pred realnostjo. Spomnimo se samo na sprejemanje novega kazenskega zakonika. Eden izmed temeljnih zakonov v državi, pri sestavi katerega bi morala pravna stroka res imeti odločujoči vpliv. In kaj se je zgodilo? Sprejet je bil na hitro, brez potrebne javne razprave in z izključitvijo velike večine največjih kazenskih pravnikov.

Zato jaz mislim, da se moramo pravniki še kako zavedati vpliva oz. prevlade politike v Sloveniji. Samo na tak način bomo lahko v kritičnih trenutkih postavljali mejo med politiko in pravom.
Arietida
Prispevkov: 108
Pridružen: 30. Avg 2009 15:49

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a Arietida »

Kar je meni trenutno najbolj odurno na politični sceni je minister Golobič in predvsem njegova izjava 5.1.2010 na POP TV-ju: da bodo podprli predlog za razrešitev, citiram: "iz načelnih razlogov in tudi zato, ker gre za predlog, ki ga daje predsednik vlade in vodja koalicije..."

ON je ZADNJI ki bi govoril o kakršnih koli načelih. Laž na laž minister je verjetno njegov moto. Če naj bi Erjavec odstopil iz načelnih razlogov ni treba povdarjat, da ga Golobič tukaj vodi za vsaj nekaj 100 točk (npr. Ultra in prikrivanje deleža, krediti--> no v zvezi s tem je tudi podal izjavo in pol v smislu: "Ni laži, če ne poznaš resnice."... pa še kaj bi se našlo, če ne drugega neutemeljeno govoričenje, da naj bi Veselinovič spreminjal poročilo.)
Moja poanta zdj ni razglabljanje o pravilnosti odstopa/poziva k razrešitvi, ampak predsem nerazumljivo zaščitniško obnašanje našega predsednika vlade do njegovega ptička.
Pri "ptičku" bi lahko dali kako črko v oklepaj, pa bi se bralo rahlo drugače, vprašanje je le če napačno, ali pač niti ne- ampak to je že neprimerno :evil:
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a eldorado »

Arietida napisal/-a:Kar je meni trenutno najbolj odurno na politični sceni je minister Golobič in predvsem njegova izjava 5.1.2010 na POP TV-ju: da bodo podprli predlog za razrešitev, citiram: "iz načelnih razlogov in tudi zato, ker gre za predlog, ki ga daje predsednik vlade in vodja koalicije..."

ON je ZADNJI ki bi govoril o kakršnih koli načelih. Laž na laž minister je verjetno njegov moto. Če naj bi Erjavec odstopil iz načelnih razlogov ni treba povdarjat, da ga Golobič tukaj vodi za vsaj nekaj 100 točk (npr. Ultra in prikrivanje deleža, krediti--> no v zvezi s tem je tudi podal izjavo in pol v smislu: "Ni laži, če ne poznaš resnice."... pa še kaj bi se našlo, če ne drugega neutemeljeno govoričenje, da naj bi Veselinovič spreminjal poročilo.)
Moja poanta zdj ni razglabljanje o pravilnosti odstopa/poziva k razrešitvi, ampak predsem nerazumljivo zaščitniško obnašanje našega predsednika vlade do njegovega ptička.
Pri "ptičku" bi lahko dali kako črko v oklepaj, pa bi se bralo rahlo drugače, vprašanje je le če napačno, ali pač niti ne- ampak to je že neprimerno :evil:
hehe, nenaden izbruh :P jah res je ne.. tko kt je pa že nekdo zgori reku, se pa vidi da smo v zaostanku v politiki, glede na zahod. in to v zelo očitnem, kajti na zahodu se ne dogaja toliko takih afer, in pa pozivov nevemkakšnih vseh organov k odstopu ministrov. to je sramota za državo, v notranjem in pa seveda tudi v zunanjem pogledu. tam ministri sami odstopijo, pri nas smo pa kot je reku kaučič razvili metodo "ODSTOPILI SMO MINISTRA". poraz
Uporabniški avatar
lilly
Prispevkov: 56
Pridružen: 17. Feb 2009 16:06

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a lilly »

Mi doma vedno prvo gledamo Svet, da se nasmejemo, potem pa še Dnevnik. :D
Sem šla prou v ustavo gledat člene, katere naj bi kršil predsednik(2.-63.). Se mi zdi mal smotan, da se bi ga obtožil zarad tega imenovanja(čeprav se ne strinjam z le-tem), ker mislim, da bi se tako sredstvo lahko uporabilo za kej velik hujšega. No, so si pa vsaj naši politiki mal prebral ustavo in kazenski zakonik :D Ko vidim Golobiča na tv-ju se mi pa itak sproži refleks za bruhanje.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

To je sploh poglavje zase. Z svojimi kvazi komičnimi izjavami in intelektualnim modrovanjem sprožajo zgražanje v širši Sloveniji.

Če hočete skret, glejte oddajo Sve*t
Si vis pacem para bellum
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a Dexter »

schima napisal/-a:Spomnimo se samo na sprejemanje novega kazenskega zakonika. Eden izmed temeljnih zakonov v državi, pri sestavi katerega bi morala pravna stroka res imeti odločujoči vpliv. In kaj se je zgodilo? Sprejet je bil na hitro, brez potrebne javne razprave in z izključitvijo velike večine največjih kazenskih pravnikov.
Dr. Vid Jakulin, redni profesor na katedri za kazensko pravo na Pravni fakulteti v Ljubljani
Dr. Ivan Bele, izredni profesor na katedri za kazensko pravo na Pravni fakulteti v Mariboru
Dr. Mitja Deisinger, docent in predstojnik na katedri za kazensko pravo na Evropski pravni fakulteti v Novi Gorici, dokler ni bil leta 2008 izvoljen za ustavnega sodnika, pred tem je bil še 6 let predsednik Vrhovnega sodišča

To so avtorji novega Kazenskega zakonika (KZ-1) in ob teh velikih imenih si ti upaš trditi, da so pri sestavi izključili večino največjih kazenskih pravnikov!? Povej mi enega, ki manjka, in bi lahko kakorkoli bistveno posegel v izboljšanje kazenskega zakonika?

Saj sem bil tudi jaz na predavanjih Korošca in poslušal kako je Zakonik oh in sploh zanič, kako je 17. člen neuporaben, kako pri vsakem drugem členu manjka to in to. Pa pripombe v smislu: "Zakonski znak besede 'zlorabiti' je preveč čustven, moralo bi pisati: 'kdor s spolnim dejanjem prizadane spolno nedotakljivost osebe.'"
Bi take strokovnjake rad, da izdelajo zakonsko besedilo Kazenskega zakonika? Da bo notri sicer vse pravno brezhibno pravilno napisano, nobenih nepotrebnih opisljivih določil, itd. Ja super. Ampak vprašati se je treba kako za vraga bo potem normalni državljan, ki ni pravnik, razumel kaj mu zakonik sploh hoče sporočiti! A bo prej razumel kaj pomeni 'zlorabiti' ali kaj pomeni, da s 'spolnim dejanjen prizadane spolno nedotakljivost osebe'. Kazenski zakonik je pisan za celotno populacijo, ne samo za 1 % tistih, ki bi ga razumel. Dolžnost vsakega je, da pozna pravna pravila, saj če jih ne bo poznal in jih ne bo upošteval, bo sankcioniran. In kako naj nekdo pozna pravo, če bi pisali zakonike z besedami, ki jih niti v slovarjih ne najdeš.
Jaz mislim, da so že dobro vedeli zakaj povabiti k pisanju Kazenskega zakonika te tri zgoraj navedene ljudi in ne koga drugega. Te pripombe drugih strokovnjakov, da je Zakonik zanič, so pa samo tipična slovenska nevoščljivost, ker jih niso povabili k sodelovanju.
Zakonik ima vse moralno zavržna ravnanja opredeljena kot kazniva dejanja, sankcije so določene, sprejet je bil legitimno, vsi ga lahko preberemo in razumemo, zato ne vem zakaj je zakonik tako zanič.
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
schima
Prispevkov: 59
Pridružen: 11. Feb 2009 13:25

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a schima »

Dexter napisal/-a:
schima napisal/-a:Spomnimo se samo na sprejemanje novega kazenskega zakonika. Eden izmed temeljnih zakonov v državi, pri sestavi katerega bi morala pravna stroka res imeti odločujoči vpliv. In kaj se je zgodilo? Sprejet je bil na hitro, brez potrebne javne razprave in z izključitvijo velike večine največjih kazenskih pravnikov.
Dr. Vid Jakulin, redni profesor na katedri za kazensko pravo na Pravni fakulteti v Ljubljani
Dr. Ivan Bele, izredni profesor na katedri za kazensko pravo na Pravni fakulteti v Mariboru
Dr. Mitja Deisinger, docent in predstojnik na katedri za kazensko pravo na Evropski pravni fakulteti v Novi Gorici, dokler ni bil leta 2008 izvoljen za ustavnega sodnika, pred tem je bil še 6 let predsednik Vrhovnega sodišča

To so avtorji novega Kazenskega zakonika (KZ-1) in ob teh velikih imenih si ti upaš trditi, da so pri sestavi izključili večino največjih kazenskih pravnikov!? Povej mi enega, ki manjka, in bi lahko kakorkoli bistveno posegel v izboljšanje kazenskega zakonika?
Dexter, jaz še nisem niti izpita naredil, tako da se v vsebinske razprave o KZ res ne bi spuščal. Moja kritika je letela na način sprejemanja novega kazenskega zakonika, pri katerem je imela politika absolutno prevelik vpliv. Takratna koalicija ga je na vsak način želela sprejeti še pred volitvami (dejansko samo 4 mesece prej), kar je sililo vse sodelujoče v veliko naglico. Zaradi tega ni bilo niti časa, da bi se o vsebini sploh resno razpravljalo. Jaz se spomnim iz medijev, da so ob sprejemanju številni pravniki in ugledne osebnosti izražale nasprotovanje hitrim spremembam. Zagotovo lahko rečem, da večina pravne stroke. Še celo predsednik države, Državni svet je izglasoval veto ... Na koncu je bil sprejet z minimalno večino v parlamentu. Po sprejemu je celo nastal problem s preganjanjem mladoletnih storilcev. V KZ-1 izrecno piše, da velja samo za polnoletne osebe, posebnega zakona o mladoletnih storilcih pa še nimamo. Takšnih pravnih praznin v kazenskem pravu res ne bi smelo biti.

Kazenski zakonik je tako pomemben, da bi moral uživati široko soglasje, tako med pravniki, politiki kot tudi v javnosti. Obstajati mora temeljno soglasje v družbi, katera dejanja so kazniva in kako bodo storilci kaznovani. Po moje bi predlog sprememb moral nastati podobno kot je nastala slovenska ustava. Posvet večjega števila pravnih strokovnjakov in ostale zainteresirane javnosti ter široka javna razprava, v kateri bi se izoblikovalo neko širše soglasje v družbi. Ti si mi pa naštel tri pravnike, ki so ga napisali. Meni se pač to ne zdi dovolj. V Sloveniji imamo tri pravne fakultete in ogromno strokovnjakov, ki se ukvarjajo s kazenskim pravom. Več glav več ve:) Že samo na naši pravni fakulteti je večina profesorjeva nasprotovala novemu KZ.

Jaz sem dal KZ-1 samo za primer, kako v Sloveniji politika prevečkrat prevlada nad vsem ostalim. In v tem primeru je definitivno bilo tako.
Sizif
Prispevkov: 242
Pridružen: 05. Okt 2008 18:02

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a Sizif »

@Shady: pravo je orodje politike.

- ustavna obtožba precednika države je precej ironična, glede na to da je obtožen (bivši?) profesor prava. ampak jo vseeno podpiram, ker je to najvišje državno odlikovanje človeku, ki je v preteklosti sodeloval pri kršenju TSČP, pač sporno. poglejte, sodniki ki so v preteklosti sodeloval v procesih, kjer so ble kršene te pravice, niso mogl več kandidirat za mesto sodnika v samostojni pravni demokratični socialni ljudski republiki Sloveniji zaradi negativnega pogoja. odlikovanje ima prevelik simboličen pomen, da bi to lahko mirno spregledali
mi je pa vseeno všeč drzna poteza šefa države

- o odstopu ministra ne vem preveč, zakaj točno bi že mogu odstopt? ti mediji kr neki napihujejo, imo sploh ne preverjo vsh podatkov al pa nimajo potrebnega znanja za pravilno interpretacijo. 24 ur se čedalje bol sprevrača v neko ''senzacionalno'' poročanje kova svet, sploh z dodajanjem čedalje več emocionalnega naboja v oddajo. aste opazl, kr posnetke ''kolegov s sveta'' uporablajo hahaha
blank
Arndovia
Prispevkov: 75
Pridružen: 15. Okt 2009 20:55

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a Arndovia »

Nisem vedel kam bi napisal ... No ja. Probati ni greh (razen če izvršiš poskus kazniveg.... Aaaaa... korošec, you shall burn in hell for this :twisted: )

Šalo na stran.

Verjetno opažate, da se politično ozračje v državi občutno bolj segreva, kot pa ozračje zunaj, oz. je politika že globoko v poletnih temperaturah (ustavna obtožba v DZ, Družinski zakonik - marčevska seja vsekakor bo pestra)

Zanima me, če bi bilo kako zanimanje za kakšno debato, okroglo mizo, razpravo, imenujte kakor hočete na kakšno takšno aktualno zadevo. Ne vem, da bi malo komentirali institut impeachmenta - zanimivo za Ustavno Pravo (1. letnik), DZak (2. letnik). Malo pravnega videnja na kakšne take zadeve? Kakšni ŠSPF ali ŠOPF bi lahko kaj organizirala, da nam ne bi bilo dolgcajt. Vsekakor bi bil drugačen pristop, kot pa teorija na predavanjih in vajah :)

No, je pa res, da take teme znajo zait v politiko in nasprotovanja, ampak mislim, da smo dovolj odrasli za to :)

Lep pozdrav!
Pa komentirajte! (Or else :twisted: )
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a eldorado »

Arndovia napisal/-a:Nisem vedel kam bi napisal ... No ja. Probati ni greh (razen če izvršiš poskus kazniveg.... Aaaaa... korošec, you shall burn in hell for this :twisted: )

Šalo na stran.

Verjetno opažate, da se politično ozračje v državi občutno bolj segreva, kot pa ozračje zunaj, oz. je politika že globoko v poletnih temperaturah (ustavna obtožba v DZ, Družinski zakonik - marčevska seja vsekakor bo pestra)

Zanima me, če bi bilo kako zanimanje za kakšno debato, okroglo mizo, razpravo, imenujte kakor hočete na kakšno takšno aktualno zadevo. Ne vem, da bi malo komentirali institut impeachmenta - zanimivo za Ustavno Pravo (1. letnik), DZak (2. letnik). Malo pravnega videnja na kakšne take zadeve? Kakšni ŠSPF ali ŠOPF bi lahko kaj organizirala, da nam ne bi bilo dolgcajt. Vsekakor bi bil drugačen pristop, kot pa teorija na predavanjih in vajah :)

No, je pa res, da take teme znajo zait v politiko in nasprotovanja, ampak mislim, da smo dovolj odrasli za to :)

Lep pozdrav!
Pa komentirajte! (Or else :twisted: )
Zelo zanimivo. Podpiram to in se vsekakor nameravam tudi udeležiti, če bo kaj iz tega. Sicer pa, bolje, da pišeš v študentski svet oz. organizacijo :D Prek foruma ne verjamem da ti bo ratal kej doseč :)
Sizif
Prispevkov: 242
Pridružen: 05. Okt 2008 18:02

Re: Politika

Odgovor Napisal/-a Sizif »

pesimist
lih prek foruma bi se mogl organizirat, it pred parlament..
blank
Odgovori

Vrni se na