Kolesa

Splošna debata o življenju in družbi
Uporabniški avatar
sasho
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Okt 2008 15:22
Kraj: blue zone

Re: Kolesa

Odgovor Napisal/-a sasho »

ne bom tako dolg, ampak 20.000 eur na leto ni dosti, če imaš 80.000eur letnega dohodka. vendar je problem, da študenti nimamo takšnega dohodka, pa tudi starši od velike večine študentov ne. in zakaj bi bilo fer, da lahko pravo študirajo le sinovi in hčere uspešnih odvetnikov, sinovi in hčere delavcev pa ne (ker si ne morejo privoščiti 20.000 letne šolnine)?
glede štipendij pa: kdo bo zagotovil toliko tako visokih štipendij?
Perry Mason
Prispevkov: 65
Pridružen: 16. Maj 2009 22:25

Re: Kolesa

Odgovor Napisal/-a Perry Mason »

Ne strinjam se s tabo Tecka.

Če ti naš sistem ni všeč pojdi študirati v tujino, pa boš spoznala, da lahko za precej več denarja dobiš veliko slabši študij kot je pri nas.
Primer : imam prijatelja v Milanu, ki študira tuje jezike(med drugim ruščino) pa plačuje 10.000 eurov letno(samo šolnina), pa je študij
precej manj kakovosten kot pri nas(študiral pri nas, nato šel v Milano, tako, da zaupam njegovi primerjavi);
tam dokočuje študij le za to, ker tam plače občutno višje kot pri nas

Če pa želiš študirati privatno v Sloveniji pa imaš še vedno opcijo, da se prepišeš na pf Nova Gorica.

LP

p.s.:
država nam ne plačuje študija iz dobrote, temveč, ker ve, da se ji bo to v obliki dodane vrednosti to večkratno povrnilo :lol:
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Kolesa

Odgovor Napisal/-a Tecka »

sasho napisal/-a:ne bom tako dolg, ampak 20.000 eur na leto ni dosti, če imaš 80.000eur letnega dohodka. vendar je problem, da študenti nimamo takšnega dohodka, pa tudi starši od velike večine študentov ne. in zakaj bi bilo fer, da lahko pravo študirajo le sinovi in hčere uspešnih odvetnikov, sinovi in hčere delavcev pa ne (ker si ne morejo privoščiti 20.000 letne šolnine)?
glede štipendij pa: kdo bo zagotovil toliko tako visokih štipendij?
Sej jz sm teh 20k kr od nekje privlekla to je pac ena cifra x. Sej se strinjam da tok denarja nimajo vsi (tistih 80k je bilo misljenov prihodnosti) sej v ZDA ga tudi nimajo pa dobijo stipendije. Financira jih drzava, ustanove, privatne firme, studentska posojila ... Ej vse se da. Sej sem prej omenila da si tudi otroci delavcev lahko privoscijo studij ce dobijo stipendijo.
Mi tle gledamo samo nas sistem in nic drugega. Treba je it naprej. V prihodnosti vem da bomo placevali studij - je se sam vprasanje casa kdaj.


Glede studija v Milanu oz v tujinii. Poznam 2 na Harvardu, 1 na Yale, 1 na Oxford, 5 University of Maryland, 2 v Texasu in vsi ti so pridobili stipendije in je studij dost bolj kvaliteten. Sej mi se ne moremo meriti s tako "priznanimi" univerzami - zakaj pa ne? Vse se da spremeniti z OGROMNO dela. Delo? Kaj je ze to? :shock:

PS: A je prav da en "kmet" placuje nase solanje? Saj to dela z davki.
Uporabniški avatar
sasho
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Okt 2008 15:22
Kraj: blue zone

Re: Kolesa

Odgovor Napisal/-a sasho »

Tecka: a je prav, da davkoplačevalci plačujejo kmetovo slabo letino? a je prav, da davkoplačevalci plačujejo socialne prispevke brezposelnim? a je prav, da davkoplačevalci plačujejo prispevke romom? etc. ;)
drugač pa ravno tako poznam eno, ki je delala doktorat na Marylandu - takrat je bilo razpisanih vsega skupaj 500 štipendij za študente iz vsega sveta.

Misliš, da bi morali uvesti šolnine tudi za srednje šole?
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Kolesa

Odgovor Napisal/-a Tecka »

sasho napisal/-a:Tecka: a je prav, da davkoplačevalci plačujejo kmetovo slabo letino? a je prav, da davkoplačevalci plačujejo socialne prispevke brezposelnim? a je prav, da davkoplačevalci plačujejo prispevke romom? etc. ;)
drugač pa ravno tako poznam eno, ki je delala doktorat na Marylandu - takrat je bilo razpisanih vsega skupaj 500 štipendij za študente iz vsega sveta.

Misliš, da bi morali uvesti šolnine tudi za srednje šole?
Ne ni prav da davkoplacevalci placujejo kmetovo slabo letino, socialne prispevke, romom ... Jaz bi bila za ukinitev tako velike socialne pomoci vsem. Primer zdravstva: Okoli 20% bruto place gre zdravstvu kar je za nekoga ki ima recimo 4000 bruto mesecnega dohodka 800€ na mesec to pomnozi z 12 pa dobis 9600€ pa to sam za osnovno, dodatno si moras sam placevat kar pride slabih 300€ na leto. Vse skupaj zaokrozimo na 10.000€ letno. In ko gre taka oseba k zdravniku ga ta MORA zavrniti (ukazi prihajajo od ministrstva) - recimo ce bi zelel da ti opravijo eno preiskavo ki stane 100e ker imas bolecine te bo ta moral zavrnit ces da ni denarja. Ja kam so pa dali njegovih 10k? Porabili so jih pri zdravljenju tistih oseb ki prispevke sploh ne placujejo ali pa so placila opraviceni. Ja za kaj bom pa pol placeval tok na leto da ima drug koristi?! Jaz pa ne?!
Tok kolikor placas tok moras tudi nazaj dobit ce je potrebno in ne bi placevali za drugo 1/2 Slovenije ki prispevkov sploh ne placuje. Najhuje kar pa je je to da ta "revez" ki je opravicen placila prispevkov dela se za ovinkom na crno ali pa utaja davke. Se pravi Zakaj bi JAZ placevala davke za nekoga drugega?! Vsak naj placa zase tok kot rabi in nehimo podpirati druge. Evo Mura zdej pa Gorenje (kaj se majo v Gortenju trenutno za kregat ter protestirat, Gorenje so za 2 dni "upora" kostali precej denarja - eh to delavce ne zanima - lahk so sam srecni da imajo se sluzbe glede na to kaka je situacija na trgu) - No pa Mura to je bil socialni problem ze od osamosvojitve - davkoplacevalci so jih se pri zivljenju drzali vec kot 20 let. Zakaj? A da so "revezi" dobili 500€ na mesec dolg se je pa sam vecal.)
No pa poglejmo se eno drzavno ustanovo - ZPIZ. Vsi placujemo/bomo placevali tudi nekaj v to blagajno. In vzemimo kmeta ki se je odlocil da bo najmanj placeval - eh sej starost je se dalec pred mano bom zdej sam nekaj € notr dajal. Ko pride do upokojitve pa dobi sam (stevilk ne vem na pamet to je sam prikaz) 150€ na mesec in se revez krega kako ne more zivet od tega. Kaj si pa prej tako mal dajal notr? Tok kolikor das toliko imas.
Uporabniški avatar
sasho
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Okt 2008 15:22
Kraj: blue zone

Re: Kolesa

Odgovor Napisal/-a sasho »

pri zdravstvu potem pridemo do sledečega problema: oseba, ki ima 600eur bruto plače na letni ravni prispeva v zdravstveno blagajno 1440 eur. za ta denar ne sme niti prdnit v zdravstvenem domu. torej se ti zdi fer, da bi takšni osebi, ki drugače dela 8h ali več v nekem proizvodnem obratu, v 3 ali 4 izmenah, zavrnili zdravstveno pomoč, ker jebi-ga, 1440eur ni dovolj za operacijo slepiča. mislim, da ta logika ne vzdrži, pa tudi če pogledamo po najbolj razvitih - skandinavskih državah, imajo tam zelo razvit socialni čut in mislim, da je v temu lepša prihodnost, kot v ameriškem turbokapitalizmu. moraš gledati tudi tako, da tistemu, ki ima 4000eur bruto plače 800eur predstavlja veliko manj, kot nekomu, ki ima 700 eur bruto plače. navsezadnje zneski na položnicah so isti. zato mi je bilo pred časom tudi smešno, ko je direktor ene večje firme velikodušno oznanil, da si bo tako, kot vsi delavni znižal plačo za 20%, prejemal je pa 12.000 eur na mesec. Ja, z 9.600 bo tudi težko shajal iz meseca v mesec. Delavcu, ki so mu pa od skromnih 700eur bruto odvzeli 20%, bo pa dejansko težje živel.

glede gorenja pa: delavci so dvignili glas, ker niso dobili plačila za opravljeno delo. Če se prav spomnem, so delali 36ur na teden, plačanih so dobili pa le 32ur. Večji problem pri gospodarstvu pa se skriva drugje - nesorazmernost plač. Delavci dobijo čisti minimum v večini podjetij, nobenega bonusa, nobene nagrade za delo. In takšna podjetja dolgoročno ne bodo mogla dobro poslovati. Direktorjem in lastnikom ves dobiček, ki ni majhen, delavcem pa ravno toliko, da plačajo račune in kupijo kruh in mleko. V času konjunkture se ni nihče spomnil, da bi delavcem dvignili plače ali razdelili dobiček, sedaj, v recesiji, so pa najprej delavcem znižali plače za 20-30%, češ vsi skupaj se moramo odreči, da bomo preživeli. Kot nasprotni primer ti lahko navedem novomeško Krko, kjer imajo VSI zelo dobre plače, VSI so zadovoljni, vzdušje v podjetju je super, delavci so veseli, zadovoljni, ker vejo, da so dobro plačani za opravljeno delo, vejo, da bodo dobili plačo, vedo, da niso izkoriščani!
Mura bo šla pa v stečaj. Sej 90% tekstila je že šlo, tako da je bilo samo vprašanje časa kdaj. Vendar, problem pri Muri je ta, da zaposluje 3000 delavcev, ki ne bodo dobili nove službe, ki se več ne morejo prekvalificirati (npr. gospa dela že 30 let v muri, drugega ne zna). Kako bodo te ljudje preživeli? Kaj, če sta oba starša zaposlena v Muri? govorila si tudi, da bi znižala socialno pomoč - a njim tudi? saj lahko le umrejo...skupaj z otroci, ki se ne bodo mogli šolati, ker starši ne bodo imeli denarja za vlak MS-Lj, kaj šele za šolnino.
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Kolesa

Odgovor Napisal/-a Tecka »

Sej te zastopim kaj hoces povedat sam o tem cemer midva zdaj govoriva o potrebni spremembi sistema - to se ne zgodi cez noc. Za tako spremembo je potreben cas. Tle se gre za celo verizno reakcijo. Primer: Uvedba solnin - vsem davkoplacevalcem se zniza za kak % placilo davka - se pravi da delavec/zaposleni dobi vec ker bo dosedanje breme prevzel student sam oz njegova druzina - zmanjsanje vpisa na univerzo (tisti ki so se nanjo vpisali samo zaradi statusa da lahko delajo prek studentskega servisa) kar ze takoj mal razbremeni blagajno (zdravstveno zavarovanje ne placuje podjetje kjer imas zaposlenega starsa - se pravi ta denar ki ga je dajala firma prej za zdravstvo otroka ki sam dela prek studentskega servisa - dobi neposredno stars) - uvedba bolj kvalitetnega studija (z manjsimi skupinami studentov in samo tistimi ki se res zanimajo za ta faks) - iz nasih vpisnin se krijejo place visokosolskih profesorjev (razbremenitev davkoplacevalcev) - uvedba visjih stipendij za odlicne studente (kdo jih daje? TIsti ki te bo kasneje zaposlil - ali je to drzava, podjetje, ustanova...) ...

Sej jaz ne zagovarjam ameriskega sistema - vem kako deluje - pa tudi skandinavski ni popolen. Zakaj imajo skandinavske dezele lahko tako dobro organizirano druzbo? Ker imajo ze v zavesti da ce goljufas drzavo (utaja davkov) goljufas vse. Kok je pri nas dela na crno, kok je utaj davkov - sej za to niso krivi samo ti ki to zlorabljajo je tudi nas sistem in ljudje ki so zaposleni na DURSu (sem bila zadnjic 4h na DURSu zaradi osnovnega izracuna dohodnine ki ga ne znajo izracunat, ko sem jim predlozila moj izracun ki je bil pravilen z vsemi postopki so me 4h setkal od enega do drugega ker nihce ni znal tega narest in na koncu mi je sam potrdila in rekla - tko kot ste reki tako bomo naredili (WTF) lohk bi jim rekla da so mi dolzni 1mio pa bi mi ga dali)

Se pa strinjam s tvojo izjavo - ko gre vse gor se nikamor nic ne premakne ko pa mal zaskripa pa takoj rezejo place - kar ni prav. Sej poanta je v tem da je treba spremeniti sistem in misljenje ljudi. Vsem je treba razlozit na kmecki nacin kako drzva sploh funkcionira (ker se jih 3/4 ne zaveda kam gre njihov denar).

No sej da se vrnemo na temo zaradi katere se je to vse zacelo ...
Naj andrej lepo pobrise vse teme kjer se kaj prodaja ali kupuje - za to obstajajo bolha, salomon... Za prodajo zapiskov pa kaj - naj jih prodaja (na bolhi ali salomonu) ce bo prodal dobr zanj ce ne pa pac ne.
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Kolesa

Odgovor Napisal/-a bajna »

sasho sam tist glede Krke pa Mure, ne morš teh dveh firm primerjat, ena dela na področju k laufa, k bo tud v recesiji velik povpraševanja, ena boga Mura ma pa tok konkurence s trgov kjer je pocen delovna sila in je logično da ne more preživet, to je čist tko k da bi enaču jabolka pa hruške...
Uporabniški avatar
sasho
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Okt 2008 15:22
Kraj: blue zone

Re: Kolesa

Odgovor Napisal/-a sasho »

bajna, nikjer nisem enačil Mure in Krke. kvečjemu sem naredil primerjavo med plačo delavcev Krke in Gorenja (pa v Krki ne delajo samo delavci s 7. ali višjo stopnjo izobrazbe, tudi takšni s poklicnimi šolami, kot v Gorenju).
Če pa že omenjaš Muro, ki ima tolikšno konkurenco in bo zaradi tega propadla - zakaj lahko Hugo Boss dela v Nemčiji in ima ogromne dobičke? cheap roba iz Kitajske nikoli ni bila, niti nikoli ne bo konkurenca Murinim izdelkom.


Tecka, pustimo državno upravo, saj vemo kakšna je. Največkrat celo sami zaposleni povejo, kako se dela in kako so kos svojim nalogam ;)
Uporabniški avatar
Tecka
Prispevkov: 306
Pridružen: 06. Okt 2008 11:40

Re: Kolesa

Odgovor Napisal/-a Tecka »

sasho napisal/-a:
Če pa že omenjaš Muro, ki ima tolikšno konkurenco in bo zaradi tega propadla - zakaj lahko Hugo Boss dela v Nemčiji in ima ogromne dobičke? cheap roba iz Kitajske nikoli ni bila, niti nikoli ne bo konkurenca Murinim izdelkom.
Itak da ne bo konkurenca je Kitajska dost boljsa :twisted:
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Kolesa

Odgovor Napisal/-a bajna »

my bad :oops: mal sm površno pol prebrala, sam point je še zmer, da se morš zavedat, da krka dela na takem področju, da ji bo zmer laufalo, ker je tok na visoki ravni, mura, pa tud gorenje pa ne...
Uporabniški avatar
sasho
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Okt 2008 15:22
Kraj: blue zone

Re: Kolesa

Odgovor Napisal/-a sasho »

moj point pa ni bil v temu, na katerem področju katera firma dela. Gorenje je imelo lani tudi veliko dobička, sicer manj kot Krka, ampak koliko so ga razdelili med delavce? v primerjavi s Krko najbrš nič. Hotel sem povedati samo, da v Krki delavci nimajo občutka, da so izkoriščani, dočim v gorenju pa imajo - po mojem mnenju čisto upravičeno. Mura pa ni delala dobička, tako da se ne more pričakovati, da ga bo delila med delavce.
pa ne pozabit - zadovoljen delavec je dober delavec ;)
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Kolesa

Odgovor Napisal/-a baby™ »

mene pa res zanima o cem bi se debatiralo, da odprem temo skiroji... :lol:
jaz sem mali psihopat
Odgovori

Vrni se na