Iz kje se učiti Javno upravo?

prof. dr. Bojan Bugarič, prof. dr. Erik Kerševan

Moderatorji: Zmajbaby™

Odgovori
Uporabniški avatar
Michelle
Prispevkov: 393
Pridružen: 15. Avg 2009 09:48

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a Michelle »

Pošta Slovenije je od 2002 naprej gospodarska družba, ki je v 100% lasti države.

1. člen ZJU:
(1) Javni uslužbenec je posameznik, ki sklene delovno razmerje v javnem sektorju.
(3) Javna podjetja in gospodarske družbe, v katerih ima večinski delež oziroma prevladujoč vpliv država ali lokalna skupnost, niso del javnega sektorja po tem zakonu.
2. člen
(1) Ta zakon ureja skupna načela in druga skupna vprašanja sistema javnih uslužbencev.

In če ZJU ureja vprašanja javnih uslužbencev, ti so zaposleni v javnem sektorju, kar pa gospodarske družbe z večinskim delom države (kar je tudi Pošta Slovenije) niso, bi js rekla, da ZJU za Pošto Slovenije ne velja in tud ni možna razrešitev po ZJU, pač pa odpoklic po ZGD :D

Upam vsaj, da je tko nekak :D

Edit: js mam tud napisan, da financiranja ne pišemo in si ga nism pogledala
''My country is the world and my religion is to do good.''
Thomas Paine
sunny
Prispevkov: 15
Pridružen: 21. Jan 2010 19:43

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a sunny »

a mi lahko kdo pomaga odgovoriti na naslednje vprašanje:
Razlika med javno službo in univerzalno storitvijo?

men to ni nč jasno..
-Špela-
Prispevkov: 51
Pridružen: 26. Maj 2009 16:13

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a -Špela- »

Mi lahko lepo prosim kdo pove kaj spada pod vprašanje sistemi javnih uslužbencev in kaj pod sistemi javne uprave!

Lp
-Špela-
Prispevkov: 51
Pridružen: 26. Maj 2009 16:13

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a -Špela- »

sunny napisal/-a:a mi lahko kdo pomaga odgovoriti na naslednje vprašanje:
Razlika med javno službo in univerzalno storitvijo?

men to ni nč jasno..
Ti kopiram kar piše na forumu: "EU je s svojim pravnim redom določila, da se na področju gospodarskih javnih služb ukinejo vsakršne oblike monopola in se posledično upoštevajo vsa pravila konkurenčnega prava, torej vzpostavi trg konkurenčnih ponudnikov javnih dobrin in storitev. Za razliko od slednjega pa je še določila, da morajo države članice kljub temu ponujati prebivalstvu vsaj minimalni obseg javnih dobrin in storitev (kot znak socialne države), ta minimum pa imenujemo univerzalne storitve."
"Namesto javne službe dobimo v bistvu vrsto tržnih dejavnosti, kjer podjetja tekmujejo na trgu, omejuje pa jih le univerzalna storitev in nekaj drugih omejitev, ki so povezana z varstvom enakosti uporabnika te storitve"
"direktiva o univerzalni storitvi je protiutež določbam EU o prepovedi monopolov in liberalizaciji trgov"
Bianca
Prispevkov: 52
Pridružen: 21. Okt 2008 19:36

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a Bianca »

sunny napisal/-a:a mi lahko kdo pomaga odgovoriti na naslednje vprašanje:
Razlika med javno službo in univerzalno storitvijo?

men to ni nč jasno..

No, na 57. in 58. slajdu of prof. Bugariča piše naslednje (na kratko):

Gospodarske javne službe in pravo EU - > proces liberalizacije javnih služb, prepoved monopolov z direktivami

Za zaščito socialnega elementa poskrbi koncept univerzalne storitve. Gre za nadomestek prejšnje javne službe in predstavlja minimum, ki ga pravo EU določa za vse državljane EU. Namesto javne službe dobimo v bistvu vrsto tržnih dejavnosti, kjer podjetja tekmujejo na trgu. Omejuje jih koncept univerzalne storitve in nekaj drugih omejitev, ki so povezane z varstvom enakosti uporabnika storitve. Univerzalna storitev je le na področju elektronskih komunikacij natančno določena, drugje ohlapno, tako da je od držav članic odvisno kakšna je njena vsebina.
zwbgr
Prispevkov: 41
Pridružen: 02. Feb 2009 12:51

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a zwbgr »

-Špela- napisal/-a:Mi lahko lepo prosim kdo pove kaj spada pod vprašanje sistemi javnih uslužbencev in kaj pod sistemi javne uprave!

Lp
Najbrž gre za karierni in pozicijsku sistem pri javnih uslužbencih ter meritorni in spoil sistem pri upravi.
X
-Špela-
Prispevkov: 51
Pridružen: 26. Maj 2009 16:13

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a -Špela- »

Hvala! Jaz sem tut sklepala tako ampak je res čudno poimenovanje. Kaj pa pravna sredstva pri razrešitvi uradnika? Višji so lahko iz krivnih ali nekrivdnih razlogov in imajo pravno varstvo iz procesnih razlogov, ampak katera pa so ta pravna sredstva?
Pa vpr. kdaj odgovarja uradnik za svoja dejanja?
zwbgr
Prispevkov: 41
Pridružen: 02. Feb 2009 12:51

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a zwbgr »

Če prav razumem, so pravna sredstvo po ZUP, se pravi najprej pritožba, potem pa upravni spor. Funkcionarji, ki so lahko tudi nekrivdno razrešeni v enem letu po nastopu nove vlade, ministra ... imajo samo pritožbo iz procesnih razlogov.

Glede odškodninske odgovornosti pa glej 135. ZJU in naslednji

XVIII. p o g l a v j e

ODŠKODNINSKA ODGOVORNOST

135. člen

(odškodninska odgovornost javnega uslužbenca)

(1) Javni uslužbenec je odškodninsko odgovoren za škodo, ki jo protipravno povzroči delodajalcu pri delu ali v zvezi z delom naklepno ali iz hude malomarnosti.

(2) Za škodo, ki jo na delu ali v zvezi z delom protipravno povzroči javni uslužbenec tretji osebi, je nasproti tej osebi odškodninsko odgovoren delodajalec.

(3) Tretja oseba lahko kot oškodovanec zahteva povračilo škode tudi od tistega, ki ji je protipravno povzročil škodo, če je bila škoda povzročena naklepno.
X
-Špela-
Prispevkov: 51
Pridružen: 26. Maj 2009 16:13

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a -Špela- »

Hvala!! :)
sunny
Prispevkov: 15
Pridružen: 21. Jan 2010 19:43

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a sunny »

Hvala za odgovore!!
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Današnji izpit:

1. Sistem Javne Uprave in institucije v javni upravi
2. Oblikovanje vlade in odstop vlade
*Ta dva vprašanja je sestavil prof. Trpin

3. Obrazloži naslednje pojme:
-pozicijski sistem uslužbeniškega sistem
-Post-washingtonski konsenz
-neodvisne javne agencije v ZDA
-ameriški sistem plena uprave
-primer Watts
4. Zaradi krize se Slovniji uvedejo šolnine, s tem, da so te višje za tuje študente. Pred sodiščem ES so bili že naslednji primeri: Brown, Grzelcyk, Komisija prot Avstriji, Bidar, Franca Ninni Orasch, Bressol. Kateri so relevantni v tem primeri. Kakšna bi bila na podlagi njih sodba sodišča evropske skupnosti. Kakšno je tvoje mnenj?
* Ta dva je sestavil prof. Bugarič

Ocena bo enakovredno sestavljena iz ocenjenega dela prof Trpina in dela prof Bugariča. Rezultati bodo okvirno v petek drugi teden
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Alterego
Prispevkov: 16
Pridružen: 07. Maj 2010 13:18

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a Alterego »

Jemc, ne vem od kje si dobil podatke, kaj bo na izpitu, ampak verjetno si danes videl, da niti eno vprašanje ni bilo iz področja, ki si ga napisal na prejšnji strani ...
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Tako mi je sporočila kolegica.

Sam nisem bil na predavanjih, kar je bilo tudi jasno iz tega, da nisem imel letošnjih zapiskov, in sem tudi rekel, da mi je bilo to sporočeno, ne pa da sem sam slišal na predavanju.

V kolikor je kaj drugače povedal na predavanjih je bilo dovolj časa in prepričan sem da je videlo mojo objavo veliko ljudi, ki so v kolikor sem posredoval napačne info, imeli prave podatke. Tako da se na njih obrni, zakaj me niso popravili.

Lp, Jemc
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Bianca
Prispevkov: 52
Pridružen: 21. Okt 2008 19:36

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a Bianca »

Torej, rezultati so bili prejšnji teden. Predvidevam, da je vpis ocen na govorilnih urah?
mab
Prispevkov: 1
Pridružen: 25. Okt 2010 18:28

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a mab »

Ali veste kdo bo sestavljal izpit na feb roku?
3glav
Prispevkov: 10
Pridružen: 10. Sep 2012 14:25

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a 3glav »

A mogoče kdo od boloncev ve če je seminarska za ta predmet obvezna?Zanima pa me tud iz kje se je dobr učit za ta predmet in koliko časa rabiš?Hvala za odgovor
bejba
Prispevkov: 54
Pridružen: 13. Sep 2010 13:56

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a bejba »

Seminarska naloga ni obvezna, je pa res, da ce je ne naredis, nimas moznosti za 10. Lahko pa se vseeno dobis 9. Za Bugarica se je najboljs ucit po njegovih slajdih od letos, ki so na Sisu, za Trpina pa iz zapiskov z njegovih predavanj.
3glav
Prispevkov: 10
Pridružen: 10. Sep 2012 14:25

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a 3glav »

Hvala za odgovor.Zanima me samo se kje bi se dalo dobit te zapiske od trpina?
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

A bi lahko nekdo, prosim, napisal vprašanja z današnjega izpita? Hvalaaaaaa :mrgreen:
sajgon
Prispevkov: 29
Pridružen: 27. Okt 2009 18:48

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a sajgon »

1. Sistem javne uprave
2. Sistem državne uprave
3. Watts (+2 ali 3 primera zraven) glede dostopa do zdravstvenih storitev. Direktiva o zdravstvenih storitvah 2011- ali je po njej zdravstvo še javna služba?
4. Primer: Banke, ZDIJZ, ti si pravni zastopnik državljanov. Argumentiraj kot pravni zastopnik dostop do porabe sredstev bank (tako nekako)
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

Kolk časa (okvirno) se pa zdej kej učite tale predmet? (glede na to, da se je treba naučit trpinovo in bugaričevo snov :? )
bejba
Prispevkov: 54
Pridružen: 13. Sep 2010 13:56

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a bejba »

Snovi ni veliko, tako da gre kar hitro. Mogoče 1 teden.
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

super :mrgreen: in hvala za odg.!
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a Slash »

bejba napisal/-a:Snovi ni veliko, tako da gre kar hitro. Mogoče 1 teden.
Tudi če nisi hodil na predavanja?
3glav
Prispevkov: 10
Pridružen: 10. Sep 2012 14:25

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a 3glav »

Ali lahko nekdo pove kje bi se dalo dobit zapiske..ker js mam slajde od bugarica,jih je res malo,za terpinov del pa nimam nic,niti nevem iz kje naj se ucim za njegov del?Hvala za odgovor:)
Odgovori

Vrni se na