Iz kje se učiti Javno upravo?

prof. dr. Bojan Bugarič, prof. dr. Erik Kerševan

Moderatorji: Zmajbaby™

Odgovori
sajgon
Prispevkov: 29
Pridružen: 27. Okt 2009 18:48

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a sajgon »

Za Bugariča slajdi, za Trpina je pa dosti kar že znaš oz. malo več teorije :D

Uradno sem končal z izpiti :D :D :D
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

Zanima me o čem vse pišeš pri vprašanju Sistem državne uprave? A tuki pišeš tudi o vladi (njenih funkcijah, organizaciji,...) in ministrstvih (spet funkcije,....)? Pa a o javnih službah tudi? Prosim, če me nekdo mal usmeri, ker se mi zdi to blaaaazno široko vprašanje in ne vem točno o čem bi pisala :oops:
Hvalaaaaa :mrgreen:
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

očitno nihče ne ve....ali pa ne gre nihče na izpit
no, pol bom pa postavla eno lažje vprašanje, bolj tehnične narave :D zanima me, če to, da ne pišemo financiranja javnih služb pa koncesij velja tudi na naslednjih izpitnih rokih? al je to veljalo samo januarja? Da se ne bom slučajno preveč naučila :mrgreen:
3glav
Prispevkov: 10
Pridružen: 10. Sep 2012 14:25

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a 3glav »

Mene isto zanima kako sploh odgovorit na vprasanje: sistem javne uprave?kaksn nej bi tle prblizn zgledal odgovor:D
snežinka88
Prispevkov: 22
Pridružen: 09. Jan 2010 13:05

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a snežinka88 »

Jaz sicer nisem prepričana ali je to čisto pravilen odgovor, ampak jaz sem šla februarja na ta izpit in sem pri tem vprašanju pisala da sistem javne uprave zajema: 1. razmerja med posameznikom in JU pri uveljavljanu njihovih pravic (sem sodijo upravni postopki, ki so pot za uresničevanje abstraktnih pravic v realno življenje; sodni in ustavni nadzor nad delom javne uprave in pa neformalne oblike varstva praviv(npr varuh človekovih pravic)) 2. razmerja med posamezniki in JU v zvezi z njenim delovanjem (sem sodijo moderna načela JU (n. zakonitosti, n. odprtosti, n. transparentnosti, n. nepristranskosti...); oblike sodelovanja med posamezniki in JU (referendum, predstavniški sistem, sodelovanje pri delu različnih institucij JU) in pa dostop do informacij javnega značaja) 3. Organizacija uprave in ljudje v upravi (uslužbenski sistem; organizacija ministrstev in organov v njihovi sestavi, organizacija upravnih enot, druge teritorialne enote državne uprave; metode dela v upravi (odprta uprava, informatizacija uprave, uvajanje standardov kakovosti v upravi))
Jaz sem nekako tako odgovorila na vprašanje. Sicer kot pravim, res nisem čisto sigurna a je to to, ampak sem pisala 9 izpit, tako da čisto mimo pomoje ni. :D
Pa srečno na izpitu ;)
snežinka88
Prispevkov: 22
Pridružen: 09. Jan 2010 13:05

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a snežinka88 »

Aja pa še to. Na februarskem roku, mislim da je bilo drugo vprašanje Funkcije in organizacija državne uprave (in ne sistem državne uprave, tako kot je bilo nekje nazaj napisano- sej lahko da je to isto mišljeno....ampak vseeno se mi je zdelo vredno opozorit - če bo komu zdaj bolj jasno kaj pisat pri tem vprašnju :D ). Tako da pri tem vprašanju sem jaz pisala tiste sistemske funkcije državne uprave (sodelovanje pri oblikovanju politik, izvršilne naloge, inšpekcijski nadzor, spremljanje stanja, razvojne naloge, zagotavljanje javnih služb, odločanje o upravnih stvareh - vse te naloge opravlja vsako ministrstvo na svojem področju), potem sem še pisala o vladi in njenih funkcijah, pa o organizaciji ministrstev, vlade, organov v sestavi...uglavnem vsega po malem. ;)
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

Snežinka88 najlepša ti hvala za tole! :)
3glav
Prispevkov: 10
Pridružen: 10. Sep 2012 14:25

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a 3glav »

Snezinka full ti hvala:)vidm pa da mores ocitno kr dovge in podrobne odgovore pisat:)
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

Izpit 15.1.2013 (po spominu :D ), piše se 60 minut
1. Razlike med univerzalno storitvijo kot jo pojmuje EU in javno službo kot jo pojmujejo države članice? Razlike med storitvijo splošnega ekonomskega interesa ter socialno storitvijo ekonomskega interesa? Pa še eni dve vpršanji na to temo, ki pa se ju ne spomnim.
2. Ali je okej, da država določi višje šolnine za tujce? Katere primere iz prakse sodišča ES bi uporabil pri svoji argumentaciji?
3. Ali so podatki o plačah uslužbencev v podjetju, ki je v delni ali večinski lasti države javni? Ali lahko novinar zahteva podatke o uslužbencih, ki so sodelovali pri izbrisu prebivalcev iz registra? Pa mislim, da je blo še neki....
4. Kakšne naj bi bile prednosti agencije, zakaj jih vse pogosteje ukinjamo in razlike med agencijami ter organi v sestavi?
mici
Prispevkov: 10
Pridružen: 13. Jan 2013 18:36

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a mici »

A lahko kdo pove, tista skripta malo višje 2011/2012 a so not tud Trpinova predavanja ali sam Bugaričeva????? In ali je dovolj samo ta skripta, ali se priporoca, da se pogleda tud Kortinikova za sirse razumevanje, oz kaj priporocate?? jez res ne vem vec po cem se naj ucim za ta izpit :(
eni pravte slajde pa Trpin, sam kje se dobi Trpina, a v skripti 2011/2012 iz foruma?

hvala vnaprej :)
Uporabniški avatar
gregsson
Prispevkov: 58
Pridružen: 28. Avg 2012 03:21

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a gregsson »

Imam pomanjkljive zapiske s predavanj (nisem bil na vseh). A je mogoče kdo pripravljen dat za skopirat zapiske. :) Hvala
[/color

Ignorantia Iuris Nocet, Ignorantia Facti Non Nocet. --> http://www.youtube.com/watch?v=khSIYmTzt6U
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a windy »

Je že kaj splošno znano kdo bo sestavljal majski izpit?
sreča na vrvici
Prispevkov: 129
Pridružen: 26. Okt 2011 21:40

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a sreča na vrvici »

A ni po novem tako, da sestavljata vsak polovico?
bejba
Prispevkov: 54
Pridružen: 13. Sep 2010 13:56

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a bejba »

Ne vem, kako je bilo ma drugih rokih, ampak januarja sta vsak sestavila polovico.
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a windy »

sreča na vrvici napisal/-a:A ni po novem tako, da sestavljata vsak polovico?
Očitno to ni pravilo, ker so marčevska vprašanja Bugaričeva. Je bil kdo aprila na izpitu?
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a windy »

Maja je izpit sestavljal prof. Bugarič, vprašanja so bila OK, nič novega (konkretno se ne spomnim, v grobem zajeta celotna snov po zapiskih) :) literatura: zapiski, objavljeni na forumu.
čbelca
Prispevkov: 55
Pridružen: 22. Jun 2012 10:28

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a čbelca »

Kdo bo pa sestavljal izpit septembra?
sreča na vrvici
Prispevkov: 129
Pridružen: 26. Okt 2011 21:40

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a sreča na vrvici »

Ali kdo ve, kdo bo septembra sestavljal izpit?
kolegica
Prispevkov: 19
Pridružen: 15. Jun 2010 16:26

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a kolegica »

A ima slučaaaaajno kdo kakšno verzijo rešenih teh izpitnih vprašanj iz foruma in literature? S približno zanesljivimi odgovori, če je le mogoče? ;)
shushy
Prispevkov: 77
Pridružen: 16. Apr 2010 10:41

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a shushy »

tud jst bi to mela in tut mene zanima če kdo mogoč že ve kdo bo sestavljal izpit septembra ker res nimam časa da bi se še za trpina učila ;)
kolegica
Prispevkov: 19
Pridružen: 15. Jun 2010 16:26

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a kolegica »

Am.. Je kaj reku kdaj bojo rezultati predvidoma? :)
shushy
Prispevkov: 77
Pridružen: 16. Apr 2010 10:41

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a shushy »

jst nism nč slišala glede tega, ampak glede na to da ns je blo ful mal bi lhk bli jutr :D
sreča na vrvici
Prispevkov: 129
Pridružen: 26. Okt 2011 21:40

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a sreča na vrvici »

Ko ga je ena vprašala, je rekel 1 teden.
kolegica
Prispevkov: 19
Pridružen: 15. Jun 2010 16:26

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a kolegica »

Sej kolkr vem jih je zmeraj bolj malo, pa vedno kar traja... juhu.
Katica
Prispevkov: 66
Pridružen: 22. Apr 2010 10:36

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a Katica »

September 2013

1. Obrazloži sledeče pojme: univerzalna storitev, Washingtonski konsenz, neoliberalizem, pomen primera Komisija proti Avstriji, pomen primera Watts proti UK.
2. Razlike med ameriškim ("spoil") sistemom in slovenskim modelom uradništva? Razlike med nemškim in avstrijskim modelom? Kako bi izboljšali ZJU glede slabosti pri imenovanju najvišjih uradnikov?
3. Kaj je to RIA? Ali ZDIJZ dopušla dostop do podatkov o poslovanju podjetij v večinski državni lasti? V katerih primerih? Kaj je to "notice and comment" postopek?
4. Glavne razlike med pozicijskim in kariernim uradniškim modelom? Kje je uveljavljen prci, kje drugi? Kakšna je slovenska ureditev na tem področju? Kakšni so trendi v državah OECD?
Odgovori

Vrni se na