Iz kje se učiti Javno upravo?

prof. dr. Bojan Bugarič, prof. dr. Erik Kerševan

Moderatorji: Zmajbaby™

Odgovori
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

čbelca napisal/-a:A mogoče že kdo ve,kdo bo na izpitu januarja?

hvalaaaaa ;)
A se zdej ze mogoce ve kdo bo ta mesec sestavljal izpit? Je mogoce kaj omenil na predavanjih? :?:
zadro
Prispevkov: 8
Pridružen: 11. Jun 2010 21:13

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a zadro »

Zdravo.

To informacijo je za zadnji izpit povedal na govorilnih urah, tako da, če te zanima, ti predlagam, da ga greš vprašat.

In ker to verjetno še ostale zanima, potem to informacijo tu gor objaviš, kot sem jo jaz.

Lp
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Zdravo.

Izvedel sem, da bosta januarski izpit sestavljala prof. Bugarič in prof. Trpin skupaj. In sicer bo od 4 vprašanj 2 oz bolj verjetno 3 zastavil prof. Bugarič preostalo vprašanje pa prof Trpin.

Prof Bugarič je še povedal, da bodo njegova vprašanja bolj naravnana na razumevanje snovi torej bodo noter tudi praktčni primeri, ki so se delali na seminarjih.

Rekel je še, da si je dobro dobiti zapiske iz letošnjega študijskega leta, (po bolonjskem študijskem programu so predavanja iz Javne uprave le v prvem semestru in so se torej že zaključila), saj je v letošnjih predavanjih nekaj sprememb, ki si jih je dobro pogledati.

Sam imam zapiske le iz lanskega študijskega leta, tako da me zanima, če ima zapiske od letos kdo od vas. Če jih ima bi ga prosil, da to tu sporoči ali mi pošlje sporočilo na private.

Hvala že vnaprej.

Lp, Jemc
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
don
Prispevkov: 109
Pridružen: 16. Jan 2010 13:55

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a don »

ojoj, kakšna sprememba, ne morem vrjet :?
tudi jaz se priporočam za letošnje zapiske..
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

Tudi jaz bi zapiske...prosim :oops:
in pa jemc,hvala za info!
don
Prispevkov: 109
Pridružen: 16. Jan 2010 13:55

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a don »

Jemc, zanima me, če mogoče veš kako je pa s roki, ki jih imamo na razpolago tisti iz starega programa..ker bolonjski nimajo izpitnega roka npr. februarja in aprila? Ali se tudi tax sestavlja izpit po novem sistemu?
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Rekel je, da za vnaprej ne ve kater profesor bo sestavljal izpit, saj se to sproti dogovorita.

Nisem pa ga vprašal, če se potem za kasnejše roke, na katere bolonjci ne morjo it, izpit sestavlja po stari snovi. Tako da ne vem.

Lp, Jemc
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
don
Prispevkov: 109
Pridružen: 16. Jan 2010 13:55

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a don »

torej, kako se boste lotili izpita?
če se ne dobi letošnjih, pa samo po lanskih zapiskih?
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

jst pojma nimam kako sem bom lotla izpita, če ne dobim zapiskov :? dvomim, da bojo stari zadost, če je izrecno reku, da naj si letošnje dobimo :| tko, da reeeees prooooosiiiiiim kakšno dobro dušo, če bi jih posodla :oops:
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Zdravo.

Profesor Bugarič je povedal, da je v primerjavi z lanskim letom prišlo do sprememb v 4 in 6 poglavju, kjer so dodani novejši primeri iz sodne prakse, ki se nanašajo na pravice študentov in pacientov v EU. Prav tako je prišlo do sprememb pri zadnji točki 6, ki obravnava vlogo birokracije v razvoju. (*To ne pomen, da bo tu poudark na izpitu, le povedu je, kaj se je spremenilo v primerjavi s predavanji v lanskem študijskem letu)

Tudi sam še nisem uspel dobiti letošnjih zapiskov.

Če mi jih lahko kdo da, vsaj glede zgoraj omenjenih delov, ki so se letos spremenili, bi ga prosil, da mi to tu sporoči ali pošlje sporočilo na private.

Hvala.

Lp, Jemc

P.S.

Zvedel sem še to, da bo poudarek na izpitu na teh stvareh:
-politizacija
-RIA
-agencije
-naši organi v sestavi vs angleški
-6 člen ZDIJZ
-notice and comment
Zadnjič spremenil Jemc, dne 29. Jan 2013 23:07, skupaj popravljeno 1 krat.
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Bianca
Prispevkov: 52
Pridružen: 21. Okt 2008 19:36

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a Bianca »

Zapiske?

Ne vem no, jaz sem hodila na predavanja, pa si v bistvu nisem delala zapiskov. Imela sem skopirane slajde iz ŠISA (še od lanskega leta) in ponekod sem si napisala kakšno opombo. Drugače sem pa predvsem sledila predavanjem. Mislim, da bo težko priti do kakšnih solidnih zapiskov.

Profesor je nekaj omenil, da je letos dodal svojim slajdom nekaj sprememb, ampak jaz nimam dostopa do tega, ker sem vpisana po starem programu. Bolonjci pa imajo v ŠISU, se mi zdi.
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

mogoče, če bi kdo od bolonjcev delil vsaj slajde iz ŠIS-a? :P
bookworm
Prispevkov: 16
Pridružen: 27. Apr 2011 15:17

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a bookworm »

Zapiski s predavanj se od lanskoletnih ne razlikujejo veliko. dodani so samo primeri pri bolonjski reformi in sicer naslednji (tega nimamo bolonjci v šisu, ker je profesor pozabil dodati izpopolnjeno verzijo, tako da je prepisano s sladov na predavanjih):
Forcheri- pravica do svobode gibanja (vpisnina le za tujce- diskriminacija)
Gravier (dostop do izobraževanja je predmet ureditev po pogodbi)
Blaizot
Grzelezyk- belgijska šola ne more zavrniti socialne pomoči, do katere so upravičeni belgijski študentje- direktna diskriminacija.
Bressol: 30% kvota za študente nerezidente predstavlja indirektno diskriminacijo
Raulin- pravica do dostopa vključuje pravico do prebivališča
Brown- francoski študent želi študirati na škotskem, ker od škotske oblasti ni dobil allovance, ki je pokrivala šolnino. gre za diskiriminacijo ker stroški predstavljajo dostop do študija.
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Hvala ti bookworm. Mogoče veš še o kakšnih spremembah govori prof. Bugarič, ko je rekel, da je do nekaj sprememb prišlo tudi pri primerih sodne prakse v zvezi s pacientovimi pravicami v EU, ter da je prišlo do sprememb v letošnjih predavanjih tudi pri zadnji točki, ki obravnava vlogo birokracije v razvoju.

Sicer pa sem od kolegice dobil te podatke, kaj se je letos delalo na seminarjih (dobro jih je pogledat, ker je ponavadi del izpita iz njih sestavljen):

1. seminar
Vsaka skupina je morala naredit nek osnutek, kako bi izbojšal slovenski model javne uprave (na začetku slajdov, maš različne modele in potem na enem tudi, kako je pri našem). Kako bi poskusl čim manj politike mešat v upravo itd. Eno so ful zagovarjal ameriški sistem, naša skupina je vztrajala pri uradniškem svetu, samo da bi jih mal drugače volil, da bi jih manj imenovala minister in predsednik. Ne vem, kaj točno vse smo naglumil, ampak važn je sam, da znaš argumentirat svojo odločitev, ni nepravilnih odogovor:)

2. seminar
Tema je bila odprta javna uprava. Bli smo razdeljeni v dve skupini, naša skupina je morala presodit, če so v primeru izbrisanih lahko za to napako odgovorni tudi uradniki, ki so bili takrat zaposleni na ministrstvu, ali je samo minister objektivno odgovoren in so uardniki samo izvrševal naloge. Ko je bla ministrica še Kresalova, se je baje zahtevalo, da se podatki teh uradnikov javno razkrijejo, Kresalova je rekla, da ne, zaradi varstva osebnih podatkov. In potem je bla polemika, če so to res osebni podatki v tem primeru, ali bi javnost vseen mela pravico vedet. Presojal smo skratka ta 6. člen ZDIJZ, ki določa izjeme. Upam, da približno lahko razbereš iz napisnega, zakaj gre, ker sem že malo pozabla.
Druga skupina je mela pa neki v zvezi z NLB-jem, ker so načeloma družba gospodarskega prava, ampak pri dokapitalizaciji se je pa porabil davkoplačevalski denar itd. Skartka tudi v zvezi z ZDIJZ.

3. seminar
Delala se je primerjava med državnim holdingom vs. agencija. V Pravni praksi Pirnatov naj bi bil članek, ki podrobno pojasni razlike in prednosti obeh sistemov, ampak ne vem, v kateri.
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
nofak
Prispevkov: 319
Pridružen: 02. Apr 2009 22:31

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a nofak »

Tale Pirnatov clanek objavim v roku 5 minut. Sem ga zadnjic na hitro slikal s telefonom, nisem imel casa kopirati/skenirati.
bookworm
Prispevkov: 16
Pridružen: 27. Apr 2011 15:17

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a bookworm »

tole je glede birokracije:

6.tema: Vloga birokracije pri razvoju
V začetku tranzicije temu vprašanju ni bilo namenjeno veliko pozornosti, zaradi averzije do premočne vloge komunistične države v preteklosti.
Prevladoval tki. “Washgintonski konsenz”, ki prednost dajal trgom, zasebnemu pravu (pogodbeno in lastninsko pravo), vloga države, birokracije bila drugotna.
Danes “post-Washington” konsenz (Fukuyama), vloga držav zelo pomembna, kako priti do kvalitetne države (“getting to Denmark”)? Vloga pravne države?

Plačni sistem v SLO (Zakon o Sistemu Plač v Javnem Sektorju)
Vsi zaposleni v javnem sektorju so razvrščeni v 65 plačnih razredov.
Kako so izračunali zakaj je npr. asistent na univerzi primerljiv z mornarniškim podčastnikom v slovenski vojski, je zanimivo vprašanje?
Za delovno uspešnost zakon omejuje sredstva na največ 5% letnih sredstev za osnovne plače (22.člen ZSPJS). Ker so ta v glavnem sedaj zamrznjena, sistem deluje kot slaba uravnilovka.
Ni toliko pomembno kaj delaš kot to v katerem plačnem razredu si (v Avstriji recimo profesor na univerzi dobi le 40 % fiksne plače, ostali del je variabilen)

Pri zdravstveni reformi, je rekel, da je napisal na nove slajde še nekaj dodatnih primerov vendar kot sem napisala, te novejše verzije ni objavu na spletu, na predavanjih sem pa ravno tisti dan falila. morda bo kdo drug pripravljen deliti te informacije...
m|h
Prispevkov: 182
Pridružen: 14. Nov 2009 14:10

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a m|h »

Na šisu je danes objavil neko dopolnitev prosojnic, če morda kdo ni opazil še.
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Ko je Bookworm opozoril na to, da niso na ŠISu updajtani slajdi z letošnjih predavanj, sem pisal prof. Bugariču in jih je takoj, torej danes dopolnil. Tako da je to razlog za dopolnitev prosojnic.

Mogoče lahko še kdo, ki je bil na predavanju, ko se je govorilo o zdravstveni reformi in novejših primerov iz sodne prakse v zvezi s pravicami pacientov, na kratko pove, kaj so še tu bistvene spremembe v primerjavi z lanskimi zapiski.

Sicer pa hvala Bookworm in nofak za dodatne info in članek.

LP, Jemc
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
don
Prispevkov: 109
Pridružen: 16. Jan 2010 13:55

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a don »

na čem boste dali poudarek iz snovi pri trpinu?
Alterego
Prispevkov: 16
Pridružen: 07. Maj 2010 13:18

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a Alterego »

Jemc napisal/-a: P.S.

Zvedel sem še to, da bo poudarek na izpitu na teh stvareh:
-politizacija
-RIA
-agencije
-naši organi v sestavi vs angleški
-6 člen ZDIJZ
-notice and comment
A to potem pomeni, da bodo samo te teme na izpitu? Kako je ponavadi s temi ˝namigi˝? Ker npr. pri Gospodarksme kazenskem je pol res bilo samo to na izpitu, kar je prof. namignil :D
Bianca
Prispevkov: 52
Pridružen: 21. Okt 2008 19:36

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a Bianca »

m|h napisal/-a:Na šisu je danes objavil neko dopolnitev prosojnic, če morda kdo ni opazil še.
A lahko kakšenj bolonjc to uploada sem gor ker vpisani po starem programu nimamo nič novega. Hvala.
m|h
Prispevkov: 182
Pridružen: 14. Nov 2009 14:10

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a m|h »

Mislim, da je to to.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Zdravo.

Glede poudarka na izpitu glede Trpina sem slišu, da se dost ponavljajo njegova izpitna vprašanja, tako da si bom jaz poleg zapiskov pogledal še njegova stara izpitna vprašanja ( v priponki so na enem mestu zbrana vsa izpitna vprašanja, ki sem jih najdu po forumih, tako od Trpina kot od Bugariča).

Kar pa sem izvedel od zgoraj omenjenih poudarkov na izpitu, pa naj bi to povedal Bugarič na predavanju. Sicer naj bi se tudi njegova izpitna vprašanja dost ponavljala (glejte priponko).

V drugid dveh priponkah pa so zbrane uporabne informacije iz forumov glede tega izpita.

Lp, Jemc
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Uporabniški avatar
good_luck
Prispevkov: 205
Pridružen: 15. Okt 2009 22:11

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a good_luck »

Joj ta njegova politika, se mi prav ne da ukvarjat s tem :| , samo kaj ko je SLO ena sama politična farsa,
pa je očitno na nas, da razrešimo to večno dilemo :D

Pošta RS – politično kadrovanje?
Na forumu sem zasledila dilemo o tem, predvsem zaradi dejstva, ker je Pošta d.d. – torej gospodarska družba in ne javno podjetje, in zato naj se NE bi uporabljal ZJU AMPAK, ker gre za 100% državno last, se po mojem uporablja ZJU, oziroma kot sem brala Statut Pošte - http://www.uradni-list.si/1/content?id=13939 31. člen izrecno pravi da, da je vlada tista, ki imenuje direktorja…pa tudi če tega člena ne bi bilo, bi ga recimo imenoval nadzorni svet bi vseeno rekla, da gre za podoben primer kot pri Uradniškem svetu? ker ima zopet vlada odločujoč vpliv ( 3+3 člani, pri čemer vlada imenuje predsednika NZ, in v primeru 50:50 izida glasovanja, ima odločilni glas predsednik NZ)? Vaše stališče?

A sem prav razumela, ko je na zadnjih predavanjih rekel da financiranja javnih služb in koncesij ne pišemo?

aja: nofak in ostali sodelujoči, hvala vam za posredovane informacije ;)
Odgovori

Vrni se na