Izpitna vprašanja

prof. dr. Grega Strban

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
giraffe
Prispevkov: 150
Pridružen: 15. Sep 2010 10:37

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a giraffe »

Prosim, ce bi bil nekdo tko dober...pa napisal pravilne odgovore pri tem izpitnem roku na vprasanja Da/Ne...hvala :)
marie
Prispevkov: 39
Pridružen: 12. Avg 2010 21:12

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a marie »

ali morajo biti vsi samozaposleni zavarovani za brezposelnost? DA
ali imajo pacienti neomejeno pravico do drugega mnenja? NE
ali imajo pravico do denarne socialne pomoči vsi ki nimajo dovolj dohodka? NE
lusiiik
Prispevkov: 7
Pridružen: 08. Jun 2011 17:08

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lusiiik »

A mogoče kdo ve za vpogled, a je že biu ali se gre samo na govorilne ure k profesorju?
giraffe
Prispevkov: 150
Pridružen: 15. Sep 2010 10:37

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a giraffe »

Pri vprasanju: ali so samozaposleni obvezno zavarovani za primer brezposelnosti? zakaj je odgovor JA?
a ni pravilno NE, da so obvezno zavarovani za primer brezposelnosti samo delavci, ki imajo sklenjeno pogodbo o zaposlitvi, samozaposleni se v obvezno zavarovanje lahko vkljucijo, v teh primerih nastane zavarovalno razmerje z enostransko izjavo volje?
Penac
Prispevkov: 54
Pridružen: 22. Avg 2011 11:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Penac »

54. člen Zakona o urejanju trga dela našteva, katere osebe so obvezno zavarovane za primer brezposelnosti. Poleg oseb, ki so v delovnem razmerju, so tu še samozaposlene osebe, prejemniki denarnega nadomestila za primer brezposelnosti in še mnogi drugi ;)

A mislite, da so stara izpitna vprašanja dovolj? :O
alea.iacta.est
Prispevkov: 35
Pridružen: 26. Jan 2011 18:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a alea.iacta.est »

Zakon o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti, 15. člen: prostovoljno zavarovanje za samozaposlene. Tudi meni ni jasno, zakaj bi bilo obvezno zavarovanje za brezposelnost za samozaposlene. :x
brucka
Prispevkov: 84
Pridružen: 07. Nov 2011 11:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a brucka »

alea.iacta.est napisal/-a:Zakon o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti, 15. člen: prostovoljno zavarovanje za samozaposlene. Tudi meni ni jasno, zakaj bi bilo obvezno zavarovanje za brezposelnost za samozaposlene. :x
Zakon o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti je prenehal veljati z uveljavitvijo Zakona o urejanju trga dela
alea.iacta.est
Prispevkov: 35
Pridružen: 26. Jan 2011 18:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a alea.iacta.est »

OK, hvala. Sem šla pogledat in imaš prav. Prej tega nisem gledala, ker sem se zanašala, da je knjiga, ki jo je napisal, ažurna in točna! In tam piše o ZZZPB in ne ZUTD :x Pri naših predavateljih bi lahko vedela!
brucka
Prispevkov: 84
Pridružen: 07. Nov 2011 11:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a brucka »

Alea.iacta.est, ko je knjiga profesorjev izšla, je še veljal ZZZPB in ZUTD je stopil v veljavo kasneje. Da bi sedaj predavatelji vsak mesec izdajali prenovljene knjige oz. ob vsakokratni spremembi zakonodaje, je pa neizvedljivo glede na vse pogoste spremembe. Sama sicer šele vnaprej prebiram literaturo za 2. letnik, ampak sem v zapiskih od starejše kolegice s predavanj našla to notri že vse napisano, tako da profesorji opozarjajo na vse novosti sproti na predavanjih. Prof. Strban ima tudi na svoji strani ažurirano navedeno veljavno zakonodajo, ki pride v poštev za izpit. Pri učenju si poglej še vse ostale spremembe, ki so nastopile nedavno (ZUPJS, ZUJF, ZUTD, ipd.).
giraffe
Prispevkov: 150
Pridružen: 15. Sep 2010 10:37

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a giraffe »

hvala :) ce bi kdo bil prijazen in navedel na kaj moramo biti se pozorni...?
giraffe
Prispevkov: 150
Pridružen: 15. Sep 2010 10:37

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a giraffe »

Lepo prosim, da nekdo ki je naredil izpit napise najpomembnejse pravne akte EU s podrocja socialne varnosti, namrec teh uredb in direktiv je v knjigi omenjenih cel kup in me zanima na katere se naj omejim? poleg uredb in direktiv je tukaj se treba omeniti PDEU in listini temeljnih pravic ane?
tony
Prispevkov: 38
Pridružen: 22. Sep 2009 17:30

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a tony »

Pozdrav. Imam samo eno vprašanje. A moramo na izpitu vedeti točne podatke glede pokojnin? Recimo, v skripti piše, da se starostna meja pri starostni pokojnini lahko zniža za vsakega otroka. Torej za enega 8 mesecev, za dva 20 mesecev itd. Na strani ZPIZ-za pa piše, da je sedaj za enga otroka 6 mesecevin 15 dni, za dva otroka 16 mesecev in 8 dni itd.

Torej, moramo te spremembe na izpitu vedeti ali ne? To je le en primer, verjamem pa da jih je več...

Hvala za odgovore...

tukaj pa piše

http://www.zpiz.si/wps/wcm/connect/zpiz ... +letu+2011
ime4321
Prispevkov: 93
Pridružen: 14. Jun 2010 15:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ime4321 »

ali se denarno nadomestilo iz zdravstvenega zavarovanja vedno izplačuje od prvega dne da/ne ?

Na to vprašanje ne najdem prepričljivega odgovora. V knjigi na str. 292 se namreč uporablja za prvih 30 dni bolezni, ko nadomestilo praviloma bremeni delodajalca, uporablja pojem nadomestilo plače, potem pa je naprej spet govora o denarnem nadomestilu.

Zanima me ali sta nadomestilo plače (tisto kar plača delodajalec) in denarno nadomestilo (ki ga plača Zavod za zavarovanje) eno in isto, ali pa gre za dejansko dve različni stvari.

Če je namreč to ista stvar, za katero se pač v knjigi nedosledno uporabljata dva opisa, je odgovor na gornje vprašanje drugačen, kakor če gre za različni stvari.
tony
Prispevkov: 38
Pridružen: 22. Sep 2009 17:30

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a tony »

Jaz menim da je v tem primeru odgovor Da, če je oseba seveda za to zavarovana, ker v Sloveniji nimamo karenčnih dni.

Če pa je vprašanje glede ZZZS, je odgovor Da, v primerih nastanka bolezni oz poškodb zaradi dajanja krvi, presaditve živega tkiva ali organov tretji osebi, nege ožjega družinskega člana, izolacije in spremstva.
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

Sprememba ure - Delovno pravo in Pravo socialne varnosti - izpit OB 8:30!!!
Izpit Delovno pravo in Pravo socialne varnosti bo v torek, 2.10. 2012 ob 8.30 uri v zlati predavalnici.
ime4321
Prispevkov: 93
Pridružen: 14. Jun 2010 15:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ime4321 »

Hvala, bini. Pol urce dodatnega učenja je v mojem primeru žal že kar opazen procent celotnega učenja. :oops:

Tony, greš na jutrišnji rok? Ti je morda znano koliko nas je prijavljenih? Jaz grem samo na PSV. Žal le s slabimi petimi dnevi učenja...

A dobiš oba izpita hkrati, ali pa enega za drugim? Slednje bi mi bilo neprijetno, če bi moral potemtakem v predavalnici čakati križem rok, da se začne pisati drugi del.
tony
Prispevkov: 38
Pridružen: 22. Sep 2009 17:30

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a tony »

Ja jutri grem na izpit. Tudi jaz z malo znanja, ampak kaj moremo :)

Ja, potrebno je počakati da se najprej konča en izpit in nato dobiš drugega...mislim da bi jutri moral biti najprej izpit Delovno in nato PSV.
tjasa88
Prispevkov: 19
Pridružen: 16. Mar 2011 18:49

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a tjasa88 »

kakšen neumen sistem, skoraj me je zmanjkalo med čakanjem na izpit :roll:

IZPIT OKTOBER 2012
1. Opišite značilnosti socialnih zavarovanj
2. Ali ima vsaka brezposelna oseba pravico do denarnega nadomestila? DA/NE
3. Definiraj poškodbo pri delu in poklicno bolezen in povej kako se kaže v različnih sistemih SV (mislm da je pisalo kako se odmeri/določi)
4. Ali imajo vsi otroci pravico do otroškega dodatka? DA/NE
5. Uveljavljanje pravic iz zdravstvenega zavarovanja
6. nekaj v smislu: Ali so istospolni partnerji izenačeni z zakonci ali zunajzakonskimi pratnerji v sistemu socialnih pomoči? DA/NE
Penac
Prispevkov: 54
Pridružen: 22. Avg 2011 11:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Penac »

Tole danes je bilo pa kar nekaj, predvsem tist nefer odnos in igračkanje z računalnikom in glasnim besedilom. Sem mislil da je to bolj domena profesorjev 1. letnika, ne pa 3. Drugače pa, kakšen nasvet, kaj sprašuje pri pravu socialne varnosti? A je bolj poudarek na splošnem delu al na posebnem?

Hvala!
tjasa88
Prispevkov: 19
Pridružen: 16. Mar 2011 18:49

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a tjasa88 »

ja tudi mene je kar malo šokiralo vse skupaj=) glede ustnih pa nimam pojma, sem pa zasledila da je fajn če znaš uredbe in direktive ker baje dost rad to sprašuje in znori če ne veš pomembnih stvari okoli tega...
giraffe
Prispevkov: 150
Pridružen: 15. Sep 2010 10:37

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a giraffe »

A je možno, da bi bil novembra se en izpitni rok, namreč lani je bil in me zanima kako je s tem?
tincap
Prispevkov: 139
Pridružen: 28. Sep 2011 22:37

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a tincap »

Penac napisal/-a:Tole danes je bilo pa kar nekaj, predvsem tist nefer odnos in igračkanje z računalnikom in glasnim besedilom. Sem mislil da je to bolj domena profesorjev 1. letnika, ne pa 3. Drugače pa, kakšen nasvet, kaj sprašuje pri pravu socialne varnosti? A je bolj poudarek na splošnem delu al na posebnem?

Hvala!
kaj natančno se je pa dogajal?
truper
Prispevkov: 7
Pridružen: 05. Okt 2012 14:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a truper »

Zdravo, a bi bil kdo tako prijazen in povedal kako potekajo ustni pri tem predmetu in kaj je danes spraševal profesor. A jih veliko pade na ustnem delu?
indijanc
Prispevkov: 23
Pridružen: 30. Jan 2011 22:50

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a indijanc »

mene je vprašal sledeče:

-v katerih pravnik aktih je omenjena pravica do socialne varnosti

-kakšna je razlika med brezposelno osebo in zavarovano brezposelno osebe ter kakšne pravice imajo ene in druge

-neki v zvezi z odmero starostne pokojnine, če je odmerni odstotek pri nas navzgor omejen al ne oz. neki podobnga :D

Mislm, da takrat, ko sm jst mel ustnega, ni noben padu :D
peenci
Prispevkov: 18
Pridružen: 09. Feb 2010 03:10

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a peenci »

indijanc napisal/-a:mene je vprašal sledeče:

-v katerih pravnik aktih je omenjena pravica do socialne varnosti

-kakšna je razlika med brezposelno osebo in zavarovano brezposelno osebe ter kakšne pravice imajo ene in druge

-neki v zvezi z odmero starostne pokojnine, če je odmerni odstotek pri nas navzgor omejen al ne oz. neki podobnga :D

Mislm, da takrat, ko sm jst mel ustnega, ni noben padu :D
Odgovori

Vrni se na