Izpitna vprašanja

doc. dr. Luka Tičar

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
don
Prispevkov: 109
Pridružen: 16. Jan 2010 13:55

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a don »

ali je v sladu z zakonom, da delajo v podjetju samo študentje?

določbe v zvezi z omejenim časom..kaj je tuki mišleno?
deadff
Prispevkov: 126
Pridružen: 14. Dec 2008 23:39

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a deadff »

Kadar ne računaš na ustni in že 4 dni niti ne pogledaš delovnega prideš na faks in zagledaš 8 pik :shock: :shock:

Kolk je treba znat da je Polonca zadovoljna (beri: te ne vrže :D )?
teddybear
Prispevkov: 153
Pridružen: 08. Jan 2009 20:56

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a teddybear »

moje izkušnje:polonca te bo vrgla če se bo tko odločila!
dzoni
Prispevkov: 95
Pridružen: 08. Sep 2011 19:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dzoni »

Živjo! Mene zanima, koliko časa povprečno vzame študij za delovno pravo (brez kakih vaj, tutorstev ipd.)?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Če začneš čisto iz nule, si vzami tam en mesec , dvajset dni. Odvisno kako oceno želiš, za nižjo oceno(beri: 6, 7) je že dovolj po moje ene 2 tedna;)-ampak intenzivnega učenja! :D
dzoni
Prispevkov: 95
Pridružen: 08. Sep 2011 19:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dzoni »

Pa ja, recimo temu z nule..Kakšni napotki za učenje, na čemu je poudarek na izpitih? Pa katera literatura pride tu v poštev? Knjige, skripte, zakoni, kaj se splača?
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

oj, men se zdi da če začneš iz nule se je nemogoče naučit v 2 tednih, jst sm celo snov z vajami vred brala 2 tedna s tem da ko sm to prvic prebrala nism mela pojma :D tko da jst bi rekla da če začneš iz nule je treba si uzet usaj en mesec, če ne celo več - snovi je reees velik in reeees jo je treba znat dobr. tut zarad tega je treba zlo dobr znat kr na izpitu nimas casa razmislat ampak sam prebers uprasanje in mors pisat. točkovanje je pa itak pol svoja zgodba.

skripta je zlo dobra, sprinti si skripto ki jo je tutorka popravla, in če maš to skripto rabš samo še vaje. V skripti je zajet celotn ZDR plus vsi ostali zakoni k jih je treba znat + vse tiste ustavne pravice in odločbe US. ni ti treba niti praktikuma brat - jst sm ga brala samo če mi v skripti ni blo kj jasno napisan pr telih oločbah US.
dzoni
Prispevkov: 95
Pridružen: 08. Sep 2011 19:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dzoni »

Ja sej verjamem...nisem se še poglobil v količino snovi...če primerjaš iz kazenskim pravom, kaj je težje? V smislu, da nekatere stvari moraš resnično razumeti ter tudi znati sklepati, nekje se pač pa "samo" ogromno stvari napiflaš in ko znaš znaš...? Samo tako, da dobim občutek...:)
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

se mi zdi da je KMP useen bolj za zihr kt pa delovno. Ker sj KMP-ja je tut velik, pa treba je razumet stvari, ampak se mi zdi useen mn snovi pa nekak lažje nardit kt delovno - pr delovnem je predvsem problem sam izpit - včasih so uprasanja butasto zastavljena in ne ves tocno kaj hočjo, al pa recimo je uprasanje pa nanga odgovoris oni pa so hotl da se neki dopiss po čemer te sploh ne sprasuje ( npr januarja je blo uprasanje kako je urejena obličnost pogodbe o zaposlitvi v RS, pa si mogu napisat pač 15. člen ZDR + 3 izjeme kdaj je pisnost nujna - ok to razumm, ampak si pa mogu se za 2 točki napisat še elemente delovnega razmerja - zakaj, ne vem :D ) + ocenjevanje je res strogo - bol kt pr KMP-ju. s tem da je pr delovnem še ustni, kjer te lahko tut vrže, tut če si dobr pisu pisni del.
dzoni
Prispevkov: 95
Pridružen: 08. Sep 2011 19:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dzoni »

:shock: Ok..hvala za inf...da se ne bom nespametno tega lotil..kaj pa gospodarsko? Isti šmoren?
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

ne vem kasno gospodarsko boste zdej mel, jst sm še star sistem in sm mela statusno in korporacijsko združeno pa Podobnik nas je mel. Med temi tremi ( delovno, material in gospodarsko ) je blo men gospodarsko najlažje, čeprou sm gospodrsko nardila v 3, delovno pa material pa oboje v 1. sm mela mal smolo z izpitom pr gospodarskem, ker sm se prve 2krat učila po skriptah in nism hodila niti na vaje niti na predavanja in k sm prsla na izpit sm ene stvari prvic vidla :D Čeprou zdej mislm da obstaja ena dost dobra skripta tut za gospodarsko.
dzoni
Prispevkov: 95
Pridružen: 08. Sep 2011 19:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dzoni »

Ok..pomoje si bom kar po en mesec vzel za vsakega, pa bo kar bo..hvala za inf!
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a makalonca »

Greš pisat zdaj marca? Mene tudi skrbi ta predmet, sploh glede na vse slišano, kako je veliko in težko, pa kakšna naj bi bila Končarjeva... :? :?
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

To je najslabše...


Predmet se z resnim učenjem da narediti z lepo oceno, res pa je, da je pri ocenjevanju potrebno nekaj sreče saj so včasih pogosti primeri, ko študentom zmanjka tudi manj kot 0,5 točke, da pridejo na ustni del. Za vse, ki jih skrbi je najbolje, da pri vprašanjih oz. vsebinskih sklopih kjer je kaj nejasnega obiščejo govorilne ure, še boljša rešitev pa je, da prideš že pripravljen z vprašanji, saj so stara vprašanja velikokrat napačno rešena ali pomankljivo obdelana, ker včasih je res težko ugotoviti kakšen odgovor ocenjevalec želi... Ne smeš se ustrašit, čeprav si živčen in slabe volje, ko se učiš in ne gre...
Si vis pacem para bellum
dzoni
Prispevkov: 95
Pridružen: 08. Sep 2011 19:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dzoni »

Ne grem marca, imam druge zadeve v planu...pomoje pred septembrom ne bo nič..na plažo s knjigo in pirom, pa bo....:)
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a makalonca »

Zmaj hvala za tale vzpodbuden odgovor.
Saj vem, da je najslabše, če takole pesimistično razmišljaš, ampak imam res še ful za predelat in tole žau ni edini predmet, ki ga imam namen pisati marca in potem me obhajajo take misli :( Lahko, da si še premislim pa grem maja, ampak po drugi strani tudi, če zdaj ruknem, bom imela maja že več naštudirano in bo lažje.
Kako dolgo si se pa ti učil tole?
nicole
Prispevkov: 40
Pridružen: 18. Maj 2011 12:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nicole »

No, da še jaz delim svojo izkušnjo s tistimi, ki se pripravljate na izpit. Učila sem se po Jakobovi skripti, zraven pa sem prebrala tistih par členov iz zakona o KolPog in sodelovanja D. Ker se mi na vaje in predavanja ni dalo hoditi, nisem imela nobenih drugih zapiskov. Sem se pa res fuuul dobro naučila skripto in tiste člene + stara izpitna vprašanja. Zame je bilo to dovolj za 9 ( :D ), sem se pa učila 1 mesec normalno, pa potem še 2 tedna res intenzivno. Je pa res, da je izpit tako sestavljen, da moraš snov ne samo znati, ampak tudi razumeti in povezati-pač treba je razmišljati zraven, ko odgovarjaš na vprašanja. Na ustnih je bila Končarjeva do mene ful ok-normalna vprašanja, pustila mi je, da lepo odgovarjam, je pa res pri vsakem odgovoru potem sama še zraven kaj povedala-načeloma veliko sama govori, ti pa zraven kimaš :D no, skoraj vsi, ki jih poznam, imajo z njo iste izkušnje-da je na ustnih prijazna in ok. Poznam pa par takih, ki imajo probleme z njo/z izpitom-mene so ful prestrašili in sem se izpita bala kot hudič križa ;) no, ko sem poslušala, kakšne bedarije so pisali na zadnjem izpitu, mi je bilo vse jasno. Seveda se strinjam, da ima kdo kdaj smolo na izpitu in mu čudno ocenjujejo, ampak eni pa tudi pretiravajo. Tako da vsi tisti, ki se tega predmeta bojite vsaj pol toliko, kot sem se ga jaz-kar u izi, ker ni tako hudo ;) res se da lepo narediti, pač treba se je naučiti in to je to. Je pa bedna snov, to se pa strinjam :D
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a makalonca »

Hvala za izkušnjo:)
*missy*
Prispevkov: 93
Pridružen: 07. Maj 2011 19:14

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *missy* »

Koliko pa je spremenjena ta popravljena Jakobova skripta? Toliko, da jo je potrebno ponovno sprintati ali le na par mestih?
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Jaz sem se po ''originalni'' verziji učil, razlika je v verjetno v pretežni meri samo pri ZUTD (APZ..) in ZVZD-1, kar pa imaš itak vse aktualno na pptjih od doc. Tičarja.
Si vis pacem para bellum
ellaella
Prispevkov: 11
Pridružen: 12. Mar 2011 22:09

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ellaella »

eno vprasanje...ce bi mi lahko kdo cimprej odgovoru bi mu bila zelo hvalezna!:)
D je zaposlen za nedolocen cas in dobi odpoved zaradi prenehanja DD (ima pravico do nadomestila za brezposelnost). Nadomestila ne izkoristi in se takoj zaposli drugje za dolocen cas. To pogodbo po 10ih dneh sporazumno prekine. Ali ima vseeno pravico do nadomestila za brezposelnost?
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

Lepo PROSIIIIIM ce mi nekdo odgovori na tole vpasanje,ker sem ze cist zmesana :evil: najprej se mi je zdel da vse razumem,zdej pa bolj ko se poglablam manj razumem :roll:
"Delavec A sklene 1.3.2011 pogodbo za dolocen cas za 8 mesecev. Delavec B je 1.9.2011 po opravljenem studiju prvic sklenil pog. o zaposlitvi za nedolocen cas. Opredelite njun polozaj z vidika ketnega dopusta."
Hvala za odgovor in LP
chelsea
Prispevkov: 26
Pridružen: 16. Sep 2009 17:13

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a chelsea »

tinkerbell:
- delavec A: ko mu nepretrgano preteče delovno razmerje 6 mesecev pridobi pravico do celotnega letnega dopusta.. (1.8. lahko koristi vse 4 tedne)
161. člen
(pridobitev pravice do letnega dopusta)
Delavec pridobi pravico do celotnega letnega dopusta, ko mu preteče čas nepretrganega delovnega razmerja, ki ne sme biti daljši od šestih mesecev, ne glede na to, ali delavec dela polni delovni čas ali krajši delovni čas od polnega.

- delavec B: v letu v katerem je sklenil delovno razmerje pridobi pravico do sorazmernega letnega dopusta, 1/12 za vsak mesec dela, naslednje leto, pa ko preteče 6 mesecev del razm pridobi pravico do celotnega letnega dopusta
162. člen
(pravica do sorazmernega dela letnega dopusta)
(1) Delavec ima pravico do izrabe 1/12 letnega dopusta za vsak mesec dela v posameznem koledarskem letu:
– če v koledarskem letu, v katerem je sklenil delovno razmerje, ni pridobil pravice do celotnega letnega dopusta,
– če mu preneha delovno razmerje pred potekom roka, po preteku katerega bi pridobil pravico do celotnega letnega dopusta,
– če mu delovno razmerje v tekočem koledarskem letu preneha pred 1. julijem.
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

No sejtko se je men tut zdel...sam a pol A dokler ne potece 6 mesecev v bistvu sploh ne more koristit dopusta (oz. je tko kot da ga sploh nima)?
teddybear
Prispevkov: 153
Pridružen: 08. Jan 2009 20:56

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a teddybear »

Se strinjam glede B-jevga sorazmernega dopusta v letu ko začne del.razmerje,ampak a ne dobi pravico do celotnega LD po 6 mesecih del.razm.-se pravi 1.3.?

A če je sklenejena PZ za nedoločen čas dobi D tudi pravico do izrabe LD šele po 6mesecih?
Odgovori

Vrni se na