Izpitna vprašanja

doc. dr. Luka Tičar

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Slash »

Se pravi, da če pišeš samo PSV, najprej 60min gledaš v luft :shock: :lol:
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

tako je. no, razen če maš enga že narjenga ... pol takoj pišeš :D
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sunshine »

dragoxxx napisal/-a:Snovi je ogromno zato, ker zahtevajo od tebe v izpitu da napišeš skoraj točno tako, kot je v zakonih. Baje da decimalke letijo če že kako besedico pozabiš, tako da je težko predvsem s tega vidika, ker se moraš piflati stvari. Npr. vprašanje osebne veljavnosti ZVZD-mislim obična piflarija, praktične vrednosti tega pa nikjer. In prav zato se ljudem meša... :)
no kdorkol ti je to reku, se moti. Na predavanjih je Polonca, sama povedala, da večina ljudi pade ta izpit, ker napišejo samo zakonsko ureditev in to je to. Ona hoče, da ti primere rešiš, tako kot da bi oškodovani stranki svetoval. Delavec je sam dost pameten, da odpre zakon in si prebere kar rab :D
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Če ona želi, da jaz rešim kakor da sem v vlogi odvetnika, potem naj tudi dovoli različna mnenja v reševanju podobnih primerov, ker si vsak drugače razlaga ZDR. Če napišem drugačno rešitev kakor kolega ali kolegica, pri tem pa izhajam tudi iz zakonske ureditve, potem bi moralo biti oboje prav, mar ne? Če en kolega pravi, da je po ZDR v primeru PZ za določen čas 6 mesecev možno ta dopust izkoristiti po preteku PZ , ker je to v korist delavca da pridobi počitek, drugi kolega pa reče, da po ZDR lahko ta celotni dopust izkoristi le v času trajanja PZ za določen čas, potem naj bo oboje prav :D
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Še zadnje vprašanje v zvezi z LD: :D
Če jaz delam že 10 let pri enem DD (torej od 2001) in sem vsako leto izrabljal celoten dopust redno, marca 2011 pa se odločim da dam odpoved in maja začnem delat pri drugem DD. V tem primeru jaz imam celoten dopust za leto 2011 pri bivšem DD, ki ga še nisem izkoristil. Kaj v tem primeru. A če jaz prav razumem 2. odst. 162. člena, potem od tega celotnega dopusta ki ga nisem izkoristil pri bivšem DD, mi vsak DD zagotovi izrabo sorazmernega dela LD? Torej če imam npr. pri bivšem DD celotni LD 20 dni, pri novem pa 24 dni in rečem novem DD po dveh mesecih dela pri njem da bi jaz sedaj rad izkoristil dopust od bivšega DD in še sorazmerni del dopusta ki sem si ga pridelal pri tem novem DD, mi potem ta novi DD od teh 20 dni dopusta, ki ga mam od bivšega DD, zagotovi 4 dni(za vsak mesec dela pri novem 1/12, torej dva meseca dela, 4 dni), bivši DD pa preostalih 16 dni ali kako? "Zagotovi" v smislu da plača nadomestilo plače ? Kaj pa nadomestilo za neizrabljen dopust pri bivšem DD, zakaj preprosto ne dogovorim z bivšim DD da mi plača nadomestilo za teh 20 dni ob prenehanju DR?
Shady
Prispevkov: 162
Pridružen: 25. Sep 2009 15:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Shady »

Moje mnenje je, da vse kar si zdle naštel, da bi pršlo bol v primeru kontinuiranega delovnega razmerja. Na vajah smo rekl, da bi v tem primeru imel od prejšnjega DD 2/12 dopusta, ker je delal januarja in februarja. Tuki pa men ni jasn, zakaj smo pol rekl, da s 1.1. dobi nov (celotni?) dopust in ga lahko takoj začne koristt, sj DD ne ve, da bo dal marca odpoved...
hill33
Prispevkov: 58
Pridružen: 05. Dec 2008 13:55

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a hill33 »

to je pri tistem vprašanju, ko ma dd poln delovni čas 36 ur. sedaj pa uvede, da delajo 3 dni po 12 ur. kakšne kršitve?
odgovor pa je tičar povedal, da je tole:
Pri vprašanju ko delodajalec uvede da delavci delajo po 3 dni na teden po 12 ur .. Je pravilen odgovor da je delodajalc ravnal ZAKONITO, saj zakon načeloma določa da se lahko dela največ po 10ur na dan, najmanj 4 dni na teden pri ENAKOMERNI razporeditvi delovnega časa, tu pa je šlo za NEENAKOMERNO razporeditev in je to mogoče, poleg tega se ta omejitev gleda kot povprečje v nekaj mesečnem obdobju.
to mi je čudno... a ni neenakomeren dč, ko d določeno obdobje delajo več kot polni dč, drugo pa manj tako do v obdobju 6 mescev naredijo povprečje. torej v tem primeru delajo vsak teden po 36 ur in to ni neenakomerno, ali pač? potem bi bil odgovor, da tega ne more narediti, in da je kršil določilo soločilo, da morajo delovni teden trajati najmanj 4 dni ter 10 ur na dan...

čeprav, če je tičar tak reko, bo že držalo....samo potem nevem kakšna je definicija neenakomernega dč...anybody?
Shady
Prispevkov: 162
Pridružen: 25. Sep 2009 15:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Shady »

Zaradi narave ali organizacije dela ali potreb uporabnikov je delovni čas lahko neenakomerno razporejen. DD mora vnaprej predvideti obdobja, v katerih bodo D delali več kot polni DČ in obdobja, v katerih bodo delali manj (začasno pa bo prerazporedil DČ v primerih, ko se bo šele med letom pokazala potreba po tem - različne izjemne okoliščine)

To je v skripti. Že že, da je 36 ur na teden, sam omejitev 4 dni na teden velja izključno za polni DČ in enakomerno razporeditev. Ker je pa odredil neenakomerno razporeditev DČ, pa ni kršil tega določila.

Vlik sreče vsem jutr :)
lale
Prispevkov: 192
Pridružen: 19. Okt 2009 15:10

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lale »

Izpit junij 2011:
1. povzemite odločbo ustavnega sodišča, tisti del, ki se nanaša na pridobitev pravne osebe sindikatov in argumentacijo ustavnega sodišča!
2. Za koga velja delovno pravno varstvo v najširšem smislu besede?
3. Kaj velja za pogodbeno svobodo delodajalca v zvezi s sklenitvijo in odpovedjo pogodbe o zaposlitvi?
4. Navedite obveznosti delavca iz delovnega razmerja
5. za tri delavce napisat, kakšno pravico imajo do plače, dopusta, regresa in odmora. vsi so bili zaposleni za krajši čas, eden v skladu s predpisi ZPIZ
6. tega sm pozabu, naj en dopolne
7. povzemite določbe o prepovedi dela nosečnicam in tistim, ki dojijo otroka
8. pristojnosti inšpektorja

zdej pa prosim za odgovore, da vidm, če se je treba za ustne začet učit. hvala
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Se vam je zdel težek izpit?
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

6. je blo tist glede poslabšanja pogojev pri spremembi delodajalca
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

mah ne vem zdej ko gledam kaj vse bi lahko kje napisala vse bolj dvomim da bom nardila.
lale
Prispevkov: 192
Pridružen: 19. Okt 2009 15:10

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lale »

kaj ste pisal pri pristojnostih inšpektorja pa pri pogodbeni svobodi?
smile
Prispevkov: 49
Pridružen: 30. Maj 2011 13:05

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a smile »

Tole prvo vprapanje je bilo svinjsko... pa ostalo tudi ni bilo glih za 6
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Nopač bo kar bo...lahko da kdo par informacij o ustnem?

1. so kje v celoti objavljena vprašanja k pridejo v poštev na ustnem, da ni treba preveč brskat po forumu?
2. se vprašanja dost ponavljajo od teh k je že vprašala al je bl tko-tko?
3. k ti postav vprašanje moraš odgovor podat v stavku, dveh, al se moraš razgovorit : recimo o nadurnem delu povedat vsee tisto kar piše v zdrju (in skripti)?
4. kok vprašanj dobiš?
5. Pa kako poteka k prideš noter ( ti da najprej izpit za pogledat...itd) No čist tko da je pol mal lažje če že veš kako bo :mrgreen:

hvala :)
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

tole sm našla na računalniku :)
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Shady
Prispevkov: 162
Pridružen: 25. Sep 2009 15:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Shady »

lale napisal/-a:Izpit junij 2011:
1. povzemite odločbo ustavnega sodišča, tisti del, ki se nanaša na pridobitev pravne osebe sindikatov in argumentacijo ustavnega sodišča!
2. Za koga velja delovno pravno varstvo v najširšem smislu besede?
3. Kaj velja za pogodbeno svobodo delodajalca v zvezi s sklenitvijo in odpovedjo pogodbe o zaposlitvi?
4. Navedite obveznosti delavca iz delovnega razmerja
5. za tri delavce napisat, kakšno pravico imajo do plače, dopusta, regresa in odmora. vsi so bili zaposleni za krajši čas, eden v skladu s predpisi ZPIZ
6. tega sm pozabu, naj en dopolne
7. povzemite določbe o prepovedi dela nosečnicam in tistim, ki dojijo otroka
8. pristojnosti inšpektorja

zdej pa prosim za odgovore, da vidm, če se je treba za ustne začet učit. hvala
A ni blo pr 4. obveznosti delodajalca ?
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Ja, obveznosti delodajalca je blo.

Bini, hvala.
Gwen
Prispevkov: 57
Pridružen: 07. Jun 2011 19:25

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gwen »

A pr drugem je blo treba napisat 2. člen ZVZD ?
Določbe tega zakona se uporabljajo v vseh dejavnostih za vse osebe, ki so po predpisih o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ter zdravstvenem zavarovanju zavarovane za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni, kakor tudi za vse druge osebe, ki so navzoče v delovnem procesu.

Prvo pa.... :shock: :| ...
Gwen
Prispevkov: 57
Pridružen: 07. Jun 2011 19:25

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gwen »

Fleurette napisal/-a:Ja, obveznosti delodajalca je blo.

Bini, hvala.

A niso ble obveznosti delavca?Nek u tem smislu da ga lahko če ne doletijo sankcije??
lale
Prispevkov: 192
Pridružen: 19. Okt 2009 15:10

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lale »

a ni pri četrtem pisal, da je delavec disciplinsko odgovoren, za kršitve obveznosti iz delovnega razmerja. pol je pa pisal, katere so te obveznosti?
Gwen
Prispevkov: 57
Pridružen: 07. Jun 2011 19:25

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gwen »

lale napisal/-a:a ni pri četrtem pisal, da je delavec disciplinsko odgovoren, za kršitve obveznosti iz delovnega razmerja. pol je pa pisal, katere so te obveznosti?
Ja js se tut tko spomnim:)
IziG
Prispevkov: 118
Pridružen: 09. Okt 2008 12:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a IziG »

Tudi jaz imam v spominu, da so bile obveznosti delavca, ampak zna bit, da je bil pa to en haklc, mi smo se pa vsi osredotočili na prvi del vprašanja... ajajaj groza...
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a bajna »

ne ne, delavec :D zih (vsaj pisal je tako: delavec je bla bla disciplnisko odgovoren, če krši obveznosti, katere so te obveznosti?)

če že ne druzga delodajalec tako ali tako e more bit disciplinsko odgovoren!
Shady
Prispevkov: 162
Pridružen: 25. Sep 2009 15:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Shady »

Js mam v spominu delodajalec, pogodbene in druge obveznosti, najrazličnejše sankcije, katere so te obveznosti?
Odgovori

Vrni se na