Izpitna vprašanja

doc. dr. Luka Tičar

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
Burton
Prispevkov: 31
Pridružen: 21. Apr 2009 11:43

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Burton »

A bi bil kdo tako prijazen, pa bi opisal vprašanja iz januarskega roka? Pa če je bil kdo še na vpogled v negativne ocene bi blo superfinofajn če bi kdo kaj povedal, kaj se je zahtevalo...

Hvala lepa in en prow lep sindikalni pozdrav... :shock:
Pravnik s srcem...
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

bom ja, sam zdejle nimam pri sebi :D
lučka
Prispevkov: 1
Pridružen: 18. Feb 2011 15:06

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lučka »

kolegi, ali je profesorica Končar zelo stroga? ta izpit sem pustila še od lani, nikoli ga še nisem šla delat in me precej skrbi, ker mi delovno pravo sploh ne leži... ne vem zakaj, ampak dr. Končarjeve in dr. Tičarja me je strah it na govorilne kaj vprašat o snovi, ker na predavanja pa lani nisem preveč vestno hodila :oops: kakšne imate kaj izkušnje?
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

H Končarjevi si tut jst ne bi upala it na govorilne :oops: Ampak Tičar je pa ful prijazen, k njemu greš pomoje normalno lahko brez slabe vesti ;)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

januar 2011

1. Konvencije MOD na temo sindikalne svobode.
konvencije 87, 97 in 135. Konv. 87 - bistvo urejanje razmerij med D in DD v razmerju do države! Akcijska svoboda, organizacijska svoboda. Konv. 98 - spodbujanje svobodnega kolektivnega pogajanja, preprečevanje diskriminacije zaradi sindikalne aktivnosti ... Konv. 135 - varstvo, olajšave za delavske predstavnike

2. Splošne obveznosti delodajalca s področja varstva in zdravja pri delu.
tole je itak v skripti našteto

3. Kaj določa ZDR o uporabi splošnih pravil civilnega prava?
11/1 ZDR smiselna subsidiarna uporaba. Povedal je še, da je pogodba o zaposlitvi pogodba delovnega prava -> podrejenost. Možni so odstopi od pravil civilnega prava.

4. D je kršil konkurenčno klavzulo in povzročil za 2000€ materialne škode. Kaj lahko stori DD?
- odškodninska odgovornost,
-disciplinska odgovornost,
- odpoved


5. Namen in pomen zagovora pred redno odpovedjo PoZ?
Namen: preprečitev morebitne odpovedi - je procesna predpostavka za odpoved
Pomen: delavcu da možnost, da pove svoje stališče in za DD je ključno, da se dokončno odloči o odpovedi.


6. DD že tretji mesec zapored izplača bistveno zmanjšano plačo. Kaj lahko storijo D?
- izredna odpoved,
- neposredno sodno varstvo,
- inšpektor


7. DD že vnaprej ve, da bo v II. in III. četrtletju povečan obseg dela, v I. in IV. pa manjši. Kaj lahko naredi, da bo zanj stroškovno ugodno? Na kaj mora paziti v zvezi s pravicami delavcev?
Gre za neenakomerno razporeditev delovnega časa. Pozoren mora biti na:
- največ 56h/teden
- 11 ur počitka
- sorazmeren odmor
Pozor tudi na varovane kategorije -> kdor je varovan pred nadurnim delom ...


8. Avtonomnost kolektivnih pogajanj in ureditev v Sloveniji.
Govorimo o vsebini KP, prosta izbira vprašanj, o katerih se bodo pogajale. Lahko se nadgrajuje zakonsko ureditev ali kar sploh ni v zakonu. ZKolP: če KP na višji ravni določi, se v KP na nižji ravni lahko neka stvar določi manj ugodno. Postopkovna avtonomnost: ali se boš pogajal in s kom.
KiZo
Prispevkov: 302
Pridružen: 13. Dec 2008 13:45

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a KiZo »

ker nism cist zihr kam umestit to vprasanje ga bom kr tuki postavu: zanima me, ali se je mogoce naucit v dobrih dveh tednih tole snov (skripta Jakob + ZDR s komentarjem) za neko spodobno oceno?
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

ne
Mr_J
Prispevkov: 32
Pridružen: 27. Jun 2010 20:04

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Mr_J »

kako optimistično (:
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Če bi sprot delou verjetn ja, drgač pa js že vidm da bom rabu kšn mesc.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Sice nisem še pisal delovnega, ker sm šele 2. letnik, ampak menim, da se da v pribiližno treh tednih, ob natančnem in temeljitem branju Komentarja ZDR in skripte spacat za eno 7 al 8...za kaj več pa komot en mesec, kaj več kot en mesec pa je že smešno, saj nimamo samo delovnega prava, so tu še pomembnejši predmeti... :)
Lp
justice
Prispevkov: 8
Pridružen: 23. Feb 2011 18:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a justice »

Jaz sem rabila mesec in pol, da sem znala ZDR in ostale zakone naprej in nazaj :D Je pa super predmet in tudi predavanja so mi bila všeč, pa sem se rada učila.
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Kateri so ti "ostali zakoni" :D
pa kok ur na dan je mišljeno "mesec in pol"? je razlika al je to 10 ur al 2 uri :D
justice
Prispevkov: 8
Pridružen: 23. Feb 2011 18:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a justice »

Fleurette napisal/-a:Kateri so ti "ostali zakoni" :D
pa kok ur na dan je mišljeno "mesec in pol"? je razlika al je to 10 ur al 2 uri :D
Mislim ZDR + konvencije Mednarodne organizacije dela - narobe sem se izrazila :)

Študirala sem mesec in pol po 8 ur na dan.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

UU 8 ur na dan dva mesca sam delovno:))?
No, svaka ti čast, jaz si to ne predstavljam:D Še Rim se nisem toliko učil, hehe :)
Ampak pomoje je spet odvisno od posameznika....
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

dragoxxx napisal/-a:UU 8 ur na dan dva mesca sam delovno:))?
No, svaka ti čast, jaz si to ne predstavljam:D Še Rim se nisem toliko učil, hehe :)
Ampak pomoje je spet odvisno od posameznika....
*pardon, mesec pa pol:)
justice
Prispevkov: 8
Pridružen: 23. Feb 2011 18:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a justice »

dragoxxx napisal/-a:
dragoxxx napisal/-a:UU 8 ur na dan dva mesca sam delovno:))?
No, svaka ti čast, jaz si to ne predstavljam:D Še Rim se nisem toliko učil, hehe :)
Ampak pomoje je spet odvisno od posameznika....
*pardon, mesec pa pol:)
Delovno pravo mi je res všeč, pa tudi diplomo nameravam delat iz delovnega prava :) No, jaz sem se pa Rim učila le en mesec, ampak po 15 ur na dan in naredila v prvo :D
Uporabniški avatar
goccia
Prispevkov: 38
Pridružen: 05. Sep 2010 14:58

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a goccia »

dragoxxx...a ti si 2.letnik? Samo 3 variante so...al si nadpovprečno brihten al imaš veliiiiiiiko sreče z izpiti al pa te najhujše šele čaka ;)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

goccia napisal/-a:dragoxxx...a ti si 2.letnik? Samo 3 variante so...al si nadpovprečno brihten al imaš veliiiiiiiko sreče z izpiti al pa te najhujše šele čaka ;)
Hmm, ja 2. letnik sem.Jaz bi rekel takole zase:
"Nadpovprečno brihten" je zelo nedoločen in odprt pojem. Če z njim zajamemo osebo, ki je skozi celo OŠ, SŠ imela same odlične ocene(beri 5-ke) , se udeleževala raznih tekmovanj in dosegala izjemne rezultate, potem ne spadam v to skupino, če pa ta pojem razumemo kot osebo, ki ob prebiranju literature relativno hitro pošteka stavri in razume snov ter zna logično povezovati stvari, potem bolj sodim v to skupino :) Ne, sreče z izpiti nisem nikoli imel, ker nisem nikoli v življenju piflal, nikoli prepisoval, vse sem sam reševal, pa do sedaj na tej fakulteti se mi ni še zgodilo, da bi dobil kak izpit, ki bi bil lažji kakor v drugih skupinah(mišljeno za izpite, kjer so A, B, C,... variante), pa tudi prof. mi niso ocen dali na podlagi imena staršev, obleke, itd. Torej faktorja sreče ni! Ostane le še "najhujše te še čaka"-čisto možno :) Namreč, moje mnenej je, da se za težje izpite za solidno oceno naučiš v roku enega do dveh mesece(pod pogojem, da si med letom kolkor tolko hodil na predavanja in da veš. o čem se gre, da ti ni snov kot španska vas). Rim sem se učil sproti med letom, Ekn pa nisem redno hodil na predavanja, ampak sem jo v dveh mesecih naučil in se jo iz prve rešil. Ne da se hvalim tukaj, ampak hočem reči samo, da je treba študirati, od posameznika pa je odvisno koliko časa. Zase menim, da bom za težje izpite 2. letnika (KPP, KMO, DP skupaj) potreboval kake 2 meseca, mesec pa pol, ampak po enih 5-6 urc na dan, za druge pa manj :)
P.S. Glede na odnos in način ocenjevanja na našem faksu pa nas vse čaka še dosti hudega. Saj poznamo "politiko ljubljanske PF":))))))))
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Dexter »

V mesecu in pol po 8 ur na dan se jaz naučim vse predmete 3. letnika. Za pozitivno oceno! ;) Pa saj niti ni tolk snovi, da bi lahko toliko časa študiral! :o
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
justice
Prispevkov: 8
Pridružen: 23. Feb 2011 18:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a justice »

Dexter napisal/-a:V mesecu in pol po 8 ur na dan se jaz naučim vse predmete 3. letnika. Za pozitivno oceno! ;) Pa saj niti ni tolk snovi, da bi lahko toliko časa študiral! :o
Saj sem že napisala, da mi je predmet zelo všeč in sem ciljala na 10, ker nameravam iz delovnega delat tudi diplomsko. Tudi na podiplomca nameravam iti to študirat. A zdaj se pa moram zagovarjati, ker se rada učim :lol: To pa nisem mislila, da bom doživela na PF :lol:

Mimogrede, če študiraš ZDR s komentarjem (1000 strani) + konvencije MOD s komentarjem, pa še kak članek, je brez skrbi snovi kolikro hočeš ;)
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Zakaj pa bi študiral ZDR s komentarjem s 1000 stranmi? a je to muss za izpit :shock: In ne, ne rabim 10, 6ka al pa 7ka bo čist zadovoljiva.

In men osebno se tud delovno ne zdi tok obsežno, kokr naprimer kak Rim. Že zdej sm se "1 teden učila" za kolokvij, s tem da je bil ta teden omejen na kake 2 urce na dan, tiste dneve k mamo cel dan fax se pa sploh nisem, pa sm kr dojela bistvo snovi in se dost naučila. Tko d se tud men zdi 1 mesec pa pol mal velik za tole ( še enkrat ponavljam...ne rabim 10 :lol: ), pa drgač nism študentka k trdi da se je naučila komplet snou enga predmeta v 3 dneh :roll: V tem času jz še prelistat ne uspem te količine knjig k jih mamo, kaj šele da bi se naučila. :D
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Pa si potem dobila 10? :P
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

ZDR s komentarjem ni potrebno znati, pripomore pa pa k lažjemu razumevanju snovi. Tako je poudaril tudi doc. Tičar na vajah in jaz mu čisto zaupam, ker se je do sedaj držal še vseh dogovorov s študenti.
Si vis pacem para bellum
justice
Prispevkov: 8
Pridružen: 23. Feb 2011 18:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a justice »

Fleurette napisal/-a:Zakaj pa bi študiral ZDR s komentarjem s 1000 stranmi? a je to muss za izpit :shock: In ne, ne rabim 10, 6ka al pa 7ka bo čist zadovoljiva.

In men osebno se tud delovno ne zdi tok obsežno, kokr naprimer kak Rim. Že zdej sm se "1 teden učila" za kolokvij, s tem da je bil ta teden omejen na kake 2 urce na dan, tiste dneve k mamo cel dan fax se pa sploh nisem, pa sm kr dojela bistvo snovi in se dost naučila. Tko d se tud men zdi 1 mesec pa pol mal velik za tole ( še enkrat ponavljam...ne rabim 10 :lol: ), pa drgač nism študentka k trdi da se je naučila komplet snou enga predmeta v 3 dneh :roll: V tem času jz še prelistat ne uspem te količine knjig k jih mamo, kaj šele da bi se naučila. :D
Hja, kaj naj rečem v svojo "obrambo". Jaz pač pri vseh predmetih naštudiram vse, ker mi je zanimivo in ker z vsem, kar je manj od 10, nisem zadovoljna. Meni bi bila 6 katastrofa in bi sama sebe dala v hišni pripor :lol: Smo pač različni ;) Ker nimam nobenih zvez, pa vem, da mi bo na koncu za pravosodnega in za službo povprečje prav prišlo.
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

čeprou men je to bolano da se kjerkoli gleda povprečje ( pa tud nekak dvomim da na razgovor za službo prideš z indeksom :shock:...usaj jz ne poznam nobenga iskalca zaposlitve k na razgovor hod z indeksi) ok, pravosodni je drugo... No skratka, ne vem zakaj se gleda povprečje, ker ocena ne pove kej velik o učenju, še manj pa o znanju. Skor večji dejavnik pr oceni je sreča in ni garantirano da nekdo, k se nadrka sam eno skripto z interneta pa dobi npr. 9, zna več kokr nekdo k je preštuderu knjigo pa še kej zraun pa dobiu 6, ker se ni mogu tok podrobn naučit, ker je mel več literature, ma pa širše znanje.
Odgovori

Vrni se na