Izpitna vprašanja

doc. dr. Luka Tičar

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a pika@ »

Baje ima vsako vprašanje 2 točki, za pristop k ustnemu izpitu je potrebnih 8 točk. Mislim da je na vajah Tičar rekel, da točkuje po desetinkah, če sem ga pravilno razumela. ne vem pa kako to zgleda, na desetinke...
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Tisti, ki ste šli že pisat: koliko je potrebno še druge zakone znat? Se splača delat tudi praktikum? A so zapiski dovolj, ali je tista skripta od Pike tuki ok? Baje tale majski rok ni bil ravno najlažji? :? OK dost vprašanj za zdej... :mrgreen:
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Ne ne, ni dost vprašanj še! Še eno! :mrgreen:
A se splača kupit ZDR (original/kopijo), glede na to, da krožijo okoli govorice, da je treba zakon dejansko na pamet znat? :roll:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
alcika
Prispevkov: 59
Pridružen: 19. Apr 2009 11:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a alcika »

okej one at the time:) majski rok je bil kr tezk ja..bli so trije primeri k jih ni v praktikumu niti v vajah, prejsn rok sta bla dva iz vaj.Tkole je ZDR je dejansko treba znt skor cel, sam ne vidm smisla v kupvanju originala, ker ma 200 clenov in si ga loh sprintas al neki...Pika je dobra skripta,sj ma 140 strani, to dejansko so zapiski iz predavanj posneti in natipkani.Notr mas konvencije, ZDR, zakon o stavki, zakon o kolektivnih pogodbah, inspektorat, ZSDU in ZVZD, tko d ce mas to rabs zravn sam se ZDR brez drugih zakonov da se mal bl podrobno pogledas.Vaje so fajn ce jih mas da si mal pogledas kaksni so kj primeri, lih neki bajno pa ne pridobis ce dobis izpit kjer ni noben primer iz vaj:)praktikum verjetno brezveze ce mas vaje, ker so v vajah primeri iz praktikuma. Je pa kr podrobno treba znat...lp
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Hvala! Slika
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a pika@ »

Ja majski rok je bil meni zelo težak, celo leto sem hodila na vaje, pa mi niso nič prou prišle! :evil:
Drugač pa se strinjam z alciko, sam dodala bi še to, da ne drugih zakonov (poleg ZDR-ja) jemat z levo roko, so tok pomembni kot ZDR, ali pa še bolj! Vsaj za Zakon o kolektivnih pogodbah je Tičar reku, da je skor pomembnejši kot ZDR, tko da se ga res splača dobro naučit.

Drugač pa za tiste, ki ste hodili na predavanja : pomoje je čist dovolj, če se učite iz zapiskov in zraven iz zakonov, ker je ona res povedala vse kar je važno, kakšne snovi celo prepodrobno,vsaj kar se mednarodnih virov tiče. Vsaj jz sem se tko učila, če je pa zadosti, pa bomo zvedli v pondelk ;)

No, pa še to: tudi Zakon o Delovnih in Socilanih sodiščih je treba znat, vsaj kar se pristojnosti v kolektivnih in individualnih sporoh tiče.
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Hvala obema :) sliši se pa kar smotano :?
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a pika@ »

Kaj je danes spraševala na ustnem?A znižuje, meče? Pisno niso ble glih bleščeče ocene ...
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a blum »

po gaussovi same 10ke..hehe..maš ti tut jutr?
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a pika@ »

Ja, ko bi vsaj po gausovi ocenjeval!! ;) Ja jutri, upam da me ne bo preveč matrala s kakšnimi konvencijami :x
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a blum »

upajmo ja..
mmkolp
Prispevkov: 28
Pridružen: 19. Jun 2009 14:50

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a mmkolp »

prvi vtisi...?
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a blum »

men se je Končarjeva na ustnih včeraj zdela zlo prijazna, v bistvu ni šlo za neko postavljanje vprašanj, ampak bolj za nek pogovor..in to zelo dolg pogovor...drugače smo pa včeri kr lepe ocene dobivali zjutraj..pisni izpit pa lahko samo rečem, da ocenjujejo katastrofalno...tiste 0,5 pike letijo stran če samo kako besedo pozabiš, tak da ni pol čudno, kaki so rezultati...ustni pa vsaj po moji izkušnji zlo fajn..mi je blo celo boljš, ko pri Grilcu, kjer dobiš rafal vprašanj..
carica7
Prispevkov: 7
Pridružen: 28. Mar 2010 19:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a carica7 »

Sem šla na vpogled negativnih izpitov .. smo šli s Tičarjem lepo skozi izpit in nam je lepo razložil pravilne odgovore ter da se je trudil da bi nam dal čim več točk.
Pri razliki med pogodbo o zaposlitvi in podjemni pogodbi so bili ključni elementi: podrejenost pri POZ, da je dalj trajajoče delo pri POZ ter poslovni riziko.

Pri omejitvi avtonomije je bilo pač treba malo opisati kako je katera stran omejena, da je delavec pri redni odpovedi omejen le z odpovednim rokom, delodajalec pa lahko odpove le iz utemeljenih razlogov.. Pri izredni da sta bolj izenačena in da je dokazno breme na strani, ki izredno odpoveduje, potrebno je bilo tudi navesti da se lahko odpove le iz taksativno naštetih razlogov ter če ni mogoče več nadaljevati delovnaga razmerja do izteka časa za katerega je sklenjena POZ oz do konca odpovednega roka.

Pri vprašanju čemu služi varstvo plače je bilo bistveno našteti neke elemente kot so, da se plača izplačuje kontinuirano, se redno izplačuje, delavec dobi dejansko razpolaganje s plačo, se plača izplača pravočasno, se izplača pravilno kot je določeno v POZ..

Pri praktičnih vprašanjih smo ga večinoma zelo biksali in baje da je šlo za vprašanja, ki SO SE OBRAVNAVALA NA VAJAH.

Pri vprašanju ko delodajalec ponudi delavcu ob odpovedi POZ sklenitev nove USTREZNE POZ za DOLOČEN čas delodajalec NE RAVNA ZAKONITO, ker bi mu moral ponuditi POZ za nedoločen čas, delavec če takšno pogodbo sprejme nima pravice do odpravnine, ker je sprejel ustrezno zaposlitev .. ima sodno varstvo..

Pri vprašanju ko delodajalec uvede da delavci delajo po 3 dni na teden po 12 ur .. Je pravilen odgovor da je delodajalc ravnal ZAKONITO, saj zakon načeloma določa da se lahko dela največ po 10ur na dan, najmanj 4 dni na teden pri ENAKOMERNI razporeditvi delovnega časa, tu pa je šlo za NEENAKOMERNO razporeditev in je to mogoče, poleg tega se ta omejitev gleda kot povprečje v nekaj mesečnem obdobju. (glej člen 155 ZDR)

Pri vprašanju ko delodajalec ne pusti delavcu izrabiti dopust imamo dolžnost delodajalca da pusti delavcu izrabiti VES dopust, delavec pa je dolžan izrabiti vsaj 2 tedna dopusta. Delavec lahko prenese v naslednje leto LE RAZLIKO nad 2 tednoma dopusta!!!, delodajalec pa je delavcu odškodninsko odgovoren .. vendar LAHKO delodajalec delavcu pusti da v naslednje leto prenese ves dopust.

Kdaj delavec lahko odkloni opravljanje dela .. glej 33. člen Zakona o varnosti in zdravju pri delu.

Pri kolektivni pogodbi glej zakon..
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a pika@ »

No ne vem če so tole čisto popolni odgovori, ker npr, jz nikljer nisem imela vseh točk, pa sem napisala vse to, kar si zgoraj napisala. je kar odbijal,po 0,3 in 0,5 točk. recimo pri vprašanju kdaj lahko delavec odkloni delo mam točno po zakonu, pa ni blo vseh točk, potem pri 2.vprašanju isto. poleg tega ja, saj smo podobne primere obravnavali na vajah, ampak je tičar zeeeelo posplošeno odgovarjal. Pri načel varstva plače je povedal da je važno, da napišeš, da lahko dejansko z njo razpolaga in da jo dobiva pravočasno. Se mi zdi, da ni ravno fer, da potem na izpitu tzako strogo ocenjuje.
carica7
Prispevkov: 7
Pridružen: 28. Mar 2010 19:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a carica7 »

Jaz sem pa prvi dve vprašanji dobila po 2 točki :D , praktične primere in varstvo plače sem totalka zgrešila (definitivno moram vaje prebrat) , odklonitev dela sem malo po svoje pisala in na moje veliko začudenje dobila 1,5 točke in na koncu sem si zapečatila usodo s tem da si nisem prebrala Zakona o kolektivnih pogodbah (zelo neumno vem).. Ajd za ta prvo rundo je dobr ;)
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a pika@ »

Svaka čast za 1,5 točke pri vprašanju kdaj delavec lahko odkloni delo. ;) Jz sem napisala počno po ZVZD in dobila malo manj točk. Pomoje on sploh nima opredeljen kakšno težojo odgovori. pomoje pozabš napisat eno alinejo od 5ih pa ti eno točko odbije! ampak dobro, je vsaj Končarjeva na usten več kot fer in daje kar lepe ocene.
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a blum »

je treba bit kr natančn...tole za odklonitev dela..za vse točke si mogu napisat še odklonitev dela, ki je vsebovana v zdr...tam pri posredovanju dela delavca drugemu uporabniku...res je treba na vse tuhtat...
mmkolp
Prispevkov: 28
Pridružen: 19. Jun 2009 14:50

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a mmkolp »

izpit 3-6-10

1. opredeli negativno sindikalno svobodo oz pravico do organiziranja in kako je lahko le ta omejena?
2.Opredeli razmerje. kolP-Z, KolP-KolP, SAD-KolP in razmerje pravnih virov s POZ?
3.V primeru diskriminacije je delodajalec odš. odgovoren. Kaj pravijo mednardodne norme o tej odškodnini?
4.Delavca so sodelavci nadlegovali. koga lahko toži? Ali ima delavec trditveno in dokazno breme? Kaj pomeni pravica do dostojnosti delavca?
5.Opredeli pojem nesposobnosti kot razlog za odpoved
6.Letni dopust-kako se ga določa,kdaj so pisno obveščeni
7.Delo nosečnic-povzemi
8. Avtonomija kolektivnih pogodb


Evo tole nas je dons doletel...kako vam je kej šlo?

Velik sreče
Amadeus145
Prispevkov: 6
Pridružen: 29. Avg 2009 11:42

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Amadeus145 »

mmkolp napisal/-a:izpit 3-6-10

1. opredeli negativno sindikalno svobodo oz pravico do organiziranja in kako je lahko le ta omejena?
2.Opredeli razmerje. kolP-Z, KolP-KolP, SAD-KolP in razmerje pravnih virov s POZ?
3.V primeru diskriminacije je delodajalec odš. odgovoren. Kaj pravijo mednardodne norme o tej odškodnini?
4.Delavca so sodelavci nadlegovali. koga lahko toži? Ali ima delavec trditveno in dokazno breme? Kaj pomeni pravica do dostojnosti delavca?
5.Opredeli pojem nesposobnosti kot razlog za odpoved
6.Letni dopust-kako se ga določa,kdaj so pisno obveščeni
7.Delo nosečnic-povzemi
8. Avtonomija kolektivnih pogodb


Evo tole nas je dons doletel...kako vam je kej šlo?

Velik sreče
Kaj pa vem... odvisno koliko so spet zahtevali pri odgovorih. Pri vseh (razen pri 3.) sem bolj ali manj pisal v pravi smeri. Zdaj pri kakšnem sem pozabil kakšno malenkost (oz. "malenkost").

Pri prvem sem se kar razpisal - tukaj me še najbolj zanima, kaj je pravilen odgovor. Pa tudi - koliko si moral pri 5. vprašanju napisati, razen definicije razloga nesposobnosti? Jaz sem omenil samo še pravico do zagovora, odpravnino, dolžnost delodajalca, da preveri možnost do/prekvalifikacije...
mmkolp
Prispevkov: 28
Pridružen: 19. Jun 2009 14:50

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a mmkolp »

Ja js sm tud pr 5 to napisala saqm vprašanje kaj vse bi še mogl...kaj je pa z avtonomijo kolektivnih pogodb?
brezdlakenajeziku
Prispevkov: 20
Pridružen: 10. Okt 2009 15:07

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a brezdlakenajeziku »

Pr avtonomiji kol. pogodb sm jst napisala neki tazga:
Stranke pogajanja se same odločajo, ali se bodo pogajale ali ne. Vsebina pogajanja načeloma ni omejena, razen:
4. člen (omejitev avtonomije pogodbenih strank)
Kolektivna pogodba lahko vsebuje le določbe, ki so za delavce ugodnejše od določb, vsebovanih v zakonih, razen v primeru, ko Zakon o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 42/02) določa drugače.
5. člen (hierarhija kolektivnih pogodb):
(1) Delodajalci, ki jih zavezuje kolektivna pogodba, se pri sklepanju kolektivnih pogodb na ožji ravni dogovorijo o pravicah in delovnih pogojih, ki so za delavce ugodnejši.
(2) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka se lahko pod pogoji, ki se določijo s kolektivno pogodbo na širši ravni, s kolektivno pogodbo na ožji ravni določijo tudi pravice in delovni pogoji, ki so za delavce drugačni ali manj ugodni.

Tud na predavanjih sta bla glede tega omenjena 4.in 5.čl.
Kaj ste pa pisal o tem, katere določbe bi lahko ogrozile neg. sindikalno svobodo?
Pa ve kdo, kaj naj bi pisal na tisto vprašanje glede odškodnine za diskriminacijo :?: :roll:
mmkolp
Prispevkov: 28
Pridružen: 19. Jun 2009 14:50

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a mmkolp »

o pol sem pa js tud pr avtonomiji zašla :twisted: ja za negativno sindikalno svobodo tud mene zanima...glede odškodnine vem,da ni take narave da bi preprečvala nadaljna diskriminatorna dejanja-neki v tem smislu... mah sej zdej nimam kej nardit...upam da se bo nabral za 6ko ampak glede na strogo ocenjevanje bo težka.... :(
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a pika@ »

Glede odškodnine mislim da je nekaj v zvezi s tem, da v ILO govorijo o kaznovalni odškodnini+da se prisodi v obliki izgubljeenega dobička...
Amadeus145
Prispevkov: 6
Pridružen: 29. Avg 2009 11:42

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Amadeus145 »

Čeprav sem pri večini vprašanj šel v pravo smer, sem pa prav pri vsakem pozabil neko stvar ali sem se kje nerodno izrazil.
Upajmo, da bo dovolj za 6.
Odgovori

Vrni se na