OP - splošni del

prof. dr. Ada Polajnar Pavčnik, prof. dr. Peter Grilc, prof. dr. Miha Juhart

Moderatorji: Zmajsasho

Odgovori
Uporabniški avatar
naianaia
Prispevkov: 63
Pridružen: 05. Feb 2009 15:05

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a naianaia »

a lahko kdo napiše, kakšni so bli pravilni odgovori pri unih dveh primerih potem?
predvsem me zanima ta prvi s stoli..
pa kaj vse ste napisali pri recepcijski teoriji in disenzu?
mi teli rezultati ne dajo miru.. :cry:
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Očitno nobeden ni mel ustnega dons :(
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a pika@ »

brezdlakenajeziku napisal/-a:Facultas alternativa je alternativna obveznost?
Jz mam v zapiskih iz predavanj napisano, da je facultas alternativa fakultativna obveznost! Kaj je zdaj pravilno?
Uporabniški avatar
naianaia
Prispevkov: 63
Pridružen: 05. Feb 2009 15:05

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a naianaia »

pika@ napisal/-a:
brezdlakenajeziku napisal/-a:Facultas alternativa je alternativna obveznost?
Jz mam v zapiskih iz predavanj napisano, da je facultas alternativa fakultativna obveznost! Kaj je zdaj pravilno?
+1
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Fakultas alternativa je zihr fakultativna obveznost, ker sem vidla, da sem imela na izpitu narobe, pa še vprašala me je to. ;)
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Ustni: Ada me je vpršala eno vprašanje, kar sem imela narobe na izpitu, potem objektivno odgovornost, predpogodbo kar podrobno in naštet pogoje za veljavnost posla...

Druge je vprašala: Načela oblig. prava in potem si enega izbereš in razložiš, izpodbojnost, ničnost, prisilno pobotanje, kdaj je upnik dolžnan od tretjega sprejeti izpolnitev, nepravilna izpolnitev, zamuda, alternativne obeznosti, fakultativne, teorije vzročnosti, pretrganje zastaranja
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

naianaia napisal/-a:a lahko kdo napiše, kakšni so bli pravilni odgovori pri unih dveh primerih potem?
predvsem me zanima ta prvi s stoli..
pa kaj vse ste napisali pri recepcijski teoriji in disenzu?
mi teli rezultati ne dajo miru.. :cry:
Ne vem čist za zihr, samo ostali so govoril, da je bila fora pri stolih to, da je poteklo že preveč časa...6 ali 8 mesecev. Ker rok ni bil določen...

Disenz- do njega pride, ko stranki mislita, da se strinjata, dejansko pa je med njima nesporazum o naravi pogodbe, podlagi ali predmetu obveznosti.

Recepcijska teorija- ponudba je sprejeta, ko ponudnik prejme izjavo naslovnika, da sprejema ponudbo.
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Jap, fakultativna obveznost je prou. Jst sm mela sicer prou, ampak je rekla, da je folk večinoma napisal alternativna obveznost, in me je potem tut vprašala kaj je to alternativna obveznost.
Mogla sem še povedat tisto, k sm mela v izpitu narobe - to je uno s stoli - pogodba ne velja, ker je minilo preveč časa (čeprou mi še vedno ni jasno kje v zakonu oz. bilokje to piše :geek: Je pa rekla, da tisto kar sem napisala - da gre za molk kot sprejem, ker izvrševanje naročil spada v dejavnost prejemnika ponudbe, bi blo načeloma prou, če ne bi blo tok dolg časa vmes).
Vprašala me je še načine neizpolnitve, ki sem jih mogla naštet, potem pa si enega zbrat in ga opisat.
Men je oceno pustila enako kot na pisnem, načeloma je bla pa dons zlooo stroga, in je blo zniževanje prej pravilo kot izjema (še posebi iz 8 na 7 je rada znižala). Zvišala je vsega skupi ene dvema ali trem. Vrgla pa mislim da nobenega ni - vsaj jst ne vem, da bi.
V tem času, ko sem bila jaz tam (pa da se spomnem :P ) je spraševala še: vsa načela naštet, krivdna odgovornost (to je mela kr rada), delitev obveznosti po OZ (na poslovne in neposlovne, s poudarkom predvsem na neposlovnih, in primere zraven - kvazikontrakti, kvazidelikti in delikti), actio redhibitoria, upnikova zamuda in posledice, prisilno pobotanje in pogoji za pobotanje, kaj bi moral dokazat če bi hotu dokazat da nisi odškodninsko odgovoren, odgovornost za nevarno stvar. Velik jih je tut disenz vprašala, pa v čem je razlika z zmoto.
Men je bil fajn ustni, Ada je bla res prjazna.
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
pravnik1
Prispevkov: 22
Pridružen: 22. Jan 2009 08:10

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a pravnik1 »

kaj pa je blo prav pri tistem primeru z nesrečo?
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Objektivna odgovornost voznika, ker je avto nevarna stvar.
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
naianaia
Prispevkov: 63
Pridružen: 05. Feb 2009 15:05

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a naianaia »

Nausicaä napisal/-a:
naianaia napisal/-a:a lahko kdo napiše, kakšni so bli pravilni odgovori pri unih dveh primerih potem?
predvsem me zanima ta prvi s stoli..
pa kaj vse ste napisali pri recepcijski teoriji in disenzu?
mi teli rezultati ne dajo miru.. :cry:
Ne vem čist za zihr, samo ostali so govoril, da je bila fora pri stolih to, da je poteklo že preveč časa...6 ali 8 mesecev. Ker rok ni bil določen...

Disenz- do njega pride, ko stranki mislita, da se strinjata, dejansko pa je med njima nesporazum o naravi pogodbe, podlagi ali predmetu obveznosti.

Recepcijska teorija- ponudba je sprejeta, ko ponudnik prejme izjavo naslovnika, da sprejema ponudbo.
aha. no, sej tko sm tud jst napisala. a pa si dobila vse pike za taka odgovora?
jst sm falila zadnje vprašanje za obkrožit o odstopu (-2) pa obviously tud un 1. primer s stoli (-2) pa da ni blo za 6? :evil:
nič jasno ... :roll:
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

naianaia, jst bi šla na tvojem mestu na vpogled... Je pa res, da če si 2 točki falil je blo že 8 :roll:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
naianaia
Prispevkov: 63
Pridružen: 05. Feb 2009 15:05

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a naianaia »

bom šla, bom.
sem rekla, da malo povprašam, kolk ste vi kej dolgovezli pri tehle odgovorih, sam sej nimaš neki velik za napisat.
no, sej ... bom vidla jutri, kaj ima gospa rada in česa ne. v vsakem primeru CPP moj ... RIP. :cry: :lol:
pikopelini
Prispevkov: 50
Pridružen: 06. Mar 2009 19:10

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a pikopelini »

kaj so načini neizpolnitve?
a je to stvarna napaka al pa aliud? pa zamuda?
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Načini neizpolnitve so napačna izpolnitev, neizpolnitev in pa naknadna nemožnost izpolnitve.
Najbrž bi lahko namesto napačna izpolnitev rekla peius, in namesto neizpolnitev aliud, ampak nisem hotla tvegat, da bi ji te dve besedi padli v oči in bi me kaj bolj podrobno začela iz tega spraševat :lol: Zato sem si tut zbrala za opisat naknadno nemožnost :mrgreen:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Naianaia jst sem samo to napisala ja, pa mi tam ni odštevala točk...tko da le pejt pogledat ;)
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Pravnik12
Prispevkov: 16
Pridružen: 18. Maj 2010 12:27

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a Pravnik12 »

A res ni nobeden padel, je sploh možno, če res čist ne zmrzneš?
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Pomoje bi te bla Ada čist zmožna vržt, če ne bi čist popolnoma nč povedu oz. bi res ful ful ful zabluzil, ampak bi najbrž mogu zato na pisnem samo 6 pisat, ker načeloma samo za eno oceno znižuje. Ampak kokr sm jst vidla pr men, ful pomaga, in je res ful prjazna, in ti mal namigne, če se ne spomneš takoj, in še kej zraven sama pove, tko da verjetno niti ni strahu, da ne bi nč povedu :)
Men osebno je bil ustni pr njej bolj všeč kot pri Grilcu, pa je Grilc res kul :)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Pravnik12
Prispevkov: 16
Pridružen: 18. Maj 2010 12:27

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a Pravnik12 »

Ma ja, ne vem kako sem 6 pisal, hm...
In zato me skrbi, sicer znam, ponavljam in ni snovi, da je ne bi nič znal, načelo znam vse, sam pač prou dobro ne, če sm 6 pisal... :roll:
Zato pičim kuj zjutrej tja, pa da vidimo.... mah, sej bom dvignil oceno, ne vem kaj me skrbi ;)
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Evo, to je taprav odnos ;) Velik sreče!
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Mjau
Prispevkov: 166
Pridružen: 05. Sep 2009 17:41

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a Mjau »

Jst bi opozorila na eno malo večjo napako v ius caritas skripti. Sej verjetno ste že sami opazili pa vseeno - pri cesiji napačno piše, da se položaj odstopljenega dolžnika ne sme spremeniti - pravilno je, da se ne sme poslabšati.
pikopelini
Prispevkov: 50
Pridružen: 06. Mar 2009 19:10

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a pikopelini »

eko, da še tukaj poročam kaj me je vprašala Ada (promoviram sodelovanje tuki na forumu;)
teorije vzročnosti pa kaj je krivda. In pazte- Krivda je ravnanje, ki ni v skladu z dolžno skrbnostjo. ne smete takoj izstrelit da gre za naklep ali malomarnost!!! okol tega je biu ceu halo te dni, tut ocene je znižvala za to.

vse sm lepo povedu in mi je dvignla. nč groznga. (promoviram tut to, da se neha neutemeljeno strašit ljudi;);)
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

pikopelini napisal/-a:(promoviram sodelovanje tuki na forumu;)
(promoviram tut to, da se neha neutemeljeno strašit ljudi;)
Jst podpiram oboje! :mrgreen: Slika
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a buttercup »

pikopelini napisal/-a:eko, da še tukaj poročam kaj me je vprašala Ada (promoviram sodelovanje tuki na forumu;)
teorije vzročnosti pa kaj je krivda. In pazte- Krivda je ravnanje, ki ni v skladu z dolžno skrbnostjo. ne smete takoj izstrelit da gre za naklep ali malomarnost!!! okol tega je biu ceu halo te dni, tut ocene je znižvala za to.

vse sm lepo povedu in mi je dvignla. nč groznga. (promoviram tut to, da se neha neutemeljeno strašit ljudi;);)
kaj si pa povedal pri teorijah vzročnosti? a je treba vseh tistih 500, ki jih je v skripti, naštet in vedt, kaj pomenijo??
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a pika@ »

Mam eno vpr za tiste, ki promovirate sodelovanje tuki na forumu :lol: Npr če voznik povzroči prometno nesrečo in je on kriv za nesrečo, gre za krivdno odgovornost. Ampak po drugi strani je pa avto nevarna stvar in bi moglo it za objektivno odgovornost. Kaj torej? A lahko tole nekdo, ki se ni učil po skripti razloži ;)
Odgovori

Vrni se na