OP - splošni del

prof. dr. Ada Polajnar Pavčnik, prof. dr. Peter Grilc, prof. dr. Miha Juhart

Moderatorji: Zmajsasho

Odgovori
Mjau
Prispevkov: 166
Pridružen: 05. Sep 2009 17:41

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a Mjau »

Ta zdejšnji je dobra tolažba. :lol:
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a baby™ »

:lol: moj podpis je tudi tolažba :D a veš, froci (bejbiji, babies,... :D) nimajo nobenih problemov, ker nič ne štekajo :lol: :lol:

ja to bo taka fešta, da bo trajala kr en cajt... medtem ko bojo drugi zamenjali že 10 fešt, bo naša ENA še kr trajala... ne bo nikol absolutno zastarala :lol: :lol:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a proton »

brezdlakenajeziku napisal/-a:Načelo neminem leadere je zihr konkretizirano v poglavju o odškodninski odgovornosti (mel enkrat na izpitu in blo prov). Tisti, k so pisal, da je med temeljnimi načeli je blo narobe.
Sej je logično. Med temeljnimi načeli na našteto, KONKRETIZIRANO je pa v določbah, ki govorijo o odškodninski odgovornosti.
medvedka
Prispevkov: 112
Pridružen: 04. Feb 2009 16:31

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a medvedka »

baby™ napisal/-a:o finally :lol: tnx flafek!

drgač pa... zdej sm pogruntala da pri zadnji nalogi si mogu pazit, kdaj LAHKO upnik sprejme izpolnitev od tretjega in vrjetno ni isto kot takrat ko MORA sprejet... omfg, a je ženska res tko pikolovska? :shock: js se kr bojim vprašanja še naprej gledat... bzv! ne morš tko zoprno ocenjevat noooo :roll:
A tukaj potem je razlika med lahko in mora? Kaj pa tisto, kdaj se pogodba lahko razveljavi zaradi nebistvene zmote? Glede neminem laedere sem pa pogledala v skripto in je po mojem zihr prav.
Uporabniški avatar
naianaia
Prispevkov: 63
Pridružen: 05. Feb 2009 15:05

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a naianaia »

jst sm gledla zapiske in piše, da se načelo neminem leadere konkretizira v poglavju o odškodninskih obveznostih in da je razveljavitev zaradi nebistvene zmote mogoča zaradi prevare. nič druzga ne piše zraven.
Mjau
Prispevkov: 166
Pridružen: 05. Sep 2009 17:41

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a Mjau »

medvedka napisal/-a:
baby™ napisal/-a:o finally :lol: tnx flafek!

drgač pa... zdej sm pogruntala da pri zadnji nalogi si mogu pazit, kdaj LAHKO upnik sprejme izpolnitev od tretjega in vrjetno ni isto kot takrat ko MORA sprejet... omfg, a je ženska res tko pikolovska? :shock: js se kr bojim vprašanja še naprej gledat... bzv! ne morš tko zoprno ocenjevat noooo :roll:
A tukaj potem je razlika med lahko in mora? Kaj pa tisto, kdaj se pogodba lahko razveljavi zaradi nebistvene zmote? Glede neminem laedere sem pa pogledala v skripto in je po mojem zihr prav.
Ja, je razlika med lahko in mora.

Tam pri nebistveni zmoti se lahko razveljavi zaradi prevare druge stranke, če je pa šlo za prevaro 3.osebe, je pa odvisno, a gre za neodplačno ali odplačno pogodbo pa če je tisti pogodbenik, ki ni bil prevaran, za to vedel a ne. Sej vse v členu o prevari piše.

Jst bom do jutri živce zgubila, a bi blo res tko težko dat že danes rezultate na internet?
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a buttercup »

na izpitu je bilo, kdaj mora, ne kdaj lahko.

sicer pa je ada tudi čisto prijazna, je pa res, da pasje ocenjuje pisni del. točke kar letijo. sva šle skupaj čez izpit in pri nalogi z dolžnikovo zamudo je naštevala, kaj vse mam prav, da pa manjkata dve stvari in je blo kar 0 točk. tko da je treba res pazit. zvišala mi je iz 6 na 7, vprašanji pa sta v temi z izpitnimi vprašanji. v glavnem, ni noben bav bav in prav nič hudobna. ko nisem sama od sebe nekaj povedala, mi je postavila še podvprašanje.
medvedka
Prispevkov: 112
Pridružen: 04. Feb 2009 16:31

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a medvedka »

Mene je vprašala, kdaj je cesija dopustna in kakšne so posledice, če p.p. sklene (omejeno) poslovno nesposobna oseba. Je pa res prijazna in se ne nič bati! ;)
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a baby™ »

medvedka napisal/-a:kdaj je cesija dopustna
kaj si pa tle povedala? a je treba naštet une terjatve, ki se jih ne sme prenest?

pa mi lahko nekdo lepo prosim pove primere za sine qua non, ratio legis in adekvatno teorijo vzročnosti? :oops: znam za vsako povedat, kaj je, ampak primer sestavt je pa cela znanost :)

hvala!
jaz sem mali psihopat
medvedka
Prispevkov: 112
Pridružen: 04. Feb 2009 16:31

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a medvedka »

Joj, tle se pa pozna, da sem še rahlo nerazsodna od izpita. :D Vprašanje je bilo, kdaj je gestija dopustna. Oprosti za morebitne izgubljene živce.
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a baby™ »

uu, ja, zdej mi je mal bol jasno! :D hvala!
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Vprašanja - splošni del

Odgovor Napisal/-a proton »

Evo, Ada je super :P Vprašala me je splošna načela OZ in naj si enega izberem in konkretiziram. Potem pa prisilno pobotanje (po Cigoju je to pač zakonito pobotanje po OZ, da ne bo kdo zmeden) in lepo zvišala :)

Sprašuje pa dva zaporedoma isto vprašanje, potem pa zamenja. In očitno ima tudi iste pare vprašanj v glavi, ker vsakič postavi isti par :lol:
gagi
Prispevkov: 107
Pridružen: 05. Feb 2010 00:09

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a gagi »

Mene pa zanima odg na vpr.:

če so izpolnjeni pogoji za plačilo odškodnine in oškodovanec zahteva vrnitev v prejšnje tanje, sodišče pa ugotovi da to ni ekonomsko primerno, bo sodišče:

a.) ugodilo zahtevku
b.) bo zahtevek spremenilo in oškodovancu prisodilo denarno odškodnino
c. zahtevek zavrnilo
č. zahtevek zavrnilo in prisodilo denarno odškodnino
d. ugodilo zahtevku, vendar ne bo izvršljiv

pa če bi mi kdo znal obrazložiti

Hvala
Mjau
Prispevkov: 166
Pridružen: 05. Sep 2009 17:41

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a Mjau »

Zelo na hitro sem popravila tiste par očitnih napak v Ius caritas skripti.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
mayamaya
Prispevkov: 30
Pridružen: 18. Avg 2010 08:44

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a mayamaya »

hellou hellou!

mogoče kdo zna naslednji primer.. :?:

15letni Matjaž si je z denarjem, ki ga je dobil za birmo, kupil motor. Starši za to niso vedeli in želijo da motor vrne. Matjaž vztraja, da ga bo obdržal. imajo starši še kakšno drugo možnost za prenehanje pogodbe? Kakšno in kako jo izkoristijo?
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a legally blond »

15 letni Matjaž si je z denarjem, ki ga je dobil za birmo, kupil motor. Starši za to niso vedeli in želijo da motor vrne. Matjaž vztraja, da ga bo obdržal. imajo starši še kakšno drugo možnost za prenehanje pogodbe? Kakšno in kako jo izkoristijo?
Mladoletnik med 15 in 18 letom ima omejeno poslovno sposobnost. V tem primeru gre za posel, ki ga mora odobriti zakoniti zastopnik. Ker starši posla niso odobrili je PP izpodbojen in starši lahko izpodbijajo.

Imam vprašanja:

-- V Celjski kotlini podjetji X in Y (proizvajata nevarne kemikalije) onesnazujeta okolje. Tozba. Sodisce niti z izvedencem ne more ugodoviti iz katerega podjetja izhaja kaksen del. Pdjetje X je 10x vecje in ima tudi veliko vec delavcev. Kako odloci sodisce, po katerem nacelu?

-- Krsitev osebnostnih pravic: primerjava (mislim da glede dokazovanja) med 179. cl. OZ (denarna odskodnina za neprem. Skodo zaradi okrnitve osebnostne pravice) in 134. cl. OZ (zahteva za prenehanje krsitev).



Bi bila zelo hvaležna za odgovor.
mayamaya
Prispevkov: 30
Pridružen: 18. Avg 2010 08:44

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a mayamaya »

celjska kotlina - nimam pojma :roll:

razlika med 134.čl in 179.čl. OZ je pomoje v dokazovanju
134.čl. :protipravnost
179.čl: protipravnost,škoda in vzročna zveza ... nism zihr
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Mogoče je pri tej celjski kotini načelo enakopravnosti udeležencev obligacijskih razmerij, verjetno odloči da morata obe podjetji prenehati z onesnaževanjem in naloži denarno odškodnino.

Ne vem zakaj mam feeling da je to 10x večje in veliko več delavcev tam samo zaradi tega da te zmede.

A lahko samo kdo pove a sem fejst mim udarla.
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a pika@ »

Pri tej celski kotlini bi jz rekla tako : če ugotovi odgovornost : gre za odgovornost več oseb za isto škodo, odgovarjata solidarno! solidarno odgovarjajo tudi tisti, ki so škodo povzočili, delali pa neodvisno drug od drugega, njihovih deležev pa ni mogoče določiti. (glej 186.čl). Če ni mogoče ugotoviti deležev pade na vsakega enak delež, razen če pravičnost zahteva drugače. (188.čl) neki v tem smislu,a ?
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Pomoč? Hvala.

1. A je B-ju obljubil, da mu bo izročil izpite iz civilistike do 15. maja 2009, B mu bo v zameno izročil gajbo piva. Ker A na ta dan obveznosti ni izpolnil, je pogodba
a)razvezana, ker je rok fiksen
b)ostane v veljavi, ker rok ni fiksen
c)razvezana ex lege


2. zidarji gradbenega podjetja so pri delu na stavbi,ki so jo popravljali zaradi hudo malomarnega ravnanja razbili več dragih okenskih stekel. Lastnik stavbe lahko zahteva odškodnino:

a.) neposredno od delavcev
b.) od dd,če mu dokaže eno od naslednjih krivd(culpa in eligendo,instruendo,custodiendo)
c. )od dd, ne glede na njegovo krivdo

Jst bi rekla a in c, po starih izpitih k sm gledala je bil obkrožen samo c. mi lahko kdo to razloži?

3. Za neizpolnitev obveznosti odgovarja dajalec are, prejemnik are lahko zahteva izpolnitev ali povrnitev skode (aro vrne ali vsteje) ali obdrzi aro. Kaksna obligacija je to?
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a legally blond »

2. mi je že jasno
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a pika@ »

1. jz bi dala da ostane v veljavi, ker pravočasna izpolnitev ni bistvena sestavina pogodbe, torej rok ni fiksen.
2.c, ker lahko od delavca le, če povzroči NAMENOMA.
3.sploh ne vem, kaj je mišljeno. :roll:
mayamaya
Prispevkov: 30
Pridružen: 18. Avg 2010 08:44

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a mayamaya »

1.b (sam,kaj pa če je ta rok za Bja bistven? oz.kako veš da ni :?: )
2.c
3. alternativna obveznost?
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a buttercup »

jz bi dala tam c. a ni tako, da ostane v veljavi, kadar ima določen datum, samo če izrecno reče, da želi, da ostane pogodba v veljavi?
gagi
Prispevkov: 107
Pridružen: 05. Feb 2010 00:09

Re: OP - splošni del

Odgovor Napisal/-a gagi »

kako naj vem kdja je rok fiksen oz. kdaj ni? Ja vem da piše v zakonu da to izhaja iz narave in okoliščin posla.... sam pri teh vpr. za obkroževat je pa bolj tko tko
Odgovori

Vrni se na