OP - posebni del

prof. dr. Ada Polajnar Pavčnik, prof. dr. Peter Grilc, prof. dr. Miha Juhart

Moderatorji: Zmajsasho

Odgovori
Uporabniški avatar
Biba
Prispevkov: 66
Pridružen: 09. Okt 2008 20:10

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a Biba »

A mi lahko nekdo na kratko napiše tiste glavne razlike med societas in skupnostjo? Vem kaj je eno in drugo, pa tud po zakonu sm gledala, sam zanima me če je v skripti še kej druzga na to temo, predvsem kšni latinski izrazi al pa kej k ni v OZ-u ?

To mi manjka v skripti...

tenkju :)
Življenje ni cvetoče polje.
gagi
Prispevkov: 107
Pridružen: 05. Feb 2010 00:09

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a gagi »

mene pa zanima lai je treba vedeti kaj so uzanci oz. kje kaj piše o tem?
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Družbena pogodba (societas)
1. nastane na podlagi pogodbe
2. družbenik ne more prenesti svojega deleža na 3. osebo (razmerje intuitu personae), na drugega družbenika pa le če tako določa pogodba
3. vsakemu družbeniku pripada 1 glas, razen če pogodba ne določa drugače
4. ni možnosti preoblikovanja v skupnost
5. nastane po volji družbenikov

Skupnost (communio)
1. nastane na podlagi zakona
2. vsak udeleženec lahko prenese svoj delež na drugo osebo
3. vsakemu družbeniku pripada število glasov ki ustreza njg deležu
4. lahko se preoblikuje v družbeno pogodbo
5. nastanek brez volje udeležencev

UZANCE; so zapisani gospodarski ali trgovski običaji. Uporabljajo se če se stranki izrecno dogovorita, možen je odstop od upoštevanja uzanc, vendar se ni možno dogovoriti o neupoštevanju dobrih poslovnih običajev (12. člen - načelo vestnosti in poštenja)
Uporabniški avatar
Biba
Prispevkov: 66
Pridružen: 09. Okt 2008 20:10

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a Biba »

A kdo zna odgovort na to?

Garancija za brezhibno delovanje stvari po OZ in ZVPot ?

Odgovornost za stvarne napake po ZVPot?

Pogoji pisma o nameri ? (a lahko tuki napišeš def. kaj je pismo o nameri, pa kako se lahko sklene- pač tisto kar piše v skripti, jst nimam nobenih pogojev zdravn... :?: ) kako se ga pa napiše... :shock: ?

Causa družbene pogodbe?

Primer parcialnega posla? a je lahko societas leoninae

Podobnosti med bianco menico in bančnim(?) akreditivom? a je tuki mišlen dokumentarni akreditiv, no tud če je še vedno ne vem podobnosti... :roll:

Kdaj uporabljamo bariran ček? (v skripti tok čudn piše, vem da je namenjen funkciji zavarovanja, ampak kaj pa zavarujemo?)

Kaj se zgodi, če manjka ena izmed bistvenih sestavin prodaje na obroke? ( pog. je neveljavna :? ?)
Življenje ni cvetoče polje.
Uporabniški avatar
Biba
Prispevkov: 66
Pridružen: 09. Okt 2008 20:10

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a Biba »

Še neki mam :mrgreen:

Nism čist sigurna če prov mislm..

Causa pri prodajni pogodbi s specifikacijo? A je tuki isto kot pri prodajni pogodbi na splošno -torej causa aquirendi(izjemoma solvendi) ?

Causa pri mešanem darilu? Mešana ? :mrgreen: - Causa donandi- glede presegajoče vrednosti, ostalo pa causa aquirendi ..?
Življenje ni cvetoče polje.
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a proton »

Biba napisal/-a:
Kdaj uporabljamo bariran ček? (v skripti tok čudn piše, vem da je namenjen funkciji zavarovanja, ampak kaj pa zavarujemo?)
v knjigi Vrednostni papirji piše, da je namenjen zavarovanju, a pri njem gotovinsko plačilo ni prepovedano. Unovči ga lahko le banka. Spoznamo ga po dveh diagonalnih črtah. Barirani ček, s katerim izdajatelj nalaga nekomu drugemu, naj uporabniku čeka odobri iz njegovega kritja določeno vsoto, ni enakovreden izvršilni sodni odločbi.

Žal samo to. Tudi google bolj malo najde na to temo... tako da bom lahko samo tole napisal v izpit :oops:
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a proton »

Biba napisal/-a:A kdo zna odgovort na to?

Garancija za brezhibno delovanje stvari po OZ in ZVPot ?

Odgovornost za stvarne napake po ZVPot?

Kaj se zgodi, če manjka ena izmed bistvenih sestavin prodaje na obroke? ( pog. je neveljavna :? ?)

Oz ureja t.i prostovoljno garancijo, ki nastane z enostransko izjavo prodajalca/proizvajalca stvari (izročitvijo garancijskega lista).
ZVPot pa ureja t.i. obvezno garancijo, ki nastane na podlagi zakona že s tem, ko da proizvajalec določeno blagov promet, za katero zakon določa obvezno garancijo. Po ZVPot se pravila o obvezni garanciji uporabljajo tudi za prostovoljno garancijo.
Potem pa pač napišeš še kaj je to garancija, za kaj gre itd.


Pri odgovornosti za stvarne napake je pri ZVPot drugače le pri jamčevalnih rokih: jamčevalna doba je 2 leti (nova stvar ali 1 leto rabljena), rok za notifikacijo pa 2 meseca.

Če manjka ena bistvenih sestavin - po mojem je to kot pri vsaki pogodbi - pogodba ne nastane. Vsaka stranka je dolžna vrniti drugi, kar je prejela. Pri prodaji na obroke pa veljajo nekatere posebnosti: kupec mora vrniti stvar in dati povračilo za uporabo. Prodajalec pa kupcu nujne stroške, ki jih je imel kupec, poleg tega pa še obroke z zakonitimi obrestmi vred.
Uporabniški avatar
Biba
Prispevkov: 66
Pridružen: 09. Okt 2008 20:10

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a Biba »

O hvala :D
Življenje ni cvetoče polje.
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a legally blond »

proton napisal/-a:
Biba napisal/-a:
Kdaj uporabljamo bariran ček? (v skripti tok čudn piše, vem da je namenjen funkciji zavarovanja, ampak kaj pa zavarujemo?)
v knjigi Vrednostni papirji piše, da je namenjen zavarovanju, a pri njem gotovinsko plačilo ni prepovedano. Unovči ga lahko le banka. Spoznamo ga po dveh diagonalnih črtah. Barirani ček, s katerim izdajatelj nalaga nekomu drugemu, naj uporabniku čeka odobri iz njegovega kritja določeno vsoto, ni enakovreden izvršilni sodni odločbi.

Žal samo to. Tudi google bolj malo najde na to temo... tako da bom lahko samo tole napisal v izpit :oops:

Napišeš lahko še:

Funkcija bariranega čeka je funkcija zavarovanja.

- bariran ček s splošnim prečrtajem: brez vpisanega besedila med ćrtama
- bariran ček s posebnim prečrtjem: z vpisanim imenom banke, prek katere se ček plača

b.č. s splošnim prečrtajem je možno spremeniti v b.č. s posebnim prečrtajem, obratno ne.
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a proton »

Saj ne vem, zakaj moramo to znat, ko pa sem bil na seminarju od Grilca, ki je jasno povedal, da ček pride v poštev samo glede razlik od menice! Ampak takih informacij (sicer lahko koristnih) me je vedno strah - nekdo nekaj obljubi, sestavlja izpit pa kdo drug, posledice so pa na nas ...
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Podobnosti med bianco menico in bančnim(?) akreditivom? a je tuki mišlen dokumentarni akreditiv, no tud če je še vedno ne vem podobnosti...

am, men vse kar pade na pamet je to, da gre pr obeh za trostrano razmerje. Pri bianko menici lahko manjkajoče sestavine dopolni remitent oz. oseba, ki jo oseba pooblasti, pri dokumentarnem akreditivu pa lahko plačilo zahteva tisti, ki ima akreditivne dokumente (sklepam, ki ga je prodajalec "pooblastil")

Ne vem, kej v tem smislu?
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a legally blond »

proton napisal/-a:Saj ne vem, zakaj moramo to znat, ko pa sem bil na seminarju od Grilca, ki je jasno povedal, da ček pride v poštev samo glede razlik od menice! Ampak takih informacij (sicer lahko koristnih) me je vedno strah - nekdo nekaj obljubi, sestavlja izpit pa kdo drug, posledice so pa na nas ...
Ja, ampak se je v starih izpitih že velikokrat pojavu ček tut v drugačnih vprašanjih.
Sm se že velikokrat opekla ko sem se učila po sistemu "profesor je zagotovil da tega ne bo v izpitu". Mislim da je to sam ena pravniška fora "no da vidmo, a so se naučil še kej več"- :roll:
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a proton »

Nekako ne morem verjet, da bi kdo to naredil namerno. Mogoče so kakšno leto kaj več ali drugače predavali. Sicer je pa po mojem bolj verjetna moja varianta.
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a legally blond »

No vseeno, mi bomo pripravljeni! :D
Uporabniški avatar
Biba
Prispevkov: 66
Pridružen: 09. Okt 2008 20:10

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a Biba »

Abstraktnost bančne garancije ? uf kok mi grejo te bančni posli na živce :x
Življenje ni cvetoče polje.
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a proton »

je abstraktna!

Banka nima na voljo ugovorov iz temeljnega posla.
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a proton »

Biba napisal/-a:Primer parcialnega posla? a je lahko societas leoninae
to tudi mene zanima, kakšen je primer! V zvezi s čim smo omenjali parcialni posel? Jaz se ga ne spomnim iz predavanj...
Uporabniški avatar
Biba
Prispevkov: 66
Pridružen: 09. Okt 2008 20:10

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a Biba »

proton napisal/-a:je abstraktna!

Banka nima na voljo ugovorov iz temeljnega posla.
LOL :mrgreen:

Kr ne morem sprejet tok simpl pa logičnega odgovora, sm prčakvala kakšne 3 teorije in po možnosti še 3 dodatne k jih korigirajo, jooooooooj :lol:

Bl se učim, bl zakompliciram vse.
Življenje ni cvetoče polje.
gagi
Prispevkov: 107
Pridružen: 05. Feb 2010 00:09

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a gagi »

a ni založniška pog .... primer psrcialnega posla
Zadnjič spremenil gagi, dne 07. Sep 2010 13:30, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a legally blond »

proton napisal/-a:
Biba napisal/-a:Primer parcialnega posla? a je lahko societas leoninae
to tudi mene zanima, kakšen je primer! V zvezi s čim smo omenjali parcialni posel? Jaz se ga ne spomnim iz predavanj...

Založniška pogodba.
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a proton »

legally blond napisal/-a:
proton napisal/-a:
Biba napisal/-a:Primer parcialnega posla? a je lahko societas leoninae
to tudi mene zanima, kakšen je primer! V zvezi s čim smo omenjali parcialni posel? Jaz se ga ne spomnim iz predavanj...

Založniška pogodba.
Pa od kdaj moramo še o znat?! In zakaj je to primer parcialnega posla?
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

proton napisal/-a:Saj ne vem, zakaj moramo to znat, ko pa sem bil na seminarju od Grilca, ki je jasno povedal, da ček pride v poštev samo glede razlik od menice! Ampak takih informacij (sicer lahko koristnih) me je vedno strah - nekdo nekaj obljubi, sestavlja izpit pa kdo drug, posledice so pa na nas ...
Mene je ravno Grilc na ustnih vprašal ček :roll: Pa ne samo razlike z menico, ampak tudi ostale stvari :geek:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a legally blond »

proton napisal/-a:
Pa od kdaj moramo še o znat?! In zakaj je to primer parcialnega posla?
Ja jst mam ene stare izpite in parktat je zahtevana def. parcialnega posla in kot primer založniška pogodba in je šteto kot pravilno. Zakaj pa kako ti pa ne znam povedat.
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a proton »

flafi napisal/-a:
proton napisal/-a:Saj ne vem, zakaj moramo to znat, ko pa sem bil na seminarju od Grilca, ki je jasno povedal, da ček pride v poštev samo glede razlik od menice! Ampak takih informacij (sicer lahko koristnih) me je vedno strah - nekdo nekaj obljubi, sestavlja izpit pa kdo drug, posledice so pa na nas ...
Mene je ravno Grilc na ustnih vprašal ček :roll: Pa ne samo razlike z menico, ampak tudi ostale stvari :geek:
Ja, lepo! :) Jaz mu bom kar lepo povedal, kar je on povedal, hehe. Sej nekaj stvari vem že iz razlik :D
gagi
Prispevkov: 107
Pridružen: 05. Feb 2010 00:09

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a gagi »

pravna ureditev prodajne pogodbe po OZ in ZVPot? Anyone...
Odgovori

Vrni se na