Izpitna vprašanja

doc. dr. Viktorija Žnidaršič-Skubic

Moderatorji: ZmajbajnaJure

Odgovori
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

nč ni vezan, razn to da je dvojček in da nam s tem otežujejo stvari. Tko da čist možno da bo mela pač viktorija posamične v sredo.
Uporabniški avatar
sparkica
Prispevkov: 94
Pridružen: 21. Jun 2011 20:14

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sparkica »

Prof je ful v redu....bila sem me zadnjimi, vprašala me je Separatio bonorum pa skrbnika zapuščine in zvišala oceno....
kokr sem sledila je ful spraševala substitucije, pa te funkcije kmetijskih gosp., pa to odločbo o socialni pomoči...pa tko...nič hudega za vse k vas je strah ustnega....
:)
I'm not bad. I'm just drawn that way.
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a bajna »

a kdo mogoče ve kok nas je prbližno v sredo za ustne?
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

hm, kokr sm vidla seznam res ni bil dolg, tko na oko ene 30.
Uporabniški avatar
MCKvadrat
Prispevkov: 22
Pridružen: 23. Jun 2009 07:45

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a MCKvadrat »

Ma kdo kake nasvete za ustni del izpita? Stara vprašanja ipd.?

Rabu bi namreč za dve oceni zvišat =/
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Uf, ne vem če ma ona glih prakso za dve oceni zviševat, samo če greš na to potem sem sigurna da moraš znat vse od a do ž.
zzzmajčica
Prispevkov: 7
Pridružen: 12. Jun 2009 21:18
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a zzzmajčica »

MCKvadrat napisal/-a:Ma kdo kake nasvete za ustni del izpita? Stara vprašanja ipd.?

Rabu bi namreč za dve oceni zvišat =/

ammm, kako se pa sploh da za 2 oceni zvišat, a ji kr rečeš al kaj, ker jst bi tud rada za 2 oceni zvišala..
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

zzzmajčica napisal/-a:
MCKvadrat napisal/-a:Ma kdo kake nasvete za ustni del izpita? Stara vprašanja ipd.?

Rabu bi namreč za dve oceni zvišat =/

ammm, kako se pa sploh da za 2 oceni zvišat, a ji kr rečeš al kaj, ker jst bi tud rada za 2 oceni zvišala..
jah pomoje da najbolš da kr na začetku daš vedt da hočš za 2 oceni zvišat se prav da kr rečš. Kr drgač je 99 % da ti bo zvišala samo za 1, kr redko komu se kdaj zviša za 2 oceni.
zzzmajčica
Prispevkov: 7
Pridružen: 12. Jun 2009 21:18
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a zzzmajčica »

*bini* napisal/-a:
zzzmajčica napisal/-a:
MCKvadrat napisal/-a:Ma kdo kake nasvete za ustni del izpita? Stara vprašanja ipd.?

Rabu bi namreč za dve oceni zvišat =/

ammm, kako se pa sploh da za 2 oceni zvišat, a ji kr rečeš al kaj, ker jst bi tud rada za 2 oceni zvišala..
jah pomoje da najbolš da kr na začetku daš vedt da hočš za 2 oceni zvišat se prav da kr rečš. Kr drgač je 99 % da ti bo zvišala samo za 1, kr redko komu se kdaj zviša za 2 oceni.
aha, hvala. a izpit se da kej vidt ker men moja ocena res ni jasna.
mi_lenca
Prispevkov: 98
Pridružen: 23. Jan 2010 21:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a mi_lenca »

Se da videt izpit, samo rečt morš za njega ;)
Tjasa
Prispevkov: 370
Pridružen: 12. Jan 2009 19:48

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Tjasa »

zzzmajčica napisal/-a:aha, hvala. a izpit se da kej vidt ker men moja ocena res ni jasna.
Smo že dve :?
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Eden izmed najbolj prijetnih ustnih!
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Dexter »

legally blond napisal/-a:Eden izmed najbolj prijetnih ustnih!
Kaj te je pa vprašala?
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

aja tle pa še nism napisala kaj sm bla uprašana :D ponavad da viktorija usakmu samo eno uprašanje. Če znaš ti ponavadi zviša, u pondelk je pomoje da kr polovici ljudi zvišala. Mene je uprašala dedno nevrednost - naštet sm mogla razloge pa povedat še kako se uveljavlja te razloge - katere po uradni dolžnosti in katere na predlog. mi je zvišala :mrgreen:

drgač je pa sprasvala se pri kolkih letih dobiš oporočno sposobnost in zakaj ravno takrt, dedne pogodbe - a jih ZD ureja, je kaksna izjema, pol pa mal o tej odpovedi neuvedenemu dedovanju, ZDKG - pripadnostne položaje pa une 3 funckije, razloge za razdedinjenje, izločitev gospodinjskih predmetov pa odločbo k zravn spada. Tko nč pretirano teškega no :) so zlo fajn ustni in dost šans da se zviša.

Kar se pa pisnega dela tiče pa res kr strogo ocenjuje.
Zadnjič spremenil *bini*, dne 30. Jun 2011 11:26, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

V sredo je vsem postavila 2 vprašanji.

Mene je vprašala separatio bonorum in okoli tega mi je par vprašanj za razmislek postavila (kdaj bojo to zahtevali -> če je zapustnikovo premoženje veliko) pa absolutno in relativno nesposobne priče pa vse okoli tega.

Mi je pa pisnega super popravla, pa še zvišala mi je tko da sem dobila lepo oceno 9 :D
Shady
Prispevkov: 162
Pridružen: 25. Sep 2009 15:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Shady »

aria napisal/-a:hvalaaa :)

kaj pa tale primer:
oporočitelj je sestavil pisno oporoko pred dvema pričama, v kateri vse svoje premoženje zapušča svoji hčeki B. Prva oporočna priča je hčerkina teta po materini strani, druga pa je mož njene tete. Ali bo takšna oporoka ostala v veljavi, če jo bo oporočiteljeva žena izpodbijala zaradi neizpolnevanja obličnostnih zahtev?
V knjigi na strani 132 je opomba: "Oseba, ki je z oporočiteljem v svaštvu, je nesposobna biti priča samo, dokler živi oporočiteljev sorodnik, po katerem je oporočitelj z njo v svaštvu."

Kdo je zdj lahko priča? Noben, ker žena še živi?
manyca
Prispevkov: 76
Pridružen: 05. Jan 2009 16:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a manyca »

A je še vedno tista skripta 35. strani aktualna, za eno 6? Ali je preveč zastarela?
hill33
Prispevkov: 58
Pridružen: 05. Dec 2008 13:55

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a hill33 »

imam par vprašanj, če se komu da prosim rešit!!!


3. X je napisal v oporoki:"Vse zapuscam svoji necakinji A, ostalim svojcem pa nic, ker so prevec dopili ze za mojega zivljenja. Se vec bi ji zapustil, ce bi imel in mogel." Otroci B, C in D niso zahtevali nujnih delezev, zena pa je leta 1998 umrla (iz prejsnjega zakona je imela se hcerko E). Leta 2000 je bilo v postopku denacionalizacije vrnjeno podrzavljeno premozenje. Necakinja meni, da je ona edina upravicena do zapuscine, B, C in D pa, da so do nje upraviceni samo oni. Kako bo odlocilo sodisce, kdo bo dedoval, utemelji!

a je tu tak, da ker ni v oporoki izrecno navedel da to premoženje pripada E, tega ona ne deduje. tako pride do zakonitega dedovanja?

A je umrl leta 1997. Za njim sta ostali samo zunajzakonska partnerica in bratova hči. Zapustnik je celotno premoženje razdal in tako ob smrti ni imel nikakršnega premoženja.
- leta 1987 je bratovi hčerki dal 1.000.000 EUR-ov
- leta 1997 prijatelju B 100.000 EUR-ov
- leta 1982 prijatelju C 100. 000 EUR-ov.

Ali lahko kljub temu zapustnikova zunajzakonska partnerica in bratova hči na kakršen koli način dedujeta – kdaj in na kakšen način ?

to je primer vračunanja ali za prikrajšanje nujnega deleža???? je bil kdo na vajah?

2. Stirinajstletni klepec je napisal na psiemskem papirju, ki je imel odtisnjeno njegovo ime in naslov, z lastnio roko: "Dragi pavel, ti bos moj edini dedic. Tvoj prijatelj." Oporoka je:
a) veljavna
b) neveljavna, ker ime in naslov nista napisana rocno
c) neveljavna, ker ni datuma
d) neveljavna, ker peter ni podpisal z lastnim imenom
e) neveljavna, ker peter ni sposoben za testiranje
f) neveljavna, ker mladoletnik ne more napraviti lastnorocne oporoke
g) neveljavna, ker ni bilo prisotnih pric

jaz bi reko, da je e. kaj pa d? sicer ni nujno, da je z lastnim imenom vendar mora biti določljiva oseba


3. Po splosnih predpisih dednega prava se lahko dedujejo:
a) LP na kmetijskih zemljiscih, ki sestavljajo kmetijo
b) pravico do povracila nepremozenjske skode
c) delez v d.o.o.
d) LP na gozdnih zemljiscih, ki sestavljajo kmetijo, drugih stvari pa v sestavi kmetije ni
e) dedna opravica
f) avtorska materialna pravica

vem da je e,f,b. v knjigi je delež d.o.o omenjen pri denacionalizaciji in to je posebni predpis. kaj pa gozdna zemljišča?vem da en del lahko po splošnih predpisih, vendar nevem točno.


.) Zapustnik Z ni naredil oporoke. Bil je poročen z osebo A. A je zapustil pred nekaj leti in začel skupaj živeti z osebo B. Zapustnik ima še brata C in nečakinjo D po umrli sestri. Kdo in koliko deduje?

jaz bi reko da deduje C in D vsak po 1/2, če štejemo, da sta se z ženo sporazumno razšla. B ne deduje, ker zz izključuje zzs. A pa ne deduje, ker ni več življenjske skupnosti.

Če pa je življenjska skupnost preneha po krivdi zapustnika pa deduje A 1/2 B in D pa 1/4.


je simultana oporoka nična ali izpodbojna? kaj pa pogodba o vsebini oporoke?

kaj če ni izrednih razmer pri ustni oporoki? nična ali izpodbojna?


8. zapustnik vse premoženje razdeli že za čas življenja (prijateljema in nečakini), po smrti ostanejo stric, teta, nečak in nečakinja, ali sploh pride do dedovanja: da, ne, obrazloži


hvala za odgovore že v naprej! Upam, da se komu da:)
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

Naj me kdo prosim popravi:

1. Pri denacionalizaciji pride do oporočnega dedovanja, če je bilo s tem premoženjem razpolagano že v oporoki oz. če se zakoniti dediči strinjajo, da tudi denacionalizirano premoženje dedujejo oporočni dediči.

2. V tem primeru lahko zunajzakonska partnerica zahteva nujni delež. Ker čiste zapuščine ni jo predstavljajo vrednost vseh daril. To lahko zahteva tri leta od smrti zapustnika. Če v tem roku ne izkoristi izgubi pravico do nujnega deleža. Sicer pa njen nujni delež znaša polovico zakonitega deleža. Glede na to da zunajzakonska partnerica izklučuje bratovo hčerko, potem ona nima pravice zahtevati nujnega deleža.

3.Jaz pi rekla D in E. Pisno oporoko je treba lastnorono napisati in podpisati.

4. Tega tretjega sploh ne razumem jaz bi dala B,C, E, F. Gozd se deduje po splošnih pravilih, če ni sestavni del kmetije.

5. Tuakaj se strinjam s tabo.

6. Simultana oporoka in pogodba o vsebini je NIČNA. ustna oporoka je pa izpodbojna pomoje.
hill33
Prispevkov: 58
Pridružen: 05. Dec 2008 13:55

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a hill33 »

hvala za odgovore!!!

pa še eno vprašanje: če je ustna oporoka in ni izrednih razmer pride do dedovanja na podlagi zakona avtomatsko ali je potrebno prej izpodbijati.
če recimo zakoniti ne nasprotujejo ustni oporoki brez izrednih razmer bo vseeno prišlo do dedovanja na podlagi take oporoke?
Mistress Choc
Prispevkov: 55
Pridružen: 02. Dec 2009 14:16

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Mistress Choc »

IZPIT 15.9.
(žov se pa ne spomnim vseh vprašanj, tko da naj me potem kdo dopolni)

-Kdo je po zakonu dedno spodoben (tle je pomoje šlo za lapsus in so misnli deno sposoben, ker vsaj js še nisem slišala za dedno spodobnost :roll: )
-Kaj se po zakonu smatra za volilo zakonitim dedičem
-V kakšenem roku lahko dedič zahteva zapuščino in ali je ta rok prekluziven ali zastaralni
-Primer glede dedovanja denacionaliziranega premoženje (sin A in hči B sta vložila zahtevo za denacionalizacijo glede premoženja, ki je pripadalo njunemu pokojnemu očetu. Potem sta sklenila sporazum da hči ne bo dedovala (in se je tut odpovedala vsemu dedovanju tudi v prihodje po očetu), sin pa ji je dal za to 60.000 mark (piše se pa leto 1999 :D )...no potem hči umre, in šele nato odločba o denacionalizaciji postane pravnomočna...pojavijo se potomci od hčere, ki hočjo dedovat po očetu oz. njihovem dedu, na podlagi vstopne pravice in trdijo da je sporazum med A in B neveljaven. Sin seveda trdi da je s sporazumom vse ok...Za kakšen sporazum gre in ali je veljaven?)
-Primer glede oporočnega dedovanja kmetije (mama je umrla, v oporoki pa svojo zaščiteno kmetijo zapustila trem otrokom A, B, C...B je na tej kmetiji živel skupaj z mamo in tudi kmetoval in na podlagi tega B zahteva da gre kmetija njemu...A, C pa sta proti in pravita da se deduje po oporoki. Kdo ima prav?)
-Za obkroževat so bla glede ocenitve vrednosti premoženja (kdo lahko oceni) in glede pritožbe v zapuščinskem postopku (ali je dovoljena ali ne), pa glede vračunavanja daril...unih za Da/NE se pa res ne spomnim
-pa še za dopolnjevat: Izvršitelj oporoke je_______________________ ... pa še dva sta bla k se mi pa zdele res ne sanja kaj sta bla :lol:
lale
Prispevkov: 192
Pridružen: 19. Okt 2009 15:10

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lale »

ustni so za vse jutr? a kej veste, a to dolgo traja?
manyca
Prispevkov: 76
Pridružen: 05. Jan 2009 16:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a manyca »

Ustni so bili danes za tiste, ki smo pisali oba, za posamične so pa mislim, da v pon. Drugače pa si notri par minutk, danes smo dobivali vsak po dva vprašanja, spraševala je pa v bistvu celotno snov, tko kr ok vprašanja, pa mislim da smo po večini zviševali po eno oceno. Skratka prijeten ustni :) Srečno vsem v pon!
ime4321
Prispevkov: 93
Pridružen: 14. Jun 2010 15:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ime4321 »

Je morda komu še ostalo v spominu kakšna je rešitev izpitnega primera v zvezi z denacionalizacijo? Predvsem me zanima veljavnost in narava sporazuma, ki sta ga sklenila brat in sestra?

Hvala in srečno na izpitih.
manyca
Prispevkov: 76
Pridružen: 05. Jan 2009 16:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a manyca »

Nisem popolnoma sigurna, ampak js bi dala, da je veljaven, ker so te dednopravne pogodbe sicer neveljavne, če so sklenjene pred izdajo odločbe, če je pa v njih izrecno navedeno, da se nanašajo tudi na podržavljeno premoženje potem pa so veljavne.. in kolker sm js zastopla se je ta dogovor nanašal tudi na podržavljeno premoženje. Pa mislim da gre za odpoved neuvedenemu dedovanju.
Odgovori

Vrni se na