Izpitna vprašanja

doc. dr. Viktorija Žnidaršič-Skubic

Moderatorji: ZmajbajnaJure

Odgovori
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

A tisto glede vračunavanja daril je sigurno tako?
Jaz sem namreč razumel tako, da bi lahko A zahteval nujni delež, če kot celoto ne bi dobil več kot nujni delež, ne pa samo ob smrti zapustnika (torej da bi Bju in Cju dal toliko (za časa življenja, v oporoki) da A ne bi dobil niti nujnega deleža (28,3k) - v tem primeru pa dobi 50k+23k, tako da po mojem ne more zahtevat zmanjšanje oporočnega razpolaganja.

Ampak čisto možno, da narobe mislim.
Uporabniški avatar
Shiva
Prispevkov: 10
Pridružen: 18. Jun 2013 13:03
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Shiva »

Ne ne, z A-jem je vse vredu :)
B je problematičen, ker ni dobil nič ne za časa življenja, niti z oporoko.
All that we are is the result of what we have thought
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

Hmm zamešal sem Aja in Bja...

Ampak, A deduje oporočno, torej ostane 70k za zakonito dedovanje in to dedujeta B in C, tako da bosta dobila vsak po 35k... Ampak B lahko zahteva vštevanje darila, tako da B dobi 50+10, C pa samo 10. Kaj pa tako? :D
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

A se lahko zahteva zapuščinski postopek, tudi, če ni zapuščine?

Imam v glavi, da sem nekje prebral, da je to mogoče zato, če se slučajno najde kaj premoženja, sedaj pa tega nikjer ne najdem...
lalika
Prispevkov: 158
Pridružen: 27. Dec 2009 12:03

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lalika »

Zapuščinski postopek se lahko zahteva tud če je obračunska vrednost=darila...:)
C.Chanel
Prispevkov: 103
Pridružen: 19. Nov 2009 14:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a C.Chanel »

Če lahko nekdo prosim odgovori..
1. Ali se lahko po splošnih predpisih dednega prava deduje pravica do povračila nepremoženjske škode? oziroma...
Ali se lahko po splošnih predpisih dednega prava deduje pravica do povračila premoženjske škode?
Vem, da se deduje pravica do povračila nepremoženjske škode v kolikor je pravnomočno dosojena oz. dogovorjena v pogodbi, vendar je vprašanje zastavljeno kot zgoraj in moraš samo obkrožiti, brez utemeljevanja, zato me zanima ali bi obkrožili? Kako je pa s premoženjsko škodo?

2. Ali svoboda testiranja pomeni, da lahko oporočitelj po svoji volji razpolaga s svojim premoženjem mortis causa? -> jaz bi rekla, da ne, saj kogentnih določb zakona ne more obiti zaradi obstoja instituta nujnega deleža kakor tudi možnost zmanjšanja oporočnega razpolaganja in vrnitev daril. ?

Hvala za odgovore!
C.Chanel
Prispevkov: 103
Pridružen: 19. Nov 2009 14:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a C.Chanel »

Anyone?
Odgovori

Vrni se na