Izpitna vprašanja

prof. dr. Miha Juhart

Moderatorji: Zmajsasho

Odgovori
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

One more:

Po zapadlosti terjatve, se zastavni upnik in nzasavitelj dogovorita da lahko zastavni upnik stvar proda (veljaven komisorni dogovor). Terjatev je znašala 500€, zastavni upnik pa je stvar prodal za 600€. A mora vrniti presežek?

Jst bi rekla da ne.
joža
Prispevkov: 6
Pridružen: 11. Sep 2010 12:38

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a joža »

Pomoje pa mora vrnit presezek; njegova terjatev znasa itak samo 500. ta presezek bi po mojem mnenju obdrzal, če bi se dogovorila, da zastavni upnik stvar obdrzi. kokr jst razumem je namen prodaje preko sodišča maksimiziranje prihodka od prodaje, upnik se pa ne bi toliko trudil pri iskanju najboljšega kupca in bi prodal tistemu, ki bi mu ponudil 500. ce se pa dogovorita, po zapadlosti, da stvar proda upnik po določeni ceni (ki presega terjatev) pa je presezek po moje treba vrnit.
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a blum »

mislim, da v spz piše,da je vedno treba presežek vrniti...185.čl...nekje na forumu prej je tut napisan, če je komisorni dogovor da obdrži stvar, pol ni vračanja, pri prodaji pa je... pa men se zdi, da dogovor o prodaji stvari ni nujno komisorni. zakaj pa ni dogovor o izvensodni prodaji?
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

ja blo je pač določen da gre za komisorni dogovor in me zanima ce je pr komisornem dogovoru tut treba vrnit presežek, ker se mi zdi da nc ne pise o tem.
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a blum »

aha, določen je blo...tole je od juharta neki..17stran..omiljena komisorna klavzula...pol če je omiljena, se presežek vrača, če pa navadna pa ne??

http://www.pf.uni-lj.si/media/juhart.ne ... ravice.pdf

aha, najdla nekje na netu..kao da se ne vrača..piše da so za to včasih skrival oderuštvo..
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Hvala za trud ;)
Za točen odgovor bomo pa očitno izvedeli na izpitu vkolikor se posluži profesor takšnega vprašanja :lol:
joža
Prispevkov: 6
Pridružen: 11. Sep 2010 12:38

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a joža »

jst sm šel prej čist tko: zakaj bi nekdo pristal na komisorno prodajo, pustil da višek pobere upnik, če bi lahko ta višek sam dobil z sodno prodajo (minus stroški prodaje).

drugace je pa moja literatura mariborska skripta; nekje je ok, ponekod pa pomoje cist premal.
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Ja tut jst mam mariborsko skripto, pa mislim da je, sploh zemljiška knjiga, čist preml obdelana. Sicer se mi pa zdi dost pametno it še stara izpitna vprašanja delat, sploh zaradi stvari ki jih v skripti sploh ni.

Mam pa še eno vprašanje, je bla podobna naloga tut na prejšnjem roku. Saj potem, obljubim neham težit ;)
Imam ZK izpisek iz katerega je razvidno da je lastnik nepremičnine Janez Novak. Vpisana pa je tudi predznamba LP Pravne fakultete z dne 1.9.2007. Dne 17.9.2007 sodišče prejme dva predloga za vpis hipoteke na nepremičnino. Enega na podlagi ZK dovolila Janeza Novaka, drugega na podlagi ZK dovolila Pravne fakultete. Katera hipoteka se vpiše in kakšne so posledice?

Ker ima vpisano predznambo LP Pravna Fakulteta, bo sodišče pod odložnim(???) pogojem (v primeru da se predznamba v 1 mesecu opraviči) vpisalo hipoteko na podlagi ZK dovolila Pravne fakultete, vkolikor pa se predznamba ne bo opravičila v enem mesecu in PF ne bo dobila LP, se bo pod razveznim (???) pogojem vpisala hipoteka na podlagi ZK dovolila Janeza Novaka?

A je to prov, al sm čist falila?
Jao ta zemljiška knjiga!
Uporabniški avatar
naianaia
Prispevkov: 63
Pridružen: 05. Feb 2009 15:05

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a naianaia »

"Predznamba, ki je vpisana v ZK, ni ovira za nadaljne vpise v ZK. To velja tako za vpise, ki izhajajo iz pr. nasledstva z imetnikom predznamovane pravice, kot tudi za vpise, ki izhajajo iz pr. nasledstva z imetnikom vpisane pravice. Za prve velja, da je njihova usoda odvisna od usode predznambe. Pravimo, da veljajo pod odložnim pogojem, da se predznamba opraviči. Z opravičenjem predzname postanejo učinkoviti tudi vsi naslednji vpisi, ki izhajajo od imetnika predznamovane pravice. Za vpise s slabšim vrstnim redom od predznamovane pravice, ki izvirajo od imetnika vpisane pravice, pa velja, da učinkujejo pod razveznim pogojem opravičenja predznambe. Ti vpisi ostanejo veljavni, če se predznamba ne opraviči, oziroma se izbrišejo, če se predznamba opraviči."

Skratka, imaš prav. :D
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a blum »

obe se predznamujeta..pol pa velja al en al druga ne?
gagi
Prispevkov: 107
Pridružen: 05. Feb 2010 00:09

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a gagi »

mene pa zanima nekaj glede ZK dovolila: prebrala sem v scripti, da če je ZKdov vsebovano v pogodbi ni potrebno da je podpis overjen.... sam mi je to mal čudn?? a ni tko da mora biti podpis prenosnika oz. izdajatelja vedno overjeno razen, če je že samo ZK dov v notarski pogodbi

A mi kdo zna pomagati?
gagi
Prispevkov: 107
Pridružen: 05. Feb 2010 00:09

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a gagi »

legally blond napisal/-a:ja blo je pač določen da gre za komisorni dogovor in me zanima ce je pr komisornem dogovoru tut treba vrnit presežek, ker se mi zdi da nc ne pise o tem.


sam sej a ni tako, da pri komisornem dogovoru se itak dogovorita za ceno vnaprej..... sej mogoče sem sfalila cel point, ker se mi že itak blede od vsega učenja....
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Kokr vem se lahko dogovorita za prehod lastninske pravice ko terjatev zapade ALI da si vnaprej izgovori pravico do prodaje po vnaprej določeni ceni. Torej, če pride do prehoda LP, se mi zdi logično, ker proda SVOJO stvar, da mu presežka ni treba vračati. Enako verjetno tudi v primeru če je cena vnaprej dogovorjena.
joža
Prispevkov: 6
Pridružen: 11. Sep 2010 12:38

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a joža »

OK, sam meni se pa ne zdi logično, da bi se dolžnik sel menit z upnikom za ceno prodaje, če nima nič od tega. ker pol bi mu preprosto reku: prodaj zastavljeno stvar in se iz iztržka poplacaj, višek pa itak obdržiš (pod pogojem, da je zdajšnja vrednost stvari enaka ali večja terjatvi). Zakaj bi se šel menit z upnikom za kok bo prodal stvar, če je pa ja v upnikovem interesu, da se cim prej poplaca in mu ni treba pridobit pravne podlage se za izvrzbo nad ostalim upnikovem premozenju, kjer bo v slabšem položaju v primerjavi z morebitnimi upniki s prednostnimi poplacilnimi pravicami. Kak interes ma upnik, ko rece prodaj stvar vsaj po xy ceni ( xy cena > od terjatve) če pa nič ne bo mel od tega?
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Lej ti ne znam povedat kako je v praksi, sama sem pač mnenja da nekje je nek haklc, ampak ok, se niti nimam preveč časa ukvarjat.

A mi en sam pove katere ugovore ma nedobroverni posestnik (sej so to ugovori v posestni pravdi? ni akt., pas. legitimacije, ravnanje ni motnja, motnja ni protipravna, itd.) in na kateri podlagi ima varstvo?
joža
Prispevkov: 6
Pridružen: 11. Sep 2010 12:38

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a joža »

iste kot dobroverni- varuje se dejansko stanje; mirno posest. Pri posestnem varstvu ni vazno ali ima pravico do tega ali ne
Uporabniški avatar
Bull
Prispevkov: 7
Pridružen: 04. Feb 2010 20:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Bull »

gagi napisal/-a:mene pa zanima nekaj glede ZK dovolila: prebrala sem v scripti, da če je ZKdov vsebovano v pogodbi ni potrebno da je podpis overjen.... sam mi je to mal čudn?? a ni tko da mora biti podpis prenosnika oz. izdajatelja vedno overjeno razen, če je že samo ZK dov v notarski pogodbi

A mi kdo zna pomagati?
mas prov ja, ni potrebe, da je podpis na ZKD overjen, če je ZKD vsebovano v pogodbi v obliki notarskega zapisa. drugih izjem pa mislim da ni.
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a blum »

kak komentar?
Maaya
Prispevkov: 20
Pridružen: 19. Jun 2009 14:45

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Maaya »

no bom jst :D mhja ni mi bil lih lahek izpit.... :? zj če je vsem ostalim bolj al manj bil, potem bi pač znalo bit krivo moje (ne)znanje :)
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a blum »

ni bil blih med lažjimi ja...men se je zdel dost za pisat..pa kr velik primerov, pa skor nč teorije..
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Men ni bil lahek... pa še premalo časa :roll:
A kej veste koliko je točk za pozitivno? 11? Pa če mogoče kdo ve, kaj rad še posebej sprašuje (poleg zemljiške knjige :) )?
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

11 je za pozitivno, jst sm sicer mela zadosti časa, vendar čist premal prostora pod vprašanji (a je res tok težko na 5 strani raztegnit za tiste ki na veliko pišemo????!?!?!)
Nimam pa posebnega občutka a je bil izpit težek al lahek, se mi zdi da tko "v zraku viseč". Ampak glede na stare izpite se mi ni zdel ful lahek, pa morm rečt da je blo precej snovi zajete pa še precej kompleksni primeri. Bom vidla v sredo.
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Tnx. :) Ja, "v zraku viseč" je taprav izraz. :lol: Ker niti nimam občutka kaj naj pričakujem, tako kot ponavadi... Good luck v sredo! ;)
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

a lahko napišete kakšna vprašanja prosim?
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

1. Lastninska pravica na stvari preneha_______________________________________________________________.
2. A posodi knjigo B, C pa knjigo Bju ukrade. Za obkrožvat (posredna, neposredna posest,.......ne vem kaj so ble možnosti točno)
3. Ko nekdo ne sme zgraditi ograje višje od 2eh metrov v korist vsakokratnega lasnika sosodnjega zemljišča, al neki tazga (za obkrožvat)
4. Ko L ukrade nek fotoaparat, potem pa umre in zapusti fotoaparat D ju (al kera črka je že bla), a lahko D pridobi lastninsko pravico in na kateri podlagi.
5. Neki z neposestno zastavno pravico k en zastavi eno stvar večim zastavnim upnikom in jih ne obvesti o nadaljni zastavi, pol pa stvar izroči upniku z najslabšim vrstnim redom, in poplača svojo terjatev s prodajo. A mata kkšne zahtevke dva upnika k sta mela boljši vrstni red. (neki v tem smislu)
6. Izključitvena tožba
7. Katere listine in dokumente je potrebno predložiti poleg pogodbe same da notar oviri podpis na pogodbi :roll:
8. Nek primer k skleneta stranki pogodbo o prodaji nepremičnine, pa pordajalec ne izroči ne nepremičnine ne zk dovolila, pol je bil pa opisan kako je postopal kupec (tožba za izročitev nepremičnine, pa tožba na izstavitev zk dovolila, pa zanamba spora) pa si mogu razložit pravni položaj, pa neki. Nism čist dobr vedla kaj hočjo od mene.
9. Primer iz zemljiške knjige z dvema podprašanjema
Odgovori

Vrni se na